Lusern nyhet på matbordet

Den gröna foderväxten lusern kan bli en ny proteinkälla för mänskligheten. En process som utvecklats inom ett EU-stött forskningprojekt gör det möjligt att ur lusern utvinna högvärdigt protein.

Den första demonstrationsanläggningen, som ligger i Chalons-en-Champagne i Frankrike, invigdes i juli av EUs forskningskommissionär Philippe Busquin.

Lusern är en grön växt som tillhör ärtsläktet och till utseendet påminner om klöver. Den innehåller mycket protein och används därför som djurfoder, antingen torkad eller pressad till pellets.

Men för att kunna användas till människoföda måste proteinet separeras från plantorna. Det har ingen kunnat förut, förklarar Bernard Petin, vd för France Luzerne som driver anläggningen:

- Här kan vi utvinna högvärdigt protein i form av ett pulver, användbart som tillsats i livsmedel. Det testas nu av olika livsmedelsföretag, och vi räknar med att kunna gå ut på marknaden i liten skala redan i höst.

Lusernpulvret har sådana egenskaperatt det passar bra som ingrediens i till exempel såser och luftiga efterrätter. Prismässigt blir det billigare än protein från kött och fisk, och på ungefär samma prisnivå som sojaprotein.

Forskningsarbetet inom France Luzerne påbörjades i slutet av 1980-talet, men tog ordentlig fart när det blev ett EU-projekt för tre år sedan.

Efter flera mindre pilotanläggningar har man nu kunnat bygga en demoanläggning, som består av en produktionsmodul med maskiner i full skala. När kapaciteten ska ökas lägger man helt enkelt till flera likadana moduler.

Processen går till så att färsk lusern pressas. Ur den gröna juice som då uppstår, utvinns proteinpulvret genom en komplicerad kedja av olika separeringar, mikrofiltrering och torkning.

Separeringstekniken kommer från svenska Alfa Laval Separation, som är en av de största industriella parterna i projektet.

- Vi utgick från teknik som vi använder på andra områden, till exempel för att utvinna stärkelse, och utvecklade den så att den passar den nya processen. Det förklarar Olivier Pauwels, som är chef för Alfa Laval Separation i Frankrike.

- Denna tekniköverföring gick mycket bra, även om vi förstås stötte på en hel del svårigheter på vägen, säger han. En intressant sak är att denna teknik nu kan användas för att utvinna protein ur andra gröna växter också.

Alfa Laval har satsat omkring sju miljoner kronor i projektet.

Olivier Pauwels tror att det kommer att visa sig vara en lönsam satsning:

- Det finns en stor potential för den här tekniken. Inte bara i Frankrike, utan också i till exempel Spanien, USA och Sydafrika.

Totalt kostade FoU-projektet cirka 32 miljoner kronor, varav EU-kommissionen bidrog med en knapp tredjedel.

Det var väl använda pengar, säger Stéphane Hogan på EUs forskningsdirektorat i Bryssel:

- Dagens lusernhantering står på låg teknisk nivå. Europas lusernodling går med förlust och måste stöttas av EU-kommissionen.

- Nu blir det möjligt att skapa en mycket mer högteknisk och värdeskapande industri, som gör att lusernodlingen kan klara sig när EU-subventionerna dras in.

En annan fördel är att protein från en europeisk råvara kan konkurrera med sojaprotein, som Europa idag importerar från bland annat USA. Förutom den ekonomiska sidan av det, blir det också lättare att försäkra sig om att lusernproteinet inte kommer från genförändrade växter.

Av: Miki Agerberg

Fakta

Proteinrik växt

Lusern är en mycket proteinrik växt. Proteinhalten varierar med årstiden, och ligger i Frankrike på mellan cirka 15 och 25 procent.

I den nya processen utvinns proteinpulver ur den juice som uppstår när man pressar färsk lusern. Omkring två procent av lusernets vikt omvandlas till högvärdigt proteinpulver. Restprodukten har fortfarande hög halt av protein och vitaminer, och ska användas som djurfoder.

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Nyheter/Innovation

Tål att gå på

Malaysier lär sig
gå på äggskal

Äggskal är värdefullt avfall som kan användas som byggmaterial anser fem malaysiska forskare som utvecklar äggskalsbaserade golvklinkers.

