Plywoodracer ska klara 384 knutar
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad 22 februari 2008 16:02
Plywood, lönn och fiberskivor är de huvudsakliga beståndsdelarna i sportbilen Splinter. Med en V8 på 600 hästar ska bilen få en toppfart på 384 km/h.

Splinter för entusiaster med träsmak
Träbilen är en idé som tagits fram vid designstudion Joe Harmon Design i USA. Konstruktörerna har velat ta fram en prestandabil i ett utförande som skiljer sig från det vanliga.
Splinter är tänkt att byggas som en självbärande kaross som ska bli väl så stark som en bil av metall eller fiberarmerad plast.
Genom att använda lönnträ, plywood och fiberskivor i så många detaljer som möjligt har man fått fram en bil som bara väger 1150 kg. Med en 4,6 liters V8 och sexväxlad växellåda, dock inte av trä, tänker sig konstruktörerna prestanda i toppklass, och ändå en lägre bränsleförbrukning än vad konventionella supersportbilar suger i sig.
Någon tillverkning är inte planerad, projektet är främst tänkt som ett studieprojekt.
Av:
Håkan Abrahamson
Mejla reportern
Bloggar som länkar hit
Trots säljplanerna råder full rulle i kompositverkstaden. Kockums arbetar med nya korvetter.
Förare som lättar på gasen skulle kunna belönas med en lägre försäkringspremie. Det har NTF:s vd Jan Sandberg diskuterat med flera försäkringsbolag.
Laglydiga förare kommer att kunna delta i ett lotteri, som bekostas av böter från bilister som kör för fort. Det väntas trafiksäkerhetsfrämjandet NTF föreslå regeringen i vår. – Vi vet att det går att sänka hastigheten med morötter, säger Jan Sandberg, vd för NTF.
KOCKUMSAFFÄREN:
Flera avtal mellan FMV och Kockums hindrar Thyssenkrupp från att sälja kompositverkstaden på Karlskronavarvet.Trots det fortsätter förhandlingarna mellan Kockums tyska ägare och företrädare för ett hemlighetsfullt bolag.
En helt ny, kraftfull permanentmagnetmotor och en ny boggie-konstruktion med elektrohydraulisk, aktiv fjädring som ger högre fart i kurvorna. Det är svenska tåginnovationer för Gröna Tåget-projektet, som nu väcker uppmärksamhet utomlands.
Bonden som plöjer sin åker sittande på en traktor med ett halmstrå i munnen är en romantisk bild på väg att försvinna. Robottraktorn är på gång.
DEBATT
DEBATT. Helst skulle man beskatta etanolen minst lika mycket som bensin. Men här har vi ett politiskt dilemma. Staten har tvingat till investeringar i en infrastruktur för etanoldistribution och det är kanske inte populärt att göra dessa investeringar mindre värda alltför snabbt, spekulerar Jan-Olof Hedman, civilingenjör.
I höstas startades elfordonsföretaget Clean Motion i Lerum av ett gäng bilentusiaster med bilbransch-nestorn Hans Folkeson som styrelseordförande. Om en månad börjar de första små citybilarna Z-Bee byggas.
Volvochefen Olof Persson har fått en drömstart på nya jobbet. Hans första årsbokslut är det bästa i Volvos historia – och han ser inga mörka moln framöver. ”Vi tror på en gravis förbättring”, säger han.
Efter mer än ett halvårs försening sätter nu SJ in sitt nya snabbtåg SJ 3000 i trafik. Premiärturen sker på måndag och går mellan Stockholm och Sundsvall
Det nya snabbtåget SJ 3000, efterföljaren till X 2000, är bara ett litet steg mot framtidens snabba tåg på befintliga spår. SJ:s hopp står i stället till höghastighetståget Gröna tåget som kan vara i trafik redan om fem år.
Här är det ryska ekranoplanet, det kaspiska sjömonstret, Orlyonok som kustbevakningen vill använda för att vaka ut med ryska gränsen.
Indien är på väg att köpa det franska stridflygplanet Rafale. Flygplanstillverkaren Dassault kan därmed kamma hem en jätteorder på 81 miljarder kronor.
Ryska kustbevakningen överväger att bygga markeffektfarkoster, ekranoplan, som övervakningsfarkoster utmed ryska gränsen.
En militär flygövning i Norrbotten fick ställas in. Lufttrycket var för högt för instrumenten i Jas.
Ungern leasar svenska Jas 39 Gripen fram till år 2026. Parterna förlängde i dag det gällande hyr-köp-kontraktet.
Förra sommaren släppte BMW nyheten om deras kommande system, semiautomatiska Connected Drive Connect, som gör att bilen mer eller mindre kör på egen hand.
Tyska marinkoncernen Thyssenkrupp står i begrepp att sälja ut svenska försvarshemligheter. Man vill knoppa av kompositverkstaden och kompositteknologin vid Kockums till ett hemlighetsfullt nybildat svenskt bolag. FMV tänker stoppa affären.
Även den nya svenska prestigeubåten A26 planeras att få paneler från Kockums kompositverkstad som Thyssenkrupp nu vill sälja.
Jobb som flyttats från USA till andra länder ska tas tillbaka. I sitt tal till nationen i natt lovade president Barack Obama kraftfulla åtgärder för att lyfta USA:s tillverkningsindustri.
Produktionen är borta. Men Saabs historia stannar i Trollhättan. Det ser kommunen, Saab AB och familjen Wallenberg till.
Nu släpper Volvo Personvagnar en film från testerna med tre personbilar som kör helt automatiskt i kolonn i 90 kilometer i timmen med bara 6 meters lucka. Och förarna har inte ens händerna på ratten.
Redan innan utredningen om Costa Concordia-olyckan är klar börjar diskussionerna om framtiden. Ska det kapsejsade skeppet bärgas eller skrotas?
Redan innan de första tågen till Warszawas tunnelbana har levererats så har man planerat för hur de ska återvinnas om 40 år.
Etanolbilarna blir allt mindre bränsletörstiga. Men kan de bli snålare än bensinbilar? Nej, säger Volvos motorutvecklare. Jo, säger den legendariska brittiska motorfirman Ricardo. Båda kan ha rätt.
Vilken information ska tågföraren se på sin skärm och hur ska den presenteras Bombardier i Västerås undersöker hur man kan använda en Ipad eller likande platta för att tidigt föra dialog med kunderna om utformningen av gränssnitt.
Saabägare som vill byta in sin bil har det kämpigt. I den mån det alls går blir det oftast ett rejält prisavdrag. Nya Saab 9-5 kan bli en riktig Svarte Petter, tror bilhandlare.
Den kinesiska bilbyggaren Beijing Automotive har tillsammans med en japansk batteritillverkare anmält intresse för att köpa Saab Automobiles elbilsverksamhet.
- Saabfamiljen är en fin gammal familj med stark släktkänsla. Frågan om Saabnamnet bör lösas inom familjen, säger konkursförvaltaren Kent Hägglund som hanterar varumärkesfrågan i Saabkonkursen.
Kommentarer
19 kommentarer Sortera: Äldsta överst