Nya Windows XP inget för gamla datorer

Torsdag 25 oktober lanserar Microsoft Windows XP över hela världen.

Tio miljarder kronor satsar mjukvarujätten på enbart marknadsföringen av det nya operativsystemet. Men det är snarare ett mycket omfattande programpaket Microsoft försöker sälja till hemmanvändare och proffs. Dessutom ingår en vidareutvecklad version av operativsystemet Windows 2000.

Ny Teknik har listat 25 av programmen som ingår i paketet. Och det är ändå inte alla program som följer med. Proffsanvändare får ytterligare fem program.

XP finns i tre versioner: en bantad version för hemmanvändare, en proffsversion för klientdatorer i företagsnätverk och en version för Intels nya 64-bitars processor Itanium.

Operativsystemet är det program som bland annat håller koll på hårddiskens filer, sköter om primärminnet, tar emot signaler från mus och tangentbord och styr vad som visas på bildskärmen.

Den som för tio år sedan köpte ett operativsystem fick just detta. Idag när Microsoft tillsammans med Intel lägger ned nästan tio miljarder kronor på att marknadsföra Windows XP är det helt andra saker som lyfts fram först.

Program för att hantera digitalfoto, video och musik är nu de främsta säljargumenten och det är en av anledningarna till att artisten David Byrne, frontfigur i gruppen Talking Heads, köpts in som dragplåster i marknadsföringen. I företagsversionen är det fjärrstyrning och filkryptering som är huvudargument. Nya guider ska också göra det lättare att ställa in vissa saker, exempelvis nätverk.

Man måste köpa alla programmen i paketet, även om vart och ett av dem oftast har en bättre motsvarighet hos andra specialisttillverkare. Många program går dessutom att få tag på gratis.

Bättre driftsäkerhet, stabilitet och säkerhet är istället de viktigaste argumenten för framförallt hemmanvändaren. Dessa är huvudskälen till att skaffa Windows XP:

* ny dator.
* byte från Windowsversion (3.1, 95, NT 3 eller NT 4) som lätt kraschar
* flera personer ska dela på samma dator.
* datorn behöver servas på distans.

Den som redan idag problemfritt kör Windows 98 SE, Me eller 2000 bör ha mycket starka skäl för att byta till Windows XP just nu. Det är i regel bättre att vänta tills det är dags att byta ut hela datorn.

Det är viktigt att kontrollera så att datorn som ska uppgraderas inte är för gammal. Microsoft rekommenderar att processorn är på 300 megahertz och att internminnet är 128 megabyte. Hårddisken bör vara på två gigabyte minst. Man måste även kontrollera att program, maskindelar och drivrutiner fungerar ihop med XP. Det kan göras på Microsofts webbplats.

XP verkar vid första anblicken ha ett helt annorlunda utseende än
tidigare versioner, men det är lätt att lura sig av de bräkiga färgerna och ett 3D-liknande utseende. Huvudidén är fortfarande det gamla vanliga; startknapp, programlist, ikoner, fönster och menyer som fälls ned.

Den mest markanta förändringen är att menyn, som öppnar sig när man trycker på startknappen, har blivit dubbelt så stor.


I två kolumner finns nu genvägar till vanliga kataloger och program, ikoner för de senast körda programmen och en kraftig rubrik med bild som visar vem som är användare för tillfället.

Utseendet, dräkten, sitter på en programkärna som bygger på det stabilare Windows 2000. En hel rad säkerhetsdetaljer finns nu
inbyggda. Det går inte att ändra eller radera systemfiler hur som
helst. De program man kör får inte tillgång till alla filer och minnet är
uppdelat så att ett program inte ska kunna förstöra för ett annat program.

Genom att skapa olika personkonton blir datorn helt personlig för varje användare. Filer som skapas syns inte för nästa användare om man inte vill det.
Det är som om varje person hade en egen lösenordsskyddad hårddisk. Det är särskilt bra för familjedatorn. Men förutsättningen är att man valt att använda filsystemet NTFS istället för FAT32.