El-forest spolas av efter nattlig trailertransport i snöstorm natten till den 11 mars 2009.

Så klarade El-forest transportkrisen

Det var nära att Energimyndighetens generaldirektör Tomas Kåberger inte fick köra den stora hybriddrivna skogsmaskinen El-forest på Energitinget förra året. Nu berättar El-forests vd Gunnar Bäck hur han löste krisen. (17 kommentarer)

Bakteriedöd

Bakteriens död fångad på bild

Titta på bilden. Cellväggarna hos e-kolibakterien har börjat lösas upp efter att ha utsatts för en bakteriedödande substans. (1 kommentar)

SKL analyserar dödade svenskarnas kläder

Statens kriminaltekniska laboratorium, SKL, i Linköping ska nu undersöka utrustning från de  två svenska soldater som dödades i Afghanistan för fem veckor sedan.

Ny Teknik fick provköra Smite på Energitingen 2010 i Älvsjö på tisdagen.

Världspremiär för Smite på Energitinget

Ny Teknik fick i går chansen att provköra den lilla miljövänliga trehjulingen Smite på Energitinget i Älvsjö. Men det dröjer ett år till innan den finns att köpa på riktigt. (40 kommentarer)

Kåberger: Risk att det stannar vid prototyper

Allt fler vill driva på teknikutvecklingen med olika pristävlingar. Det amerikanska energidepartementet lovar 70 miljoner kronor till den som kan ersätta 60-wattslampan.

Marcel Warntjes.

Han snabbar upp magnetkameran

Snabbare undersökning och bättre underlag för att ställa diagnos. En programvara från ett litet Linköpingsbolag gör dagens magnetkameror till vassare och billigare diagnosmaskiner.

Tävlingar fixar genombrotten

Bygg en robot, skicka den till månen, låt den åka minst 500 meter och skicka bilder och data tillbaka till jorden. Lyckas du före alla andra vinner du drygt 140 miljoner kronor.

Göteborgsföretaget Lameras sandwichmaterial Hybrix ser ut som en vanlig plåt men är fylld med luft och fibrer.

Lamera - riskkapitalets bästa val på Energitinget

En ihålig laminerad plåt vann riskkapitaljuryns gillande på Energitingets Investerarforum i Älvsjö på tisdagseftermiddagen. Sandwichplåten väger bara hälften så mycket som en vanlig plåt. (3 kommentarer)

Starka trådar

MIT löser silkets gåta

En unik kristallstruktur förklarar silkets paradox: extremt starkt, men samtidigt tänjbart. Upptäckten kan bana vägen för superstarka syntetiska material. (5 kommentarer)

Installation av Absolicons hybridsolfångare på Närvård Härnösand.

Se världspremiären
för svenska solkylan

På Härnösands sjukhus finns nu världens första solenergianläggning som ger el, värme och kyla – samtidigt. Ett resultat av samarbetet mellan de två svenska cleantechbolagen Absolicon och Climatewell. (17 kommentarer)

Forskare prisas för algbatteri

Forskare prisas för algbatteri

Uppgiften om att svenska forskare använt grönalger för att skapa ett lågprisbatteri blev en världsnyhet för sex månader sedan. Nu prisas en av de drivande forskarna, Albert Mihranyan, för sin insats i utvecklingen.

Baldos II i Monaco.

Baldos, Beakon och Minesto tillbaka från Monaco

Ferrari i all ära, men den lilla röda studentbilen Baldos från Luleå fick posera mest framför filmkamerorna utanför casinot i Monaco förra veckan. (13 kommentarer)

Pet-pavan blir flaska på nytt

Pet-pavan blir
flaska på nytt

Forskare vid IBM och Stanford har kommit på hur pet-flaskor kan återvinnas om och om igen. Ett genombrott, hävdar gruppen. (16 kommentarer)

LFV har krav på sig att förbättra miljön vid Arlanda flygplats och grönt jetbränsle är en av flera möjligheter att klara miljökraven.

Grönt jetbränsle till Arlanda

Tekniken finns och första kalkylen är gjord. Nu fattas "bara" en konkret projektering, villiga intressenter och 5-7 miljarder kronor i investeringskapital för att starta tillverkning av grönt jetbränsle vid Arlanda. (48 kommentarer)

ESA vill ta ner rymdtekniken på jorden

ESA vill ta ner rymdtekniken på jorden

I många år har den europeiska rymdorganisationen ESA försökt få användning av rymdteknik även på jorden. Nu startas en ny riskkapitalfond för unga teknikbolag som vill ta rymdinnovationer till marknaden.

