Världens längsta tågtunnel 57 km genom Alperna

Schweiz satsar 170 miljarder på järnvägen för att få bort den tunga godstrafiken från alpvägarna

Verktyg

Klicka på bilden för att få den större.


Det finns många likheter mellan den nya Gotthardtunneln och Eurotunneln under Engelska kanalen. Båda är dubbla järnvägstunnlar, och båda är de projekt av gigantiska dimensioner.
Men det finns skillnader. Gotthardtunneln är drygt en halvmil längre: med sina 57 km kommer den när den blir klar att bli världens längsta järnvägstunnel.

De tekniska utmaningarna är också större, säger Peter Gross:
- Som djupast går Kanaltunneln drygt hundra meter under havsytan. Här kommer vi att ha upp till 2 500 meter berg över huvudet. Och vi har en svårare geologi, med flera olika sorters berg att ta oss igenom.

Peter Gross är ingenjör och platschef i Amsteg, en av de fem byggplatser varifrån man samtidigt angriper berget. Amsteg ligger i en trång dal på nordsluttningen av Gotthard-massivet. Här började arbetet i november förra året; först bygger man en tillfartstunnel på 1,8 km, in till den punkt i berget där själva järnvägstunneln ska passera. När Ny Teknik besöker byggplatsen i slutet av september har man bara några hundra meter kvar dit.

- Går det bra kan vi göra 55-60 meter i veckan, säger Peter Gross. Men igår stötte vi på sämre berg, så nu måste vi gå långsammare fram.

Han pekar på ett svart skifferlager som trängt sig in i den hårda och stabila gnejsen. Vi står framme vid fronten, där arbetare anbringar laddningar i de nya borrhålen för att spränga tunneln ytterligare några meter framåt.

För tillfartstunnlarna vid mellanpåslagen använder man konventionell gruvteknik, borra-spränga-forsla bort. Själva de två parallella järnvägstunnlarna, däremot, ska till största delen borras med specialgjorda tunnelborrmaskiner; med diameter på cirka nio meter och roterande borrkrona längst fram kommer de att äta sig fram genom berget som jättelika daggmaskar.

Det är samma typ av maskiner som användes för att borra Kanaltunneln. Att de här ska ta sig igenom hård gnejs istället för mjuk kalksten är inget problem, annat än att man får byta borrkrona oftare.
Problem skulle det däremot kunnat bli i några zoner med lösa och sprickiga bergarter. I dessa zoner är konventionell gruvteknik säkrare och snabbare.

Sammanlagt kommer man att använda åtta tunnelborrmaskiner vid bygget av Gotthardtunneln. De ska arbeta parallellt två och två, och utgå från fyra av de fem angreppspunkterna.

Den femte och mittersta byggplatsen, Sedrun, ligger däremot i en zon med sprickigt berg och starka spänningar. Där har man tagit upp ett 800 meter djupt schakt för att komma ner till tunnelns nivå, och därifrån ska man långsamt arbeta sig fram åt båda hållen, genom att spränga eller helt enkelt hacka sig fram.

- Trots att Sedrun är den kortaste sektionen av de fem är det den som blir den dyraste, säger Ambros Zgraggen som är talesman för byggherren Alptransit.

Tunnelns södra mynning kommer att ligga i Bodio på sydsluttningen av Gotthard-massivet. Nu är vi i den italienska delen av Schweiz, så på den här byggplatsen talar man inte tyska utan italienska.

- Vi började jobba här i juli, berättar Silvano Rossi som är ingenjör och tjänstgörande arbetsledare.
- Den första biten där tågtunnlarna ska gå är berget löst och dåligt. Därför börjar vi med att spränga en tillfartstunnel på en dryg kilometer förbi den biten, så att de stora tunnelborrmaskinerna kan starta direkt i bra berg.

Det hela är noga uträknat för att arbetet ska gå så snabbt som möjligt. All tunneldrivning pågår i skift dygnet runt, sju dagar i veckan.

År 2002 ska de åtta stora tunnelborrmaskinerna gå igång från fyra olika platser, och sex år senare ska borrningarna vara klara. Meningen är att den nya Gotthardtunneln ska kunna öppnas för trafik 2012.

