Bränsleceller tog hem segern i Tyskland
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad
11 maj 2009 08:30
42 kommentarer
Senaste av re:qwe 14 maj 2009 17:27
De fem svenska Eco Marathon-bilarna blev utklassade av norska, danska och finska teknologbyggen i helgens tävlingar i Tyskland. Bäst gick det för de norska och danska bränslecellsbilarna - och för det danska DME-bränslet.

Teknologerna på NTNU i Trondheim tog hem seger i Urban Concept-klassen med sin bränslecellsdrivna NTNU-bil som rullade 1 246 kilometer på motsvarande 1 liter bensin.

Bränslecellsdrivna Innovator från teamet FL Smith Roadrunner från DTU i Lyngby kom tvåa i prototypklassen efter "omöjliga" Microjoule med 3 549 kilometer. Men NTNU blev tävlingens bästa vätgasdrivna fordon.

DTU tävlade också i stadsbilsklassen med DTU Dynamo som drivs av flytande DME. Här blev det en tredjeplats i stadsbilsklassen efter vätgasdrivna NTNU och Sharky, men en förstaplats förbränningsmotor-kategorin.
UPPDATERAD med info om vad som gick snett för de svenska bilarna.
Vätgas, bränsleceller och dimetyleter, DME, var vinnande koncept i studenternas snålbilstävlingar på Euro Speedway-banan i Lausitz söder om Berlin i helgen.
Det gäller att köra sina stipulerade varv på så lite bränsle som möjligt.
När bilen kommit i mål mäter domarna hur mycket bränsle det är kvar i tanken och räknar därefter fram hur långt bilen skulle kunnat ha rullat om den hade fått fortsätta så länge soppan räckte.
124 mil på en liter vätgas
Teknologerna från tekniska universitetet NTNU i Trondheim tog hem en
överlägsen seger i stadsbilsklassen med sin bränslecellsdrivna bil NTNU;
samma namn som universitetet.
Trondheimbilens bränselceller klarade 1246 kilometer på den mängd vätgas som motsvarar 1 liter bensin. Det var 442 kilometer längre än tvåan Sharky från Haag, också den vätgasdriven.
NTNU tog också pris som bästa ekipage när det gäller låga CO2-utsläpp.
DME-bil från Danmark
Trea i stadsbilsklassen kom danska DTU Dynamo med 589 kilometer på
motsvarande 1 liter bensin. DTU Dynamo tävlade i undergruppen "flytande
fordonsgas" vilket nästan alltid är gasol.
Men de danska DTU-teknologerna hade tagit fram en motor som går på DME, dimetyleter som framställs ur syntesgas, som i sin tur framställs av naturgas eller svartlut från massabruken. DME från svartlut är en ny produkt som tillverkas i Piteå.
Ännu ett norskt lag lyckades ta sig in på resultatlistan – stadsbilen Frost från teamet Polar Bear Design på högskolan i Östfold.
Frost tog en 19:e plats i resultatlistan - och fick pris för bästa design.
Aurora, Baldos och Smarter bröt
Ingen av de tre svenska stadsbilarna – Aurora från Stockholm, Baldos från
Luleå och Smarter från Göteborg gjorde några godkända lopp för att
kvalificera sig till resultatlistan.
I sin blogg skriver Malin Kjellberg från Chalmers att Smarter tappade hjulet och lyckades sedan inte få fast det för att kunna fullfölja tävlingen.
Aurora från KTH försökte med sin unika motkolvsmotor, men lyckades inte. Det var samma sak som förra året i Auroras föregångare Spiros.
Baldos från Luleå, som lyckades sensationellt bra förra året med Baldos I, råkade i år ut för det ena tekniska missödet efter det andra och lyckades inte fullfölja ett enda lopp.
Danska Innovator utmanade franska Microjoule
I prototypklassen har ingen någonsin kunnat rubba franska, bensindrivna
Microjoule men i år blev fransyskan allvarligt utmanad av danska Innovator
från DTU-teamet FL Smith Roadrunner.
Svartlackade Innovator kom tvåa med 354,9 mil mot Microjoules 377,1 mil.
I prototypklassen tog finska Team Remmi från Tammersfors med bensindrivna Remmi 7 plats högt upp i resultatlistan..
Men med 2 960 kilometer på en 1 liter bensin kom Remmi 7 femma totalt men tvåa efter Microjoule i förbränningsmotorklassen.
Nytt svenskt rekord av Chalmers-Vera
I prototypklassen gick det bättre för de svenska bilarna Agilis och Vera.
Etanoldrivna Eco-Vera från Chalmers satte nytt svenskt rekord med 1 243 kilometer på motsvarande 1 liter bensin. Det var nästan dubbelt så bra som förra året, då Vera också satte svenskt rekord.
Men det räckte bara till en 24:e plats.
För Agilis från KTH, som gör sin sista tävling i nuvarande design, blev det en 62:a plats med 471 kilometer.
Här är alla resultatlistorna och priserna.
Här är ett bildspel från tävlingarna på Euro Speedway i Lausitz.

Estetisk elegans, aerodynamisk effektivitet och ingenjörsmässig överlägsenhet gav stadsbilen Frost från högskolan i Östvold i Norge pris för bästa design.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/Fordon
Annons
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Circuit board plotter for inhouse prototyping.LPKF ProtoMat är den idealiska fräsmaskinen för högpresterande,analoga, digitala, RFapplikationer.
- Skapa och utforska en komplett produkt digitalt. Autodesk ®Inventor® kan hjälpa dig att skapa och utforska en komplett produkt redan innan något tillverkats.
- Meister flödesprodukter hos Kübler Svenska AB.Nu kan vi erbjuda ett komplett program flödesvakter, flödesmätare och flödesindikatorer från Meister Stömungstechnik gmbh.
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Skador på ditt gods?Här finns tekniken som hjälper dig att lösa problemet>>
- KOMPLETT SORTIMENT ULTRALJUDSNIVÅMÄTARE.Nivåmätning med ultraljud, en av tio mätprinciper i vårt sortiment för nivåkontroll av vätskor och fasta material.
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Annonsera »










Kommentarer
Senaste inlagd av re:qwe 14 maj 2009 17:27 Sortera: Senaste överst
Svensk framtida ingenjörskonst...
Dags att satsa lite på de tekniska universiteten nu kanske och inte lajja med så mycket managementkurser!
Svar till DN
Det är väll precis det man gjort under de senaste 50 åren. Kanske dags för något nytt istället?
SvaraSvar till BB
Ja precis, man har satsat på management och ekonomitrams.
SvaraMan har utbiltat chefer som ska leda chefer som ska leda chefer...som kan ingenting.
Vad för nytt föreslår du?
Svar till DN
Eftersom de "klassiska" högskolorna inte klarar att hålla kvalitén på utbildningarna trots att de får en absolut majoritet av budgeten så kanske det är dags för andra att få försöka.
SvaraTeknologer från länder utan bilproduktion - vann!
Det var teknologer från länder som ej har någon egen bilindustri som vann.Att tänka nytt och smart kan göras bättre där man ej har någon tradition att falla tillbaka på.
Framtidens elbilar kan mycket väl tillverkas i länder som idag inte har någon bilproduktion alls.
Svar till Mikael i götet
Kan bara hålla med.
SvaraSvar till Mikael i götet
Du bör nog inte upprepa detta uttalande när någon fransman hör på. Jag tror de kan bli lätt upprörda om du påstår att de ej har någon bilindustri.
SvaraSvar till Mikael i götet
Finns inte Th!nk
SvaraSvar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Du förstår mycket väl vad han menar (om du inte har aspergers), varför vara en sådan messerschmitt?
SvaraSvar till Vs
Nej inte alls. Det var Frankrike och Norge som vann de respektive klasserna. Fortsätter vi ner på de 4:a första platserna på respektive klass hittar vi även Nederländera, vilket även de har biltillverkning och Danmark och Turkiet. Så av de totalt 8 första platserna hittar vi 2 länder som inte har biltillverkning. Inte ett dugg konstigt med tanke på att majoriteten av världens länder inte har biltillverkning.
SvaraSvar till Vs
Det heter besserwisser!!!
SvaraSvar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Undrar om man inte ska sklija på tillverkning och utveckling........det är nog inte samma sak
SvaraSkit in skit ut
Min erfarenhet är att svenska nyexaminerade ingenjörer är bra på språk och datorer. Dock måste man kunna annan teknik också. Den tiden är förbi när det meckades på egna bilen eller moppen. Man måste fatta vad man ska mata in i datorn. Skit in skit ut.
Svar till Hasse U
Med erfarenhet från förra årets bil Spiros har jag med spänning följt uppföljaren Aurora. Jag kan dock konstatera att de misstag som vi gjorde - och påpekade lösningar på - inte har tagits någon hänsyn till. HCCI-motorn som efter 5 år fortfarande inte funkat ett enda år ska trots det alltid förutsättas som primäralternativet, lättkonstruktion bygger tungt och projekten påbörjas för sent för att arbetet ska kunna fungera bra för studenterna. Jag ser det mer som ett ledningsproblem - det satsas på fel saker.
SvaraLedningen för Lättkonstruktion vill visa att man kan bygga i hampa - och lyckas dubbla vikten på karossen, trots alla urskärningar. Förbränningsmotorteknik vill absolut att HCCIn ska funka, även fast vi har sett att så inte är fallet. Förra årets Spiros, med en bränslecell eller en fräsch förbränningsmotor med insprutning och i övrigt förfinade system, tex modulbaserat motorrum (för snabbt skifte mellan förbränningsmotor och bränslecell) skulle troligen vara ett betydligt bättre recept för framgång. Tyvärr verkar fokus inte ligga på resultat, utan en möjlighet för ledningen att få testa sina idéer. Synd att det är studenterna som får ta skiten.
Svar till examinerad.
Som sagt va, noll koll på verkligheten. Allt detta är saker man borde förstå innan man tar examen.
SvaraSvar till Sv
Gillar att Sv inte ens bemödar sig med att förstå argumenteringen innan han sågar...
SvaraSvar till examinerad.
Du kan säkert ha rätt i det aktuella fallet. det är inte första gången ledningen för olika versamheter har gjort så.
SvaraDet är inte elevernas fel att fokus i utbildningarna delvis ligger ligger fel utan skolledningar och politiker.
Bara det faktum att man på Chalmers numera enbart utbildar på engelska språket om jag fattat rätt. Visst många tekniska uttryck är på engelska och språk är viktigt att kunna men det är till syvende och sist teknik som måste prioriteras. Förr påstod man alltid att bra ingenjörer var urusla på språk, det låg helt enkelt inte för dem. Nu verkar språk och "verktyget" dator vara viktigast.
Svar till läskunnig
Det var ju de jag gjorde, och därför jag såga. Problem är en del av verkligheten. Den optimala produkten är någon som bara finns i teorin. Om man ska hålla på med verkligheten får man anpassa sig till att saker inte blir som man tänkt sig. Plan A kommer ALDRIG att fungera. Plan B fungerar troligen inte heller. Så innan man börjar bör man ha plan A, B, C, D, E, F att börja med, sedan kan man vara beredd på att göra en 10 planer till om de skulle kisa sig.
SvaraAtt skylla ifrån sig på problem är omoget, problem kommer man alltid att få, bara att bita i de sura äpplet.
Svar till examinerad.
Ett svenskt och ett japanskt företag bestämde sig för att anordna en årlig roddtävling med åttamannalag. De båda manskapen tränade länge och intensivt och när dagen för kapprodden infann sig var de båda lagen i toppform. Det japanska laget vann emellertid stort, med ett försprång på 1 km.
SvaraEfter nederlaget var moralen i botten hos det svenska laget. Högsta ledningen beslutade då, att nästa år skulle de minsann vinna. De tillsatte en projektgrupp som skulle undersöka problemen. Projektgruppen upptäckte, efter mycket analyserande, att japanerna hade sju man att ro och en man att styra, medan det svenska laget hade en man som rodde och sju man som styrde. l denna krissituation visade ledningen ett prov på avsevärd handlingskraft.
Man engagerade en konsultfirma som skulle undersöka framgångsfaktorerna i det svenska laget. Experterna kom efter flera månaders arbete fram till slutsatsen, att det var för många som styrde och för få som rodde.
Mot denna bakgrund av experternas rapport genomfördes. omedelbart förändringar i lagstrukturen. Man införde fyra styrmän, två överstyrmän, en styrledare och en roddare. Dessutom införde man ett visst poängsystem för att motivera roddaren. "Vi måste utvidga hans arbetsområde och ge honom mera ansvar".
Året därpå vann japanerna med ett försprång på 2 km Det svenska bolaget avskedade roddaren med hänvisning till dålig arbetsprestation, men betalade dock ut en bonus till ledningen som uppskattning för de stora ansträngningarna de lagt ned. Konsultfirman utarbetade en ny analys, varvid man drog slutsatsen att man hade valt rätt taktik och att motivationen också var god, och att det alltså måste vara materialet som behöver förbättras.
Idag är det svenska bolaget i färd med att utveckla en ny båt !
Svar till examinerad.
Hörde av en inblandad i Agilis att felet på Aurora var något elektroniskt, och inte själva motorkonstruktionen? Verkar ju annars intressant att testa en ny motokonstruktion tycker jag, men lite förvånande att man inte testar bilen innan man skickar ner den till tyskland tycker jag.
SvaraMed traditioner från tidigt 90 tal
På 90-talet anordnade Chalmers (tror jag) El-bilstälingar från Götaplatsen till Oslo. Jag tror inte att det någonsin kom någon svensk bil till start. Vi håller traditionens fana Högt! En chef på Volvo förklarade för mig att så fort tekniken är färdig köper vi den och så är vi bäst i värden utan att ta några risker.
Svar till Totte
Tävlingen kördes 1995 med Göteborg och Oslo Energi samt svenska och norska bilsportförbunden som arrangörer. Tyvärr fick inte tävlingen den uppmärksamhet den förtjänade. VM i friidrott pågick samtidigt och det tog bort nästan all media från elbilsrallyt. Efter det blev det ganska tyst om elbilstävlande både i Sverige och Norge.
SvaraMen just i dag körs ett elbilsrally från Oslo till Stavanger med betydligt modernare bilar. Hoppas det får större uppmärksamhet.
Norrmännen har ju både överskott på både olja och el men de verkar satsa på el som framtida drivmedel!
Vilket skämt
Haha. Svenska teknologer och svensk ingenjörskonst nuförtiden... Må kineserna äta upp er så det blir ett slut på lidandet. Stagnation var ordet.
Svar till QM
Såg du några kineser i tävlingen?
SvaraMorphic
Kommer erövra världen med sina flödesplattor till bränslecellerna inom kort
Svar till Facit
Vad har du tänkt att man ska använda de till då?
SvaraSvar till Sv
Morphics flödesplattor är de billigaste på världsmarknaden!
Svara1 USD/styck som pressas i en press med två snabba hydrauliska kolvar som slår från var sitt håll.
Med adiabatiska pressning går förloppet mycket snabbt på några få sekunder per flödesplatta.
Svar till Mikael i götet
De spelar ju ingen roll hur billiga de blir, bränslet är fortfarande svindyrt.
SvaraSvar till Mikael i götet
När kommer dessa ut på marknade? Har du någon bra källa på detta?
SvaraSvar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
http://uk.reuters.com/article/motoringSummary/idUKLNE54B02F20090512?...
SvaraFlera nya Vätgas tankstationer i mellan Oslo och Drammen (56mil) 1 kg H2 tar dig ca 200km och kostar 40NKR dvs ca
knappt 5:-/mil.
Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Det finns många olika bränslen till bränsleceller........billiga och dyra. Vill du bara se de dyra för att kunna avfärda tekniken enklast möjligt och inte tro på teknikutveckling?
SvaraEnheter
Är det inte underbart hur enheterna "mil" och den korrekta "km" friskt blandas i samma artikel! Allt för att konfundera läsaren.
best
hm, vi er vist bedre på alt vi nordmenn. dobbelt så rike, og nå bevislig myyyye bedre på ingeniør kunst, for ikke å snakke om overlegne ski ferdigheter. vi vinner nok også eurovision i år. dere får bare underkaste dere med en gang, og gjøre det dere er ment til å gjøre, nemlig å server nordmenn kaffe, og rydde opp etter oss når vi ikke gidder:)
Svar till qwe
HAHA, norsk ingenjörs konst vilket skämt. Vad har Norge för industrikompetens om man räknar bort oljesektorn? Ja just det förgiftade antibiotika laxar. Sen hörde jag att oljefonden tappat sisådär 1000miljarder + att man slösar bort enorma pengar på ett överskattat JFS.
SvaraSverige ligger tyvärr långt efter...
Ett svenskt och ett japanskt företag bestämde sig för att anordna en årlig roddtävling med åttamannalag. De båda manskapen tränade länge och intensivt och när dagen för kapprodden infann sig var de båda lagen i toppform. Det japanska laget vann emellertid stort, med ett försprång på 1 km.
Efter nederlaget var moralen i botten hos det svenska laget. Högsta ledningen beslutade då, att nästa år skulle de minsann vinna. De tillsatte en projektgrupp som skulle undersöka problemen. Projektgruppen upptäckte, efter mycket analyserande, att japanerna hade sju man att ro och en man att styra, medan det svenska laget hade en man som rodde och sju man som styrde. l denna krissituation visade ledningen ett prov på avsevärd handlingskraft.
Man engagerade en konsultfirma som skulle undersöka framgångsfaktorerna i det svenska laget. Experterna kom efter flera månaders arbete fram till slutsatsen, att det var för många som styrde och för få som rodde.
Mot denna bakgrund av experternas rapport genomfördes. omedelbart förändringar i lagstrukturen. Man införde fyra styrmän, två överstyrmän, en styrledare och en roddare. Dessutom införde man ett visst poängsystem för att motivera roddaren. "Vi måste utvidga hans arbetsområde och ge honom mera ansvar".
Året därpå vann japanerna med ett försprång på 2 km Det svenska bolaget avskedade roddaren med hänvisning till dålig arbetsprestation, men betalade dock ut en bonus till ledningen som uppskattning för de stora ansträngningarna de lagt ned. Konsultfirman utarbetade en ny analys, varvid man drog slutsatsen att man hade valt rätt taktik och att motivationen också var god, och att det alltså måste vara materialet som behöver förbättras.
Idag är det svenska bolaget i färd med att utveckla en ny båt !
Är det möjligt?
"Trontheimbilens bränselceller klarade 1246 kilometer på den mängd vätgas som motsvarar 1 liter bensin."
Det är ju 124 MIL!!!
Är det möjligt att komma så långt på något som motsvarar 1 liter bensin, då ska jag byta fordon...:-)
Svar till Roger
Det är en häpnadsväckande skillnad mellan dessa fordons bränsleprestanda och vanliga bilar. Det visar att det finns en enorm potential för effektivisering i vanliga fordon. Visserligen finns ju där krav på att bära större last och ha större utrymmen mm. Men att det går att få ner förbrukningen ganska radikalt, det borde ingen betvivla. Det är mest en ekonomisk fråga. Bränslet är ju fortfarande billigt i förhållande till avancerad teknik.
SvaraSvar till Sörmlänning
Aha, coolt!
SvaraTackar för svar...:-)
Svar till Roger
Jag förstår inte heller hur det är möjligt att nå upp till dessa siffror. 124 mil på en enda liter bensin låter ju orimligt rent fysiskt. Bilen ska ju ändå rulla och har trots en säkerligen nära optimal aerodynamik ett visst luftmotstånd. Med tanke på de här resultaten borde man ju kunna få fram en användbar supersnål bil som kanske kan rulla 20 mil på en liter.
SvaraNär?
När kommer de fatta att folk behöver bilar i nomala storlekar och former? Bygg prototyper motsvarande 5 stjärnor i krocktest och storleksmässigt åtminstone motsvarande V70. För vilken familj har användning av ett fordon där man får plats med EN liggande person!??
Och hur står sig dessa i en registreringsbesiktning?
Svar till Morphen
1) Man ligger inte i stadsbilarna
Svara2) Väldigt många bilresor görs med endast 1 person i bilen
Aurora
Det nämns att motkolvsmotorn är unik, avser detta bara att det är en egen konstruktion och inte en "märkesmotor" Själva principen är ju känd sen tidigare.