Hägglunds låter Sep rulla vidare

Hägglunds fortsätter satsningen på stridsfordonet Sep, trots att först den brittiska och nu den svenska försvarsmakten hoppat av projektet.

- Vi har stöd av vår ägare BAE Systems. Vi ser en världsmarknad för den här produkten, säger Marinette Radebo, informationschef på Hägglunds.

Efter den svenska försvarsmaktens avhopp står Hägglunds nu utan utvecklingspartner och köpare till det nya stridsfordonet Sep, splitterskyddad enhetsplattform. Det är en minst sagt ovanlig situation i krigsmaterielbranschen, där nya produkter brukar tas fram efter beställning.

- Vi har inte slängt in handduken vad gäller Sep, vi fortsätter arbetet på den internationella marknaden. Vi hoppas också på Försvarets stöd i en försäljning utanför Sverige, säger Marinette Radebo.

Hägglunds har hittills lagt ner 400 miljoner på utvecklingen av Sep, utöver de 950 miljoner som Försvarsmakten spenderat i projektet.

- Naturligtvis är vi besvikna över att ÖB hoppar av projektet, men mest är vi nog förvånade med tanke på att vi är ett billigare alternativ än att köpa "från hyllan", det visar Försvarets egna utredningar, säger Marinette Radebo.

Sep är ett modernt medeltungt stridsfordon som är uppbyggt i moduler. Samma grundfordon kan förses med ett 20-tal olika rollmoduler, från stridsledning och trupptransport till ambulans och luftvärn. Sep finns med band eller sex och åtta hjul, och som elhybrid eller med konventionell drivlina.

Sep konstruerades bland annat med mått och vikt (17 ton) för att möta kraven i den brittiska jätteupphandlingen Fres, Future Rapid Effect System, och ansågs länge ligga bra till för jätteordern på 3 000 stridsfordon. Efter en rad politiska turer meddelade dock britterna före sommaren att man inte längre var intresserad av Sep. I stället fortsatte man överraskande upphandlingen med ett urval fordon som man tidigare mer eller mindre diskvalificerat.

Fler artiklar av: Eddie Pröckl

Fakta För övrigt...

...har Sep, splitterskyddad enhetsplattform, sedan 1994 utvecklats av FMV och Hägglunds.

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Anställd på FMV 13 februari 2008 18:55 Sortera: Senaste överst

Staten tar inte sitt ansvar

Hägglunds/BAE i Ö-vik sitter på världsunik spetskompetens. Det är precis denna typ av industri som är kritisk för hela Sveriges framtida utveckling. Utan dessa högteknologiska basindustrier försvinner Sveriges internationella konkurrenskraft.

Det handlar inte bara om vilket fordon som är billigast att köpa just nu utan politikerna måste se på vilka värden denna industri levererar tillbaka till moderlandet under en lång tid framöver.

Hoppas verkligen att Hägglund lyckas trots sveket från Sverige. Risken är nog annars att hela verksamheten på sikt flyttas/läggs ner. Kan tänka mig att BAE Systems inte är så imponerade av svenska försvarsledningen för tillfället.

Anmäl

ansvar?

Johan, BAE kan nog inte säga så mycket med tanke på att brittiska militären hoppade av projektet först.

Anmäl

Civila tillämpningar?

Kan delar av denna plattform tänkas ha civila tillämpningar? Kanske inte behövs så mycket mer för att göra plattformen säljbar på en avsevärt större marknad i så fall menar jag...

Anmäl

Nya tider kommer innebära nya ordrar på militärt material.

Jag tror de gör rätt, i valet i Usa kämpar demokraterna mot republikanerna. Den republikanen som slutligen kommer bli nominerad är McCain och den demokraten som kommer bli nominerad är Clinton.

Clinton kommer att förlora mot McCain i ett nationellt val då hon är rätt impopulär utanför hennes krets av anhängare, så McCain kommer bli nästa president. Gubben McCain är den mest militäristiske kandidaten av dem alla, han har en öppet fientlig hållning mot Ryssland och är en stark anhängare till militärt våld som medel att lösa problem. Med andra ord kommer krigsindustrin få en ny guldålder och världen och Sverige kommer börja rusta upp igen, och orderläget kommer förbättras drastiskt för Hägglunds.

