Så här har projektteamet från Imperial College skojat till det i Youtube-videon med deras batteridrivna framtidsbil.

Så här har projektteamet från Imperial College skojat till det i Youtube-videon med deras batteridrivna framtidsbil.

Hela karossen blir batteri i ny Volvo

Volvos kommande hybridbilar kan lagra sin ström i ett kompositmaterial som både fungerar som batteri och kaross.

Emile Greenhalgh, projektledare vid Imperial College London

Emile Greenhalgh, projektledare vid Imperial College London

Kompositmaterialet som ska kunna fungera både som kaross och batteri till elbilar.

Kompositmaterialet som ska kunna fungera både som kaross och batteri till elbilar. Foto: Imperial College

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Volvo är en av deltagarna i ett materialutvecklingsprojekt som syftar till att ta fram ett kompositmaterial, en blandning av kolfiber och polymerblandning, som har förmågan att lagra och ladda ur energi snabbare än konventionella batterier. Samtidigt är det så starkt att det kan användas som material i komponenter, exempelvis karossen.

Genom att ersätta delar av bilen som idag tillverkas av plåt med det nya materialet, exempelvis reservhjulsbalja och skjuvplattor i golvet räknar Volvo med att kunna spara vikt.

Genom att flytta energilagringen från konventionella batterier till kompositbatterierna kan upp till 15 procent av hybridbilens vikt sparas.

Projektet leds från Imperial College i London.

Förutom Volvo Car deltar även Swerea, Hella, Chalmers, Advanced Composites Group, Nanocyl, Bundesanstalt für Materialforschung und prüfung, ETC Battery och Fuel Cells Sweden.

Budgeten för detta EU-projekt är 35 miljoner kronor och löper under tre år.

Förutom att användas i bilar hoppas forskarna att skal till mobiltelefoner och bärbara datorer kan tillverkas av det uppladdningsbara kompositmaterialet.

Se videointervjun med dr Emile Greenhalgh på Youtube här.

Fler artiklar av: Håkan Abrahamson

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Harald Wallin 19 februari 2010 16:45 Sortera: Senaste överst

Lurendrejare där...

Jag trodde efter rubriken att det var nånting som var på gång...

Anmäl

Svar till Mich

Läsförståelse?????

Svara
Anmäl

Svar till Mich

Mich NyTeknik vill fånga läsarens intressese. De kan skriva vilka rubriker de vill de vet exakt vad som fångar din uppmärksamhet.

Svar till dyslexi:
Vad har en trixig rubrik med dyslexi att göra?

Svara
Anmäl

Svar till Mich

WOOOOOOOOOOOOOOOOOOT!!!!!!!

Svara
Anmäl

I NT av alla tidningar..

Eftersom nu NT är en tidning för ingenjörsnördar skall väl rätt vara rätt; Materialet lär väl inte lagra ström utan snarare energi. Plåt är en formvara, inte ett material. Det nya material som omnämns i artikeln antar jag också kan vara i form av plåt.

Anmäl

Svar till Ingenjören

Plåt må vara en formvara, men det ordet brukar endast användas om metalliska material, inte om kompositer.

Svara
Anmäl

Svar till Ingenjören

Knulla betyder fram och tillbaka på gammelsvänska.

Svara
Anmäl

Svar till q

I morgon ska jag knulla till jobbet.

Svara
Anmäl

Svar till q

Du menar 'runka'?

Svara
Anmäl

Svar till q2

Nä, 'Runka' betyder skaka. Som när man runkar vispgrädde till en tårta exempelvis.

Svara
Anmäl

Svar till Japp

Nu blev jag sugen på gräddtårta!

Svara
Anmäl

Svar till Japp

Idag har jag knullat till jobbet. Jag satt där och runkade på min cykel när jag plötsligt blev sugen! På tårta, vill säga.

Svara
Anmäl

Svar till q

...svänska ????? menas det svenska ?