Ända sedan medeltiden, när den första vägen byggdes, har Gotthardpasset varit den viktigaste nord-sydliga leden genom Schweiz.
På 1870-talet byggdes den första järnvägstunneln, 15 km mellan Göschenen och Airolo, men den har för länge sedan nått taket för sin kapacitet.
1982 öppnades en 17 km lång biltunnel med ungefär samma sträckning, så att bilarna slipper klätta hela vägen upp till det 2 100 meter höga passet.

Det är på bilvägarna som de senaste årtiondenas trafikökning har skett. Och det är just för att bryta denna utveckling som den nya järnvägstunneln byggs.

Den nya Gotthardtunneln ingår i ett stort trafikpolitiskt paket, som syftar till att flytta över trafik från vägar till järnvägar. Skälet är att man vill minska miljöförstöringen.

- Den tunga godstrafiken genom Alperna ökar för varje år, och det är lastbilarna som står för ökningen, säger Ambros Zgraggen från Alptransit.
- Fler och fler tunga lastbilar genom våra trånga dalar leder till utsläppsnivåer som är helt oacceptabla.

Grundtanken med trafikpaketet är därför att skapa en järnväg som är attraktiv och har hög kapacitet. Genom den gamla Gotthardtunneln kan godståg inte köra snabbare än 60-80 km/h, och för att komma dit måste de klättra upp till 1 150 meter över havet.

Högsta punkten i den nya Gotthardtunneln blir däremot bara 550 möh. Tillsammans med ett par andra nya tunnlar norr och söder därom, innebär det att alla kraftiga stigningar och snäva kurvor elimineras.

På den nya Gotthardleden kommer därför godstågen att kunna köra dubbelt så fort, 160 km/h, och dessutom vara dubbelt så tunga. Persontågen ska kunna köra i 250 km/h, och Schweiz kopplas ihop med det europeiska höghastighetsnätet. Därmed kommer restiden mellan Zürich och Milano att kunna reduceras till drygt två timmar.

Hela trafikpaketet beräknas kosta 170 miljarder kronor, och har varit föremål för flera olika folkomröstningar. Den sista och slutligt avgörande hölls i november 1998 (NyT 1998:48).

Men då var redan provborrningar och andra förberedelser gjorda, så att man kunde sätta igång med bygget direkt. I Sedrun hade man chansat och påbörjat arbetena redan 1996; annars hade Sedrun försenat hela tunneln, eftersom geologin är så svår där.

- Om det hade det blivit nej i den sista folkomröstningen hade vi tvingats lägga ner hela projektet, säger Ambros Zgraggen.
- Men nu rullar allt på som planerat. Hittills har vi både tiden och kostnaderna under kontroll.

Klicka på bilden för att få den större. Texten i bilden finns även i faktarutan nedan.

Fakta

Tre tunnlar mellan Zürich och Milano

Den nya Gotthardtunneln ska genomkorsa Alperna från Erstfeld i norr till Bodio i söder, en sträcka på 57 km. Den ska bestå av två parallella tunnlar med ca nio meters diameter, som kommer att löpa på cirka 40 meters avstånd från varann: en för tåg i varje riktning. Till skillnad mot tunneln under Engelska kanalen, som den i övrigt påminner mycket om, kommer Gotthardtunneln inte att ha någon separat servicetunnel. Det är onödigt, anser schweiziska säkerhetsexperter.
 
De båda tunnlarna ska förbindas med tvärgallerier var 325e meter. På två ställen, Sedrun och Faido, ska det finnas nöd- och servicestationer där tågen också kan växlas över från den ena tunneln till den andra. Förutom Gotthardtunneln ska ytterligare två järnvägstunnlar byggas på sträckan mellan Zürich och Milano: Zimmerberg söder om Zürich (20 km) och Ceneri norr om Lugano (16 km). Dessutom byggs en 36 km lång järnvägstunnel i Lötschberg, för att öppna ytterligare en passage genom Alperna längre västerut.