Jordskalvet i Chile fick rikgit stora konsekvenser. Många människor har dött och andra förlorat alla de äger. I framtiden kanske konsekvenserna vid ett skalv kan lindras.

Tapeten kan bli livsviktig

Väggar som larmar om faror och skyddar ditt hem. Det kan bli verklighet om ny tapetmodell med fiberoptik lanseras. (4 kommentarer)

- Satsa biståndet på system som larmar

Ett isländskt system hade gett Haiti en chans, skriver seismolog Ragnar Slunga i ett debattinlägg på nyteknik.se. Nu vill han satsa biståndspengar på att bygga seismiska nät i riskområden. Ny Teknik ställer fem frågor.

Energin väller fram som en tsunamivåg i nanoröret

Värme kramar
kraft ur nanorör

Genom att elda i ena änden av ett kolnanorör kan man jaga ut elektroner i andra änden. Det är ett helt nytt fysikaliskt fenomen som upptäckts av forskare vid MIT i USA. Tekniken kan användas för att strömförsörja extremt små sensorer. (4 kommentarer)

Esab börjar forska på Lindholmen

Svetskoncernen Esab lägger ner sina sju forskningscentrum i världen och bygger ett nytt forsknings- och utvecklingscentrum på Lindholmen i Göteborg.

Tyrannosaurus Rex.

Giftigt regn tog kål på dinosaurierna

För 65,5 miljoner år sedan slog en asteroid ned utanför Yucatanhalvön i Mexico. Solen förmörkades, giftigt regn föll och växternas fotosyntes slutade fungera. Massdöden bland dinosaurierna var ett faktum.

Michael J Fox

Michael J Fox hedersdoktor på KI

Skådespelaren Michael J Fox promoveras till hedersdoktor vid Karolinska Institutet för sin insats vid forskning om Parkinsons sjukdom. (5 kommentarer)

Eldrift i miniformat för småsatelliter

Eldrift i miniformat för småsatelliter

Elektrisk framdrift av minisatelliter intresserar amerikanska flygvapnet som låtit testa en liten jonthruster.

Feta råttor sätter krokben för forskarna

Mycket mat och lite motion i råttburarna snedvrider forskarnas resultat. De feta labbråttorna dör av sin sunkiga livsstil, inte av försöken. (2 kommentarer)

Här är principen för Daewoos och Sargas flytande kolkraftverk. Allting kan byggas färdigt på varvet - pråmen, kraftverket och koldioxidtvätten - och bogseras till sjöss till beställaren.

En pråm kommer lastad med ett koldioxidfritt kolkraftverk

Den sydkoreanska varvsjätten Daewoo ska bygga koldioxidfria, flytande kolkraftverk med unik skandinavisk teknik från norsk-svenska Sargas i Oslo och Finspång. (80 kommentarer)

LHC igång på halvfart

Återigen har protonerna börjat snurra i Cerns stora partikelaccelerator. Under några veckor framöver kommer de två motriktade partikelstrålarna att trimmas in och accelereras till allt högre energier. (9 kommentarer)

Därför släcker Astra Zenica ned i Lund

Omkring 900 anställda drabbas när Astra Zeneca lägger ner sin forskningsanläggning i Lund. De flesta förlorar jobben. Men Lund är inte ensamt. (10 kommentarer)

Bilderna avslöjar om du har cancer

Signalfel ställer till problem, både i trafiken och i våra celler. Skillnaden är att felen i cellen inte går att se - till nu. Ett företag i Uppsala har tekniken som kan revolutionera cancerdiagnostiken och hitta behandlingen som biter.

Han skriver ut blodkärl

Byt bläcket mot celler och skriv ut en 3d-struktur. Nu finns den första skrivaren av mänsklig vävnad på marknaden.

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 142 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Diskprotes kan rädda ryggen Slipp steloperation

Diskprotes kan
rädda ryggen

Niklas Winde Han är den nya filmens
biografmaskinist

Biopalatset styrs som en process i industrin

Annons