Svara
Anmäl

Svar till og

det heter swänska eller szweiäännshka. valfritt. mitt sweänskleraret hater Moxhammat al fakit

Svara
Anmäl

Titt ut

En liten glugg att titta ut genom vore väl praktiskt

Anmäl

Omodernt tänkande!

Den dag vi kan få fram standardiserade batterier, som vi enelt kan byta ut på några minuter i bilen och därmed oändlig aktionsradie uppnås, först då är elbilen ett verkligt alternativ. Varför ska vi äga batterierna? Bättre vore att kuna hyra nyladdade batterier och bara betala för strömmen och slitaget. Då förbilligas inköpet av fordonet väsentligt och ansvaret för batterihanteringen faller på "Batterihyrtapparna" istället.

Anmäl

Svar till Micke F.

Det finns mycket stora nackdelar med hyrsystem. Dels tenderar folk att vara mycket mindre försiktiga med saker de inte äger själva så slitaget blir mycket högre, hanteringen innebär slitage även vid aktsamhet. Hanteringen av batterier kostar pengar. Alla dessa betydande merkostnader får naturligtvis kunden betala. Marknaden i ett kapitalistiskt samhälle har ju bevisat om och om igen att frihet betyder frihet för kapitalägarna, så batteriuthyrningen skulle mer förslava konsumenten än att ge frihet från problem.

Som en anekdot kan jag berätta om när jag "råkade" höra en konversation mellan en bilhyrare och biluthyrare, han som hyrt bilen i en kvart innan kopplingen gått sönder skulle bli betalningsskyldig för att byta koppling.

Dessutom har vi redan infrastruktur för att ladda själva, ska vi ha batteribytarmackar kommer konsumenterna få betala dessa kostnader plus en massa bonus till cheferna i alla inblandade företag som vanligt.

Många av de elbilar som säljs idag kommer att bli billigare per mil att köra över sin livslängd jämfört med bensin eller diesel om de används någorlunda flitigt, dvs tex normal pandlarbil. Utbytesbatteribilar för vanliga konsumenter har sannolikt 5 års teknikutveckling och bensin/diesel-prisökning innan de når den nivån.

Inte så kul att betala en massa extra ombyggnad av mackar (med nämnda bonusar osv), plus extremt ökat batterislitage, plus att då och då ändå åka på att betala ett nytt batteri för att någon tidigare hyrare eller uthyrare har klantat sig med det.

Nej, batterihyrsystem kanske skulle kunna ha sin plats i speciella förhållanden.

Svara
Anmäl

Svar till Micke F.

Artikeln handlade ju om en ny batteriform som skulle vara effektivare och spara vikt, det är väll ett steg i rätt riktning? För övrigt tror jag att en person kommer att byta till elbilar när det är ekonomiskt fördelaktigt, givet att den personen inte behöver de specifika egenskaperna som bensin/diesel erbjuder (som oändlig räckvidd utan omladdning).

Svara
Anmäl

Svar till Drygis

När du nu fått skriva av dig din bitterhet så är det kanske dags att du reflekterar lite över att det faktiskt är det kapitalistiska samhällssystemet som gjort att du kan leva som du gör. Uppenbarligen har du råd med både mat och dator. Detta har du oss som arbetar att tacka för. Själv lever du väl som de flesta goda socialister på bidrag.

Svara
Anmäl

Svar till Åsa-Nisse

På dina uppenbarligen ogrundade antagen kan jag svara att du har fel i allt utan utom att jag har råd med mat och dator, vilka var de enda antaganden du hade grund för, men det var lite väl uppenbart dessutom.

Det är svängningar mot socialism som gjort att den stora massan i Sverige har det så bra som vi faktiskt har det, och då pratar jag främst om oss arbetare, som utgör lejonparten av folket i Sverige.

Svara
Anmäl

Svar till Drygis

Drygis, om du hade rest lite i världen och förstått vad du sett så hade du inte snackat så mycket strunt. Socialism leder till fattigdom och lidande. Vårt välstånd har vi marknaden (dvs vår möjlighet att samarbeta frivilligt, till skillnad från påtvunget) att tacka för.

