I ett amerikanskt förråd letar en inspektör läckor i artillerigranater laddade med nervgasen sarin. Foto: Don Ryan/Scanpix
Tidsplan för kemiska stridsmedel sprack
Av: Niklas Dahlin
Publicerad 25 juni 2012 08:45
5 kommentarer
Den nittonde april i år skulle världens förråd av kemiska stridsmedel ha förstörts. Men varken USA, Ryssland eller Libyen klarade tidplanen.
Varken USA eller Ryssland lyckades hålla tidplanen för att förstöra sina kemiska stridsmedel. Det instabila Syrien misstänks ha betydande lager av bland annat nervgas.
Stoppdatumet var satt till 19 april i år av organisationen OPCW, som ska se till att medlemsländerna följer Konventionen om förbud mot kemiska vapen.
– Det har varit underförstått sedan åtminstone mitten av 1990-talet att det skulle bli förseningar, säger John Hart, analytiker på fredsforskningsinstitutet SIPRI.
Det amerikanska försvarsdepartementet räknar själva med att destruktionen inte kommer att vara klar förrän 2023, delvis på grund av minskade anslag.
– Det finns politiska problem, till exempel med hur man ser på brott mot konventionen, säger John Hart.
Konventionen används också som politiskt slagträ, till exempel när Iran tidigare försökt få USA sanktionerat för att ha missat tidsramar för nedrustning.
Innan nedrustningen började hade Ryssland världens största förråd, omkring 40 000 ton rena stridsmedel. 2009 återstod 21 500 ton, och redan då uppgav landets representanter att 2015 var ett mer realistiskt stoppdatum.
Syrien står utanför konventionen. Experter misstänker att landet har stora förråd av sarin, tabun, senapsgas och VX, samt produktionsanläggningar för några hundra ton om året. Syrien har inte bekräftat detta.
Under inbördeskriget i Libyen hittades tidigare okända förråd av artillerigranater laddade med senapsgas. De är inventerade, men någon tidplan för att förstöra dem finns inte.
Fakta 188 länder står bakom nedrustning
- Nästan alla är eniga om att kemiska stridsmedel måste bort.
- Endast åtta länder står utanför den bindande Konventionen om förbud mot kemiska vapen.
- Sex länder, bland annat Nordkorea och Egypten, har inte undertecknat avtalet.
- Israel och Burma har undertecknat men inte ratificerat det.
- Konventionen trädde i kraft 1997.
Ny Teknik Jobb
-
Forskare Autonoma sensorsystem FOI-2013-680
-
Affärsutvecklare, Monitor & Control
-
Konstruktör
-
Mjukvaruingenjörer robotgräsklippare rekryteras för Husqvarna
-
Utvecklingsingenjör/teknisk specialist
-
Calculation Engineer
-
Beräkningsingenjör
-
Mjukvarutestare robotgräsklippare rekryteras för Husqvarna
-
Interaktionsdesigner
-
Verification Lead Engineer to FACTS




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst