1 700 måste lämna ST-Ericsson
Av: Helen Ahlbom
Publicerad 23 april 2012 16:51
5 kommentarer
ST-Ericsson ska minska antalet anställda globalt med 1 700 personer.
Läs mer
Den nya strategin för ST-Ericsson, som ägs av Ericsson och STMicroelectronics har offentliggjorts i ett pressmeddelande. Effekten på verksamheten i Lund är fortfarande oklar.
ST-Ericsson ska minska kostnaderna med cirka 320 miljoner dollar, motsvarande 2,1 miljarder kronor till lutet av 2013.
Bland annat genom att minska antalet anställda i företaget med 1 700 personer. I den siffran ingår FoU-anställda som kommer att flyttas över från ST-Ericsson till ST Microelectronics. I den nya strategin ingår nämligen att ST-Ericsson flyttar över sin FoU- verksamhet och anställda för applikationsprocessorer till ST Microelectronics.
I stället kommer ST-Ericsson ingå ett partnerskap med ST Microelectronics vad gäller utvecklingen av applikationsprocessorer.
ST-Ericsson tänker också minska sina försäljnings- och administrationskostnader med omkring 25 procent, jämfört med 2011. Det ska ske genom effektivisering av verksamheten och minska på ”antalet positioner bland de högst betalda medlemmarna i ledningen”, som det står i pressmeddelandet.
Det framgår av ett pressmeddelande. De totala omstruktureringskostnaderna uppskattas till cirka 130-150 miljoner dollar.












Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst