Grafik: Ny Teknik/Jonas Askergren

Grafik: Ny Teknik/Jonas Askergren

Nästa bilgeneration på startlinjen

Rulla så långt som möjligt på en liter bensin. Det är utmaningen för deltagarna i världens största "snålbilstävling". Fem svenska bilar står på startlinjen.

Nästa bilgeneration på startlinjen

Agilis.

Nästa bilgeneration på startlinjen

Aurora.

Nästa bilgeneration på startlinjen

Baldos II.

Nästa bilgeneration på startlinjen

Smarter.

Nästa bilgeneration på startlinjen

Vera.

Verktyg

I morgon går startskottet för den 25e upplagan av studentbilstävlingen Shell Eco Marathon. 200 lag med teknologer från Europa, Nordafrika och Asien tävlar i två klasser - prototyper och stadsbilar.

Prototypbilarnas enda uppgift är att rulla så långt som möjligt på så lite drivmedel som möjligt. Utmaningen är att bygga ett så lättrullat och friktionsfritt fordon som möjligt - och att ha rätt körteknik. Nästan alla prototypfordon på Shell Eco Marathon är cigarrformade trehjulingar.

För stadsbilarna i Urban Concept Class finns däremot en rad restriktioner. De ska ha lysen, blinker, dubbla bromssystem, dörrar och bagageutrymme. Och de måste ha fyra hjul.

Stadsbilsklassen blir mer och mer populär. En tredjedel av lagen ställer i år upp med bilar i Urban Concept-klassen. Och av de fem svenska Eco Marathonbilarna är tre stadsbilar - alla nybyggda för årets tävling och alla med ny teknik.

Aurora från KTH profilerar sig med en unik motorkonstruktion, en HCCI-motor, och som miljöbil med kaross i komposterbart biologiskt material. Aurora är en parallellhybrid.

Smarter från Chalmersutmärker sig med sin extremt låga vikt, bara hälften av Auroras, tack vare den superlätta kolfiberväven från Oxeon i Borås. Smarter är en seriehybrid.

Baldos II från Luleå rider på framgångarna för Baldos I förra året och räknar med en hel del priser. När man kommer hem igen väntar en typbesiktning för att kunna rulla på vanliga vägar.

- Det blir första gången i världshistorien som en Eco Marathon-bil får köra på svenska vägar, säger projektledaren Elisabet Kassfeldt, som till vardags jobbar på avdelningen för maskinelement på LTU.

De två andra ekipagen -Agilis från KTH ochVera från Chalmers- är veteraner i sammanhanget.

Agilis var med redan 2006 med en revolutionerande aerodynamisk design. Chalmers hade också en Eco Marathon-bil, en föregångare till Vera. Men båda lagen vill helst glömma premiäråret. Agilis blev påkörd av en spanjor och kom långt ned på resultatlistan och Chalmersbilen EM06 tvingades bryta efter att ha fått fel på bromsarna.

Året därpå lanserade Chalmers en helt ny och lättare konstruktion - Turbo-Vera. Då gick det bättre - 349 kilometer på 1 liter E85-bränsle.

Och förra året gick det ännu bättre. Då satte Vera, som bytt namn till Eco-Vera, nytt svenskt snålbilsrekord med 772 kilometer på motsvarande 1 liter bensin. Det räckte till en 31a plats.

Samtidigt tog stadsbilen Spiros från KTH hem designpriset.

Baldos från Luleå, som tävlade för allra första gången, tog storslam med fyra förstapriser varav Michelin Grand Prize för bilar med förbränningsmotorer var det finaste tillsammans med Grand Prize för låga koldioxidutsläpp.

Ska teamen från Chalmers, LTU och KTH lyckas försvara de svenska färgerna lika framgångsrikt som förra året?

Läs om reglerna i faktarutan här nedan ochse bildspelet från avtäckningen av de nya bilarna.

Fakta Alla fem svenskbilarna

Agilis från KTH

Tävlingsklass: Prototype Class
Mått och vikt: 2,90 x 0,65 x 0,65. Vikt cirka 40 kg utan förare. Lättare än förra året.

Framdrivning: 4-takts Honda GX 25 med frihjul. Kedjedrift.
Bränsle: 95-oktanig bensin

Chassi och kaross: Samma som förra året. Självbärande kompositkaross med avtagbart skal för förarplatsen.
Tidigare resultat: 102:a plats 2006 (30 mil på 1 liter), ingen placering 2007, 59:e plats 2008 (45 mil på 1 liter)

Förare: Simara Peréz.
Teamet totalt antal: 7 st

Teamets sammansättning: 3 st studenter från industriell design och 3 st utbytesstudenter från Tyskland med fördjupning inom maskinkonstruktion.

Unikt: Ungefär samma bil som förra året. Små modifieringar. Uppgiften för årets Agilis-team är att förbättra komponenterna från gamla Agilis och konstruera en helt ny bil med en annan typ av chassi för att komma igen med ett helt ny konstruktion och utseende nästa år.

Aurora från KTH

Tävlingsklass: Urban Concept Car
Mått och vikt: 2,15 x 1,2 x 1,05. Vikt 159 kg

Framdrivning: Parallellhybrid med två elmotorer samt en förbränningsmotor. Nykonstruerad HCCI motor.
Bränsle: Bensin 95 oktan.

Chassi och kaross: Biobaserad monocoque med sandwichbaserad bottenplatta. Materialet är hampa och sojabönsolja.
Tidigare resultat: Föregångaren Spiros rullade 89 kilometer på 1 liter 2008. 19:e plats.

Förare: Fatima Ekekrantz samt reservförare Alina Zolotareva.
Teamet totalt antal: 39 teknologer

Teamets sammansättning: 21 teknologer ifrån Mekatronik, 12 teknologer från Lättkonstruktion, 3 teknologer från Maskinkonstruktion och 3 teknologer från Förbränningsmotor.

Unikt: Världens första bil med chassi och kaross av hampa och sojabönsolja och världens första bil med HCCI-motor som vanligtvis kan hittas i forskningslab runt världen, ej i bilar.

Baldos II från LTU

Tävlingsklass: Urban Concept Car
Mått och vikt: 2,50 x 1,25 x 1,05. Vikt 140 kg

Framdrivning: Seriehybrid; 4-takts 25 cc förbränningsmotor, superkondensator, långsamtgående elmotor.
Bränsle: Etanol
Chassi och kaross: Monoque i sandwichkonstruktion bestående av kolfiber och divinycell;

Tidigare resultat: Fyra förstapris 2008 för Baldos I.
Förare: Malin Söderling
Teamet totalt antal: 23 plus handledare

Teamets sammansättning: Civ ing Maskin, Teknisk Design, Teknisk Fysik och Datateknik och högsk ing Bilsystemteknik

Unikt: Baldos II är byggd för att klara krav för att lagligt kunna köras på svenska vägar. Den har t ex fjädring, belysning inkl hel och halvljus, tuta mm.

Smarter från Chalmers

Tävlingsklass: Urban Concept.
Mått och vikt: 2,30 x 1,20 x 1 meter. 70-80 kilo inklusive drivlina.

Framdrivning: Seriehybrid med en 4-takts 35 cc Hondamotor på 1,5 hk som omgjord till lågvarvsmotor med direktinsprutning och högre kompression. Egenkonstruerad superkondensator.

Bränsle: Blyfri 95 oktan.
Luftmotståndskoefficient: 0,16-0,17

Chassi och kaross: Kolfibermonocoque med extremt tunt och lätt kolfiberlager från Oxion i Borås och gjuten hos Elitkomposit i Uddevalla. Själva väven väger bara 76 gram per kvadratmeter mot 200 gram för vanlig väv. Med epoxy blir vikten 150 gram per kvadratmeter mot normalt 400 gram.

Tidigare resultat: Ny för i år. Första Urban Concept-bilen för Chalmers.

Förare: Sasha Xie
Teamet totalt antal: 35 studenter, varav hälften utbytesstudenter.

Teamets sammansättning: Design, Elektro, Materialteknik, Maskin.

Unikt: Den extremt låga vikten tack vare det nya kolfibermaterialet från Oxion och den egna superkondensatorn som bara väger 5 kilo mot normalt 12 kilo. Vikten blir bara hälften av tillåtna maxvikten på 160 kilo.

Vera, efter Chalmers första kvinnliga student

Tävlingsklass: Prototype Class
Mått och vikt: 2,40 x 0,7 x 0,7. Vikt 30 kilo.

Framdrivning: 35 cc Honda GX 35 4-taktsmotor. Direktdrift med kedja.
Bränsle: 95 oktanig bensin.

Chassi och kaross: Självbärande kolfibermonocoque med avtagbart kolfiberskal.
Tidigare resultat: Ingen placering 2006, 88:e plats 2007 (349 kilometer), 31:a plats 2008 (772 kilometer, svenskt rekord)

Förare: Melanie Despeisse.
Teamet totalt antal: 5 studenter, veteraner från gamla tävlingar med Vera och med Formula Student-bilar.

Teamets sammansättning: Maskinteknik, Mekatronik plus 2 doktorander.

Unikt: Den extremt låga vikten. Redan Eco Vera 2007 chockade med sin låga vikt på 27 kilo – lättas av alla tävlande.

Fakta Shell Eco Marathon 2009

Från och med i år körs Shell Eco Marathon på den endast åtta år gamla racerbanan Euro Speedway Lausitz i östra Tyskland, cirka 10 mil söder om Berlin och 5 mil norr om Dresden.

Tidigare höll man till på Nogarobanan i södra Frankrike.

200 lag från 29 länder i Europa, Nordafrika och Asien tävlar. 58 lag tävlar i Urban Concept-klassen och 142 i prototypklassen.

Reglerna:

Reglerna är enkla – konstruera ett fordon som färdas så långt som möjligt på en fast mängd bränsle. Stort utrymme lämnas åt studenternas fantasi och kreativitet.

Prototype Class: Strömlinjeformade fordon med extrem aerodynamik. Nästan alla har tre hjul.

Urban Concept Class: Mer lik vanliga bilar – men fortfarande pyttesmå. Fyra hjul, bagageutrymme, riktiga dörrar, lyktor, bromsljus, blinkers och tvåkrets bromssystem.

Sju tillåtna bränslen: 95 oktanig oblyad bensin, motorgas (LPG), syntetisk diesel (GTL), biodiesel (FAME), etanol, vätgas och solceller.

Tävlingen:

Särskilda inspektörer fyller på bränsletanken vid start och mäter kvarvarande bränsle vid målgång. Utifrån bränsleåtgången på åtta varv räknar man fram hur långt bilen skulle kunna ha gått på motsvarande 1 liter bensin.

Prototypfordonen ska göra åtta varv på maximalt 51 minuter med en genomsnittshastighet på omkring 30 kilometer i timmen. Max fyra försök. Banans längd 3,2 kilometer.

Stadsbilarna kör sju varv på maximalt 53 minuter. Banans längd är 3,173 kilometer. Stadsbilarna måste göra tre depåstopp på vardera 10 sekunder för att det ska likna stadskörning.

Bränslehistoria:

1985: Vid den första tävlingen körde alla bilar på 97-oktanig bensin.

1989: Alla bilar körde på 98 oktan.

1990: Första dieselmotorn i Shell Eco Marathon.

1999: Första bilarna med motorgas LPG.

2003: Första bilarna som kör på vätgas, solenergi och biobränslen.

2006: En etanolbil vinner för första gången förbränningsmotorernas Grand Prize.

Lars Anders Karlberg Av: Lars Anders Karlberg
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

64 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (64)
Antal kommentarer:

Fordon

Det indiska projektet går under benämningen P28.

Kockums gör överbyggnad till indisk korvett

Trots säljplanerna råder full rulle i kompositverkstaden. Kockums arbetar med nya korvetter.

Fler sätt att belöna lydig förare

Förare som lättar på gasen skulle kunna belönas med en lägre försäkringspremie. Det har NTF:s vd Jan Sandberg diskuterat med flera försäkringsbolag. 18 kommentarer

10 000-kronorsfrågan: kan du hålla rätt fart?

Laglydiga förare kommer att kunna delta i ett lotteri, som bekostas av böter från bilister som kör för fort. Det väntas trafiksäkerhetsfrämjandet NTF föreslå regeringen i vår. – Vi vet att det går att sänka hastigheten med morötter, säger Jan Sandberg, vd för NTF. 18 kommentarer

KOCKUMSAFFÄREN:
I verkstaden tillverkas ett unikt svenskt kompositmaterial som rönt stor uppmärksamhet internationellt. Det handlar om paneler som består av kolfiber och vinylester och som används i skrovet på de fem Visbykorvetterna.

Förhandlar vidare – trots FMV:s avtal

Flera avtal mellan FMV och Kockums hindrar Thyssenkrupp från att sälja kompositverkstaden på Karlskronavarvet.Trots det fortsätter förhandlingarna mellan Kockums tyska ägare och företrädare för ett hemlighetsfullt bolag. 4 kommentarer

Artikellista - Fordon

Ny svensk teknik ger snabbare tåg

En helt ny, kraftfull permanentmagnetmotor och en ny boggie-konstruktion med elektrohydraulisk, aktiv fjädring som ger högre fart i kurvorna. Det är svenska tåginnovationer för Gröna Tåget-projektet, som nu väcker uppmärksamhet utomlands. 43 kommentarer

Artikellista - Fordon

Traktorn som är sin egen dräng

Bonden som plöjer sin åker sittande på en traktor med ett halmstrå i munnen är en romantisk bild på väg att försvinna. Robottraktorn är på gång. 5 kommentarer

DEBATT
Artikellista - Fordon

”Kasta inte friska pengar efter sjuka”

DEBATT. Helst skulle man beskatta etanolen minst lika mycket som bensin. Men här har vi ett politiskt dilemma. Staten har tvingat till investeringar i en infrastruktur för etanoldistribution och det är kanske inte populärt att göra dessa investeringar mindre värda alltför snabbt, spekulerar Jan-Olof Hedman, civilingenjör. 71 kommentarer

Artikellista - Fordon

Bilveteran bakom nya elbilen ZBee

I höstas startades elfordonsföretaget Clean Motion i Lerum av ett gäng bilentusiaster med bilbransch-nestorn Hans Folkeson som styrelseordförande. Om en månad börjar de första små citybilarna Z-Bee byggas. 49 kommentarer

Artikellista - Fordon

Volvos lastbilar rullar på

Volvochefen Olof Persson har fått en drömstart på nya jobbet. Hans första årsbokslut är det bästa i Volvos historia – och han ser inga mörka moln framöver. ”Vi tror på en gravis förbättring”, säger han.

Nya snabbtåget rullar på måndag

Efter mer än ett halvårs försening sätter nu SJ in sitt nya snabbtåg SJ 3000 i trafik. Premiärturen sker på måndag och går mellan Stockholm och Sundsvall 6 kommentarer

Artikellista - Fordon

SJ:s hopp står till Gröna tåget

Det nya snabbtåget SJ 3000, efterföljaren till X 2000, är bara ett litet steg mot framtidens snabba tåg på befintliga spår. SJ:s hopp står i stället till höghastighetståget Gröna tåget som kan vara i trafik redan om fem år. 78 kommentarer

TV: Se sjömonstret rusa fram över vågorna

Orlyonok

Här är det ryska ekranoplanet, det kaspiska sjömonstret, Orlyonok som kustbevakningen vill använda för att vaka ut med ryska gränsen. 11 kommentarer

Artikellista - Fordon

TV: Rafale på väg vinna i Indien

Indien är på väg att köpa det franska stridflygplanet Rafale. Flygplanstillverkaren Dassault kan därmed kamma hem en jätteorder på 81 miljarder kronor. 12 kommentarer

Kaspiska monster bevakar rysk gräns

Orlyonok

Ryska kustbevakningen överväger att bygga markeffektfarkoster, ekranoplan, som övervakningsfarkoster utmed ryska gränsen. 35 kommentarer

Artikellista - Fordon

Jas klarar inte vackert väder

En militär flygövning i Norrbotten fick ställas in. Lufttrycket var för högt för instrumenten i Jas. 103 kommentarer

Ungern förlänger hyresavtalet för Gripen

Ungern leasar svenska Jas 39 Gripen fram till år 2026. Parterna förlängde i dag det gällande hyr-köp-kontraktet. 19 kommentarer

Artikellista - Fordon

TV: Första filmen på BMW:n som kör av sig själv

Förra sommaren släppte BMW nyheten om deras kommande system, semiautomatiska Connected Drive Connect, som gör att bilen mer eller mindre kör på egen hand. 20 kommentarer

Svenska försvarshemligheter till salu

Tyska marinkoncernen Thyssenkrupp står i begrepp att sälja ut svenska försvarshemligheter. Man vill knoppa av kompositverkstaden och kompositteknologin vid Kockums till ett hemlighetsfullt nybildat svenskt bolag. FMV tänker stoppa affären. 14 kommentarer

Artikellista - Fordon

Kompositskrov även i superubåten

Även den nya svenska prestigeubåten A26 planeras att få paneler från Kockums kompositverkstad som Thyssenkrupp nu vill sälja. 11 kommentarer

Artikellista - Fordon

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Jobb som flyttats från USA till andra länder ska tas tillbaka. I sitt tal till nationen i natt lovade president Barack Obama kraftfulla åtgärder för att lyfta USA:s tillverkningsindustri. 20 kommentarer

Artikellista - Fordon

Så räddas Saabmuséet

Produktionen är borta. Men Saabs historia stannar i Trollhättan. Det ser kommunen, Saab AB och familjen Wallenberg till.

TV: Titta! Inga händer på ratten!

Artikellista - Fordon

Nu släpper Volvo Personvagnar en film från testerna med tre personbilar som kör helt automatiskt i kolonn i 90 kilometer i timmen med bara 6 meters lucka. Och förarna har inte ens händerna på ratten. 32 kommentarer

Skrotas eller bärgas - det är frågan för Costa Concordias rederi.

Miljardkryssaren riskerar bli skrot

Redan innan utredningen om Costa Concordia-olyckan är klar börjar diskussionerna om framtiden. Ska det kapsejsade skeppet bärgas eller skrotas? 36 kommentarer

Artikellista - Fordon

TV: Återvinning i fokus för polska tåg

Redan innan de första tågen till Warszawas tunnelbana har levererats så har man planerat för hur de ska återvinnas om 40 år. 8 kommentarer

Försäljningen av etanolbränslet E85 har varit rekordhög 2011, men det beror på en gynnsam prisrelation till bensin. Även om en del debattörer tror att etanolens ”miljö-rykte” spelar in är det i verkligheten ”mest mil för pengarna” som har varit utslagsgivande.

Kan etanolbilen bli snålbil?

Etanolbilarna blir allt mindre bränsletörstiga. Men kan de bli snålare än bensinbilar? Nej, säger Volvos motorutvecklare. Jo, säger den legendariska brittiska motorfirman Ricardo. Båda kan ha rätt. 59 kommentarer

Artikellista - Fordon

Provkör ditt nya tåg – på Ipad

Vilken information ska tågföraren se på sin skärm och hur ska den presenteras Bombardier i Västerås undersöker hur man kan använda en Ipad eller likande platta för att tidigt föra dialog med kunderna om utformningen av gränssnitt. 8 kommentarer

Prisfall drabbar Saabägare

Saabägare som vill byta in sin bil har det kämpigt. I den mån det alls går blir det oftast ett rejält prisavdrag. Nya Saab 9-5 kan bli en riktig Svarte Petter, tror bilhandlare. 2 kommentarer

Artikellista - Fordon

Kinesiskt bud på Saabs elbilar

Den kinesiska bilbyggaren Beijing Automotive har tillsammans med en japansk batteritillverkare anmält intresse för att köpa Saab Automobiles elbilsverksamhet. 14 kommentarer

Varumärkesfrågan bör lösas ”inom familjen”

- Saabfamiljen är en fin gammal familj med stark släktkänsla. Frågan om Saabnamnet bör lösas inom familjen, säger konkursförvaltaren Kent Hägglund som hanterar varumärkesfrågan i Saabkonkursen. 3 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz

Hänger upp fiberlinorna

Hänger upp fiberlinorna

Nu är Google redo att ge två städer 100 gånger snabbare internet. 4

Världens äldsta levande organism.

Se äldsta organismen

Världens äldsta levande organism har hittas utanför Spanien. 11

Tar sig an världsproblemen

Tar sig an världsproblemen

Google har lanserat ett forum för att lösa de största världproblemen. 11

Morot för laglydiga

Morot för laglydiga

Laglydiga förare ska kunna delta i lotteri som bekostas av bilister som kör för fort. 18

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

”Dagen efter kunde hon svälja.” 10

Här är Hondas nya jet

TV: Här är Hondas nya jet

Kommer kosta 30 miljoner. 5

Så får du personalen att sluta gnälla

Så får du personalen att sluta gnälla

”Försök förstå de bakomliggande orsakerna.”

Ladda mobilen – i pisten

Ladda mobilen – i pisten

Med solceller i hjälmen går det att hålla liv i telefonen hela dagen. 8

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig. 35

Finalisterna i Sonys fototävling

Finalisterna i Sonys fototävling

Här är bilderna som nominerats.

Ring på semestern – utan dyr roaming

Ring på semestern
– utan dyr roaming

Ny Teknik har testat två simkort. 12

Först med vrålzoom

Först med vrålzoom

Nikons nya kamera imponerar. 41

Så bra är Chromebook

Så bra är Chromebook

Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem. 8

Eurohus

Euro byggde detta hus

Här är huset som är byggt av eurosedlar värda 12 miljarder kronor. 10

999 spelare slog till

999 spelare slog till

Satte världsrekord i datorspel. 7

Snabba ingenjörer

Snabba ingenjörer

Nu skapas ny mötesplats för yrkesgruppen som snabbt gör karriär, berättar Mikael Bergh, marknadschef på Ny Teknik. 6

40 fingrar på skärmen

TV: 40 fingrar på skärmen

Lundaföretaget lanserar en pekskärm som klarar 40 fingrar samtidigt. 6

Polska tåg återvinns

TV: Polska tåg återvinns

Tågen till Warszawas tunnelbana ska återvinnas om 40 år. 8

BMW:n som kör sig själv

TV: BMW:n som kör sig själv

Se filmen på BMW:s nyhet Connected Drive Connect. 20

Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Presidenten lovar kraftfulla åtgärder för att lyfta tillverkningsindustrin. 20

Apple köper mest halvledare.

Apple värst på halvledare

Apple är nummer ett på listan över världens största köpare av halvledare. 10

Kör tåg med Ipad

Testa tåg med Ipad

Ipaden är lik den skärm som sitter i förarhytten. 8

Ny metod kyler halvledare

Ny metod kyler halvledare

Kyla halvledare med en laserstråle låter som ren science fiction. Eller? 14

Tänkte inte på det...

TV Tänkte inte på det...

Tjuvarna snodde fel burk från MIT Lab. 20

Film av ostrester håller maten fräsch.

Gör bioplasten lönsam

Tyska forskare har utvecklat en lönsam metod att tillverka bioplast. 4

Virtuell look

TV: Virtuellt klädval

Prova kläder och skor - utan att ens behöva gå till en butik. 4

Superhörsel med nanoöra

Superhörsel med nanoöra

En nanopartikel kan fånga upp en miljon gånger svagare ljud än människans öra. 6

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media

Webbtv-arkiv

Teknik

Sphero

Under skalet

Under Skalet – avloppspumpen

IT

Datorn som smygfotade tjuvarna

Fordon

Hondas nya affärsplan

Visa alla

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.