Honda startar flygplansfabrik
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad 8 augusti 2006 09:52
Japanska bil- och motorcykeltillverkaren Honda ger sig nu på allvar upp i luften. Idag bildas dotterbolaget Honda Aircraft Company för att vidareutveckla, tillverka och sälja det flygplan, Honda Jet, som premiärvisades förra året.

Börjar flygresor 2010
Bolaget etableras i Greensboro, North Carolina, där det första flygplanet sattes samman och där flygtester har pågått i flera år. Honda har för några veckor sedan även inlett samarbete med amerikanska flygplanstillverkaren Piper Aircraft om försäljning och service av det nya planet.
Honda planerar att börja teckna order på det nya flygplanet under hösten och inleda serieproduktion 2010.
Viljan att ge sig in i flygbranschen har funnits hos Honda i 20 år. Drivande person har varit Machimasa Fujino, som lett utvecklingsarbetet med flygplanet. Han blir nu chef för Hondas flygdivision.
Honda Jet är som namnet antyder ett jetdrivet flygplan för 7 personer, varav 5 eller 6 passagerare. Det ska enligt Honda vara betydligt energisnålare än andra motsvarande plan i detta segment som brukar kallas affärsjetplan.
Planet har flera patenterade tekniska lösningar, exempelvis placeringen av motorerna stående på vingarna. Med den lösningen minskar luftmotståndet vid högre hastigheter utan att man behöver montera motorerna utmed bakre delen av flygkroppen. En sådan lösning hade tagit onödigt mycket passagerar- och bagageutrymme.
Även nosens utformning är en specialutformning som utvecklats genom omfattande experiment i vindtunnel.
Hittills har prototypplanet flugit 240 timmar. Ännu har man inte testat planet vid topphastigheten 420 knop (778 km/h). Det ska ske inom den närmaste tiden, då alla specificerade prestanda ska överskridas.
Den maximala flyghöjden, 41000 fot (12497 m), har man dock överskridit under de provflygningar som hittills genomförts.
Genom samarbetet med Piper Aircraft får Honda ett försäljningsnät med representation i 80 länder. Honda har egen tillverkning av bilar, motorcyklar och industrimotorer i 130 anläggningar i 29 länder.
Av:
Håkan Abrahamson
Mejla reportern
Bloggar som länkar hit
Startsidan
Facebook öppnar en app-butik och tar på allvar steget in i mobilbranschen och börjar kriga med Apple, Google och Nokia.
Nu kan man lägga upp bilder på Facebook med företagets egen mobilapp.
Enstegstätade putsfasader har lett till omfattande fuktproblem. Bostadsminister Stefan Attefall (KD) avvaktar domstolarnas avgöranden.
Sterila sjukhuskläder och bakteriedödande förband utan miljöfarligt silver. Svenska forskare utvecklar tekniken som kan knäcka bakterier utan risk för resistens.
Silverjonen är lika giftig för vattenlevande organismer som kvicksilver, skriver Anders Finnson på Svenskt Vatten.
Nanopartiklar som tvättas ur är ett av de allvarligaste hoten mot folkhälsan. Det anser svenska forskare.
NY TEKNIK TESTAR: En kamera med inbyggt wifi gör det enkelt att ladda upp bilder till nätet. Men det öppnar också för andra möjligheter, som fjärrstyrning.
Det går fortfarande att rädda bilproduktionen i Trollhättan och guldägget Phoenix.
Saab Automobiles nya teknikplattform Phoenix är förberedd för hybriddrift. Det förklarar intresset från ett nybildat svenskt företag.
Det är på Phoenixplattformen som framtidens Saabmodeller ska byggas.
Mitt i Saabfabriken ligger testlabbet, där eliten av Saabs ingenjörer jobbat.
Ryska flygvapnet får de första exemplaren av det avancerade stridsflygplanet Sukhoi T-50 nästa år.
Affärsvärlden har kommit över Spotifys ritningar över de nya kontorslokalerna. Kolla in dem här.
UNIK KARTLÄGGNING
Förra året ökade de svenska FoU-jobben, men i år väntas en dramatisk vändning.
Ny Teknik har granskat 30 forskningsintensiva företag i gruppen med flest anställda i Sverige.
Storföretagen ökade sina FoU-kostnader med nästan elva miljarder kronor förra året.
I 19 år har Ny Teknik granskat storföretagens satsningar på forskning och utveckling.
DEBATT
It- och energiminister Anna Karin Hatt lovar att upprätta en dialog med biodrivmedelsbranschen.
- Vi har tekniken, kunnandet och viljan. Det skriver hela den svenska branschen för biodrivmedel i ett upprop.
Anslut arket till förstärkaren och spetsa öronen. Tyska forskare trycker högtalare direkt på vanligt papper.
Efter flera avbrutna startförsök kom företaget Space X rymdfarkost Dragon iväg på den första privata färden till rymdstationen ISS.