Anmäl

Re: Johan S

Militärindustrin är årtionden efter den civila-marknaden. Hägglunds har nog ingenting att bidra med i jämförelse med de civila företagen Alfa Lavall, ABB, Volvo group, Sandvik m.fl.

90-vagnarna var i bästa fall lika moderna som en Volvo 740. Tror SEP ligger precis lika risigt till.

Ska Sverige satsa på utveckling så är militärindustrin ett svart hål.
Vi lever inte längre under det kalla kriget.
Den gigantiskt ökade rikedomen hos hushållen världen över har döttsdömt militärindustrin som en anledning till utveckling.

Anmäl

Civila tillämpningar.

Gör dom den som en el-hybrid med skaplig räckvidd och skapligt pris skulle jag kunna tänka mig att pendla till skolan med den, hehehe.

Anmäl

Censur!

Ja! Jag har blivit Censurerad! Må ni brinna i... i... tider. j.... i... .Mvh Gunnar

Anmäl

Varför inte ta upp ett samarbete med KIna

Kan ske skall vi böja blicken mot öster om nu europa inte vill vara med då blir det nog ett intresse ganska snart från alla håll

Anmäl

90 vs 740

"90-vagnarna var i bästa fall lika moderna som en Volvo 740."

Ja, eftersom de båda utvecklades på 80-talet så har du väl rätt. Sedan är dagen CV90 ljusår från de som byggdes för svenska försvaret för 15 år sedan. Hägglunds har vunnit ALLA öppna upphandlingar de deltagit i. Norge, Danmark, Finland och Holland har köpt CV90. CV90 är outstanding vad det gäller framkomlighet tex, särskilt i snö.

Angående SEP så är det snarare så att SEP är 5-10 år före sin tid. Vilken annan tillverkare har ett enhetsfordon i hjul och bandvarianter med rollmoduler och elektrisk transmission? För att jämföra lite så är den 8-hjuliga SEP-modellen 6 meter lång och har en lastkapacitet på 12.5 ton/10 kubik. Detta kan man jämföra med den moderna finska 8-hjulingen Patria AMV som är 7,75 meter (nästan 30% längre!) lång och som också lastar 10 kubik men bara 10 ton!

Dessutom så ökar upprustningen globalt sett även om kalla kriget är slut. Svensk försvarsindustri håller toppklass och borde precis som telekom och medicinteknik ingå i statliga forskningssatsningar istället för att sopas under mattan som något fult.

Anmäl

rättelse!

10 kubik skall vara 13 kubik för både SEP och Patria AMV!

Anmäl

Anledningen

Skyll inte på militären utan gå på orsaken: Skattesänkande politiker. Om det inte finns nog skattepengar i försvarets budget så måste ÖB välja bort. Visst kan man diskutera hur vettigt det är att kassera årtionden av framarbetad kompetens och unika tekniska lösningar men det är en nöt för regeringen.

Anmäl

"Svek" av försvaret? Inte alls!

..utan bara ett (äntligen!) fall av att man skaffar materiel enligt hur man (från FöD, HKV, FMV mfl) säger att man skall göra detta: i öppen konkurrens med en kravnivå som möjliggör konkurrens.
Jag tror på Hägglunds: era produkter är skitbra! Men det bästa sättet att visa framfötterna är att spöa smutsen ut konkurrenterna (och det finns ju många....) i öppen tävling! Heja också Nylander och andra som vågar stå emot kraven att köpa i monopol av svenskbaserad (svenskägd finns knappt längre) industri när "det skall skaffas prylar"

Anmäl

Nyheter/Fordon

Saab startar fabriken på måndag

Efter flera månaders stiltje är det dags att starta programmen, skaka liv i robotarna och dra i Toyotasnörena i bilfabriken i Trollhättan. (4 kommentarer)

3d ger dubbelseende i Range Rover

3d ger dubbelseende i Range Rover

Gps-karta åt föraren, film åt passageraren. Nya Range Rover har en skärm som visar olika saker beroende på var i bilen du sitter. (2 kommentarer)

Fyra av dem stora japanska biltillverkarna - Toyota, Mitsubishi, Nissan och Subaru - har tillsammans med Tokyo Electric Power Company Tepco bildat organisation Chademo Association.

