TV:Än flyger Saabs störtbombare B17

I dag fyller Saab 75 år. Det ska firas under hela året på Flygvapenmuseum i Linköping med specialutställning om Saabs alla flygplan. Det första egna stridsflygplanet var störtbombaren B17 som byggdes både i Trollhättan och i Linköping.

Annons
Än flyger Saabs störtbombare B17

Det finns två exemplar av B17 kvar i Sverige. Båda har sin hemvist i Linköping - ett på Flygvapenmuseum och ett i B17 Kamratförenings vård. Foto: Flygvapenmuseum

Än flyger Saabs störtbombare B17

Så här såg det ut när det begav sig. Saab tillverkare totalt 325 B17-plan, varav 3 prototyper. När kriget var över såldes 47 stycken till Etiopien, som fick hjälp att bygga upp ett eget flygvapen efter skilsmässan med ockupationsmakten Italien. Foto: Saab

Än flyger Saabs störtbombare B17

B17 Blå Johan, Saabs första egenkonstruerade plan, i sällskap med Jas 39 Gripen, det senaste från Saabs flygverkstäder. Foto: Peter Karlsson/B17 Blå Johan

Än flyger Saabs störtbombare B17

Blå Johan vid provflygning den 30 november 2009. Foto: Peter Karlsson/B17 Blå Johan.

Än flyger Saabs störtbombare B17

Detta är det andra exemplaret av B17 som ägs av Flygvapenmuseum i Linköping och finns normalt i museets utställning. Foto: B17 Kamratförening

Taggar

Verktyg

Det finns fortfarande ett flygdugligt exemplar av B17 i Sverige. Det är ”Blå Johan”, byggd i Trollhättan 1943 med serienummer 239, som ägs av Flygvapenmuseum och hålls i flygdugligt skick av entusiasterna i B17 Kamratförening.

Det var hotet om ett nytt världskrig under andra hälften av 1930-talets som väckte behovet av ett starkt luftförsvar i Sverige.

Om kriget kom kunde det svenska försvaret inte förlita sig på att få köpa stridsflygplan från andra länder som då skulle behöva sina flygplan själva.

Regeringen bad därför svensk industri att starta ett nytt företag med en enda uppgift - att tillverka stridsflygplan till det svenska flygvapnet.

Det byggdes visserligen flygplan lite här och var i Sverige på den tiden, framför allt i Linköping hos AB Svenska Järnvägsverkstäders Aeroplanfabrik ASJA, som byggde både civila och militära plan. ASJA kontrollerades av Wallenbergarna och Stockholms Enskilda Bank.

Men regeringen ville ha mer och då nappade Trollhätteföretaget Nydqvist & Holm, förkortat Nohab. Nohab tillverkade lok men också flygmotorer. Nohab hade då Sveriges enda flygmotorfabrik.

Nohab hade övertagits av Bofors, där Electrolux-grundaren Axel Wennergren var största ägare.

Den 2 april 1937 grundade Svenska Aeroplan Aktiebolaget i Nohabs hemstad Trollhättan. Man köpte in mark i de norra utkanterna av Trollhättan och började i rask takt bygga hangarer, fabriksbyggnader och anlägga flygfält.

Flygkunnandet fick man genom att köpa upp ingenjörsbolaget Sparmans Flygverkstad på Lilla Essingen i Stockholm och flytta ned ingenjörer, tekniker och tjänstemän till Trollhättan.

Det första stora uppdraget för den nya flygfabriken i Trollhättan blev att licensbygga det tyska bombplanet Ju 86 från Junker men med motorer från Nohabs flygmotorverkstad. Den svenska beteckningen på planet var B3.

Det var meningen att Saab skulle bygga 40 B3:or för leverans mellan oktober 1939 till augusti 1942. Men det blev bara 16 plan. Problemen att tillverka tyska plan på licens under kriget blev för stora.

De båda konkurrenterna Svenska Aeroplan Aktiebolaget i Trollhättan och ASJA i Linköping hade av regeringen tvingats att bilda ett gemensamma försäljnings- och konstruktionsbolag - AB Förenade Flygverkstäder AFF..

Det var på det bolaget som Kungl Flygförvaltningen la ut beställningarna och som sedan fördelades mellan de båda bolagen.

Detta var ett påtvingat arrangemang och bidrog inte på något sätt att lösa konflikten mellan de två mäktiga finans- och industrifamiljerna Wenner-Gren och Wallenberg.

Det blev en formidabel maktkamp mellan Axel Wenner-Gren och Marcus Wallenberg om den svenska flygindustrin.

Wallenbergarna hade lagt ned mycket pengar i ASJ-företaget i Linköping, staden där Wallenbergsläkten har sina rötter. Enskilda Banken hade tagit över Linköpingsföretaget från Södertäljebröderna Uggla, som råkat illa ut i Kreugerkraschen.

Nu ville banken skydda sin investering och slå samman Svenska Aeroplan Aktiebolaget i Trollhättan med ASJ:s aeroplanverkstad ASJA och bli ensam leverantör till det svenska flygvapnet.

Och så blev det. När Försvarsmakten 1938 begärde offert på ett nytt svenskt bombplan fanns ritningarna till det som skulle bli störtbombaren B17 redan klara hos ASJA.

Linköpingbolaget hade skaffat sig ett försprång genom att ta in 45 amerikanska konstruktörer med erfarenheter från att bygga flygplan helt i metall, till skillnad från gängse stålrörs- och träkonstruktioner som praktiserades i Trollhättan.

Då gav Axel Wenner-Gren upp och sålde motvilligt Nohabs aktier i Svenska Aeroplan AB till Wallenbergarna i mars 1939 och de båda företagen gick samman under namnet Saab  AB .

Både huvudkontoret och konstruktionskontoret flyttades till Linköping medan Trollhättan fick behålla sina flygverkstäder.

I Trollhättan knoppades flygmotortillverkningen av till ett eget bolag, Svenska Flygmotor AB som hamnade i Volvos ägo.

Det första planet som Saab byggde helt i egen regi var den enmotoriga störtbombaren B17. Det hade ritats vid ASJA i Linköping, men det började byggas först efter fusionen 1939 och arbetet fördelades mellan Trollhättan och Linköping.

B17 var det första svenskkonstruerade flygplanet med modern teknik helt byggt i metall med försänkta nitar. Vingarna gjordes extra starka för att planet skulle kunna fungera som störtbombplan.

Det medförde att landningsstället fälls upp rakt bakåt på vingens undersida och för att skydda landställsbenen byggde man in dessa i stora kåpor. Resultatet blev att när piloten fällde ut stället fungerade det som effektiv dykbroms.

Men det enmotoriga B17-planet blev ändå snabbt gammalmodigt. Reaplanens era hade börjat.

B17-planen började mönstras ut från flygvapnet redan 1947, bara fem år efter att de första planen levererats från Saab. Totalt byggdes 325 stycken B17-plan i olika utföranden och med olika motoralternativ.

När kriget var över blev flygplansbeställningarna färre. Saab tvingades se sig om efter annan verksamhet att komplettera med.

Valet föll på bilar. Saabs flygkonstruktörer tog fram en aerodynamiskt utformad, framhjulsdriven bil med självbärande kaross, pressad i ett enda stycke plåt.

Prototyperna till Saab 92 såg dagens ljus i Linköping men det blev Saabs verkstäder i Trollhättan som fick ta hand om serietillverkningen. Där fanns lämpliga pressverktyg – hos grannen Svenska Flygmotor.

Detta är alltså förklaringen till att Saab finns både i Trollhättan och i Linköping.

Saab hade faktiskt byggt flygplan i Trollhättan i mer än tio år innan man började bygga bilar där. Det är många som inte är medvetna om det.

Och de första provbilarna byggdes inte i Trollhättan utan i Saabs flygverkstäder i Linköping. Det är också omvända världen i mångas ögon.

Lars Anders Karlberg Av: Lars Anders Karlberg
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

7 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (7)
Antal kommentarer:

Startsidan

Häng med på en förarlös tur

TV: Häng med på
en förarlös tur

Stockholms tunnelbana ska få 48 nya tåg som kan köras helt utan förare på röda linjen. 11 kommentarer

Första tågen till längsta förarlösa T-banan

Vagnarna till Singapores Down Town Line har levererats. 11 kommentarer

Högst - på 90 dagar

TV: Högst - på 90 dagar

I sommar börjar världens högsta hus att byggas. Det blir 838 meter högt och ska rymma 100 000 människor. 35 kommentarer

Läs mer om skyskrapor

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Så gör du rätt med restfärger

Så gör du rätt med restfärger

Undrar du också hur du egentligen ska hantera överbliven vattenlöslig färg? Här är svaret. 15 kommentarer

Vad gör du med överbliven vattenlöslig färg?

Se resultatet
  • Häller ut i avloppet 16%
  • Tar den till återvinningen 56%
  • Sparar den 28%
Rösta

Prislappen satt på el-Chevan

Prislappen satt på el-Chevan

Chevrolet meddelar nu priset på den kommande elbilen Chevrolet Spark EV. Bilen kommer att börja säljas i sommar. 17 kommentarer

Välj rätt Porsche 911

Välj rätt Porsche 911

Porsche vet att kapitalisera på modellnamnet 911 och lanserar nya modellvarianter i snabb följd. Men vad är det egentligen för skillnad mellan 911 GT3 och 911 Turbo?

Klarar den 3d i valfri färg?

Klarar den 3d i valfri färg?

En 3d-skrivare för konsumenter sägs vara först med att producera föremål i valfri färg. Men det finns frågetecken. 23 kommentarer

Testa vad du kan!

Här är Ny Tekniks quiz om 3d-skrivare. Till quizet

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Annons
OKQ8 vill sälja ren syntetdiesel

OKQ8 vill sälja
ren syntetdiesel

OKQ8 vill börja sälja ren biobaserad syntetdiesel, som minskar koldioxidutsläppen med 50-90 procent. 74 kommentarer

Nu lovar Volvo IT bättring

Nu lovar Volvo IT bättring

Volvo IT medger till Ny Teknik att företaget har haft stora problem med it-lösningen för Stockholms kommunala skolor. 22 kommentarer

Rapport sågar Volvo IT-avtal i skolor

Dyrt och dåligt - ändå förlängs avtalet. I fyra år har Volvo IT skött it-driften i Stockholm. 7 kommentarer

Stealthplan lyfter vertikalt

TV: Stealthplan lyfter vertikalt

Det amerikanska stridsplanet F-35B har nu visat att det kan starta rakt upp. 45 kommentarer

Har du nobbats av en robot?

Har du nobbats av en robot?

Det är inte säkert att en människa läser din jobbansökan. Det kan vara en robot som sorterar bort den. Trenden med filtreringsverktyg växer när mängden sökande per jobb ökar.

Atomubåtar skrotas

Atomubåtar skrotas

Två av världens största atomubåtar tas ur tjänst och går till skrot. 7 kommentarer

Skeldar nu med dieselmotor

Skeldar nu med dieselmotor

Saabs obemannade helikopter Skeldar har testats i USA och Sverige och visats upp för kunder. Nu har den också fått en dieselmotor. 29 kommentarer

En svensk 
3d-veteran

En svensk
3d-veteran

BILDSPEL. För Magnus René, vd för Arcam, betyder haussen av 3d-skrivare att folk äntligen fattar vad han gör. 9 kommentarer

Höganäs har smygstartat produktionen

Med en egen 3d-skrivare har nu Höganäs startat en småskalig produktion.
– Vi vill gå upp i massproduktion. 3 kommentarer

Stor guide till 3d-skrivare

23 olika modeller presenteras. Billigaste kostar under 5 000 kronor. 2 kommentarer

Vad kan du om 3d-skrivare?

Testa vad du kan om tekniken i Ny Tekniks quiz. Till quizet

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 24%
  • Nej 66%
Rösta

Bränslecellen går på diesel

Bränslecellen går på diesel

Efter många års utveckling har ett Göteborgsföretag en prototyp av sin bränslecell. 28 kommentarer

KALL FUSION
”Värmeproduktion långt utöver den som är möjlig”

”Värmeproduktion långt
utöver den som är möjlig”

En grupp svenska och italienska forskare har testat den kontroversiella energiapparat E-cat och publicerat en rapport. En reaktor förstördes då reaktionen skenade. 360 kommentarer

Satsning hejdad efter test

En grupp svenskar förberedde en investering i E-cat. 298 kommentarer

Läs mer om kall fusion

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Så djup är nya Kirunagruvan

Så djup är nya Kirunagruvan

GRAFIK. Nu invigs LKAB:s nya huvudnivå i Kirunagruvan. Gruvdriften kan därmed fortsätta i många år. 10 kommentarer

Dubbla jobbet när staden flyttar

GRAFIK. En ny stadskärna ska byggas vid sidan av den gamla i Kiruna. 5 kommentarer

Rc-loken rullar på trots snö och kyla.

”Inget fel på snöröjningen”

LÄSARKOMMENTARER. Ny Tekniks läsare tycker till om olika lösningar för snöbekämpning för järnvägen. 9 kommentarer

Snöstorm inget hinder i Japan

Japanska snabbtåg håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. 78 kommentarer

Därför rasade taket

Därför rasade taket

Taket på Arena Vänersborg var underdimensionerat. Men tingsrätten anser att det främst fanns en annan orsak till raset. 11 kommentarer

De vill bygga superkraftverk

De vill bygga superkraftverk

Tre stora konsortier visar intresse för att 2015 börja bygga vad som kan bli världens största kraftverk. 20 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz
Lite för dum för armleden

Lite för dum för armleden

Ny Teknik testat den smarta klockan. 2

Motorcykel för flygnördar

TV: Motorcykel för flygnördar

Här är en mc med ovanlig motor. 8

Rekordpool delar staden

Rekordpool delar staden

Osaka planerar världens längsta bassäng mitt i staden.

Kan du svaret?

Kan du svaret?

TEKNIKFRÅGAN. Kan du besvara frågan om de märkliga problemen i Grangärde? 4

Robyn möter sin robot

Robyn möter sin robot

Popartisten har visat starkt intresse för KTH-projektet.

Test: Här är bästa plattan

Test: Här är bästa plattan

Den nya skärmen är väldigt bekväm att läsa på. 3

Volvo tar hjälp av Mafia

Volvo tar hjälp av Mafia

Biltillverkaren tar efter Ericsson. 2

Rekord för trådlös datatrafik

Rekord för trådlös datatrafik

Dataöverföringen mellan höghusen gick i fiberfart. 5

Stångas mot arktisk is

Stångas mot arktisk is

Finska varvet Arctech har levererat två offshorefartyg som ska brottas med is i Ochotska havet. 2

Mobilen konkurrent på BB

Mobilen konkurrent på BB

Forskare pekar på att mobilen drar uppmärksamheten från den nyfödda. 6

Slutspanat i universum

Slutspanat i universum

Rymdobservatoriet Herschel har slut på kylmedel. 7

Higgs boson förklarat

TV: Higgs boson förklarat

Dr Derek Muller berättar varifrån vår massa kommer. 6

Svenskar populära Marsianer

Svenskar populära Marsianer

Två svenskar är bland de mest populära av de 78000 som vill bosätta sig på Mars. 9

Kläder som andra skinn

TV: Kläder som andra skinn

Teknik förs allt närmare kroppen och integreras med saker vi bär. 6

Så svänger borren i hålet

Så svänger borren i hålet

TEKNIKFRÅGAN. Läsarna vet. 2

Fixa glass med kväve

TV: Fixa glass med kväve

Yaleprofessorn visar hur. 10

"Rymdrobot" över isen

TV: "Rymdrobot" över isen

Nasa lånar rymdteknik för isroboten som släpps iväg på Grönland. 7

Världens segaste knut

Världens segaste knut

Slå en knut på fibern så tål den 25 gånger större belastning. 21

Volframtyg klarar strålning

Volframtyg klarar strålning

Aramidfibrer belagda med volfram kan användas i kläder som skyddar mot radioaktiv strålning. 15

Billig i dubbel mening

Billig i dubbel mening

TEST. Av nya Chromedatorn. 15

Nu får Ikea se upp

TV: Nu får Ikea se upp

Här är möblerna som inte behöver monteras. 8

Skruva i oledlampan

Skruva i oledlampan

Här är oledlampan som har formen av en glödlampa. 32

Proffsmikro för mobilen

TV: Proffsmikro för mobilen

Ett mikroskop som monteras på mobilen förstorar upp till 80 gånger. 3

Ger prognoser via sms

Ger prognoser via sms

Miljoner småbrukare ska få tillgång till väderprognoser från svenska Ignitia. 1

Hur mycket tål röret?

TV: Hur mycket tål röret?

Vad händer när betongcylindern belastas med 700 ton? 7

Håller tummarna snabba

Håller tummarna snabba

Tangentbordet Kalq ökar farten med 34 procent - om du skriver med tummarna. 2

jobb140 st

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Stridsplan startar vertikalt

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se