Svara
Anmäl

Svar till jeppen

Tror eventuellt att du missuppfattade vad Drygis skrev, tror att ni håller med varandra.

Åsa-Nisse:
Du har skrivit 4 meningar som alla insinuerar att Drygis lever på bidrag, du har skrivit 0 meningar som faktsikt har med diskussionen att göra.

Micke F.:
Att hyra batterier har en rad nackdelar. Vist de har en fördel, att man kan byta dem. Men nackdelarna som följer är.
1: Oflexbielt, måste fixera batterierna på ett speciellt ställe
2: Måste konsturera bilen runt batterierna, i stället för tvärt om = sämre bilar
3: De löser förvisso problemet med laddtid, men de löser inte problemet med räckvidd, Räckvidden är trotts allt runt 10-20mil. Man måste trots allt köra in å byta batteri 3-5gånger på samma tid som en bränsledriven bil tankar. Dessutom måste man köra på mycket mindre reserver, vid svåra förhållande kan man mycket lättare hamna i batteritorsk än en bränsledriven bil få soppa torsk.
4: Om man nu får batteri torsk, vad gör man? Man kan inte hämta en bränsledunk. Man har två alterantiv, bärga bilen, eller boksera den till närmaste utag, där man får ladda i 1-3timmar innan man har batteri att komma till närmaste bytstation.
5: monopol. Om du hyr batteri av en levarntör, kan du inte åka till en annan och byta, detta förvärrar problem 3 och 4 ytterligare. Dessutom resulterar de i priskartell situation.
6: Man får problem att ha olika kapaciteter, Vist, de kanske kan finnas 10 och 30kwh, som kan kombinerats i en mängd olika storlekar. Men om man inte har en bil som lämpar sig, ja då går det inte.
7: De blir ett enormt ränteproblem för bensinmackarna. Om de ska ha 200batterier som ligger för laddning, så blir räntan enorm.
8: Elnätet behöver kraftigt modifieras för att hantera de stora energimängden för laddning.
9: Största problemet av alla. De löser inte problemet med energi produktion. Att man kör en bil på el, kvittar så länge man fortfarande gör elen av olja.
10: Har egentligen ingen fördel mot en plugin hybrid.

Svara
Anmäl

Svar till Sv

Bra skrivet Sv.

Sådana där människor som Åsa-Nisse med flera har explicita mobbing tendenser och deras personlighet har undermedvetna krav på självbekräftelse och de förhärligar ofta sig själva på andras bekostnad.
Det är dem som gör världen till en plats för översittare, lögnare och annat otyg.
Man får hoppas att det sker en darwinistisk utrensning av sådana tendenser i framtiden =)

Nu till sak frågan.
Fasta bilbatterier är svåra att byta ut om utvecklingen gör snabba framsteg på batteri sidan.

Om marknaden växer för ett standardiserat utbytbart batteri så är sannolikheten stor att utvecklingen sker explosions artat, se konsument elektronik.

Ett utbytbart batteri utesluter inte ett fast batteri, båda kan finnas i samma bil och totalt erhålls en stor potential energi lagring.

Annars håller jag med om vad du skriver.

Svara
Anmäl

Svar till Harald Wallin

>mobbningstendenser<
>sakfrågan<
>batterisidan<
>explosionsartat<
>konsumentelektronik<
>energilagring>

Svara
Anmäl

Svar till jeppen

Alla länder som infört socialism har gjort det när de haft extremt dåligt, och de har fått det bättre trots att de bekämpats av andra länder. Det tar tid att bygga upp ett land som är i så extrem kris som länderna som infört socialism var i när socialismen infördes i respektive land.

Om du är så pass begåvad att du tror att du kan ta en ögonblicksbild av ett land och göra en saklig bedömning av den politiska ideologin är förvisso den här informationen pärlor för svin i ditt fall, men kanske nån annan läser och inser hur det ligger till.

