Gör en synt av Nintedo
Av: Jan Melin
Publicerad 14 mars 2008 10:02
1 kommentar
Koppla samman flera Nintendo- konsoler trådlöst - och du får en helt orkester. Det är vad det japanska företaget Korg har gjort när man förvandlat Nintendo DS till en programmerbar synt.
Den bärbara spelkonsolen Nintendo DS med två bildskärmar, varav en är tryckkänslig, kan lätt förvandlas till en synt.
Det är japanska Korg, känt för sina elektroniska musikinstrument, som presenterat en ny programvara som gör spelkonsolen till ett verktyg för musiker.
Programmet heter Korg DS-10 och är en virtuell version av företagets klassiska analogsynt MS-10 från 1978.
Enligt Korg är Nintendoversionen tillräckligt avancerad och har en ljudkvalitet som passar både amatörer och professionella musiker.
Den möjlighet till trådlös kommunikation som finns i Nintendo DS kan användas för att koppla samman flera syntar till en hel orkester eller flytta ljud och låtar mellan syntkonsolerna.
Lite hårdfakta om DS-10:
• Två programmerbara analoga syntsimulatorer med dubbla oscillatorer.
• Trummaskin med fyra stämmor som använder ljud från syntmodulerna.
• Sexkanalers sequenser med 16 steg.
• Delay, chorus och flanger som ljudeffekter.
• Realtidsstyrd ljudkontroll via den tryckkänsliga bildskärmen.
• Toninmatning via ett virtuellt tangentbord, den tryckkänsliga skärmen eller via en skärmmatris.
Försäljningsstart är i juli, men då bara i Japan där priset blir motsvarande 300 kronor.















Kommentarer
1 kommentar