Det är mycket enklare att installera XP än tidigare Windowsversioner. Däremot måste programpaketet "aktiveras" genom en särskild datorunik kod som antingen hämtas via internet eller lämnas ut via telefon från tillverkaren. Utan denna aktivering slutar programmet fungera efter 30 dagar.


Syftet är att minska piratkopiering. Samtidigt hindrar man dock användarna från att installera programmen på för många andra datorer än den ursprungliga. Microsoft har sagt att företaget kommer att vara generöst, men den som byter dator för ofta kommer att få problem och kanske måste köpa nya licenser.

Priset för Home Edition är 2 500 kronor inklusive moms (1 200 kronor för uppgradering) per maskin. Professional Edition kostar 3 900 kronor (2 500 kronor för uppgradering.) Det går inte att uppgradera från Windows 95 eller NT 3.51 eller tidigare versioner. Det går heller inte att ändra en Windows 2000 eller NT4 till Home Edition.

Av: Tomas Carlsson

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Nyheter/IT & Telekom

Rensa bort allt utom 
texten från webbsidan

Ta bort allt utom
texten från webben

Med ett enkelt verktyg kan webbsidor bli mer lättlästa. Det enda som blir kvar är texten.

Årets IT-tjej vill ha IT-debatt

Utmärkelsen Årets IT-tjej gick även i år till en Chalmerist: Anne-Marie Liljekvist, 23. Hon älskar problemlösning och att upptäcka vilka möjligheter it skapar för människor. (1 kommentar)

Två på Tre fick kompetenspris

Två på Tre fick kompetenspris

Utmärkelsen Årets ung chef 2010 gick till Nicholas Högberg, vice vd på Tre. Företaget kammade också hem priset för hälsobefrämjande ledarskap, som gick till personaldirektören Katarina Berg.

Digital mellanformatskamera från Pentax

Digital mellanformatskamera från Pentax

Även Pentax digitaliserar sin mellanformatskamera. I vår kommer Pentax 645D med en bildsensor på 40 megapixel.

Så mycket kostar ett klick

Den växande efterfrågan på sökord trissar upp priserna. Populära sökord som "lån" kan kosta mer än 60 kronor per klick, avslöjar Dagens Media. (1 kommentar)

3d ger dubbelseende i Range Rover

3d ger dubbelseende i Range Rover

Gps-karta åt föraren, film åt passageraren. Nya Range Rover har en skärm som visar olika saker beroende på var i bilen du sitter. (6 kommentarer)

Läs Amazons böcker 
för Kindle i Mac

Läs Kindles böcker från Amazon i Mac

Amazon har nu släppt sin e-bokläsare Kindle som ett datorprogram för Macintosh.

Iphone

Tyck till om Iphone!

Vi vill höra vad du tycker om Iphone. Och varför. (20 kommentarer)

En halv miljon svenskar
har skaffat en Iphone

Nio procent av svenskar mellan 15 och 74 år har en Iphone. Gissa i vilken åldersgrupp den är vanligast? (19 kommentarer)

Anssi Vanjoki

Nokiachef om mobilvärlden 2015

Anssi Vanjoki, en av Nokias verkliga tungviktare, ger sin syn på var mobilvärlden är på väg de närmaste fem åren. Kartan blir viktigast av allt. (9 kommentarer)

Facebook gick om Google

Facebook har nu fler amerikanska besökare än Google. (4 kommentarer)

Kylskåpsmagneten 
som spelar in video

Kylskåpsmagneten
som spelar in video

Med en liten kylskåpsmagnet kan man spela in videor som påminner om att det är dags att fylla på ölförrådet. (1 kommentar)

Styr flygsimulatorn 
trådlöst med Iphone

Styr flygsimulatorn
trådlöst med Iphone

I flygsimulatorn Earthglider används Iphone som en trådlös 3d-joystick.
Flygplanets rörelser är helt synkade till hur mobilen vrids och vänds. (4 kommentarer)

Lugnet lägrar sig över KTH-campus sedan hotet om massakern är avvärjt.

