Ericsson köper gsm för halv miljard
Av: Helen Ahlbom
Publicerad 25 november 2009 15:03
5 kommentarer
Ericsson köper nu också Nortels gsm-verksamhet i Nordamerika. Pris en halv miljard kronor. Därmed har Ericsson över 14 000 anställda i USA och Kanada.
Förklaringen till den senaste Nortel-affären är att Ericsson vill stärka sin position ytterligare i USA. Det kanadensiska företaget har – liksom Ericsson - tidigare bland annat levererat gsm-system till den amerikanska mobiloperatören AT&T.
På kort tid har nu Ericsson ökat antalet anställda i Nordamerika från 5 300 till över 14 000 anställda.
I slutet av juni hade Ericsson bara 5 300 anställda i USA och Kanada. Sedan köpte Ericsson Nortels mobilverksamhet inom cdma och 4g. Med den affären kom 2 500 anställda.
Därefter fick svenskarna ett kontrakt på driften av den amerikanska operatören Sprints mobilnät. I det avtalet ingick 6 000 anställda.
Och i samband med den senaste Nortel-affären tar Ericsson över ytterligare 350 personer.
I Sverige jobbar ungefär 18 000 på Ericsson.















Kommentarer
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst