Låt inte Saab dö...

Saabentusiasterna bloggar för fullt på "sin" sajt Saabsunited.com. Och bloggredaktören Steve Wade har lagt ut en fotogalleri med 36 sköna bilder på Saab genom historien.

Saab 92 - Ursaaben.

Saab 92 - Ursaaben. Foto: Saabsunited.com.

Saab EV-1

Saab EV-1 Foto: Saabsunited.com

Saab Catherina, ritad av Sixten Sason.

Saab Catherina, ritad av Sixten Sason. Foto: Saabsunited.com

- Hur många biltillverkare finns det egentligen som kan ställa upp med en så tidlös design under så lång tid som Saab gör i det här montaget, frågar sig James Bibb i en en av kommentarerna till Steve Wades fotomontage.

Han skriver att känner sorg för att Saab har hamnat i det läge som man är nu och att han hoppas att alla ser vilket värde som bildmontaget representerar.

- Vissa saker måste få leva vidare efter som de är oersättliga, skriver James Bibb.

Och signaturen Highway Star skriver att han upplever att Saab är mer än bara bilarna.

- Saab är en förlängning av de personligheter som lade in tankar och karaktär i designen. När jag sätter mig bakom ratten på min egen Saab tänker jag på de tusentals Saabanställda som gjorde min bil möjligt, skriver Highway Star.

Och han slutar sitt inlägg med orden:

- Jag hoppas att ”the fine folks in Trollhattan” även i morgon kan gå till sitt arbete och bygga några ny 9-5 och ha en strålande framtid.

Se den fantastiska bildkavalkaden här.

Läs om Saabs designer Sixten Sason här.

Läs Saabs historia på Wikipedia här.

Fler artiklar av: Lars Anders Karlberg

Fakta Saab-uppfinningar

Saab har tagit fram flera egna eller vidareutvecklade innovationer.

1958: Standardmonterade säkerhetsbälten.

1969: Halvljusautomatik

1971: Kraftabsorberande, självreparerande stötfångare.

1971: Strålkastartorkare och spolare.

1971: Eluppvärmda framstolar.

1972: Sidokrockskydd med skyddsbalkar i dörrarna.

1976: SAAB Turbo

1978: 1978 Deformerbar rattstång.

1978: Elektrostatiskt kupéluftfilter som filtrerade bort alla partiklar ner till 0,0004mm.

1980: Automatic Performance Control (APC).

1981: Backspeglar med vidvinkelglas.

1982: Asbestfria bromsbelägg.

1991: Freonfri luftkonditionering/klimatanläggning.

1996: Saab Active Head Restraint (SAHR), Först i världen med aktiva nackskydd för att förhindra pisksnärtskador vid krock.

1997: Ventilerade säten.

2000: Saab Variable Compression. Världens första motor med variabel kompression.

Källa: Wikipedia

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Nils 24 december 2009 08:58 Sortera: Senaste överst

Vem betalar?

Så länge som privata intressen vill betala för att driva Saab med förlust så är det väl ok.

Men när staten skall vara med och betala så blir det genast fel. Det kan aldrig vara rätt i en fri och fungerande marknadsekonomi att staten konkurrerar med det fria näringslivet genom att hålla olönsamma företag vid liv med hjälp av skattepengar eller så kallade "nödlån". Då använder man skattepengar till att suventionera företag som borde gå i konkurs efter deras verksamhet inte är lönsam. Och dessa skattepengar var aldrig avsedda för detta syfte.
Har man däremot ett kommunistiskt statssystem om i t ex Kina så är det helt ok att staten äger och driver företag, men det har vi väl inte i Sverige ännu?

Och man får hoppas att vi inte får det i framtiden heller när man ser hur det gick med det gamla sovjet, även om vi har socialister som nog gärna skulle se att vi fick ett socialistiskt/kommunistiskt politiskt och ekonomiskt system även här i Sverige.

Men som tur är så har vi ju ännu fria val där människor själva får välja vilket politiskt och ekonomiskt system som de vill leva under.

Anmäl

Svar till skattebetalare

GM ägs av amerikanska staten...

Svara
Anmäl

Svar till skattebetalare

Det här hålet i Hallandsåsen som man häller ett gäng miljarder i varje år och OM de lyckas kommer kapa 10 minuter restid för några godsvagnar.
Kan inte de pengarna ändå gå till något konstruktivt?
Men jag håller med. Skattepengar skall man vara försiktig med. Men så är ofta inte fallet.

Svara
Anmäl

Svar till Hans H

Det är bra Hans! Folk verkar inte förstå det du påpekar. GM ägs till 61% av Amerikanska staten, 17.5% av United Auto Workers Union och resten av Kanadensiska staten. Och detta i kapitalismens högborg. Här blir man beskylld för att vara sosse och kommunist om man tycker att staten borde hjälpa till att rädda svenska arbeten och industri. GM har ungefär 244.000 anställda worldwide. Hur många anställda det är bara i USA vet jag inte, men det skulle inte förvåna mig om Saab Automobil och GM är lika stora jämfört med befolkningsunderlagen i respektive land.