DEBATT
Havs- och vattenmyndighetens generaldirektör, Björn Risinger, tror att svenskt näringsliv är moget för tuffare tag.
Ett svenskt instrument ger nytt hopp åt patienter med parkinson. I år startar nya kliniska försök med patienter som ska få celler transplanterade in i hjärnan.
SR vill gå över till digitala sändningar. På sikt blir 20 till 30 miljoner radioapparater oanvändbara.
Det blev två pokaler för Luleåteknologerna i årets upplaga av snålbilstävlingen Shell Eco Marathon.
LÄSARBREV. Det är metanol som kan bli vår räddning, enligt J-G Hemming. Istället för att göra etanol av eftertraktad biomassa föreslår han en satsning på "triflexfuel", ett bränsle med en blandning av bensin, etanol och metanol.
- Vi har tekniken, kunnandet och viljan att ta fram klimatnyttiga biodrivmedel, skriver hela den svenska branschen.
En vanlig badrumsrenovering kan ta lång tid. Med byggbolaget NCC:s nya metod utlovas renovering av en hel stam på tio dagar.
BILDSPEL: Byggbranschen har försökt ta efter industrin och flytta hustillverkningen till fabrik. Här är dagens industriella byggande.
En automatiserad drift utan människor under jord. Det är gruvnäringens framtidsvision. Tekniken kan även användas i andra branscher.
På upp till 40 kilometers avstånd känner en ny elektronikkrets av en åskblixt. Åskvarnaren ska kunna användas både för att varsko människor och för att skydda apparater.
I framtiden kommer en kirurg att kunna bläddra igenom patientens röntgenbilder med samma Kinect-teknik som Microsoft använder för sin spelkonsol Xbox.
Vattenfalls servicetekniker ska vänja sig vid att köra elbilen Renault Kangoo ZE. I dag hämtade de ut de första fem bilarna.
Sedan 2010 har de åtta stora mobiltelefonbolagens vinst nästan trefaldigats. Två bolag står numera för 99 procent av hela vinsten.
Från drömmar om textilarbete till hemliga försvarsförhandlingar. Ingenjören Cecilia Alkhagen är länken mellan företag i Sverige och det sydamerikanska jättelandet.
En rysk satellit har tagit det mest detaljerade fotot av jorden.
De närmaste dagarna lyfter ett luftskepp fulladdat med mätutrustning. Zeppelinaren ska analysera luftkvaliteten över Europa.
DEBATT
Teknikkonsulterna jublar över alla, specialdesignade och enfaldiga system. Det kan kosta företagen upp till tio gånger mer än att använda ett standardiserat system "från hyllan", skriver Jonas Olsson.
BILDSPEL: I dag presenterade Haverikommissionen de första fakta kring olyckan med det norska Herculesplanet och det våldsamma nedslaget.
Nästa sommar går startskottet för en massiv utrullning av Volkswagens elbilar med e-Up och el-Golf i täten.
Indelningen i fyra elområden har lett till tydliga prisskillnader.
Apparaten som låter dig göra allt detta i luften utan att röra skärmen.
Luftkonditionering i en lastbil kan drivas med spillvärme från motorn.
Clear River Racing i Karlstad är klar med årets Formula Student-bil inför sommarens tävling på Silverstonebanan i England.
För att nå ända fram till drömjobbet kan det krävas något extra.
Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.
Ikea har lanserat en liten digitalkamera i ett hölje av papp.
USAs utveckling av scramjetdrivna missiler är ett hot mot Ryssland anser vice premiärminister Dmitry Rogozin.
Prisade för maskin som kan kvalitetskontrollera diabetesnålar.
Programmerare och konstnärer har skapat verk som kan beskådas på nätet.
Fyra före detta chefer på Saab Automobile har gått till kinesiska Qoros.
Viktigaste framgångsfaktorn enligt ny undersökning: Starkt nätverk.
51 elbilar av olika kaliber startar i helgens elbilsrally mellan Köpenhamn och Malmö.
Dra av plåster gör ont oavsett strategi. Forskare vill lösa problemet.
Bakom bältet står Autoliv och det införs nu i en ny elbil från Renault.
Virtuella skyddsänglar? Här är appen som ökar tryggheten i natten.
Appar och en penna gör att du kan kladda på din padda.
Exklusiv intervju med fysikern Pierre Curie.
De är vana vid att få sin vilja igenom och räknar kallt med att kunna välja och vraka.
Jan och Jacob tar fram mejseln.
Följ med Jan och Jacob i jakten på den "svarta lådan"
Här är skolan som redan erbjuder speciella nätlektioner.
Inte först och inte bäst, men ändå bra. Dells ultrabook testas.
KTH-avknoppningen Scint-X tar in miljoner till sin teknik.
KTH-ingenjören Erik Wilkenson gjorde livet lättare för de svenska bombpiloterna
Här är mikroflygplanet som byggts med automatiserad konstruktion.
Kommentarer