Svara
Anmäl

Svar till Harald Wallin

"Om marknaden växer för ett standardiserat utbytbart batteri så är sannolikheten stor att utvecklingen sker explosions artat, se konsument elektronik."

Det samma gäller fasta batterier.

Fortfarande angående utbytesbatterier så har det samma problem som E85 och gas, fast för batterierna blir det så otroligt mycket värre, och det är "hönan eller ägget effekten". Vem ska investera i en mack med batteribytessystem när det inte finns bilar med utbytessystem? Och vem ska investera i en bil med utbytessystem innan det finns mackar som motiverar det, vitsen skulle väl ändå till stor del vara "oändlig räckvidd", och det kräver tätt med batterimackar, och för att det ska vara lönsamt för mackarna att investera krävs det många bilar med utbytessystem.

Det blir knappast relevant att köpa nytt batteri särskilt ofta för att batterierna utvecklats, så den delen är inget relevant problem.

Visst kan det verka elegant att slippa köpa batteriet, men som konsument betalar man alla kostnader i slutändan oavsett, och vad som är lätt att glömma är att med ett hyrsystem så får konsumenten inte bara betala för mackarnas investeringskosnader samt det ökade slitaget på batterierna och så vidare, man får också betala två batterier i stället för ett, först det man har i bilen, och sen dessutom det som är på laddning! Själva laddningen går visserligen fortare än vad normalbilisten behöver byta, men mackarna skulle bli tvungna att ha en buffert med färdigladdade batterier också.

Och, det skulle vara så fantastiskt trevligt att bara koppla in sladden när man kommer till jobbet, precis som man redan gör när det är kallt ute, och slippa åka omvägar till en mack, och slippa fundera på när det är dags att tanka.

Svara
Anmäl

Svar till Drygis

Jag tror du missade min poäng.

Utbytbara batterier blir billiga att uppgradera och därmed kan bilens prestanda följa med i utvecklingen.

Fasta batterier blir dyra att byta och en uppgradering är inte lika attraktiv.

Dessutom så är standardisering av produktionen det som avgör batteripriset per Ah (amper-timme).
Om du skall ha integrerade batterier i karossen krävs det troligen olika utseende på batteriet beroende på vilken modell de är avsedda för =dyrare i produktion.

Du förutsätter att det inte är attraktivt att byta batterier, vad grundar du det på?
Jag har bytt batteri till min mobiltelefon och andra prylar när det finns bättre batterier.
Det är bara en fråga om pris eller med andra ord: det är en fråga om standardisering och konkurrens.

Slitage på batterier är bara en fråga om pris, dessutom går det troligen att återvinna batterierna enkelt med systemet.

Det finns ingen motsättning i utbytbara batterier och att koppla in en laddare när du parkerar.
En kraftig kondensator löser snabbladdnings problematiken dessutom går laddning att göra trådlös med induktion. Men en sladd ger troligen lägre förluster och högre kapacitet.

Svara
Anmäl

Framstegen är mycket mycket små inom världens mest stelbenta industri

Med tanke på den enorma stelhet som råder inom bilindustrin så känns tekniken möjlig ett par hundra år in i framtiden. Det är kanske dags för häftiga material och eldrift samtidigt som Himalayas glaciärer har försvunnit. :)

Jag lär knappast få uppleva det och jag är ändå ganska ung.

Det är 20 år sedan som vi kunde få "Drive by wire".. Det skulle ge massor av fördelar och och och - Inte ens det klarade biltillverkarna. Ett Chassi byggt av exklusiva och exotiska material - tjena!

Anmäl

Svar till hmmm

Med "Drive by wire" menar du ABS, tacktioncontrol, automatic trottle control, antisladd, Nödbroms assistans..

eller menar du när man hålleri två snören och styr hjulen genom att dra endera snöret?

Svara
Anmäl

Svar till Sv

Jag tänkte direkt på spårvagnar när jag såg "drive by wire".