Fakta

De som inte använder tunneln betalar den
 
Den nya Gotthardtunneln beräknas kosta cirka 40 miljarder kronor att bygga. Den är en del av ett stort paket för upprustning av de schweiziska järnvägarna; det innehåller flera andra långa tunnlar och en massa annat, och beräknas totalt kosta 170 miljarder kronor. Idag är det vanligt att nya stora tunnlar och broar är avgiftsfinansierade, och inte sällan är privata intressen inblandade. Här går schweizarna mot strömmen: både Gotthardtunneln och hela det övriga järnvägspaketet betalas av staten. Det intressanta är hur staten tänker få in dessa pengar. Större delen av dem ska nämligen komma från skatter och avgifter med klar miljöpolitisk profil. Över hälften, 55 procent, ska komma från en kraftigt höjd transitavgift för alla långtradare som passerar Schweiz. Idag är avgiften för att ta en långtradare från Basel till Chiasso 40 schweizerfrancs, 220 svenska kronor. Denna avgift ska nu stegvis höjas till 325 schweizerfrancs, 1 800 kronor. Även schweiziska långtradare ska betala mer. En höjning av skatten på bensin och diesel ska ge ytterligare 10 procent. Resten finansieras med lån, och en generell momshöjning på 0,1 procent. Istället för att avgiftsfinansiera de nya järnvägstunnlarna, lägger alltså schweizarna avgifter på dem som inte använder dem. Det var hela denna finansieringsmodell som det schweiziska folket sade ja till i folkomröstningen i november 1998.

Av: Miki Agerberg
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Bloggar som länkar hit

IT & Telekom

Artikellista - IT/Telekom

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten Samsung bråkar med både Apple och Nokia.
-Samsung säger att de ska bli större än Nokia och bråkar med Apple. Den arroganta stilen kan straffa sig, varnar Carolina Milanesi, mobilanalytiker på Gartner. 17

Nu trappas piratkriget upp

Anna Troberg

Högsta domstolen tar inte upp Pirate Bay-målet. Svea Hovrätts dom gäller. Båda sidor trappar nu upp kampen. 22 kommentarer

Nu finns plåster för PC Anywhere

Symantecs PC Anywhere.

Symantec meddelar nu att det finns en uppdatering för den sårbarhet som drabbat programvaran PC Anywhere genom ett dataintrång.

Artikellista - IT/Telekom

Chromebook – ett fönster mot nätet

Med en Chromebook köper man sig ett fönster mot nätet snarare än en vanlig notebook. Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem Chrome OS. 5

Energisnålt, enkelt och superbilligt

Jan Hederén, produktstrateg vid Ericsson Radio i Linköping, svarar på frågor om kapacitiv koppling. 2 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Ericsson vill rycka sladden ur dig

Ericssons nya trådlösa teknik – den mänskliga kroppen – fick applåder i Las Vegas. Den kan ersätta såväl sladd som bluetooth. Ny Teknik har testat lösningen. Den är fantasieggande, men har långt kvar. 12 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Nu finns den målsökande gevärskulan

Här är alla prickskyttars dröm. Kulan som själv hittar måltavlan på två kilometers avstånd. 76 kommentarer

Tumme ned på Facebook

Det stör oss mest på Facebook

Vänner som statusuppdaterar för mycket om ovidkommande saker irriterar mest på Facebook. Men tekniska problem och skryt i uppdateringar retar också Facebook-omgivningen, enligt en ny undersökning. 5 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Slog världsrekord på Facebook

De sociala ambitionerna når rekordhöjder. Nu har världsrekordet slagits på Facebook. Erkännandet från Guinness World Record är bekräftat. 5 kommentarer

PTS: Så ska alla kunna bygga eget GSM-nät

Nu ska det bli lättare för alla som vill bygga sitt eget lilla lokala nät i GSM-bandet. Det föreslår Post- och Telestyrelsen. 2 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

999 datorspelare slog världsrekord

Svenska Muchdifferent lyckades med sitt försök. Att slå världsrekord i datorspel. 4

Artikellista - IT/Telekom

Google Earth har fått en ansiktslyftning

Nu visar Google Earth sina flyg- och satellitbilder på ett mycket snyggare sätt. 2 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Gripne it-miljonärens svenska förflutna

Megauploads skapare Kim Schmitz har tjänat miljontals kronor, bytt namn och satt ett imponerade datarekord i ett av världen mest sålda spel. Han har dessutom ett förflutet i ett svenskt storfiasko. Nu har han gripits misstänkt för bland annat penningtvätt. 7 kommentarer

”Datorer för 140 miljoner slängs i onödan”

Artikellista - IT/Telekom

En halv miljon datorer slängs på soptippen varje år. Hälften av dessa hade kunnat återanvändas, hävdar företaget Inrego. - Miljöbesparingen är betydande, säger Henrik Nilsson på Inrego. 37 kommentarer

Stephen Elop.

