Det byggdes bättre bilar på Gabrielssons tid...
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 8 augusti 2003 10:47
I helgen samlas tusentals Volvoentusiaster i Göteborg till årets veteranbilsträff. Det blir extra festligt eftersom det är 75 år sedan som Volvos första lastbil rullade av bandet och 50 år sedan som den första Volvo Duetten tillverkades - allt under överinseende av Volvos legendariske vd Assar Gabrielsson.
![]() |
| Gustaf Larsson och Assar Gabrielsson (i hatt). |
- Så bra att jag träffade dig Gustaf. Du har ju erfarenheter av biltillverkning och vill diskutera det med dig.
"Gärna, men nu måste jag rusa till tåget. Vi kan väl träffas efter sommaren?"
Det samtalet blev upptakten till den svenska personbilsindustrin. Assar Gabrielsson utredde de ekonomiska förutsättningarna och Gustaf Larsson gjorde ritningar.
Jag rullar
Tanken var att SKF skulle vara huvudman, men SKF tvekade och Assar Gabrielsson satsade hela sitt sparkapital på projektet. Först i augusti 1926 beslöt SKF att gå med och tecknade aktier för 200.000 samtidigt som man överlät registreringshandlingarna till det vilande bolaget Volvo till det nya företaget.
Volvo är latin och betyder "Jag rullar", ett bra namn både för en kullagertillverkare och en biltillverkare.
Assar Gabrielsson var Volvos vd i 30 år fram till sin pensionering 1956.
Konstnärsritad Volvo
Den första bilen var en stor öppen bil, ritad av konstnären Helmer Mas Olle, som var betraktad som konstnären Anders Zorns efterföljare.
Men det handlade då bara om handbyggda prototyper. Den första seriebyggda Volvon rullade ut från fabriken den 14 april 1927 och den dagen räknas som Volvos födelsedag.
Volvos verkliga folkbil kom först i september 1944. Volvo hade hyrt Kungliga Tennishallen i Stockholm för att visa upp underverket - PV444. Linjerna var USA-inspierade men den hade bara en 4-cylindrig, 40-hästarsmotor.
Lockpriset var så lågt som 4.800 kronor, samma pris som på Volvos första bil ÖV4 20 år tidigare, men när försäljningen väl kom igång blev det "rätta" priset 6.050 kronor.
Två bilar i en Nästa riktigt stora succé blev Volvo PV544 Duett. Ingenjören Erik Skoog på Volvo hade fått i uppdrag att vidareutvecka personbilen och ritade en herrgårdsvagn på PV-chassit.
Den första bilen stod klar den 4 juli 1953 och den tog Assar Gabrielsson själv hand om.
De första årens Duettproduktion använde 444:ans B4B-motorer på 1,4 liter och 44 hästkräfter. Efter några år ökades volymen till 1,6 liter och och effekten till 60 hästkrafter i den så kallade B16-motorn.
Reklamen både i Sverige och utomlands anspelade på att man fick två bilar i en - duett på svenska och duet på engelska.
Inte ens när Volvo Amazon som herrgårdsvagn lanserades 1962 mattades efterfrågan på multibilen Duett. Först 1969 togs Duetten ur produktion efter att Volvo tillverkat nästan 100.000 Duettbilar.
Den sista Duetten, i mörkblå lack, rullades direkt till Volvos historiska samlingar och har i dag bara gått 100 mil.















Kommentarer