Svara
Anmäl

Äntligen

Ett nytänkande, hjul under batteriet.

Anmäl

Elallergiker

Hm? Undrar om en Faradays bur skulle göra såelallergiker inte får besvär? :-O

Anmäl

Svar till Roger

KBT är det enda som nämnvärt hjälper elallergiker.

Svara
Anmäl

Kan grafen användas i batteriet?

Grafen är ju modernt och populärt.
Problemet är hur man skall tillverka grafen industriellt.

Kanske kan man svarva fram långa remsor av grafen ur en kol stång.
Jag tänker mig en kniv av laser-ljus eller energi av någon annan våglängd möjligen i kombination med ett fast knivblad av ett material med små atomer och stabila bindningar för att möjliggöra ett skarpt egg.

Varvtalet på svarven styr centripital/centrifugalkraften och potentialen för få kol resmor att lossna från kolstången.

Problemet är att få remsan att bli ett atom lager tjockt.

Kanske kan man även strängpressa genom att ha flytande kol och pressas detta genom ett munstycke. Där är problemet hög temperatur/tryck och att munstycket får bara ha en kol-atomradie i tjocklek.

Vore kul med en diskussion om någon arbetar med grafen.

Anmäl

Räcker inte..

Nja.. Är skeptisk till denna lösning. Vad jag erfar finns där inget direkt långlivat batteri på marknaden som håller så pass länge utan att bytas ut efter antal laddcykler eller att det rent av bara dör...
Är det meningen här att man ska byta ut hela bilen när batteriet krånglar? Eller har man garantier att batteritekniken håller så pass att jag kan tryggt äga min bil i kanske minst 12 år utan gigantiska merkostnader? Ja, då först har man lyckats i mina ögon. Så, tanken verkar god men inte realistisk utan ett rejält hopp framåt i ny teknik för livslängden..

Anmäl

Svar till Stefan

Det är tur att forskare har liten annan inställning till skapande av ny kunskap än genomsnittet av Ny Teknikkommentatorer. Det funkar nog inte, jag är skeptisk, det kan aldrig bli bra, mycket bättre att göra såhär osv osv. Forskning går liksom ut på att ta reda på om en hypotes är sann. Om den är falsk så är det oerhört mycket bättre att veta det än att inte veta det. Större delen av all forskning leder inte fram till kommersiellt exploaterbara resultat eller världsförbättring men den ackumulerade kunskapen leder definitivt till framsteg (och iofs till en del idiotsaker).

Svara
Anmäl

Svar till Stefan

De är helt klart ett potentiellt problem, för kunden. För biltillverkaren är de absolut inget problem, att tillverka reservbatterier på 10år gamla formar borde vara en lönsam affär. Rimligen ska batterierna trots allt vara modulära.

Om viljan finns (eller lagstiftningen) så ser jag dock inget problem i att standardisera även skruvplattor och reservhjuls baljor till en viss nivå och på så sätt kunna byta dem med en generisk detalj.

Inge N Einstein:
Du är ingen forskare, det märks. De är skillnad på att instinktivt avfärda allting, på de viset du instinktivt precis avfärdade Stefan:s kritik, och att faktiskt kritisera punkter som kan vara ett potentiellt problem.

Syftet med att publicera forskning och framsteg är att utsätta dem av ett stålbad av kritik. Om resultaten klarar stålbadet är chansen att de blir en bra produkt mycket högre. Om man inte utsätter de för stålbadet är risken att de går åt skogen oerhört stor.

Svara
Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Tack!
Du förstod min tanke..

Svara
Anmäl

Svar till Stefan

Kritik av kritik hehe det här börjar likna ett moment 22.

Man får inte kritisera den som kritiserar eftersom det är bra med kritik.
Det jag undrar är hur skall det kunna bli en diskussion (eller vetenskapligt gräl) om inte kritiken får kritiseras.
Ta inte illa upp men just så tror jag du skrev Sv även om jag förstår vad du menar och håller med.