Nokia vågar inte spå om 2012

Nokias resultat för fjärde kvartalet var bättre än väntat, och aktien stiger. Stephen Elop är fortsatt osäker om framtiden.

Artikellista - IT/Telekom

Katastrofvarning i Googles kartor

Googles karttjänst visar nu varningar för kommande oväder som snöstormar, översvämningar och orkaner.

Symantec: Stäng av PC Anywhere bums!

Säkerhetsföretaget Symantec uppmanar användare av företagets programvara PC Anywhere att genast inaktivera den. Anledningen är att hackare kommit över källkoden genom dataintrång. 20 kommentarer

Mobiloperatör begärs i konkurs

Först slarvade Idar Vollvik bort miljarderna han tjänade på Chess-affären med Telia. Nu har hans norska mobiloperatör begärts i konkurs. 2 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Minecraft kommer som Lego

Det populära datorspelet Minecraft kliver in i den verkliga världen som Legobyggsats. 4 kommentarer

Ericsson med vd Hans Vestberg drar ner på forskning och utveckling.

Ericsson minskar sin FoU

Ericssons resultat för årets sista kvartal blev väsentligt lägre än väntat. Bolaget räknar med att sänka sin FoU med upp mot 3,6 miljarder kronor i år. Här förklarar Hans Vestberg varför. 7 kommentarer

Hans Vestberg: ”Det känns inte bra”

Ericssons vd Hans Vestberg försvarar den uteblivna vinstvarningen, grämer sig över det dåliga fjärde kvartalet, men anser att styrelsens ökade utdelning signalerar en tro på bolaget de närmaste åren. 1 kommentar

Apple köper mest halvledare.

Apple köper mest halvledare

Apple toppar numera listan över världens största köpare av halvledare. Företaget klättrar därmed förbi både Samsung och HP. 10

De håller emot Rims locktoner

TAT köptes av kanadensiska Rim, men valde att stanna i Malmö.

Artikellista - IT/Telekom

Ring på semestern – utan dyr roaming

Med ett lokalt simkort från landet du reser till blåser du operatörerna på de hutlösa roamingavgifterna. Tjänsten, som erbjuds av svenska Holiday Phone, kan ge stora besparingar framför allt på datatrafik. 7

Genialt – men knepigt att komma i gång

Ny Teknik testade två spanska simkort för 400 kronor styck från Holiday Phone på Kanarieöarna. Efter en trasslig start fungerade det problemfritt, men kompletterande wifi rekommenderas för storanvändare.

Artikellista - IT/Telekom

Deras dataspel sparade el

Vem släcker flest lampor och kör energisnålast? Med teknik från dataspel försöker företag locka kunder och anställda att ändra sitt beteende. Spelifiering är namnet på den nya trenden.

’Match making’ ska lyfta apparna

Appicentrum är Malmöregionens nya smeknamn. På Malmö högskola finns några av landets första kurser i app-utveckling – och staden har redan flera framgångsrika appbolag.

Artikellista - IT/Telekom

Så fixar Skåne sin mobilkris

Satsning på media och offentlig upphandling. Så ska mobilbranschen i Lund och Malmö fortsätta att växa. Att Sony flyttar ledningen för sitt mobilbolag till Skåne är ett styrketecken. Men krisen för jättarna i regionen är ett orosmoln. 1 kommentar

– Vi lämnar aldrig Lund

De vill bli en nyckelspelare när mobilen börjar användas för att styra låset på dörren. Utvecklingsbolaget Zaplox har nyss flyttat in i egna lokaler i Ideon i Lund.