KTH-mannen på fri fot

Sent på tisdagseftermiddagen släppte Göteborgspolisen den 33-årige student som hotat att skjuta ihjäl elever och lärare på Kungl Tekniska Högskolan i Stockholm.

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Läsplattorna, som står inför sitt kommersiella genombrott, kommer att förändra vårt läsande. Men de kommer också att förändra skrivandet.
– Nya vägar för berättandet öppnar sig, säger Mattias Boström på Piratförlaget. Och han spår en renässans för novellen och följetongen.

Yubicos vd och grundare Stina Ehrensvärd och säkerhetsnyckeln Yubikey.

Hon har nyckeln till dina lösenord

Svenska Yubico har lösningen på den eviga kampen mellan lösenord som går att komma ihåg och lösenord som är säkra: Ett tangentbord stort som en minnespinne, med en enda knapp. (3 kommentarer)

Daniel Ek

Spotify gör Telia trendigt (igen)

Succén jämförs med Iphone och fler än musikföretagets vd, Daniel Ek, gnuggar händerna. (3 kommentarer)

Bump

Håll kontakten med ett knack

Två människor möts och knackar sina telefoner mot varandra. Så enkelt är det att byta visitkort med Bump. Tekniken ska dessutom bli en generell metod för säkra överföringar mellan bärbara apparater. (4 kommentarer)

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nätaggregat som utnyttjar energin effektivare än idag gör fläkten överflödig. 30 rysk - tyska aggregat testas i Konstanz. (42 kommentarer)

Fast Companies topplista på hemsidan.

Nokia borta från genilistan

För två år sedan placerade sig Nokia som nummer sju på listan över "Världens mest innovativa företag". I år kvalar mobiljätten inte ens in bland de 50 första. (5 kommentarer)

25-årsjubileum 
för dotcom

25-årsjubileum
för "dotcom"

15 mars för 25 år sedan registrerades den första internetadressen under ".com". (3 kommentarer)

Google maps knäckte Wayfinder

Vodafone lägger ner sin satsning på navigeringstjänster, och därmed det svenska företaget Wayfinder. Gratistjänsterna Google Maps och Nokias Ovi Map blev för tuffa konkurrenter. (3 kommentarer)

Upplev Paris i världens 
största panoramabild

Upplev Paris i världens
största panoramabild

En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild. Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris. (8 kommentarer)

Hotet är en utmaning för KTH:s arbetsmiljöarbete

KTH måste stötta oroliga och förebygga nya risker. (2 kommentarer)

Kjell Lindgren

Dödshotet mot KTH
är avvärjt

Vid ett-tiden i natt grep polisen den person som hotat att ta med sig en pistol till KTH i Stockholm på måndagen och skjuta så många som möjligt. (27 kommentarer)

Ny King of Kong

Ny "King of Kong"

Det nya världsrekordet för arkadspelet Donkey Kong är 1 061 700 poäng. Kongkungen heter Hank Chien och är plastikkirurg, matematiker och datorutbildad. (6 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Rustar mot pirater

Se upp pirater
- nu kommer Sjöbasis

Det har kostat nära 40 miljoner kronor och tagit tio år att utveckla. I dag invigs Kustbevakningens nya datorsystem Sjöbasis. Via det kommer en rad myndigheter dygnet runt i realtid att kunna övervaka fartygstrafiken runt Sverige. (25 kommentarer)

Nokia söker patent på självladdande mobiler

Nokia har sökt patent på en självladdande mobil som tar vara på rörelseenergin hos mobilens ägare, rapporterar tidningen The Times. (35 kommentarer)

Högprestanda i industridatorn

Högprestanda i industridatorn

Fyra nya industridatorer som kan utrustas med processorn Intel Core i7 lanseras av Siemens för användning i tuff miljö. (9 kommentarer)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 142 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Diskprotes kan rädda ryggen Slipp steloperation

Diskprotes kan
rädda ryggen

Niklas Winde Han är den nya filmens
biografmaskinist

Biopalatset styrs som en process i industrin

Annons