Sveriges internetguru tar plats i ny bok
Historier om Löthberg och så lite till
Av: Jan Melin
Publicerad 17 oktober 2003 11:25
Historien om hur internet kom till Sverige finns nu på pränt. I boken ”De byggde Internet i Sverige” berättas hjältesagan om de personer som varit viktigast. Mycket handlar om en handfull pionjärer. Men det finns en stjärna som lyser starkast av dem alla. Geniet Peter Löthberg.
För allmänheten är inte Peter Löthberg någon kändis. Men i de inre nätkretsarna är han både legend, guru och hjälte.
![]() |
| Historierna är många om Peter Löthberg. Foto: Per Westergård |
Problemet med Löthberghistorierna är att det är svårt att veta vad som är sant. De går från mun till mun och verkar ibland ganska otroliga.
Men Inga Hamngren och Jan Odhnoff som skrivit boken har letat upp de personer som själva var med när historierna om Löthberg skapades. Och om inte de narras så visar det sig att de flesta skrönorna faktisk är sanna. Ett exempelvis är när Löthberg besökte det amerikanska företaget Wellfleet som utvecklat en ny router. Peter Löthberg kikade på specifikationerna, krafsade ner några siffror och räknade.
- Det här kommer inte att hålla, sade Löthberg till chefskonstruktören, försäljningsdirektören och högsta bossen.
Wellfleet skickade en router till Stockholm där Peter Löthbergs förutsägelser besannades.
- Sedan dess käftar jag aldrig mer med Peter om teknik, berättar Olle Wallner, också han en portalfigur för svenska internet, som var med vid mötet i USA hos Wellfleet.
När Peter Löthbergs namn dyker upp första gången i historieboken som getts ut av ISOC-SE tituleras han kort och gott "geni". Sammanlagt nämns hans namn inte mindre än 134 gånger i den 174-sidiga boken. Fast då har han också ett eget kapitel. För Peter Löthberg är den enda av de omkring 170 personer som finns med i bokens galleri som förärats en personlig avdelning; "Rebellen Peter Löthbergs egen berättelse". Löthbergs betydelse för internets utveckling i både Sverige och Europa är oomtvistad. Men han har under byggets gång skaffat sig många fiender då han inte tvekar en sekund att skälla ut folk som tar illa underbyggda beslut. Man kan inte heller säga att diplomati är något speciellt utmärkande karaktärsdrag.
När Peter Löthberg träffade Electrolux för att diskutera företagets tilldelning av IP-adresser började han mötet med att "tämligen burdust" döma ut Elextrolux för att de inte kunde bygga kylskåp.
Även om många "Löthbergare" nu verifieras i boken om internets svenska historia återstår en del skrönor som ännu inte fått sin sanningshalt vägd.
Hur är det egentligen med storyn om att Löthberg byggt ett eget lokalt nätverk mellan sin arbetsplats och hemmet genom att skicka ner kablar försedda med pingisbollar i avloppssystemet? Och är det sant att det svenska universitetsdatanätet Sunet i USA kallas "Peter's net"?
Sén har vi ju den där om att det var en tysk, en rysk, Bellman och Löthberg som skulle. . .
Fakta
av Inga Hamngren och
Jan Odhnoff
ISOC-SE 2003, 174 sidor
Boken berättar historien om den svenska delen av internet. Tonvikten ligger på de personer som var pionjärer och ger deras versioner av det som hänt.
















Kommentarer