Japan har lösningen på snabbladdning av elbilar

Fyra av de största japanska biltillverkarna lanserar en ny teknik för snabbladdning av elbilar. Med 500 volt likström ska det ta mindre än en halvtimme att ladda batterierna. (52 kommentarer)

50000 Nissan Leaf från England

50000 Nissan Leaf från England

Nissan ska börja tillverka elbilen Leaf i sin fabrik i Sunderland i norra England från 2013. Årsproduktionen blir 50000 bilar.

El-forest spolas av efter nattlig trailertransport i snöstorm natten till den 11 mars 2009.

Så klarade El-forest transportkrisen

Det var nära att Energimyndighetens generaldirektör Tomas Kåberger inte fick köra den stora hybriddrivna skogsmaskinen El-forest på Energitinget förra året. Nu berättar El-forests vd Gunnar Bäck hur han löste krisen. (16 kommentarer)

Ny Teknik fick provköra Smite på Energitingen 2010 i Älvsjö på tisdagen.

Världspremiär för Smite på Energitinget

Ny Teknik fick i går chansen att provköra den lilla miljövänliga trehjulingen Smite på Energitinget i Älvsjö. Men det dröjer ett år till innan den finns att köpa på riktigt. (39 kommentarer)

Testfarkosten Miniromit 1.

Danskar siktar mot månen

I december hoppas det danska laget Euroluna få upp sin farkost för tester i rymden för första gången. Det danska laget är enda nordiska deltagare i månlandartävlingen Google Lunar X Prize med totalt 210 miljoner i prispengar. (8 kommentarer)

EADS hoppas sälja 500 Militairbus

EADS hoppas sälja 500 Militairbus

Europas militära transportflygplan A400M förväntas under en 30-årsperiod säljas i runt 500 exemplar. (10 kommentarer)

Peter Ström väljer elbilen

Så klarade elbilen kylan

Halverad körsträcka och kalla fingrar. Det har nio familjer i Gävle märkt efter att ha testkört elbilar i snö och kyla. (88 kommentarer)

”Så slår elbilen igenom”

Peter Ström anser att det behövs en ny form för bil-ägande om elbilen ska slå igenom. (10 kommentarer)

Saabs teknik för att fjärrstyra flygtrafikledning ska testas.

Internationellt lyft för flygledning på distans

Sätt kameror i flygledartornen och sköt flygledningen på distans. Försvarskoncernen Saab har fått en genombrottsorder i Australien på sin nya teknik, som kapar kostnader på mindre flygplatser. (1 kommentar)

Göteborgsföretaget Lameras sandwichmaterial Hybrix ser ut som en vanlig plåt men är fylld med luft och fibrer.

Lamera - riskkapitalets bästa val på Energitinget

En ihålig laminerad plåt vann riskkapitaljuryns gillande på Energitingets Investerarforum i Älvsjö på tisdagseftermiddagen. Sandwichplåten väger bara hälften så mycket som en vanlig plåt. (3 kommentarer)

Kockums A26

Kockums befrias
från sin ägare

Kockums i Malmö slipper tyska ubåtskonkurrenten HDW som ägare. Det svenska varvsföretaget blir direkt underställt den tyska moderkoncernen Thyssen Krupp. Den nyheten levererade i går Kockums vd Ola Alfredsson sina medarbetare i Malmö.

Lockheed Martins F-35 Joint Strike Fighter - dubbelt så dyrt på mindre än tio år.

Tungt, tungt, tungt för Gripenkonkurrenten

F-35 Joint Strike Fighter har blivit en mardröm för den amerikanska regeringen. Priset har fördubblats på mindre än tio år och nu tvekar Danmark. (115 kommentarer)

Öresundstågen - en variant av ABB/Adtrans/Bombardiers trotjänare IC3.