Svara
Anmäl

Svar till skattebetalare

Och apropå Saabs ständiga förluster så är det helt enkelt inte sant. GM har saltat interndebiteringarna för att flytta pengar någon annanstans, medan Saab har fått dåligt betalt för all den värdefulla utveckling de gjort åt andra GM-märken. Läs vad bilanalytikern Matts Carlsson säger i dag på nyhetskanalen.se. (Går inte att länka härifrån, men artikeln har rubriken "Självklart vill många köpa Saab".)

Svara
Anmäl

Svar till Börjesson

Länk: http://www.nyhetskanalen.se/1.1407025/2009/12/21/sjalvklart_vill_manga_kopa_saab

Det verkar mest vara tro och fromma förhoppningar. Om man lämnar den argumentationen åt sidan och tittar på verkligheten så ser man ju att det inte står mängder av köpare i kö. varken för att köpa fabrik och företag eller bilar. Tyvärr. Jag har kört SAAB länge och tycker mycket om bilarna. Men att ha drivit bolaget i 60år och under denna tid bara lyckats gå med vinst under 6år är ju ett svårslaget rekord. Det är många ägare som misslyckats under lång tid att göra bolaget till en vinnare.

Svara
Anmäl

Svar till Ingenjör

Jaså, du ger dig inte om det där med vinsterna? Du kan få en källa till. Prova att googla på "Debatt: GM tog Saabs USA-vinst". Då hittar du förhoppningsvis en debattartikel i DI från i våras med lite fakta i målet. Avsändare är Saab-facket, så de har naturligtvis ett egenintresse av att utmåla det som de gör, men det hindrar inte att de har rätt.

Vad gäller köpare så finns det åtminstone två grupper som inkommit med seriösa anbud, och båda verkar frontas av genuina bil- och Saab-entusiaster. Det krävs förstås mer än så för att framgångsrikt driva bilfabrik, men att ge någon av dem chansen är oändligt mycket bättre än en nedläggning.

Svara
Anmäl

Fiffiga?

Det verkar vara ganska glest med uppfinningar sedan 2000. Skulle vara intressant att se en liknande lista för t.ex. BMW eller Audi. Saabs rykte som ett innovativt företag verkar kraftigt överdrivet

Anmäl

Svar till vadeva

Beror sannolikt till väldigt stor del vart ägaren (GM) valt att lägga sina prioriteringar.
Dessutom tror jag inte listan är helt komplett.
Finns patentansökningar på 9-X Air caben bla vet jag, osäker på om dom blivit accepterade.

http://www.conceptcarz.com/vehicle/z15787/Saab-9-X-Air-BioHybrid-Concept.aspx

Svara
Anmäl

Svar till vadeva

GM slaktade nyutveckling.
Ekonomer satsar bara på "Säkra" kort.
Ger säker utdelning tills det går åt....

Svara
Anmäl

Svar till vadeva

Det finns många innovationer, men de har aldrig blivit produktifierade.

Svara
Anmäl

bevara saab och jobben

Varför inte våga, om varje saab-byggare och underleverantör satsade av sina egna pengar och köpte ut saab. det finns ju redan en produkt färdig, Lite vilja och fantasi krävs plus hårt arbete i några år till kanske samma lön som vid stämling. Kan andra så kan vi!

Anmäl

SAAB uppfining?

SAAB-uppfinningarna verkar lite överdrivna?
Chevrolet Corvair var före SAAB med standardmonterad turbo.
The first VCR - Variable Compression Ratio - engine was built and tested by Harry Ricardo in the 1920.

Anmäl

Svar till Lite Överdrivet Kanske

Även deformerbar rattstång verkar tveksam, se wikipedia:
Collapsible steering columns were invented by Bela Barenyi and was introduced in the 1959 Mercedes-Benz W111

Svara
Anmäl

Svar till SAAB-MERCA?

Kollapsiabel rattstång hade jag på mina V4:or redan tidigt 70-tal också. Opel Kadetten från 1970 likaså.
Tvärställd motor o fwd hade Saab däremot 10 år innan "Hundkojan" ansågs först med det!
(dock övergav man transaxelkoncpetet redan 1956 iom 93:an sedan var det brota tills 1994 och 9000.)
Kylt handsfack tror jag också Saab för först med när det kom, var det på 9-3 eller 9-5?
Nackskydden som lindrar wiplash är också en Saabuppfinning, men GM använde det nog tidigare eller smatdigt på fler märken i koncernen.
Volt konptetet är också väldigtm ycket Trollhättan, även om det står Chevy på bilen.
Men visst har det varit skralt sedan år 2000. Tror ägaren har ett finger med i det spelet.

Svara
Anmäl

SAAB har gjort många fina bilar.

SAAB har gjort många fina bilar genom åren. Min absoluta favorit är URSAABEN 92;an. Tidlös design, Hög markfrigång (bra på skogsvägar) Ekonomisk. Nu verkar det som attt SAAB styckas upp. Kanske Vi i framtiden kan köpa en modern SAAB gjord i Asien. Skulle vara kul om de mindre modellelrna återkommer i en modern nytappning som miljöbilar etc. Hade en SAAB 96:a som ung, en enkel, ekonomisk och bra bil på dårliga vägar, en "mini SUV" innan den uppfanns. Ska bli intressant och se vad som har hänt med SAAB om 5 år...SAAB berör.

Anmäl

Nyheter/Fordon

Fyra av dem stora japanska biltillverkarna - Toyota, Mitsubishi, Nissan och Subaru - har tillsammans med Tokyo Electric Power Company Tepco bildat organisation Chademo Association.

Japan har lösningen på snabbladdning av elbilar

Fyra av de största japanska biltillverkarna lanserar en teknik för snabbladding av elbilar. De japanska laddstationerna levererar likström med 500 volts spänning och strömstyrkan 125 ampere. (4 kommentarer)

50000 Nissan Leaf från England

50000 Nissan Leaf från England

Nissan ska börja tillverka elbilen Leaf i sin fabrik i Sunderland i norra England från 2013. Årsproduktionen blir 50000 bilar.

El-forest spolas av efter nattlig trailertransport i snöstorm natten till den 11 mars 2009.

Så klarade El-forest transportkrisen

Det var nära att Energimyndighetens generaldirektör Tomas Kåberger inte fick köra den stora hybriddrivna skogsmaskinen El-forest på Energitinget förra året. Nu berättar El-forests vd Gunnar Bäck hur han löste krisen. (7 kommentarer)

Ny Teknik fick provköra Smite på Energitingen 2010 i Älvsjö på tisdagen.

Världspremiär för Smite på Energitinget

Ny Teknik fick i går chansen att provköra den lilla miljövänliga trehjulingen Smite på Energitinget i Älvsjö. Men det dröjer ett år till innan den finns att köpa på riktigt. (34 kommentarer)

Testfarkosten Miniromit 1.

Danskar siktar mot månen

I december hoppas det danska laget Euroluna få upp sin farkost för tester i rymden för första gången. Det danska laget är enda nordiska deltagare i månlandartävlingen Google Lunar X Prize med totalt 210 miljoner i prispengar. (7 kommentarer)

EADS hoppas sälja 500 Militairbus

EADS hoppas sälja 500 Militairbus

Europas militära transportflygplan A400M förväntas under en 30-årsperiod säljas i runt 500 exemplar. (9 kommentarer)

Peter Ström väljer elbilen

Så klarade elbilen kylan

Halverad körsträcka och kalla fingrar. Det har nio familjer i Gävle märkt efter att ha testkört elbilar i snö och kyla. (74 kommentarer)

”Så slår elbilen igenom”

Peter Ström anser att det behövs en ny form för bil-ägande om elbilen ska slå igenom. (9 kommentarer)

Saabs teknik för att fjärrstyra flygtrafikledning ska testas.

Internationellt lyft för flygledning på distans

Sätt kameror i flygledartornen och sköt flygledningen på distans. Försvarskoncernen Saab har fått en genombrottsorder i Australien på sin nya teknik, som kapar kostnader på mindre flygplatser. (1 kommentar)

Göteborgsföretaget Lameras sandwichmaterial Hybrix ser ut som en vanlig plåt men är fylld med luft och fibrer.

Lamera - riskkapitalets bästa val på Energitinget

En ihålig laminerad plåt vann riskkapitaljuryns gillande på Energitingets Investerarforum i Älvsjö på tisdagseftermiddagen. Sandwichplåten väger bara hälften så mycket som en vanlig plåt. (3 kommentarer)

Kockums A26

Kockums befrias
från sin ägare

Kockums i Malmö slipper tyska ubåtskonkurrenten HDW som ägare. Det svenska varvsföretaget blir direkt underställt den tyska moderkoncernen Thyssen Krupp. Den nyheten levererade i går Kockums vd Ola Alfredsson sina medarbetare i Malmö.

Lockheed Martins F-35 Joint Strike Fighter - dubbelt så dyrt på mindre än tio år.

Tungt, tungt, tungt för Gripenkonkurrenten

F-35 Joint Strike Fighter har blivit en mardröm för den amerikanska regeringen. Priset har fördubblats på mindre än tio år och nu tvekar Danmark. (113 kommentarer)

Öresundstågen - en variant av ABB/Adtrans/Bombardiers trotjänare IC3.

