Better Place batterirobot premiärvisades i Japan

Här är principen för "batterimacken" - en robot byter ut det urladdade batteriet mot ett fulladdat på en minut.

Better Place batterirobot premiärvisades i Japan

Nu finns den på riktigt - en batterimack som byter batteriet på elbilen. Själva bytet tar bara drygt en minut.

Better Place batterirobot premiärvisades i Japan

En modifierad Nissan stadsjeep fick visa hur det automatiska batteribytet går till. Hela sekvensen finns på video. Se länken till höger.

Better Place batterirobot premiärvisades i Japan

Så här ser det specialdesignade litium-jon-batteriet ut. För att systemet ska fungera måste det skapas en standard för hur batterierna ska placeras i elbilarna.

Det amerikansk-israeliska elbilsföretaget Better Place visade igår upp sin "batterimack" för första gången. Demonstrationen ägde rum på den internationella elbilsmässan i Yokohama i Japan.

Se hela videon från demonstrationen här.

En modifierad Nissan rullar in i ett tält som påminner om en tvätthall och stannar ovanför något som liknar en smörjgrop.

En robot rullar in under bilen, skjuter upp en plattform och hakar loss batteripaketet.

Ett nytt batteri sätts in och det gamla transporteras bort för laddning.

Mindre än två minuter senare rullar den nyladdade bilen ut ur batterimacken. Själva bytet tar bara lite mer än en minut.

Specialdesignat batteri
Intressen för Better Place batterimackar var stort när tekniken för första gången presenterades offentligt på en elbilsutställning i Yokohama i Japan.

Till premiärvisningen hade det amerikanska företaget valt en Nissan Dualis med ett specialdesignat batteripaket med litiumjonceller från amerikanska A123 Systems.

Better Place passade också på att visa sina laddstolpar, som matades med el från solceller.

Batteribyte är snabbast
Laddstolparna är tänkta att användas till vardags på arbetsplatser och parkeringar medan batterimackarna löser problemet med långfärder och när man snabbt behöver ett fulladdat batteri.

När Better Place grundare Shai Agassi nyligen visade upp en prototyp av den automatiska bytesstationen för New York Times sa han att målet är att bytena ska gå på max fem minuter.

- Kan vi inte klara det på kortare tid än vad det tar att fylla på en bensintank har vi inget företag, säger han till New York Times.

Kalifornien, Australien, Israel och Danmark
Better Place affärsidé är att skapa ett globalt nätverk med laddningsstationer. Hittills har det nystartade bolaget tecknat avtal om pilotprojekt i San Francisco, Australien, Israel och Danmark.

För det vardagliga körandet tror Better Place att det räcker med laddstolpar, till exempel i hemmet eller på jobbet. De som behöver snabb påfyllning ska kunna byta hela batteriet på särskilda ”batterimackar”.

Men för att sådana bytesstationer ska fungera kommersiellt krävs det att alla bilar har samma batteriupphängning. Någon sådan standard finns inte i dag.

Shai Agassi, tidigare teknikchef hos mjukvaruföretaget SAP, har i dag ett avtal med Renault-Nissan. Det franska bilföretaget ska bygga elbilar som passar in i Better Place system.

Shai Agassi finns med i tidskriften Times urval avvärldens 100 mest inflytelserika personer. Shai Agassi sorteras in under katergorin "vetenskapare & tänkare" tillsammans med 19 andra nydanare inom ekonomi- och teknikområdena.

Av:Jonas Hållén

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av pallets 19 maj 2009 13:35 Sortera: Senaste överst

Ser mycket bra ut

Här pratar en av de inblandade om projektet.

http://www.youtube.com/watch?v=FcoJt2KLC9k



Detta verkar absolut som en bra idé. Men tar de hänsyn till hur mycket en förare förbrukar av batteriets livslängd? Vad händer om en förare som laddar/byter till ett nytt batteri lämnar ett i sämre skick?

Anmäl

Svar till Andre

Hela Better Place affärside bygger på att batterierna leasas av företaget. Det är så de ska tjäna pengar.



Således kvittar det huruvida batterier är sämre du får är i sämre skick än det du hade innan.

Anmäl

Better Place konceptet bra i varma länder - men i nordiskt klimat?

Hur byter man underdelen med det stora batteriet när det sitter fast saltindränkt snöslask som har blivit is under bilen mitt i smällkalla vintern?

Nej,jag tror mer på det Litiumbatteri som forskare vid MIT i Boston presenterade för ett par månader sedan som NyT refererade till.

Kollade sedan på mit.edu och fann att det supersnabb laddande Litiumbatteriet från MIT var finansierat av Ford Motor Company.MIT batteriet skulle ladda fullt på 20 sekunder.

Anmäl

Svar till Mikael i götet

För att inte tala om hur det ser ut under bilen efter en runda på en regnig grusväg... Jag tror också på fasta batterier. Om jag lägger 50-100 tusen på ett batteripack, då vill jag vara 100% säker på att jag får utdelning för min omsorg om batterierna. Det är möjligt att det systemet funkar för 10-kronors kylklampar på campingen, men när det gäller 25-50% av hela bilens värde så vill i alla fall jag ha koll.

Anmäl

Svar till J:son

Det måste vara den enklaste sak i världen att köra över

ett underspolningssystem på samma bana,strax före bytet.

Var får ni alla hjärnsläppifrån?

Anmäl

Svar till Mikael i götet

Ladda fullt på 20 sekunder?

Tänk omvänt, att tömma ett 12volt 60 amp bilbatteri är nästan som att svetsa med det.

Inte så bra med dom strömmarna för dessa batterier.

Att ladda ett litiumbatteri, om det gick på 20 sekunder, blir nog svårt hemma.

Och då pratar jag om mycket större styrkor med litium.

Inte ens 2000 sekunder funkar , om det ska vara någon nytta med elbil, typ hemma.

Blir nog 8-10 timmar som vanligt.

Anmäl

Svar till Mikael i götet

Ladda elbilsbatteri på 20 sekunder? Du skulle behöva kablar tjocka som boaormar för att klara laddströmmen.



Anmäl

Svar till 1000Wattaren

Sök själv på www.mit.edu

och sök Super charching litiumion battery

Anmäl

Svar till Patrik

Men tänk HVDC!

Laddning av stora batterier sker med likström, det är bara elmotorn som skall vara AC driven.

Anmäl

Svar till 1000Wattaren

Vadå "nästan" som att svetsa? Om man nu skulle få ut all strömmen så blir det 10,8kA, detta relativt till en normal svets som ligger mellan 100-250A.

Detta ända rimliga sättet att lösa det på är att dra upp spänningen av bara skjuten. Steg ett borde rimligen vara 16A 3-fas @400V så kan man ladda en normal körsträcka på 1 timme och 45minuter, men om man ska göra någon verklig skillnad måste man ha någon högspänningsgrej som jag helst skulle undvika i en bil.

Ett krux med att ladda snabbare än 1-1,5 timme är att så massiva batterier blir varma oavsett verkningsgrad,finns inget riktigt bra sätt att komma runt det.

Känns som ett problem man kan strunta i tills man löst de riktiga problemen.

Anmäl

Svar till 1000Wattaren

Att ladda under 8-10 timmar är rimligt. Snabbladdning innebär högre energiförluster och kortare livslängd på batteriet.

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Svetsa, kanske inte ordagrant men nästan.

Om du har en bil så gå ut och prova med att sätta en skiftnyckel el. dyl. från + polen till karossen eller direkt till minuspolen så får du se vad som händer med verktyget/fordonet, ta på dig skyddsglasögon.

En startmotor kan sluka upp till 600amp eller mer i startögonblicket i en bil.

För en 30-40 år sen startade man många ggr bilar med gamla elsvets likströmmare om batteriet var dåligt / tomt på vintern i bilen.

Kablar som boaormar är nog att rekommendera vid 20 sekunders laddning.

Varit med om truckbatterier(120v) på 1,5 ton som laddhandskarna har försvunnit vid felhantering / kortslutnig /sprängning av celler m.m. 1970talet.

Så det är inga dåliga ampere det pratas om vid 20 sekunders laddtid, + som någon skrev, värmeutveckling = negativt för batteriet.

Anmäl

Svar till 1000Wattaren

Jo tack, jag har testat med ett tröskbatteri, de var rätt skapligt.... 600A i några sekunder går bra, men under flera minuters tid... nja....

Anmäl

Svar till US

Nej, det är faktiskt inte så enkelt.

På vintern blir det en tjock iskaka under som kan vara besvärlig att spola bort även med varmvatten.



Hela detta koncept är en dinosaurie, den är utdöd innan den är i drift och installerad i Europa, när denna jättekluns (och jättedyr) till batteribytarutrustning är färdig och installerad i marken, och bilindustrin har enats om standarder och fälttester, har nya och effektivare batterier och laddagregat kommit förlänge sedan.



En skrivbordsprodukt, och jag skulle inte vilja byta bort mitt batteri och få kortslutning i någon cell efter några mil på det nyladdade för att sedan vara tvungen att köpa nytt batteri igen.

Anmäl

Svar till Patrik

det finns små boaormar oxå.

Anmäl

Svar till Mekanikern

Ja, idén är säkert bra, i teorins underbara värld, men i praktiken är det inte genomförbart. Tänk bara på att alla tillverkare helt plötsligt skulle enas om en enda gemensam standard. Det skulle cementera utvecklingen helt och man hade svårt att ändra i en snart föråldrad och förlegad konstruktion.

Och vilken enorm infrastrukturapparat det skulle medföra... Man skulle behöva bygga höglager vid varje mack för att kunna hantera alla byten under en enda dag...



Jag tror mer på dieselgenerator eller liknande i bilen som vid långkörningar kunde försörja för elförsörjningen när man är torsk på ström i batterierna..

För de flesta skulle kunna klara minst 90% av sina resor utan att behöva ladda under körning..

Anmäl

Svar till Mikael i götet

charching = charging

undrar hur mycket "Mikael i götet" varumärket är värt...

Anmäl

Svar till Mekanikern

Problemet är att inte verkar gå att ladda batterierna snabbt även i framtiden, som angetts av flera skribenter redan.

Smutsen verkar vara ett mindre problem, jämförelsevis.

Anmäl

Standardisering är svårt

För att detta ska funka krävs en exakt likadan standard i hela världen. Det bör inte vara omöjligt, men säkert ganska svårt att komma överens. Och det blir lätt att bygga fast sig i en dyr infrastruktur som kanske behöver uppdateras snart, och i värsta fall blir helt onödig för att någon uppfinner ett lätt fordon med två stora hjul som drivs av muskelkraft. Eller ett eldrivet fordon med lågfriktionshjul som löper längs någon form av skenor.



Men visst är det en häftig idé. Det går dock att tänka sig batteribyten även utan helautomatisering. Det krävs bara en liten kran och ett relativt lättåtkomligt batteri. Men med olika standarder krävs större batterilager och det är ju inte direkt bra för kostnadsbilden.



Det bästa är helt enkelt snabbladdade batterier, eller helt enkelt större energitäthet i batterierna.

Anmäl

Svar till Strutsman

Standards skapas ofta utifrån de första lyckade aktörerna.



Om Better Place lyckas med sina projekt i främst Israel och Danmark så är det rätt troligt att fler billtillverkare än Nissan väljer att tillverka bilar för bolagets applikationer. Sedan lär bollen vara i rullning.

Anmäl

Svar till JH

Världen är inte alltid så enkel. Just elbilar är så nytt nu och det forskas och labbas runt om i världen. En enhetlig standard skulle så här i början hämma utvecklingen.

Anmäl

Induktionsladdning via vägen?

Ett alternativ skulle kunna vara att ha induktionsladdning längs motorvägarna. Så att när man åker där så laddar man + att man inte förbrukar sitt batteri i bilen. Men annars gillar jag idén med att byta batteriet helt istället för att ladda det. Bara de får till en standard så kommer det här att fungera.

Anmäl

Svar till Patrik

Det lär inte bli så poppis hos elallergikerna...

Men kanske man kan blyfodra underreder så strömmen ej kommer in till föraren :)

Anmäl

Svar till Patrik

Teoretiskt möjligt men de finns ett par stora problem.

1: Luftgapets avstånd.

2: Energiförluster

3: Debitering

4: Anläggningskostnad

5: Elproduktion

6: Samhällsekonomiska fördelarna är tvivelaktiga.

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Lägg det vid rödljusen och p-plater.

Anmäl

man får förmoda

att tillverkarna står i kö för att förse glesbygden med dessa laddstationer, eller är det tänkt att glesbygden ska avfolkas?

Anmäl

Ett stort problem

tror jag, är att när det börjar minska i en bensintank så åker jag in och fyller på. Jag behåller alltså bränslet. Med en batterilösning måste jag köra till sista sekunden. Annars får jag ju ge bort de sista "dropparna".

Eller har de en lösning på det som jag missat?

Anmäl

Svar till Björne

Efter som du hyr batteriet sitter det förmodligen en elmätare i det som mäter hur mycket el du förbrukat och du betalar bara för det.



Det blir ungefär som när man hyr bil, man betalar för vad det kostar att återfylla tanken.

Anmäl

Svar till Björne

Den saken du nämner är en av ca 10 olika saker som de inte nämnt ett ljud som som kan bli ett potentiellt katastrofalt problem.

Några andra problem

1: Olika batteri styrkor

2: Åldrig av batterier

3: Olika batteritekniker

4: Ägande av batterier

5: Lagervärde på liggande/laddande batterier

6: El tillförsel

7: Räntor och amortering på batterier i drift

8: Elnät till mackarna

9: Kraft försörjning.



Kanske tillhör små detaljer som kommer att lösa "sig själv".... The devil is in the details.

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Punkt 1-5 och 7 är ju bara en fråga om standardisering, det tror jag är det lilla problemet i sammanhanget.

6 Eltillförsel till vad?

8-9 är det verkligen ett så stort problem? Om man har ett antal batterier som ska laddas under en viss tid, borde det gå att styra laddningen så att man hela tiden ligger på gränsen av vad nätet klarar.

Och det kommer ju knappast att brhövas i ett svep utan kraftnätet får byggas ut efter hand.

Jag är positiv!

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Ibland förstår jag inte varför du är så jäkla bitter... Ser bara det negativa alltid. MEN, för att svara på några av dina frågor.



1: Olika batteri styrkor, Man inför en standard, dvs styrkan blir densamma på alla.

2: Åldrig av batterier, Man "lånar/hyr" batterierna och betalar en en avgift per år för detta. man äger därmed aldrig batterierna, så det är företaget som äger batterierna som byter ut dessa när dom har tjänat sitt syfte.

3: Olika batteritekniker, återigen, Det är en standard. olika batteritekniker kommer inte att finnas

4: Ägande av batterier, företaget äger batterierna, inte du som privatperson.

5: Lagervärde på liggande/laddande batterier, katastrofalt problem?

6: El tillförsel, går att lösa, det finns industrier som använder sig av mycket el idag.

7: Räntor och amortering på batterier i drift, man betalar en årsavgift.

8: Elnät till mackarna, punkt 6

9: Kraft försörjning. punkt 6



Har för mig att det är detta talet som är rätt intressant och som svarar på rätt många frågor.

http://www.ted.com/index.php/talks/shai_agassi_on_electric_cars.html

Anmäl

Svar till ohlinj

Du borde lära dig skillnad på bitter och objektiv. De har gjort en ytterst komplex och tvivelaktigt fungerande lösning på ett problem som inte finns.

1: De är ju inte lösningen utan problemet

2: Det fungerar inte i längden om man ska betala en platt avgift för något som varierar i pris

3: Åter igen, de är detta som är problemet, inte lösningen. Batterier utvecklas, man vill inte fastna i en gammal teknik.

Anmäl

Svar till ohlinj

4: Det är inte rimligt att det inte ska gå att äga batterier för privatpersoner. Detta gör att endast ett företag kan äga batterierna. Om man ska kunna ha konkurrerande landstationer blir detta ett problem.

5: Räkna på det kommer du fram till att de är ganska många miljoner per bytställe.

6: En sådan station blir betydligt mer el krävande än industri, mer som en stadsdel!

7: Som jag sa tidigare, batterierna slits olika beroende på användning. Om man bara laddar hemma eller bara byter på station så är de inget problem, men kombinationen gör de hela knepigt,

8: Nej, detta är inte samma som punkt 6 utan ett separat problem

9: Detta har inget med elnätet att göra utan var energin kommer från.



Uppenbarligen förstår du inte ens vad de handlar om. Att bara formulera om frågan så att frågan blir ett påstående gör inte att de blir ett svar på frågan.



Att Ted rapar ur sig floskler oavbrutet i 20 minuter är inget svar på någon fråga.



ombordaren :

Tror du missa problemställningen. Om man gör standarden 100% rigid har man ingen flexibilitet för utveckling. Att påstå att åldring löses av standardisering känns inte riktigt seriöst heller.

8:an handlar om elnätet. Om man gör som du säger kan man med dagens kraftnät bara ladda 3-4 batteri per timme i en stadsdel. Det behövs en ganska stor subbtransformator för att försörja en laddstation. Ett annat problem med laddstationen är att man vill ladda batteriena så fort som möjligt, detta gör att man får ojämn dyngsbelastning

Problem 9 handlar inte om elnätet utan var strömmen kommer från. Man kan inte trolla fram den.

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Vad jag har underskattat dig, du har ju verkligen humor.



1) För ett kvarts sekel sedan såg laddningsbara AA-batterier ut som de gör idag, samma volt-tal, samma storlek, de att de har utvecklats enormt spelar ingen roll, de nya batterierna går fortfarande att använda i 30år gamla apparater.



2) Som sagt, med en mätare betalar du bara för vad du har förbrukat, energi och tid. Vad i principen är det som du inte förstår?



3) Ja, se punkt 1.



4) Att bara företag ska kunna äga batterierna kan man ju tycka saker om, det måste störa dig enormt att de sedlar och mynt du eventuellt har är statens egendom, du äger bara pengavärdet dessa sedlar och mynt representerar, omöjligt system va?



5) Lagervärde på batterier på batteristationer, ja vad tror du deras lager kostar i dag, gratis?



6) Eltillgången ska helt klart fixas med en kombination av mer och bättre nyttjande av förnyelsebara energikällor.



7) Mätare löser kombinationen.



8) Ja, iaf i min hemort grävdes det rätt vilt i när bredbandsnätet skulle byggas ut åt alla, det är några år sedan, snart kanske det inte behövs, det går att lägga nya ledningar där man behöver även för el.



9) Är du och för efter samma sak som under punkt 6?





I vilket fall som helst pratar du om elbilar som om alla plötsligt en dag vaknar upp och upptäcker att det står en think där deras bil stod igår, dessutom till en kostnad som för prototypbilstillverkning.



Det förekommer ett flertal parallella skeenden, tillgången på "ren el" ökar, verkningsgraden på det vi förbrukar el med ökar, fler och fler lär sig hushålla med el.



Dock ser jag att det finns en risk att de bygger in något onödigt fatalt problem med det i artikeln omtalade systemet, som om det bara blir certifierade företag som får ladda batterierna, eller att man får betala för "full tank" vid varje byte, trots att det är onödigt.







Anmäl

Svar till Drygis

1: Ett AA Batteri är inget batteri, utan en cell. Det finns olika typer av celler. AAAA, AAA, AA, C och D är de vanligaste, sedan finns det ytterligare ca ett tiotal ovanliga. Dessa celler hyrs ej ut och laddas endast av ägaren.

2: Hur man mäter hur mycket ett batteri har degraderats. Mäta energi är inte helt lätt de heller, men betydligt lättare. Hur vet man hur mycket energi de är i batteriet innan man har laddat det? Det går ju förvisso att debitera i efterhand, men då måste man veta hur stor den rejäla kapaciteten är.

3: Åter igen, se punkt 1 sjäv.

4: Problemet är inte i sig att bara företag kan äga det, utan att bara ETT företag kan äga dem. Om man vill anlita en konkurrent blir de ohyggligt knepigt. Det kanske är de "A better place" är ute efter, men de är knappast bra för konkurenterna

5: Lagervärdet på bensinen och diesel i en mack är fatksitk ganska litet, det är nämligen så att skatten faktureras när kvittot skrivs, så vi får ett lagervärde på en medelstor mack på mellan 50 och 100kkr i dagsläget, med denna lösningen skulle lagervärdet hamna på mellan 10 och 20 miljoner.

6: Var ju inte de jag syftade, men i vilket fall, de svaret du skriver så säger jag att man inte kan kompensera verkligheten med fantasier. Man har kört på denna linjen stenhårt i 20 år nu med uteblivet resultat.

7: Det är inte i närheten så lätt att mäta energimängden i ett batteri som du tycks tro. Om man vill veta exakt energimängd måste man först bottenurladda det för att sedan fylla upp det. Det gör naturligtvis att göra, men då förlorar vi ännu mer energi.





Punkt 6, 8 och 9 var mycket otydliga, ber om ursäkt för det. Det behandlar de olika scenariorna hur man drar fram elnät till macken, till området samt de helt separata problemet hur man tillverkar kraften.



Hur man drar fram el till macken är ju ganska enkelt, bygger en transformatorstation på macken är en enkel lösning.... vad jag vill att folk ska förstå är att de även är en tämligen dyr lösning.

Hur man drar fram elkraften ur ett större perspektiv är problematiskt eftersom de flesta mackar idag ligger långt från de stora kraftledningsgatorna. Man behöver alltså dra nya högspänningsledningar, något som är betydligt svårare än att gräva bredband, och tämligen dyrt.

Det sista problemet är hur man producerar elkraften. Naturligtvis kan vi ju ta oljan vi nu inte längre använder och kasta in i ett oljekraftverk, men då har vi ju inte vunnit så mycket. Vi kan ju även ta biobränsle och göra el av, men då hade vi lika gärna kunnat köra de direkt i en bil.

Vindkraft och solkraft kan vi dock inte bygga, detta är en helt annan och mycket komplex historia.



Punkt 9 är egentligen själva sammanfattningen, dvs VAD är poängen! Man löser ett problem som inte finns.

Anmäl

Svar till Drygis

1. Varför inte ladda en NiMH eller litium jon cell med en NiCd laddare och sedan berätta för oss om resultatet? NiMH med NiCd laddare går till synes bra men laddningen kommer inte avslutas korrekt, dvs risk för överladdning och skadat batteri. Litium jon kommer du inte lyckas ladda alls.



2. Hur gör du då när du laddar bilen i eluttaget hemma, eller när du växlar mellan Statoil och OK?



3. Se vad jag skrev på 1. Olika batterikemier kräver olika laddningsparametrar. Dessutom kommer olika bilar kräva olika batterikapaciteter.



4. Icke relevant skitsnack.



5. Jämfört med batterierna så är det i närmast gratis. Låt oss säga att en bensinmack har en tank på 30 kubikmeter, denna räcker till ca 500 tankningar och kostar ca 90-120kkr i inköp. Detta är ungefär samma summa man får betala per batteri och har bensinmacken 50 tankningar per timme vid rusning så behöver macken ha 50 batterier på lager om de går att ladda upp på en timme. Antag att batteriet tar 3 timmar att ladda och att macken under denna tidsperiod gör som mest 100 batteribyten så måste macken sitta på 100 batterier till en kostnad av ca 10 miljoner kr. Denna kostnad kommer förstås att föras över till dem som hyr batterier från företaget.



6. Mer icke relevant skitsnack. Elnätet brys sig inte vart energin kommer ifrån, ett par extra vindkraftverk kommer inte att öka elnätets kapacitet utan att bara öka elpriset. Om vi utgår från föregående punkt, dvs 100 batterier på en tretimmars period och vidare antar att dessa klarar att lagra 50 kWh så krävs en elanslutning som klarar 1700 kW. Macken kommer alltså att behöva en elanslutning som normalt bara förekommer hos industrier. Åter igen, mer kostnader.



7. I vilket fall som helst så kommer batterihyran bli hög, sannolikt får man betala en grundhyra och sedan en användningshyra för antalet cykler (annars så kommer de som använder batterierna minst få betala för storförbrukare). Eftersom kostnaden för batterier som ligger på lager hos macken och kostnaden för själva macken också ska betalas så kommer batterihyran bli hög.



8. Åter igen mer kostnader.



9. Än så länge är det fossil elkraft som dominerar och det finns inga tecken på att denna dominans ska vända. Ja, tittar man på nybyggd elkraft så är det tydligt att kol och naturgas dominerar även den medans andelen elkraft som produceras med små utsläpp av växthusgaser hela tiden krymper.

Anmäl

Krångligt

Låter krångligt. Bättre att förse bilarna med en elgenerator som drivs av etanol eller vätgas.

Anmäl

SKIT!

Ja det här är ju rena skiten. Vad är investeringskostnaderna för dessa mackar. Ser onekligen skitdyrt ut.



Håller med fredrik sundby, ska länder totalt urbaniseras? Det är väl inte rätt väg att gå. Sancka om att det kommer bli svårt att ta sig så fritt som man kan idag.



Sedan håller jag med flertalet här som påpekar problemet med sveriges väglag, salt, grus osv.



Jag ser endast detta som en lösning för hybridbilar, där man kan byta batteri i stadskärnor för att inte släppa ut lokala avgaser. Typ till taxibilar och andra.



Till sist, detta kan inte med fullaste allvar ses som en lösning för att endast köra med elbilar, utan som ett komplement.

Anmäl

Svar till Hema

Det är tydligen förbjudet att kritisera allt vad som har med elbilar eller miljöaktivism att göra, då blir man omedelbart attakerad

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Ja tänk om alla vore enkla ja-sägare, så skulle allt bli så mycket bättre..



Ståendes i lång kö vid en avsats. -Varför står vi här o varför ska vi hoppa ned i fördärvet? -Vi ska bara följa efter den som står framför. -jaha soft.

Anmäl

Svar till Hema

Varför ska elbilarna vara komplementet? Där det är möjligt skulle så mycket som möjligt gå på elström,så kunde bensinarna vara komplementet.Tesla-bilarna går ju upp emot 30 mil på en laddning.Hur många % av bilarna i Sverige kör ens 15 mil /dag? Inte måmga.Och för de som gör det är ju inte elbilen intressant i dagsläget. Sen kan man kanske ifrågasätta varför en elbil(Teslan)ska ha samma prestanda som en Porsch när trafikljuset slår om till grönt. Den teknologin i en rymlig småbil skulle fungera bra med låmgsamladdning hemma utan att sattsa på batteribyten.

Diskussionen lär fortsätta i detta ämne ett tag till.

Anmäl

Svar till Rickard

Komplement till ovanstående.

http://www.youtube.com/watch?v=GX873z4s9rM

Anmäl

Svar till Rickard

1: Jag har inte råd med en tesla. Poängen med elbilar borde väll rimligen vara att vi ska spara resurser, inte slösa på dem

2: Sant, jag kör inte normalt sett 15mil/dag Men ibland behöver jag göra det, ska jag då köra hem och byta bil? Jag tror de samma gäller för många som har bil.

3: Räckvidden är lite diffus vid tester har teslan uppvisat så korta räckvidder som 8 mil vid hård körning.



Orsaken att Teslan är så snabb och har den räckvidden den har stavas 350kg Lithium och cobalt Om än inte lika dyra som guld är både ämnena tämligen dyra. Vad man i praktiken gör är att flytta energi/material förbrukningen från avgasröret till fabriken där de inte syns,.

Anmäl

Svar till Rickard

Tja. Jag kanske var lite otydlig, men jag kan endast se dessa batteribytesstationerna för att få hybridbilarna att köra på än mer eldrift i städerna, för inte kommer de kunna finnas utanför någon mindre stad. (Alltså en hybridbil, där man kan snabbt byta batterier) Renodlade elbilar ser jag en massa problem med. Varför inte ta det bästa ur båda världarna? Jag skulle vilja se en pluginhybrid som gick på bensin, etanol, biogas och el.

Anmäl

OMG, vad trött jag blir!

Varför är det så många som kommer med invändningar som tycks ta avstamp i att de ansvariga för elbils-projekt och liknande är mindre vetande? De inblandade har sysslat med detta projekt under en längre tid med allt vad det innebär och har med all sannolikhet hört alla eller de flesta invändningar. Klart det finns problem men fokusera på möjligheterna! Hur vi än vänder och vrider på problemet med vägtransporter måste, och det är ett absolut krav, den långsiktiga lösningen vara en som inte förbrukar en ändlig resurs.

Anmäl

Svar till PS

Du kan ju skriva va möjligheterna är för det har ingen annan tidigare sagt något om. Jag kan skriva vad möjligheterna inte är.

1: Miljövänlighet

Detta systemet är på inget sätt miljövänligare än något annat, faktum är att de kräver enorma resurser

2: Energibesparing

Elbilar är inte energisnålare än andra bilar, skillnaden är att verkningsgraden flyttas från bil en till kraftstationen, dvs man sopar problemen under matten.

3: Minskade utsläpp

Precis som energibesparingen är utsläppen något man gömmer

4: Möjlighet till flexibel energianvändning

Tvärt om låser detta oss till energianvändning i just elform, med pluginhybrider kan man välja mellan el eller kemiskt bränsle. Elkraft har ett stort problem, elkraft är mycket svårt att spara. Genom att kunna kombinera användning av kemiska bränslen och el kan man materialisera mer effekt när de behövs.

5: Mindre utsläpp i stadsmiljön

Det är redan idag väldigt liten del av utsläppen som kommer från moderna bilar, utsläppen har minskat i de flesta städer kraftigt sista åren på grund av utskrotning av gamla orena bilar. Med pluginhybrider så blir det naturligtvis nollutsläpp med

6.; Minskat beroende på fossilbränslen

Redan idag kan vi köpa både DME, RME och etanol som inte är fossilbränsle. Idag kommer Sveriges energitillverkning till 10% från fossilbränsle, mestadels olja. Ytterligare 140TWh kommer från biomaterial, mestadels av denna energi går till uppvärmning.



Ursäkta att jag låter så negativ, men du kan ju vända de åt andra hållet med, jag erbjuder en alternativ lösning som är billigare och effektivare, är inte de positivt?

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Sv - jag har definitivt inte läst alla dina inlägg på debatterna här men de jag har läst har vad jag just nu minns uteslutande varit negativa och angränsande till gnäll. Resten av dina (precis som vanligt) uppradade negativa inlägg orkar jag inte ens bemöta.

(OMG - Jag kunde bli ÄNNU tröttare)

Anmäl

Svar till PS

Vilket positivt inlägg.. gäsp

Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Ta och vänd, du är i en återvändsgränd.

Anmäl

Nu får ni lägga av och klaga!

Vi gjorde månresor möjliga, hur svårt ska det vara att bygga batteribytare?

Anmäl

Svar till David

Svårt är det väl inte, bara dyrt. Som att åka till månen, nästan i allafall.

Anmäl

Enda möjliga vägen

Glöm allt om ladda batteriet själv. Detta är den enda framkomliga vägen för elbilen. Batteriet måste särskiljas i ägandeskap från bilen för att elbilen ska lyckas!

Batteriet ska betraktas som bensinen idag. Ett förbrukningsmaterial.

Anmäl

Fordon

Artikellista - Fordon

Fyrmotorigt elflyg på premiärtur

EADS fyrmotoriga elflygplan Cri-Cri gjorde sin premiärflygning på torsdagen. På sikt ska det kunna akrobatflyga. 11 kommentarer

Kamp om ordern på 113 stridsfordon

Kampen om vem som ska få leverera 113 stridsfordon till det svenska försvaret pågår just nu i Förvaltningsrätten. Kombattanterna schweiziska Mowag (som vill ha 2,5 -miljardersordern själv) och FMV (som vill ge ordern till finska Patria) har hittills lämnat tre inlagor till domstolen. 6 kommentarer

Hägglunds varslar 150

Fredagen den 13 augusti förlorade Hägglunds slutgiltigt en miljardupphandling till det svenska försvaret. Nu varslas 150 anställda, varav troligen flertalet är utvecklingsingenjörer. 4 kommentarer

För Hägglunds och Alligator blev fredag den 13 augusti en otursdag.

Alligator säljs inte mer

Hägglunds lägger ner utvecklingen av Sep/Alligator. Om det blir en ny upphandling av stridsfordon till det svenska försvaret tänker företaget inte delta. 37 kommentarer

Artikellista - Fordon

”Näringsministern ska vara ingenjör”

Det är obegripligt att valdebatten inte handlar mer om innovation och om hur Sverige ska få nya växande företag. Det säger IVAs vd Björn O Nilsson som efterlyser en ingenjör som näringsminister. 82 kommentarer

Artikellista - Fordon

Tyska tåg kör till London

Tyska snabbtåget ICE ska i oktober testköra i tunneln under Engelska kanalen med sikte på London. För att klara säkerhetskraven måste reglerna ändras. 15 kommentarer

13 gånger farligare flyga i u-land

Flygresenärer löper 13 gånger så hög risk att dö i en flygolycka i ett u-land som i den industrialiserade världen. 6 kommentarer

Artikellista - Fordon

Äldsta tunnelbanan har blivit för varm

Världens äldsta tunnelbana, tuben i London, har blivit för varm. Nu ska den kylas med 1782 AC-anläggningar. 23 kommentarer

Artikellista - Fordon

Volvo storsatsar på flytande biogas

Volvo ska under de närmaste tre åren bygga 100 testlastbilar och 20 bussar som drivs med en kombination av flytande biogas och diesel. Bilarna ska ingå i en stor demonstration av hur biogas kan användas för långväga transporter. 10 kommentarer

Trafikverket: Ådalsbanan
är inte rutten!

Ådalsbanan blir nästan lika bra som Botniabanan. Och tidplanen håller, hävdar Trafikverket. Här är bildbevisen. 10 kommentarer

Här är blockens tekniklöften

Jobb, skatter och välfärd står i centrum i valrörelsen. I förra veckan presenterade allianspartierna sitt gemensamma valmanifest. I veckan svarade de rödgröna med ett 18-sidigt dokument som fått namnet ”Regeringsplattform”.  Men hur mycket lovar de båda blocken om innovation, teknik, energi och forskning?  Ny Teknik har granskat valmanifesten. 12 kommentarer

Artikellista - Fordon

Geely växlar upp Kina-produktionen

Redan nästa år ska Geely börja bygga Volvobilar i Kina. Det sker i en fabrik som håller på att färdigställas i Chengdu i sydvästra Kina, berättar Wall Street Journal som hänvisar till källor med insyn i Geely. Även flera kinesiska medier uppger samma sak. 1 kommentar

Artikellista - Fordon

Rutten järnväg får Ådalen att jäsa

I Härnösand jäser det av missnöje över den usla kvaliteten på Ådalsbanan samtidigt som kuststäderna norröver fått en toppmodern järnväg – Botniabanan. 33 kommentarer

Har du följt byggprocessen?

Se resultatet
  • Jajamensan 18%
  • Bitvis 21%
  • Inte alls 61%
Rösta

Raka spåret för omstridda Botniabanan

I morgon, lördag, invigs det största järnvägsbygget i modern tid i Sverige. Den 19 mil långa Botniabanan invigs med pompa och ståt av kungen, landshövdingar och annat fint folk i en rullande invigning under hela dagen. 31 kommentarer

Artikellista - Fordon

Kockums katamaran servar vindkraftverk

En svenskbyggd 23 meter lång katamaran av kolfiberkomposit ska bli underhållsplattform för brittiska vindkraftverk till havs. Den är byggd av Kockums Karlskronavarv som nu satsar på den civila marknaden 2 kommentarer

Artikellista - Fordon

Extrautrusta elbilen med buller

Toyota börjar nästa vecka sälja en ljudanläggning som ska göra elbilar mindre tysta. Tysta bilar är en trafikfara. 15 kommentarer

Storebror ser hur du kör

Det spelar ingen roll vad du säger till polisen. Den svarta lådan i din intelligenta framtidsbil avslöjar obönhörligen hur fort du kört och hur bra du kört. Och det påverkar din försäkringspremie. 32 kommentarer

Fel bättre skola än rätt

Erfarenheter man får av misstag varar längre än sådana som ges av framgång. Något som är viktigt speciellt för flygindustrin. 1 kommentar

Jan-Åke Jonsson, har varit verkställande direktör för Saab Automobile sedan 2005.

- Vi bygger alla bilar på samma plattform

Tillverkningen av Saab 9-4X ska flyttas från Mexiko till Trollhättan när Saab i framtiden bygger alla modeller på samma tekniska plattform. Det avslöjar Jan Åke Jonsson, chef för Saab Automobile, i en exklusiv intervju. 3 kommentarer

Därför kan FMV få göra om upphandlingen

En felskrivning, bristande språkkunskaper och en missuppfattning. Det kan leda till att FMVs upphandling av 113 stridsfordon till det svenska försvaret måste göras om en gång till. 19 kommentarer

Bilden visar Gripenplan som flyger över Anderna. Hela upplägget med Saabs offert till Brasilien är att Brasilien blir delägare i Gripen-projektet och får ensamrätt att sälja planet i hela Sydamerika.

Dödstyst om Gripen i Brasilien

Miljardaffären om Brasiliens nya stridsflygplan fortsätter att dra ut på tiden.  Allt tal om att affären redan är vikt för Frankrike har tystnat och på Saab tolkar man tystnaden till Gripens fördel. 7 kommentarer

Artikellista - Fordon

Miljöbilarna rullar in i valkampanjen

Piska eller morot? Straffbeskattning för fossilbilar eller pengar i handen vid köp av miljöbilar? Nu har det blivit en valfråga. 10 kommentarer

Artikellista - Fordon

Scania nyanställer - tusen nya jobb i år

I våras anställde Scania 500 anställda för att klara den oväntat starka efterfrågan på lastbilar och bussar. Nu ska Scania anställa ytterligare 500.

Mowag överklagar upphandlingen

Artikellista - Fordon

Den schweiziska försvarsföretaget Mowag överklagar FMVs upphandling av stridsfordon. Mowags fordon Pirhanha diskades tidigt i upphandlingen av formella skäl. 8 kommentarer

Hägglunds ger upp

Hägglunds överklagar inte FMVs upphandling av 113 stridsfordon till den Svenska försvaret. Ordern gick till finska Patria, efter att Hägglunds, schweiziska Mowag och tyska Boxer diskats tidigt i upphandlingen.

...Men i norr är testerna fortsatt heta

I Arjeplog fruktar man inte att BMWs klimatcentrum ska ta jobben från bygden. Tvärtom räknar man med att testverksamheten fortsätter att växa.

Fartkamera

Så får du rabatt av fartkameran

De senaste veckorna har tusentals svenskar fått ovälkomna semesterkort i brevlådan, med hälsning från någon av landets 1.100 fartkameror. Uppgifter om mätfel har gett många nytt hopp. 7 kommentarer

Katarina Witt

Här testar de allt på samma ställe

Alla jordens klimat ryms i ett nytt avancerat testcentrum i München som BMW byggt för över 1,2 miljarder kronor. Utvecklingen av nya bilar kan nu ske mycket snabbare när man slipper forsla folk och testbilar jorden runt. 4 kommentarer

Chatta med Saabchefen Jan Åke Jonsson

Jan Åke Jonsson svarar direkt på frågor från Ny Tekniks läsare i dag, torsdag. 16 kommentarer

Fyrmotorigt elflyg på premiärtur

Fyrmotorigt elflyg
på premiärtur

EADS fyrmotoriga elflygplan Cri-Cri gjorde sin premiärflygning på torsdagen. På sikt ska det kunna akrobatflyga. 11

Annons
Googlechefen säljer glass

Googlechefen säljer glass

VIDEO. Biter karikatyrfilmen på dig? 1

  • Kungens Kurva i Aitik sa du? Kul. Nu får Ikea något att tänka på. Foto: Krister Larsson/Scanpix.
  • Kungens kurva - en nyanlagd avfartsväg från nya Salmijärvidagbrotten ned på den nybyggda huvudvägen mot nya anrikningsverket. Foto: Alexander Flyckt
  • Hela Aitikområdet är gigantiskt med en komplicerat vägsystem efter alla nya vägavsnitt som byggs i samband med nyinvesteringen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kungen ledde gröna laget - höjdarna i gröna hjälmar som fick bästa platsen när Bolidens jättinvestering i Aitik invigdes den 31 augusti. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Komfortabla och oömma skor var påbjudna. Uppfattningen om vad som är oömt skiljde mellan kungen till vänster och adjutanten till höger. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Allt det gamla ska bort - anrikningsverk, lager, truckverkstad; allt. De ligger mitt över de nya malmfynden. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Hej hå, hej hå, vi till vår gruva gå har nu blivit Bolidens inofficiella kampsång. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Med en rejäl häcksax och lång erfarenhet fick kungen bukt med bandet till den nya anrikningsanläggningen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Mission completed! Anrikningsverket invigt. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Jättelika malmkvarnar från finska Metso, drivna av ABB:s största elmotorer, maler berget till grus. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Gruset från kvarnarna går vidare till en kemisk process i bubblande kittlar från finlänska Outotech som skiljer ut kopparmalmen från gråberget. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Världens dyraste kaffebord - ett truckdäck för 400 000 kronor - per styck. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kedjorna på Catepillars stora hjullastare 994S kostar också cirka 400 000 kronor styck. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kungen äntrar den nylevererade Catepillartrucken som lastar 218 ton. Foto: Krister Larsson/Scanpix.
  • De största truckarna i dag är Cat 793D. I slutet av året får Aitik nya Cat 795 som lastar 320 ton - hundra ton mer. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Om truckarna är stora vid första anblicken så är H&P:s lingrävare 4100 ännu större. Tre skopor fyller en truck med över 200 ton sten. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Pressen fick stränga instruktioner att inte fotografera kungen när han äter. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Renskav, älgskav och fjällröding stektes över stora eldar i jättelika kåtor av presenning. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Serverat på fat av träspån med tillhörande träbestick. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Projektledaren för hela Aitikinvesteringen, Hans Jönsson, hade sparat en Aitikkeps till just detta tillfälle och den fick kungen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Tänt var det här. Kungen instrueras om hur han ska tända sprängsalvan i berget som avslutning på hela programmet. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Det blev en rejäl smäll - följd av en insmickrande bonus till kungen - ett extra fyrverkeri i blått och gult. Foto: Krister Larsson/Scanpix

Kungens Kurva i Aitik

Det var 64 år sedan kungens farfarsfar körde i diket i Kungens Kurva söder om Stockholm. Nu har kungen fått en egen kurva - i Aitik. 10

  • Kolla kameleonten
  • Kolla kameleonten
  • Kolla kameleonten

Kolla kameleonten

Skånsk skrapa skiftar färg för att ge olika siluetter. 7

En skånsk tunnel till...

En skånsk tunnel till...

... inte Kina men Köpenhamn. 29

  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka

Trafikverket ryter tillbaka

Ådalsbanan blir nästan lika bra som Botniabanan. Här är bildbevisen. 10

Se Titanic i HD

Se Titanic i HD

VIDEO. Vraket av Titanic har filmats med superavancerad bildteknik. Se första videon på Titanic i HD. 2

Framställer järn med solenergi

Framställer järn
med solenergi

En ny metod för att framställa järn med hjälp av solenergi kan vara lösningen för att minska koldioxidutsläppen. 13

  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång

Levande laboratorium igång

Nu flyttar forskarna in i futuristiska, koldioxidfria oljestaden. 14

KTH:s snygging på museum

KTH:s snygging på museum

Connection Machine 200, med vackra röda lysdioder, flyttar till Tekniska muséet. 5

Volvo gasar i Kina

Volvo gasar i Kina

Orkar inte vänta på egen fabrik i Shanghai. 1

  • Härmar San Francisco
  • Härmar San Francisco

Härmar San Francisco

Golden Gate-bron nu i Norrland. 6

Osannolikt bråk

Osannolikt bråk

Katedralens stenar nöter ner varandra. Nu faller huset i bitar. 5

Störande längdskillnad

Störande längdskillnad

Ny New York-skrapa väcker protester. 7

Storbror ser hur du kör

Storbror ser hur du kör

Det spelar ingen roll vad du sager till polisen. Den svarta lådan avslöjar hur fort du kört. Och det påverkar din försäkringspremie. 32

Ladda mobilen med mörker

Ladda mobilen med mörker

Prylkedjan Teknikmagasinet sörjer, sedan deras bluff avslöjats av en dagstidning. 14

Forskare löser spottets gåta

Forskare löser spottets gåta

Varför bildar vissa vätskor droppar på en tråd? Svaret på gåtan kan leda till bättre skrivare. 2

Blypennan som
 skriver i evighet

Blypennan som
skriver i evighet

En penna med stiftet av bly sägs ha nästan evigt liv. Det har även skriften som inte kan suddas. 11

Månen krymper

Månen krymper

Nyupptäckta fåror på månen bevisar att himlakroppen krymper. 2

Supersmart - och helsvenskt

Supersmart - och helsvenskt

Materialet som brädar det mesta fortsätter erövra nya sporter.

Smartare utrymning

Smartare utrymning

Forskare hoppas kunna skrota puckade regler med hjälp av verkliga exempel. 2

Vad har du i fickan?

Vad har du i fickan?

Tipsa om bästa jobbappen för ingenjörer. Maila här. 7

Bli tankad med klass

Bli tankad med klass

Här är whiskyn du kan köra på. 12

Katarina Witt.

Här testar de allt på samma ställe

Snöstorm och ökensol - alla jordens klimat ryms i BMWs avancerade testcentrum i München. 4

Google Earth ser allt

Google Earth ser allt

Mardröm för alla svartbyggen. 35

Diamant ger rakblad nio liv

Diamant ger rakblad nio liv

Ett nanotunt diamantskikt gör rakbladet vassare och extremt hållbart. Hemligheten ligger i en tysk slipteknik. 30

IR-kamera avslöjar bästa bubblet

IR-kamera avslöjar
bästa bubblet

Hur ska champagne hällas upp så att bubblorna håller sig bäst? IR-kameran visar knepet. 13

Lämna hyrcykeln var du vill

Lämna hyrcykeln var du vill

I New York inleds ett test med hyrcykelsystemet Social Bicycles. Både lås och elektronik sitter på cykeln, och därför behövs inga dockningsstationer. 20

Annons

Jobb131 st

Annons

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

Annons Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Information från företag

NyTeknik Klipp

De coolaste kamerafunktionerna till din mobil

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se

Annons