Alla får gå vid Ericsson i Gävle
Av: Helen Ahlbom
Publicerad 8 december 2009 14:49
35 kommentarer
Ericsson varslar samtliga 856 personer i Gävle och 90 tjänstemän i Borås.
– Det är en tung dag för oss i dag, säger Carl-Henric Svanberg, VD för Ericsson.
– Vi måste minska antalet anställda inom produktionen eftersom arbetsinnehållet i våra produkter minskar samtidigt som vi blivit mer effektiva. Det är ett hårt slag mot Gävle och Borås, säger Carl-Henric Svanberg, VD och koncernchef för Ericsson i ett pressmeddelande.
Ericsson har inlett MBL-förhandlingar. Varslet omfattar samtliga 856 personer i Gävle av vilka 545 är tjänstemän och 311 kollektivanställda. I Borås varslas 90 tjänstemän. Totalt är det 1037 anställda i Borås varav 612 tjänstemän och 425 kollektivanställda.
”Ericsson håller på att introducera nya produktgenerationer med mer avancerade ingående komponenter, vilket leder till minskat arbetsinnehåll och förenklade arbetssätt och därmed arbetsbrist”, är argumentet i pressmeddelandet.
Ericsson har övervägt olika alternativ och gjort flera ingående analyser, enligt Jan Wassenius, Ericssons produktions- och logistikchef.
Ericsson i Gävle konstruerar och tillverkar radiobasstationer för tredje generationens mobiltelefoni. Här finns även ett stort logistikcenter.
-Vi fick reda på det här klockan 14. Och det är klart att det känns väldigt tungt, säger Juhani Sammalisto, fackligt aktiv på på Ericsson i Gävle. Men nu måste jag ta hand om medlemmarna, säger han helt kort till Ny Teknik.
Ericssonfabriken i Gävle tillverkar radiobasstationer
–Vi har en ny generation produkter som vi lanserar och de är mindre, effektivare och helt enkelt enklare att montera. Det medför en arbetsbrist när vi får dem i volymproduktion, säger Jan Wassenius, produkt- och logistikchef på Ericsson till TT.
Men Göran Zetterlund, koncernfacksordförande för Metall på Ericsson köper inte den motiveringen.
– Det är inte hela sanningen, det är också omkring 350 jobbtillfällen som försvinner till lågkostnadsländer som till exempel Estland, Kina och Indien, säger han till Gävle Dagblad.
Redan i oktober sa Hans Vestberg, vd på Ericsson från årsskiftet, att det finns mer att spara på inom koncernen.
–Effektivisering är ju en kontinuerlig process. Och vi kommer fortsätta med det, sa han den gången.
Vestberg ville dock inte försöka sig på att kvantifiera de fortsatta besparingarna, utan konstaterade i stället att: ”Jag berättar mer om det nästa gång vi ses”. Och ”nästa gång” betyder de 25 januari nästa år, när han som Ericssons vd och koncernchef för första gånger presenterar bolagets fjärde kvartal.
Men en första varselomgång presenterades alltså redan nu i december.
I Gävle har Ericsson tillverkat radiobasstationer för gsm och 3g, samt de få 4g-stationer som hittills levererats.
–De nya produkterna, RBS6000, är mindre arbetskrävande, och det är därför vi nu koncentrerar all tillverkning till Kumla, säger Åse Lindskog, presschef på Ericsson.
Huruvida det blir några nyanställningar där i stället vill hon inte uttala sig om.
–Det får vi se efter MBL-förhandlingarna, säger hon.














Kommentarer
35 kommentarer Sortera: Äldsta överst