I sakfrågan om batterier så tror jag att kapaciteten i dagens batterier duger bra för de flesta som åker 5mil om dagen, däremot bör de bli billigare.
Om det är billigt med batterier så gör det inget om de går sönder och behöver bytas.
Jag tror ni håller med mig i det eller?

Svara
Anmäl

Hoppas

Att "sprida ut" batteriet på så pass stor yta borde minska problemen med överhettning av batterierna vid snabb laddning och högt effektuttag väsentligt.

Redan nu hävdar flera biltillverkare att deras modeller som har släppts eller snart ska släppas kan laddas till väl över 50% på runt en halvtimme, om det här ökar möjligheten ytterligare att få i mer ström på kortare tid så är det bra. Det är inte många procents längre räckvidd på fullladdat och snabbare laddning för att vissa elbilar ska kunna gå lika mycket som det är lämpligt att en person kör, dvs att förarens behov av rast blir lika stort som bilens behov av laddning.

Kan man dessutom spara plats, vikt och kostnader genom att ha dubbla funktioner i vissa delar så är det ännu bättre.

Anmäl

Hybridbil

En del som kommenterat har uppenbarligen missat att det handlade om en hybridbil, inte en ren elbil. En hybridbil har fortfarande en motor som drivs av någon form av kemiskt bränsle eller någon annan liknande teknik, men den står inte för hela driften, eller beroende på typ av hybriddrift inte för den direkta driften överhuvudtaget utan endast för laddning av batteri. Bilen går således att tanka på "vanligt" sätt om man behöver köra långa sträckor medan man för kortare sträckor kan använda enbart batteri.

Frågorna om batteriets livslängd och utbytbarhet efter de har tjänat ut som några har tagit upp är däremot mer intressanta. En anna fråga som jag inte ser att någon har tagit upp är vad som händer vid olyckor.

Ett batteri packar ihop en massa enegi på en liten volym och att kraftigt deformera eller skada ett batteri kan vara förenat med fara om det innebär att batteriet kortsluts, speciellt för batterier som är avsedda att lämna stora effekter. Att låta batterierna ingå som en del av karrossen låter som ökad risk för att de blir allvarligt skadade vid olyckor, men det kanske inte är ett problem.

Anmäl

Svar till Johan

Bar synpunkt angående kortslutning vid olycka.

Ditt påpekande är nog särskilt viktigt om det handlar om en hybrid med brännbara vätskor i direkt anslutning till batteriet.

Själv är jag inte negativt inställd till iden om att använda karossen och bärande delar till energi lager(batteri), men i första hand är nog standardiserade moduler med batterier att föredra då de är lättare att skydda och dessutom går att byta, uppgradera eller återvinna vid en batterimack.

Kan man lösa säkerhets aspekten med integrerade batterier är det bara bra och ökar möjligheterna för framtida elbilar och då särskilt i kombination med ett standard modul system för batteri byten.

Svara
Anmäl

Nyheter/Fordon

Saab startar fabriken på måndag

Efter flera månaders stiltje är det dags att starta programmen, skaka liv i robotarna och dra i Toyotasnörena i bilfabriken i Trollhättan. (4 kommentarer)

3d ger dubbelseende i Range Rover

3d ger dubbelseende i Range Rover

Gps-karta åt föraren, film åt passageraren. Nya Range Rover har en skärm som visar olika saker beroende på var i bilen du sitter. (2 kommentarer)

Fyra av dem stora japanska biltillverkarna - Toyota, Mitsubishi, Nissan och Subaru - har tillsammans med Tokyo Electric Power Company Tepco bildat organisation Chademo Association.

Japan har lösningen på snabbladdning av elbilar

Fyra av de största japanska biltillverkarna lanserar en ny teknik för snabbladdning av elbilar. Med 500 volt likström ska det ta mindre än en halvtimme att ladda batterierna. (52 kommentarer)

50000 Nissan Leaf från England

50000 Nissan Leaf från England

Nissan ska börja tillverka elbilen Leaf i sin fabrik i Sunderland i norra England från 2013. Årsproduktionen blir 50000 bilar.

