ST-Ericsson skonar Lund
Av: Helen Ahlbom
Publicerad 24 april 2012 08:08
2 kommentarer
ST-Ericsson ska minska antalet anställda globalt med 1 700 personer. Men det blir inga nerdragningar i Lund, enligt Lars Nicklasson, klubbordförande för Sveriges ingenjörer på ST-Ericsson.
ST-Ericssons nya vd Didier Lamouch presenterade sin nya strategi på måndagen.
Bolaget, som samägs av Ericsson och ST Microelectronics, har haft stora problem de senaste åren. Förra året gjorde bolaget en förlust på lite över 5 miljarder kronor.
För att öka lönsamheten ska bolaget minska kostnaderna med 2,1 miljarder kronor till slutet av 2013.
Det ska bland annat ske genom att minska personalen med 1700 personer. I den siffran ingår FoU-anställda som kommer att flyttas över från ST-Ericsson till ST Microelectronics. I den nya strategin ingår nämligen att ST-Ericsson flyttar över sin FoU- verksamhet och anställda för applikationsprocessorer till ST Microelectronics. I stället kommer ST-Ericsson ingå ett partnerskap med ST Microelectronics vad gäller utvecklingen av applikationsprocessorer.
- Beskedet från mötet är att det blir inga nerdragningar i Lund, skriver Lars Nicklasson, klubbordförande för Sveriges ingenjörer på ST-Ericsson, i ett mail till Ny Teknik.
ST-Ericsson har i dag cirka 1100 anställda i Lund, samt omkring 400 antal konsulter.
Lars Nicklasson var det långt ifrån övertygad om att Lund skulle skonas denna gång.
-Då vi i Sverige drabbats av neddragningar 2009, 2010 och 2011 var beskedet inte självklart, säger han
De FoU-anställda på ST-Ericsson som kommer att överföras till ST Microelectronics jobbar huvudsakligen i Frankrike, enligt Nicklasson.
ST-Ericsson tänker också minska sina försäljnings- och administrationskostnader med omkring 25 procent, jämfört med 2011. Det ska ske genom effektivisering av verksamheten och minska på ”antalet positioner bland de högst betalda medlemmarna i ledningen”, som det står i pressmeddelandet.
Ny Teknik Jobb
-
Driftingenjör
-
Nya medarbetare till Telekom, Stockholm
-
Business IT Analyst
-
Oracleutvecklare med intresse för arkitektur
-
Teknisk Säljare av Radio/Wireless-komponenter
-
Seniora IT- & SAP-konsulter
-
Nya medarbetare till Telekom, Karlstad
-
Software Engineer
-
Ingenjör för verifiering av transmissionssystem
-
Utvecklare flygsimulatorer(FOI-2013-890)





Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
2 kommentarer Sortera: Senaste överst