Ford planerar en hel svit med elbilar
Av: Erik Mellgren
Publicerad 3 december 2008 11:10
4 kommentarer
En batteridriven skåpbil blir först ut i Fords elbilsprogram. Enligt Fords planer ska den ut på marknaden inom två år.
Läs mer
År 2010 är elektrifieringens år för de tre stora amerikanska bilföretagen. Precis som sina konkurrenter tänker Ford lansera sin första helt eldrivna bil det året.
Affärsplanen som Ford lämnade till den amerikanska kongressen i tisdags är inriktad på att visa dels hur företaget ska minska bränsleförbrukningen i sina bilar, dels hur man ska gå över till eldrift.
Enligt planen hoppas företaget få lån på fem miljarder dollar för att finansiera den utvecklingen.
Till 2012 ska företaget ha en hel familj av hybrider, plug-in hybrider och batteridrivna elbilar.
Först ut blir en skåpbil med batteridrift för företagskunder. Genom samarbete med batterileverantörer och tillverkare av elektriska drivsystem ska den kunna nå marknaden redan 2010, enligt Fords planer.
Året därpå kommer uppföljaren, en batteridriven sedanmodell.
Samtidigt ska företaget minska bränsleförbrukningen i sina bensin- och dieseldrivna bilar. Målet är att nå 36 procents besparing till år 2015, jämfört med 2005.










Kommentarer
4 kommentarer Sortera: Äldsta överst