El-forest spolas av efter nattlig trailertransport i snöstorm natten till den 11 mars 2009.

Så klarade El-forest transportkrisen

Det var nära att Energimyndighetens generaldirektör Tomas Kåberger inte fick köra den stora hybriddrivna skogsmaskinen El-forest på Energitinget förra året. Nu berättar El-forests vd Gunnar Bäck hur han löste krisen. (16 kommentarer)

Ny Teknik fick provköra Smite på Energitingen 2010 i Älvsjö på tisdagen.

Världspremiär för Smite på Energitinget

Ny Teknik fick i går chansen att provköra den lilla miljövänliga trehjulingen Smite på Energitinget i Älvsjö. Men det dröjer ett år till innan den finns att köpa på riktigt. (39 kommentarer)

Testfarkosten Miniromit 1.

Danskar siktar mot månen

I december hoppas det danska laget Euroluna få upp sin farkost för tester i rymden för första gången. Det danska laget är enda nordiska deltagare i månlandartävlingen Google Lunar X Prize med totalt 210 miljoner i prispengar. (8 kommentarer)

EADS hoppas sälja 500 Militairbus

EADS hoppas sälja 500 Militairbus

Europas militära transportflygplan A400M förväntas under en 30-årsperiod säljas i runt 500 exemplar. (10 kommentarer)

Peter Ström väljer elbilen

Så klarade elbilen kylan

Halverad körsträcka och kalla fingrar. Det har nio familjer i Gävle märkt efter att ha testkört elbilar i snö och kyla. (87 kommentarer)

Saabs teknik för att fjärrstyra flygtrafikledning ska testas.

Internationellt lyft för flygledning på distans

Sätt kameror i flygledartornen och sköt flygledningen på distans. Försvarskoncernen Saab har fått en genombrottsorder i Australien på sin nya teknik, som kapar kostnader på mindre flygplatser. (1 kommentar)

”Så slår elbilen igenom”

Peter Ström anser att det behövs en ny form för bil-ägande om elbilen ska slå igenom. (10 kommentarer)

Göteborgsföretaget Lameras sandwichmaterial Hybrix ser ut som en vanlig plåt men är fylld med luft och fibrer.

Lamera - riskkapitalets bästa val på Energitinget

En ihålig laminerad plåt vann riskkapitaljuryns gillande på Energitingets Investerarforum i Älvsjö på tisdagseftermiddagen. Sandwichplåten väger bara hälften så mycket som en vanlig plåt. (3 kommentarer)

Kockums A26

Kockums befrias
från sin ägare

Kockums i Malmö slipper tyska ubåtskonkurrenten HDW som ägare. Det svenska varvsföretaget blir direkt underställt den tyska moderkoncernen Thyssen Krupp. Den nyheten levererade i går Kockums vd Ola Alfredsson sina medarbetare i Malmö.

Lockheed Martins F-35 Joint Strike Fighter - dubbelt så dyrt på mindre än tio år.

Tungt, tungt, tungt för Gripenkonkurrenten

F-35 Joint Strike Fighter har blivit en mardröm för den amerikanska regeringen. Priset har fördubblats på mindre än tio år och nu tvekar Danmark. (115 kommentarer)

Öresundstågen - en variant av ABB/Adtrans/Bombardiers trotjänare IC3.