Skånska älgar offer för danska tåg

De danska Öresundstågen har haft en helvetisk vinter med avställda tåg och dyra reparationer. Och så de skånska älgarna, som fått sätta livet när de krockat med tågen. (24 kommentarer)

Nya polisbilen snabb och grön

Nya polisbilen snabb och grön

50000 polisbilar om året hoppas Ford kunna sälja i USA med sin nya modell Police Interceptor. Ett muskelknippe med eko-profil. (14 kommentarer)

Världens största satsning på laddstolpar

Världens största satsning på laddstolpar

Världens hittills största utrullning av laddstolpar har dragit i gång på den amerikanska västkusten. Tanken är att nätverken av stolpar ska vara färdiga när biltillverkaren Nissan i Nordamerika lanserar nya elbilen Leaf. (19 kommentarer)

ISS

Rymdstationen klarar sig till 2020

Det finns inga tekniska hinder för att fortsätta använda rymdstationen ISS till åtminstone 2020. (9 kommentarer)

Cykeln blir barnvagn sekundsnabbt

Cykeln blir barnvagn sekundsnabbt

Sätt ungarna i barnsitsen och cykla iväg till affären. Där förvandlas cykeln till barnvagn på 20 sekunder. (29 kommentarer)

Malmöupprop för Stirling

Malmöupprop för Stirling

Rädda Stirling! Omkring hundra ingenjörer vid Kockums i Malmö deltog vid middagstid i en manifestation utanför Kockums lokaler till stöd att enheten som jobbar med att utveckla ubåtsmotorn Stirling ska finnas kvar i Malmö. (23 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Baldos II i Monaco.

Baldos, Beakon och Minesto tillbaka från Monaco

Ferrari i all ära, men den lilla röda studentbilen Baldos från Luleå fick posera mest framför filmkamerorna utanför casinot i Monaco förra veckan. (13 kommentarer)

LFV har krav på sig att förbättra miljön vid Arlanda flygplats och grönt jetbränsle är en av flera möjligheter att klara miljökraven.

Grönt jetbränsle till Arlanda

Tekniken finns och första kalkylen är gjord. Nu fattas "bara" en konkret projektering, villiga intressenter och 5-7 miljarder kronor i investeringskapital för att starta tillverkning av grönt jetbränsle vid Arlanda. (48 kommentarer)

Stena bygger jättefärjor

Stena bygger jättefärjor

Stena Line bygger just nu två färjor som blir de största i världen. En satsning på 4,5 miljarder kronor. Den första jättefärjan börjar trafikera Holland-England i maj – vilket får återverkningar på färjetrafiken i Sverige. (7 kommentarer)

Hägglunds tar strid med nya Alligator

Hägglunds tar strid
med nya Alligator

Med Alligator, en nedbantad version av SEP, hoppas Hägglunds vinna upphandlingen om det svenska försvarets nya stridsfordon. (69 kommentarer)

Tåg från London till 
Peking på två dygn

Tåg från London till
Peking på två dygn

Kina planerar att bygga en snabbtågslinje mellan London och Peking. Med en fart på 350 km/h tar resan 48 timmar. (101 kommentarer)

Spyker SSUV Peking-to-Paris.

Saab hjälper Spyker med Super-Suven

Spykers stadsjeep-projekt SSUV Peking-to-Paris kan bli verklighet med Saabs hjälp. Det bekräftar Saabs nye ägare Victor Muller. (20 kommentarer)

Tysk kritik i tankstriden

Tysk kritik i tankstriden

Tyska regeringen uppmanar USA att göra om reglerna för upphandling av 179 tankflygplan så att Airbus inte diskrimineras. (2 kommentarer)

Tuff resa för danska elbilspionjärer

Tuff resa för danska elbilspionjärer

En bil började brinna, bromsarna krånglar, kylan suger musten ut batterierna och förarna fryser i kupén. Problemen hopar sig i det danska elbilsprojektet i Juelsminde. (71 kommentarer)

Solceller och två miniturbiner producerar den el som behövs för att driva båtens elmotor. Ett batteri ombord ser till att det finns kraft kvar även när det är stiltje och molnigt.

Ny snurra till båten

När kulingen friskar i är det dags att reva seglen, men också att ladda batterierna. Nu lanserar finska Windside ett vertikalt vindkraftverk för båtar. (33 kommentarer)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 144 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons