Bokning av biobiljetter, konsertbiljetter, flygbiljetter och numera också tid för bilbesiktningen är rutin för vanliga internetsurfare. På önskelistan står nu läkarbesök, taxi och tvättider, visar ny undersökning.
- Framtiden ligger inom kundservice på Internet. De företag som inte erbjuder möjligheten att göra bokningar på nätet har kommit på efterkälken redan i dag. Att enbart erbjuda sina kunder telefonbokning är undermåligt, säger Peter Boliner, vd för undersökningsföretaget Netsurvey.
Netsurvey presenterar i dag en ny underökning om svenskarnas internetvanor. Denna gång har man frågat sin internetpanel om bokningsvanorna.
Surfare gör det på Nätet Nio av tio gör sina bokningar på Internet i stället för på telefon. Det är enklare och det spar tid. Man slipper sitta i telefonkö och man kan boka vilken tid på dygnet som helst.
Populärast är att boka biljetter - bio, teater eller konsert. 71 procent av de tillfrågade säger att de alltid eller ofta bokar den typen av biljetter över Internet.
I dag bokar även 63 procent alltid eller ofta sina resor över Internet och 47 procent har utnyttjat den nya möjligheten att boka tid för bilbesiktning på nätet.
På önskelistan står möjligheten att boka läkarbesök eller annan typ av sjukvård (41 procent), restaurangbord (39 procent), taxi (34 procent), tvättid (33 procent) och tid för olika motionsaktiviteter, typ tennistider (26 procent).
Taxi Stockholms hemliga sidor Sveriges största taxibolag, Taxi Stockholm, har redan en internetbokningstjänst, men det är få som utnyttjar.
- Kanske har vi inte tillräckligt tydligt talat om att vi har denna service. Men i de flesta fall behöver man taxi snabbt och har kanske inte tillgång till Internet. Vid förbeställningar, där resan är planerad i förväg, är dock Internet den kanal som används mest just nu, säger Taxi Stockholms vd Göran Jaxéus till nyteknik.se.
Taxi Stockholm har investerat drygt 100 miljoner i ny teknik för att göra växelns arbete snabbare och att taxibilarna ska kunna användas effektivare.
Ett nytt trafikledningssystem har introducerats. Alla bilar har en GPS-sändare som hela tiden ger aktuell position. Telefonköerna har också kortats genom ett automatbokningssystem.
- Idag har vi lagt in ca: 50 000 tusen adresser i Stockholm och kopplat det till telefonnumret i det fasta nätet. Då ser vår automatiska bokning varifrån beställningen är gjord och var kunden ska hämtas. Nästa steg är att vi kan positionsbestämma samtal även från mobiltelefoner, men det tar tid, säger Göran Jaxéus.
En ny typ av ljuskänslig, snabb bildsensor har utvecklats av tyska forskare. Sensorn bygger på billig CMOS-teknik, men har betydligt bättre prestanda än dagens enkla bildplattor. 2kommentarer
Mobiljätten Samsung bråkar med både Apple och Nokia. -Samsung säger att de ska bli större än Nokia och bråkar med Apple. Den arroganta stilen kan straffa sig, varnar Carolina Milanesi, mobilanalytiker på Gartner. 29kommentarer
Med en Chromebook köper man sig ett fönster mot nätet snarare än en vanlig notebook. Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem Chrome OS. 5kommentarer
Ericssons nya trådlösa teknik – den mänskliga kroppen – fick applåder i Las Vegas. Den kan ersätta såväl sladd som bluetooth. Ny Teknik har testat lösningen. Den är fantasieggande, men har långt kvar. 12kommentarer
Vänner som statusuppdaterar för mycket om ovidkommande saker irriterar mest på Facebook. Men tekniska problem och skryt i uppdateringar retar också Facebook-omgivningen, enligt en ny undersökning. 5kommentarer
Megauploads skapare Kim Schmitz har tjänat miljontals kronor, bytt namn och satt ett imponerade datarekord i ett av världen mest sålda spel. Han har dessutom ett förflutet i ett svenskt storfiasko. Nu har han gripits misstänkt för bland annat penningtvätt. 7kommentarer
En halv miljon datorer slängs på soptippen varje år. Hälften av dessa hade kunnat återanvändas, hävdar företaget Inrego.
- Miljöbesparingen är betydande, säger Henrik Nilsson på Inrego. 37kommentarer
Säkerhetsföretaget Symantec uppmanar användare av företagets programvara PC Anywhere att genast inaktivera den. Anledningen är att hackare kommit över källkoden genom dataintrång. 20kommentarer
Ericssons resultat för årets sista kvartal blev väsentligt lägre än väntat. Bolaget räknar med att sänka sin FoU med upp mot 3,6 miljarder kronor i år. Här förklarar Hans Vestberg varför. 8kommentarer
Ericssons vd Hans Vestberg försvarar den uteblivna vinstvarningen, grämer sig över det dåliga fjärde kvartalet, men anser att styrelsens ökade utdelning signalerar en tro på bolaget de närmaste åren. 1kommentar
Appicentrum är Malmöregionens nya smeknamn. På Malmö högskola finns några av landets första kurser i app-utveckling – och staden har redan flera framgångsrika appbolag.
Satsning på media och offentlig upphandling. Så ska mobilbranschen i Lund och Malmö fortsätta att växa. Att Sony flyttar ledningen för sitt mobilbolag till Skåne är ett styrketecken. Men krisen för jättarna i regionen är ett orosmoln. 1kommentar
De vill bli en nyckelspelare när mobilen börjar användas för att styra låset på dörren. Utvecklingsbolaget Zaplox har nyss flyttat in i egna lokaler i Ideon i Lund.
Med ett lokalt simkort från landet du reser till blåser du operatörerna på de hutlösa roamingavgifterna. Tjänsten, som erbjuds av svenska Holiday Phone, kan ge stora besparingar framför allt på datatrafik. 11kommentarer
Ny Teknik testade två spanska simkort för 400 kronor styck från Holiday Phone på Kanarieöarna. Efter en trasslig start fungerade det problemfritt, men kompletterande wifi rekommenderas för storanvändare.
Vem släcker flest lampor och kör energisnålast? Med teknik från dataspel försöker företag locka kunder och anställda att ändra sitt beteende. Spelifiering är namnet på den nya trenden.