Han anställer trots förluster
Utmärkelser kan bana väg för Xelerated
Av: Yvonne Edenholm
Publicerad 9 juni 2004 00:00
Svenska Xelerated fortsätter att vinna utmärkelser i USA för sina nätverksprocessorer. Nu börjar företaget anställa trots förluster. Marknaden är fortsatt tuff och inom ett år måste man få mer pengar.
![]() |
| Johan Börje, vd Xelerated. |
Men företaget, vars processorer anses höra till de snabbaste i världen, har långt ifrån gett upp. Med ett antal nya kunder och viktiga samarbetspartners ser Johan Börje, vd för Xelerated, ljust på framtiden. Och under 2004 ska antalet anställda öka från 35 till 45.
- Våra kunder är stora, välkända och tillverkar i huvudsak dataväxlar. Eftersom satsningen är en del av kundernas framtida konkurrensfördel får vi ännu inte avslöja namnen. Tillsammans ska vi bygga in Xelerateds nätverksprocessorer i kundernas produkter. Först när deras produkter säljs i volymer kan vi få in de stora intäkterna. Därför måste vi rekrytera trots att företaget ännu inte går med vinst, säger Johan Börje.
Xelerateds intäkter kommer i dag främst från försäljning av olika mjukvaruverktyg och referenssystem för att kunderna ska kunna utvärdera och testa olika applikationer på chipet. De stora intäkterna kommer tidigast nästa år.
För ett år sedan fick Xelerated in 100 miljoner kronor i riskkapital och snart är det dags igen. Företaget behöver mer pengar för att kunna överleva, expandera och anställa.
- Jag är övertygad om att det inte blir några problem att få in kapital. Nu har vi bevisat att vi kan få kunder, säger Johan Börje.
Förutom Intel är Xelerateds konkurrenter israeliska EZ-chip och ett antal mindre bolag. Det är nu som affärerna inom branschen börjar komma igång och då är det viktigt att hålla sig framme. Enligt Johan Börje försöker marknaden fortfarande se vilka som ska bli de viktigaste spelarna och vilka som inte kommer att överleva.
Xelerated har lyckats bli uppmärksammat på flera ställen. Företaget har gjort sig känt för sin supersnabba nätverkskrets på 40 gigabit per sekund. Men för att locka fler kunder på en trög marknad har Xelerated även vänt sig till tillverkare av utrusning för lokala nätverk med en billigare produkt. En satsning som företaget har lyckats bra med. I år och förra året har företagets X10q-processor lyckats få tre priser i USA.
- Utmärkelserna är väldigt viktiga eftersom kunderna lyssnar till experternas bedömningar när de väljer produkter. I USA finns kunniga riskkapitalister och många potentiella kunder. Därför har vi också valt att lägga huvudkontoret i Boston sedan två år tillbaka, säger Johan Börje.
Nyligen har företaget, tillsammans med den amerikanska komponenttillverkaren Broadcom, tagit fram ett produktpaket som kan ge företaget ännu fler kunder, tror Johan Börje.
Fakta
* Grundades: augusti 2000
* Antal anställda: 35
* Ägare: Atlas Venture, Alta Partners och Startupfactory
Xelerateds utmärkelser:
* Företagets X10q-processor fick pris av In-Stat/MDR Analysts för bästa processor, februari 2004.
* Företagets X10q-processor valdes som en av de 100 hetaste produkterna på marknaden enligt tidningen EDN, december 2003.
* Nominerad till "Most Respected Private Fabless Company" av branschorganisationen FSA, november 2003.
* Företagets X10q-processor fick pris för bästa nätverksprocessor och " Best of Show" på NPC, Network Processors Conference, oktober 2003.