Skånska älgar offer för danska tåg

De danska Öresundstågen har haft en helvetisk vinter med avställda tåg och dyra reparationer. Och så de skånska älgarna, som fått sätta livet när de krockat med tågen. (21 kommentarer)

Nya polisbilen snabb och grön

Nya polisbilen snabb och grön

50000 polisbilar om året hoppas Ford kunna sälja i USA med sin nya modell Police Interceptor. Ett muskelknippe med eko-profil. (14 kommentarer)

Världens största satsning på laddstolpar

Världens största satsning på laddstolpar

Världens hittills största utrullning av laddstolpar har dragit i gång på den amerikanska västkusten. Tanken är att nätverken av stolpar ska vara färdiga när biltillverkaren Nissan i Nordamerika lanserar nya elbilen Leaf. (19 kommentarer)

ISS

Rymdstationen klarar sig till 2020

Det finns inga tekniska hinder för att fortsätta använda rymdstationen ISS till åtminstone 2020. (9 kommentarer)

Cykeln blir barnvagn sekundsnabbt

Cykeln blir barnvagn sekundsnabbt

Sätt ungarna i barnsitsen och cykla iväg till affären. Där förvandlas cykeln till barnvagn på 20 sekunder. (29 kommentarer)

Malmöupprop för Stirling

Malmöupprop för Stirling

Rädda Stirling! Omkring hundra ingenjörer vid Kockums i Malmö deltog vid middagstid i en manifestation utanför Kockums lokaler till stöd att enheten som jobbar med att utveckla ubåtsmotorn Stirling ska finnas kvar i Malmö. (22 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Baldos II i Monaco.

Baldos, Beakon och Minesto tillbaka från Monaco

Ferrari i all ära, men den lilla röda studentbilen Baldos från Luleå fick posera mest framför filmkamerorna utanför casinot i Monaco förra veckan. (13 kommentarer)

LFV har krav på sig att förbättra miljön vid Arlanda flygplats och grönt jetbränsle är en av flera möjligheter att klara miljökraven.

Grönt jetbränsle till Arlanda

Tekniken finns och första kalkylen är gjord. Nu fattas "bara" en konkret projektering, villiga intressenter och 5-7 miljarder kronor i investeringskapital för att starta tillverkning av grönt jetbränsle vid Arlanda. (48 kommentarer)

Stena bygger jättefärjor

Stena bygger jättefärjor

Stena Line bygger just nu två färjor som blir de största i världen. En satsning på 4,5 miljarder kronor. Den första jättefärjan börjar trafikera Holland-England i maj – vilket får återverkningar på färjetrafiken i Sverige. (7 kommentarer)

Hägglunds tar strid med nya Alligator

Hägglunds tar strid
med nya Alligator

Med Alligator, en nedbantad version av SEP, hoppas Hägglunds vinna upphandlingen om det svenska försvarets nya stridsfordon. (69 kommentarer)

Tåg från London till 
Peking på två dygn

Tåg från London till
Peking på två dygn

Kina planerar att bygga en snabbtågslinje mellan London och Peking. Med en fart på 350 km/h tar resan 48 timmar. (101 kommentarer)

Spyker SSUV Peking-to-Paris.

Saab hjälper Spyker med Super-Suven

Spykers stadsjeep-projekt SSUV Peking-to-Paris kan bli verklighet med Saabs hjälp. Det bekräftar Saabs nye ägare Victor Muller. (20 kommentarer)

Tysk kritik i tankstriden

Tysk kritik i tankstriden

Tyska regeringen uppmanar USA att göra om reglerna för upphandling av 179 tankflygplan så att Airbus inte diskrimineras. (2 kommentarer)

Tuff resa för danska elbilspionjärer

Tuff resa för danska elbilspionjärer

En bil började brinna, bromsarna krånglar, kylan suger musten ut batterierna och förarna fryser i kupén. Problemen hopar sig i det danska elbilsprojektet i Juelsminde. (71 kommentarer)

Solceller och två miniturbiner producerar den el som behövs för att driva båtens elmotor. Ett batteri ombord ser till att det finns kraft kvar även när det är stiltje och molnigt.

Ny snurra till båten

När kulingen friskar i är det dags att reva seglen, men också att ladda batterierna. Nu lanserar finska Windside ett vertikalt vindkraftverk för båtar. (32 kommentarer)

Grönt ljus för flygande tefat från Volga

Grönt ljus för flygande tefat från Volga

Flygande tefat som kan ta laster på upp till 600 ton ska företaget Locomosky bygga i ryska Uljanovsk vid Volga. (34 kommentarer)

Curiosity redo för resan mot Mars

"Curiosity" redo för resan mot Mars

Curiosity" är NASA:s nästa marsfordon. Den är stor, atomdriven och bestyckad med laser. (25 kommentarer)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 140 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons