Tandkräm kan göra antibiotika verkningslös
Bakteriedödande medel ger resistenta bakterier, visar ny rapport
Av: Niclas Köhler
Publicerad 31 maj 2000 14:00
Triclosan används i en uppsjö av olika konsumentprodukter som skärbrädor av plast, cykelbyxor, deodorant, flytande tvål och tandkräm. Men det antibakteriella medlet kan i västa fall göra en rad olika sjukdomsalstrande bakterier resistenta, motståndskraftiga, mot antibiotika. Resistensen gör att läkare förlorar sitt bästa redskap för att bekämpa infektioner.
Studien är gjord av forskaren Herbert P Schweizer vid Colorado state university i USA. Han utsatte bakterien Pseudomonas aeruginosa för triclosan och fick fram muterade bakterier som var upp till 500 gånger motståndskraftigare mot ett antal olika läkemedel.
Bland annat behövde det 93 gånger mer av antibiotikan ciprofloxacin för att döda bakterierna. Läkemedlet är ett av världens mest sålda antibiotikum och säljs i Sverige under namnet Ciproxin.
- Konsumenterna borde bli upplysta om att en utbredd användning av medel som triclosan kan skapa resistenta bakterier. Det finns bevis för att problemet även existerar hos andra bakterier, bland annat de som orsakar tuberkulos, säger Herbert P Schweizer till Ny Teknik.
Ciprofloxacin är verksamt mot flera olika bakterier. Det är det enda läkemedel i tablettform som biter på den studerade bakterien Pseudomonas aeruginosa. Bakterien är vanlig i sjukhusmiljö och kan orsaka infektioner hos personer med till exempel operationssår eller med en kateter insatt i urinröret.
- Normalt kan nio av tio sådana infektioner behandlas med ciprofloxacin i tablettform. Patienterna kan därför behandlas i hemmet till en kostnad av 25 kronor per dygn, säger Lars G Burman, överläkare på Smittskyddsinstitutet.
Om en person infekteras av en resistent pseudomonasbakterie måste han eller hon vårdas på sjukhus och behandlas med preparat som injiceras. Vårdkostnaden blir då runt 4 000 kronor för ett dygn, berättar Lars G Burman.
- Jag ser den amerikanska studien som en varningssignal. Den är ett laboratorieförsök och det återstår att bevisa att det händer i verkligheten, säger han.
Den mänskliga tjocktarmen är en plats där resistensen skulle kunna utvecklas. Där förekommer både bakterien Pseudomonas aeruginosa och triclosan. Den vanligaste användningen för triclosan är som tillsats i tandkräm. Medlet ska förebygga infektioner i tandköttet men den tandkräm som sväljs passerar förr eller senare tjocktarmen. I Sverige används två ton triclosan varje år i vanlig tandkräm som Colgate total och i KFs blåvita tandkräm med multiskydd.
Tidigare har forskare och andra experter trott att medlet triclosan bara kan skapa bakterier som är resistens mot just triclosan. Det samma gäller för användningen av antibiotika som kan skapa bakterier som är motståndskraftiga mot antibiotika. Den här resistensen beror på att bakterien förändrat ämnets specifika måltavla i cellen.
Det nya med den amerikanska studien är att den ger ytterligare bevis för så kallad korsresistens. Det innebär att ett ämne kan skapa bakterier som är motståndskraftiga mot ett helt ämne.
Forskaren Herbert P Schweizer har visat att triclosan gynnar de bakterier som kan aktivera en generell form av resistens. Systemet kallas MAR, efter det engelska uttrycket för Mångfaldig Antibiotika Resistens.
MAR innebär att bakterien förstärker sitt hölje så att främmande ämnen har svårare att ta sig igenom. De sätter också igång så kallade effluxpumpar som pumpar ut oönskade molekyler som antibiotika. En tredje mekanism är nedbrytningssystem som förstör de främmande molekylerna.