Skånska älgar offer för danska tåg

De danska Öresundstågen har haft en helvetisk vinter med avställda tåg och dyra reparationer. Och så de skånska älgarna, som fått sätta livet när de krockat med tågen. (24 kommentarer)

Nya polisbilen snabb och grön

Nya polisbilen snabb och grön

50000 polisbilar om året hoppas Ford kunna sälja i USA med sin nya modell Police Interceptor. Ett muskelknippe med eko-profil. (14 kommentarer)

Världens största satsning på laddstolpar

Världens största satsning på laddstolpar

Världens hittills största utrullning av laddstolpar har dragit i gång på den amerikanska västkusten. Tanken är att nätverken av stolpar ska vara färdiga när biltillverkaren Nissan i Nordamerika lanserar nya elbilen Leaf. (19 kommentarer)

ISS

Rymdstationen klarar sig till 2020

Det finns inga tekniska hinder för att fortsätta använda rymdstationen ISS till åtminstone 2020. (9 kommentarer)

Cykeln blir barnvagn sekundsnabbt

Cykeln blir barnvagn sekundsnabbt

Sätt ungarna i barnsitsen och cykla iväg till affären. Där förvandlas cykeln till barnvagn på 20 sekunder. (29 kommentarer)

Malmöupprop för Stirling

Malmöupprop för Stirling

Rädda Stirling! Omkring hundra ingenjörer vid Kockums i Malmö deltog vid middagstid i en manifestation utanför Kockums lokaler till stöd att enheten som jobbar med att utveckla ubåtsmotorn Stirling ska finnas kvar i Malmö. (23 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Baldos II i Monaco.

Baldos, Beakon och Minesto tillbaka från Monaco

Ferrari i all ära, men den lilla röda studentbilen Baldos från Luleå fick posera mest framför filmkamerorna utanför casinot i Monaco förra veckan. (13 kommentarer)

LFV har krav på sig att förbättra miljön vid Arlanda flygplats och grönt jetbränsle är en av flera möjligheter att klara miljökraven.

Grönt jetbränsle till Arlanda

Tekniken finns och första kalkylen är gjord. Nu fattas "bara" en konkret projektering, villiga intressenter och 5-7 miljarder kronor i investeringskapital för att starta tillverkning av grönt jetbränsle vid Arlanda. (48 kommentarer)

Stena bygger jättefärjor

Stena bygger jättefärjor

Stena Line bygger just nu två färjor som blir de största i världen. En satsning på 4,5 miljarder kronor. Den första jättefärjan börjar trafikera Holland-England i maj – vilket får återverkningar på färjetrafiken i Sverige. (7 kommentarer)

Hägglunds tar strid med nya Alligator

Hägglunds tar strid
med nya Alligator

Med Alligator, en nedbantad version av SEP, hoppas Hägglunds vinna upphandlingen om det svenska försvarets nya stridsfordon. (69 kommentarer)

Tåg från London till 
Peking på två dygn

Tåg från London till
Peking på två dygn

Kina planerar att bygga en snabbtågslinje mellan London och Peking. Med en fart på 350 km/h tar resan 48 timmar. (101 kommentarer)

Spyker SSUV Peking-to-Paris.

Saab hjälper Spyker med Super-Suven

Spykers stadsjeep-projekt SSUV Peking-to-Paris kan bli verklighet med Saabs hjälp. Det bekräftar Saabs nye ägare Victor Muller. (20 kommentarer)

Tysk kritik i tankstriden

Tysk kritik i tankstriden

Tyska regeringen uppmanar USA att göra om reglerna för upphandling av 179 tankflygplan så att Airbus inte diskrimineras. (2 kommentarer)

Tuff resa för danska elbilspionjärer

Tuff resa för danska elbilspionjärer

En bil började brinna, bromsarna krånglar, kylan suger musten ut batterierna och förarna fryser i kupén. Problemen hopar sig i det danska elbilsprojektet i Juelsminde. (71 kommentarer)

Solceller och två miniturbiner producerar den el som behövs för att driva båtens elmotor. Ett batteri ombord ser till att det finns kraft kvar även när det är stiltje och molnigt.

Ny snurra till båten

När kulingen friskar i är det dags att reva seglen, men också att ladda batterierna. Nu lanserar finska Windside ett vertikalt vindkraftverk för båtar. (33 kommentarer)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 144 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons