Operatörer glada över
Stim:s internetförslag

- Det finns ett stort positivt intresse. Alla tycker att det är förlösande med vårt förslag. Det säger Eva Modin, vice vd på Stim, som diskuterar laglig fildelning av musik via internetavgiften med de största internetoperatörerna i Sverige. I dag, måndag, träffar hon Telenors representanter

- För att komma tillrätta med illegal fildelning behövs fler och bättre lagliga alternativ. Vi ser positivt på Stims initiativ och är gärna med och bidrar till att utveckla nya tjänster för våra bredbandskunder, säger Ola Hanson, Telenor Sveriges chefsjurist, i ett pressmeddelande inför mötet.

Genom att hushållen betalar en slant varje månad för musiken som familjen laddar hem från nätet, via internetabonnemanget, skulle låtarna bli lagliga att ladda ned.

Det är den konkreta innebörden i Stim:s förslag och som man nu diskuterar med företrädare för landets största internetoperatörer.

Stim, Sveriges tonsättares internationella musikbyrå, berättade i mitten av mars att man inlett förhandlingar med operatören Tele2.

Dessförinnan hade man också träffat Telia Soneras jurister.

Och i dag måndag ska Eva Modin träffa företrädare för Telenor, som också äger Bredbandsbolaget, i syfte att diskutera Stim:s utspel i fildelningsfrågan.

- Jag har haft förhandskontakt med Telenor och också med fyra-fem andra operatörer som vi ska träffa senare i april, och jag kan bara konstatera att det finns ett stort positivt intresse för förslaget. Man är trött på att diskutera sanktioner och i stället intresserad av hur rättighetsinnehavarna kan få betalt för nedladdning via nätet, säger Eva Modin.

Däremot, konstaterar hon, är det långt kvar tills att man har en fix och färdig lösning, det vill säga en licenskonstruktion, som bär.

- Tanken är att skapa en affärslösning där abonnenterna själva ska kunna välja att betala en avgift varje månad som ersättning för nedladdad musik, säger Eva Modin.

Det handlar alltså inte om att skapa en generell bredbandsskatt för alla, utom om att hitta bra affärsmodeller som legaliserar fildelning av piratkopierad musik.

Fler artiklar av: Monica Kleja

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Fishy Stim 14 april 2008 14:51

Även icke-stimmat är skyddat

Så abonnenterna ska få ladda ner stimmad musik (dvs från direkta eller indirekta avtal med STIM).
Hur ska abonnenterna kunna avgöra vilken musik som är STIM-ansluten?

Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

Digital mellanformatskamera från Pentax

Digital mellanformatskamera från Pentax

Även Pentax digitaliserar sin mellanformatskamera. I vår kommer Pentax 645D med en bildsensor på 40 megapixel.

Så mycket kostar ett klick

Den växande efterfrågan på sökord trissar upp priserna. Populära sökord som "lån" kan kosta mer än 60 kronor per klick, avslöjar Dagens Media. (1 kommentar)

3d ger dubbelseende i Range Rover

3d ger dubbelseende i Range Rover

Gps-karta åt föraren, film åt passageraren. Nya Range Rover har en skärm som visar olika saker beroende på var i bilen du sitter. (3 kommentarer)

Läs Amazons böcker 
för Kindle i Mac

Läs Kindles böcker från Amazon i Mac

Amazon har nu släppt sin e-bokläsare Kindle som ett datorprogram för Macintosh.

Iphone

Tyck till om Iphone!

Vi vill höra vad du tycker om Iphone. Och varför. (10 kommentarer)

En halv miljon svenskar
har skaffat en Iphone

Nio procent av svenskar mellan 15 och 74 år har en Iphone. Gissa i vilken åldersgrupp den är vanligast? (18 kommentarer)

Anssi Vanjoki

Nokiachef om mobilvärlden 2015

Anssi Vanjoki, en av Nokias verkliga tungviktare, ger sin syn på var mobilvärlden är på väg de närmaste fem åren. Kartan blir viktigast av allt. (7 kommentarer)

Facebook gick om Google

Facebook har nu fler amerikanska besökare än Google. (4 kommentarer)

Kylskåpsmagneten 
som spelar in video

Kylskåpsmagneten
som spelar in video

Med en liten kylskåpsmagnet kan man spela in videor som påminner om att det är dags att fylla på ölförrådet. (1 kommentar)

Styr flygsimulatorn 
trådlöst med Iphone

Styr flygsimulatorn
trådlöst med Iphone

I flygsimulatorn Earthglider används Iphone som en trådlös 3d-joystick.
Flygplanets rörelser är helt synkade till hur mobilen vrids och vänds. (4 kommentarer)

Lugnet lägrar sig över KTH-campus sedan hotet om massakern är avvärjt.