Få inlämnade datorer lagades.

Ingen dator lagades - trots enkla fel

Fem datorer med preparerade, enkla fel lämnades in till fem butiker, men ingen lyckades åtgärda felen. Det blev resultatet av en granskning i tidningen Råd & Rön. 80 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz
Ladda mobilen – i pisten

Ladda mobilen – i pisten

Med solceller i hjälmen går det att hålla liv i telefonen hela dagen. 2

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig. 17

Finalisterna i Sonys fototävling

Finalisterna i Sonys fototävling

Här är bilderna som nominerats.

Ring på semestern – utan dyr roaming

Ring på semestern
– utan dyr roaming

Ny Teknik har testat två simkort. 7

Först med vrålzoom

Först med vrålzoom

Nikons nya kamera imponerar. 19

Så bra är Chromebook

Så bra är Chromebook

Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem. 5

Eurohus

Euro byggde detta hus

Här är huset som är byggt av eurosedlar värda 12 miljarder kronor. 10

999 spelare slog till

999 spelare slog till

Satte världsrekord i datorspel. 4

Snabba ingenjörer

Snabba ingenjörer

Nu skapas ny mötesplats för yrkesgruppen som snabbt gör karriär, berättar Mikael Bergh, marknadschef på Ny Teknik. 6

40 fingrar på skärmen

TV: 40 fingrar på skärmen

Lundaföretaget lanserar en pekskärm som klarar 40 fingrar samtidigt. 5 kommentarer

Polska tåg återvinns

TV: Polska tåg återvinns

Tågen till Warszawas tunnelbana ska återvinnas om 40 år. 8

BMW:n som kör sig själv

TV: BMW:n som kör sig själv

Se filmen på BMW:s nyhet Connected Drive Connect. 19

Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Presidenten lovar kraftfulla åtgärder för att lyfta tillverkningsindustrin. 20

Apple köper mest halvledare.

Apple värst på halvledare

Apple är nummer ett på listan över världens största köpare av halvledare. 10

Kör tåg med Ipad

Testa tåg med Ipad

Ipaden är lik den skärm som sitter i förarhytten. 7

Ny metod kyler halvledare

Ny metod kyler halvledare

Kyla halvledare med en laserstråle låter som ren science fiction. Eller? 14

Tänkte inte på det...

TV Tänkte inte på det...

Tjuvarna snodde fel burk från MIT Lab. 20

Film av ostrester håller maten fräsch.

Gör bioplasten lönsam

Tyska forskare har utvecklat en lönsam metod att tillverka bioplast. 4

Virtuell look

TV: Virtuellt klädval

Prova kläder och skor - utan att ens behöva gå till en butik. 4

Superhörsel med nanoöra

Superhörsel med nanoöra

En nanopartikel kan fånga upp en miljon gånger svagare ljud än människans öra. 6

Kennedy Space Center bygger ett museum för Atlantis.

TV: Atlantis får museum

I Florida byggs nu ett museum för rymdfärjan.

Så ska det kapsejsade italienska fartyget räddas

Kolla in grafiken.

Mobilapp för videoredigering

Gratisapp för mobilvideo

En ny gratisapp för Iphone erbjuder automatisk videoredigering.

"Statistik är sexigt"

"Statistik är sexigt"

Går du igång på medelvärde, korrelation och Poissonfördelning? Då är det här programmet för dig! 5

Toyota visar ny snål-Prius i Detroit

Toyota visar ny
snål-Prius i Detroit

Elbilar och hybrider är framtiden om man ska tro alla konceptbilar som visas upp på bilmässan i Detroit i helgen. 33

Ljuva toner från hålremsa

TV: Ljuva toner från hålremsa

Ny Teknik provar den programmerbara speldosan. 1

Kniven som lagrar 1 TB

Kniven som lagrar 1 TB

Schweiziska Victorinox har lagt in en flashdisk i en av fällknivarna. 16

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media

Webbtv-arkiv

Teknik

Sphero

Under skalet

Under Skalet – avloppspumpen

IT

Datorn som smygfotade tjuvarna

Fordon

Här är det kaspiska sjömonstret Orlyonok

Visa alla

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.