KTH-mannen på fri fot

Sent på tisdagseftermiddagen släppte Göteborgspolisen den 33-årige student som hotat att skjuta ihjäl elever och lärare på Kungl Tekniska Högskolan i Stockholm.

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Läsplattorna, som står inför sitt kommersiella genombrott, kommer att förändra vårt läsande. Men de kommer också att förändra skrivandet.
– Nya vägar för berättandet öppnar sig, säger Mattias Boström på Piratförlaget. Och han spår en renässans för novellen och följetongen.

Yubicos vd och grundare Stina Ehrensvärd och säkerhetsnyckeln Yubikey.

Hon har nyckeln till dina lösenord

Svenska Yubico har lösningen på den eviga kampen mellan lösenord som går att komma ihåg och lösenord som är säkra: Ett tangentbord stort som en minnespinne, med en enda knapp. (3 kommentarer)

Daniel Ek

Spotify gör Telia trendigt (igen)

Succén jämförs med Iphone och fler än musikföretagets vd, Daniel Ek, gnuggar händerna. (2 kommentarer)

Bump

Håll kontakten med ett knack

Två människor möts och knackar sina telefoner mot varandra. Så enkelt är det att byta visitkort med Bump. Tekniken ska dessutom bli en generell metod för säkra överföringar mellan bärbara apparater. (4 kommentarer)

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nätaggregat som utnyttjar energin effektivare än idag gör fläkten överflödig. 30 rysk - tyska aggregat testas i Konstanz. (41 kommentarer)

Fast Companies topplista på hemsidan.

Nokia borta från genilistan

För två år sedan placerade sig Nokia som nummer sju på listan över "Världens mest innovativa företag". I år kvalar mobiljätten inte ens in bland de 50 första. (5 kommentarer)

25-årsjubileum 
för dotcom

25-årsjubileum
för "dotcom"

15 mars för 25 år sedan registrerades den första internetadressen under ".com". (3 kommentarer)

Google maps knäckte Wayfinder

Vodafone lägger ner sin satsning på navigeringstjänster, och därmed det svenska företaget Wayfinder. Gratistjänsterna Google Maps och Nokias Ovi Map blev för tuffa konkurrenter. (3 kommentarer)

Upplev Paris i världens 
största panoramabild

Upplev Paris i världens
största panoramabild

En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild. Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris. (8 kommentarer)

Hotet är en utmaning för KTH:s arbetsmiljöarbete

KTH måste stötta oroliga och förebygga nya risker. (2 kommentarer)

Kjell Lindgren

Dödshotet mot KTH
är avvärjt

Vid ett-tiden i natt grep polisen den person som hotat att ta med sig en pistol till KTH i Stockholm på måndagen och skjuta så många som möjligt. (27 kommentarer)

Ny King of Kong

Ny "King of Kong"

Det nya världsrekordet för arkadspelet Donkey Kong är 1 061 700 poäng. Kongkungen heter Hank Chien och är plastikkirurg, matematiker och datorutbildad. (5 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Rustar mot pirater

Se upp pirater
- nu kommer Sjöbasis

Det har kostat nära 40 miljoner kronor och tagit tio år att utveckla. I dag invigs Kustbevakningens nya datorsystem Sjöbasis. Via det kommer en rad myndigheter dygnet runt i realtid att kunna övervaka fartygstrafiken runt Sverige. (25 kommentarer)

Nokia söker patent på självladdande mobiler

Nokia har sökt patent på en självladdande mobil som tar vara på rörelseenergin hos mobilens ägare, rapporterar tidningen The Times. (35 kommentarer)

Högprestanda i industridatorn

Högprestanda i industridatorn

Fyra nya industridatorer som kan utrustas med processorn Intel Core i7 lanseras av Siemens för användning i tuff miljö. (9 kommentarer)

Bygg om mobilen till 
en gitarrförstärkare

Mobilen blir en
gitarrförstärkare

Med ett nytt tillbehör är det bara att plugga in gitarren i sin Iphone. (4 kommentarer)

Klart alla i Sverige
ska ha telefon!

PTS ska ordna så att ett tiotal hushåll i Sverige som helt saknar telefoni ska få det. Det har regeringen bestämt. Samtidigt börjar Telia på prov att lägga ner det fasta telenätet. (39 kommentarer)

Kolla nyhetsflöden 
lite mer bildmässigt

Kolla nyhetsflöden
lite mer bildmässigt

Google vill göra nyhetsflöden på webben lite mer tilltalande. De mest populära texterna, illustrationerna och filmerna presenteras som ett bildspel. (1 kommentar)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 139 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons