Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

En fyrhjulsdriven svartlackerad Volvo C70 med fyra elmotorer på sammanlagt 400 hästkrafter. Det är Sveriges svar på den amerikanska elsportbilen Tesla Roadster.

Annons
Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

Konvertering till elbil är som en hjärttransplantation. När motorn rivs ut får bilens alla system spel. Elsystemet måste konstrueras så att alla egenskaper återställs. Foto: Timo Julku/Öresundskraft

Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

Battericellerna som Electroengine använder är väsentligt mycket större än traditionella, runda litium-jon-celler. Varje cell har en effekt på 74 watt.

Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

Electroengines elmotor är liten och platt men ger 100 hästkrafter per motor.

Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

Jacek Bielawski, teknik- och utvecklingschef på Electroengine.

Värsting-Volvon lika vass som Tesla Roadster

Christer Wikner, ansvarig för strategi och affärsutveckling på Electroengine.

Verktyg

- Vår C70 4WDD är en prototyp. Vi är inga bilbyggare. Vi är ett utvecklingsföretag. Men vi vill visa vilka möjligheter det finns att bygga en elbil på vårt sätt med elmotorer som driver varje hjul.

Det säger Jacek Bielawski, teknikchef på Uppsalaföretaget Electroengine, och Christer Wiikner, strategi- och utvecklingschef till Ny Teknik.

Bilen var specialbeställd till ett elbilsseminarium i Helsingborg förra veckan där hela elbils-Sverige mötte upp, inklusive miljöminister Andreas Carlgren.

Den elkonverterade Volvocoupén C70 TE4WDD togs direkt från Electroengines prototypverkstad i Uppsala och lastades på en trailer för vidare befordran till Helsingborg.

- Vi hann inte ens göra alla testerna, så ny är den. Det ska vi göra nu, säger Electroengines teknik- och utvecklingschef Jacek Bielawski till Ny Teknik.

Initiativet kom egentligen från Per Lundgren, en av de största elbilstillskyndarna i Sverige i dag. Han är elbilsansvarig på elbolaget Öresundskraft.

Och han ville ha den häftigaste elbilen som byggts i Sverige till evenemanget i Helsingborg där ytterligare tio elbilar ställdes upp för att klämmas och kännas på.

Och vad fick han. Jo en fyrhjuldriven svensk elbil som kan mätas med samma måttstock som den amerikanska serietillverkade elsportbilen Tesla Roadster 2,5.

Jacek Bielawski och hans kolleger på Electroengine rev ut motor, växellåda och bensintank ur en fabriksny Volvo C70 och monterade in fyra elmotorer på 100 hästkrafter per styck och ett elektriskt kraftpaket med hög potens.

Trots att batterierna gjorde bilen nästan 300 kilo tyngre än en standard-C70 fick den en prestanda som en vanlig Svensson bara kan drömma om: 400 hästkrafter och en accelleration från 0 till 100 på 6 sekunder.

Eletroengine har försett Volvon med litium jon-batterier som kan lagra 56 kWh. Det är samma batterikapacitet som Tesla Roadster har och ger Volvon samma räckvidd som Teslan – närmare 35 mil på en laddning.

Medan Teslan använder 6 831 små, runda battericeller i sitt batteripaket har Electroengine valt mycket större och färre celler, cirka 750 stycken platta celler i A5-storlek på 74 watt vardera.

De fyra elmotorerna driver var sitt hjul och sitter monterade där motorn satt förut samt som en integrerad del av bakaxeln. 

Motorerna är små och platta och väger bara 27 kilo vardera. Varje motor är bara 7 centimeter tjock och 35 centimeter i diameter men har effekten 100 hästkrafter.

- Med elmotorer som driver varje hjul eliminerar vi både växellåda och den dyra differentialen som varje bil måste ha för att ytterhjul och innerhjul ska rulla med rätt hastighet i förhållande till varandra, säger Jacek Bielawski.

Svårigheten med att konvertera en vanlig bil med bensin- eller diesemotor, till en elbil är att få alla funktioner att fungera som vanligt.

- Tar man bort motorn får bilens styrenhet spel – servo, bromstar, styrning, allt som är beroende av bilens 12V-system. Utmaningen för oss är att återställa alla funktioner trots att vi rivit ut hjärtat i bilen, säger Jacek Bielawski.

Hans kollega Christer Wikner, strategi- och affärsutvecklingschef, betonar att Electroengine inte är någon bilbyggare.

- Vi är ett utvecklingsföretag som utvecklar komponenter som är nödvändiga för en komplett drivlina, främst batterihanteringssystemet. Vi vill demonstrera tekniken och visa på möjligheterna. Att driva varje hjul med en elmotor ger fantastiska möjligheter, men man kanske inte behöver så mycket som 400 hästkrafter, säger Christer Wikner.

Fakta Prestanda Volvo C70 TE4WDD

Batterikapacitet: 56 kWh

Räckvidd: 32 mil

Motoreffekt: 400 hk

Vridmoment: 650 Nm

Toppfart: 200 km/h

Acceleration: 0-100 på 6 sekunder

Fakta Prestanda Tesla Roadster 2.5

Batterikapacitet: 56 kWh

Räckvidd: 35 mil

Motoreffekt: 288 hk

Vridmoment: 370 Nm

Toppfart: 212 km/h

Acceleration: 0-10 på 3,9 sekunder

Lars Anders Karlberg Av: Lars Anders Karlberg
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

11 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (11)
Antal kommentarer:

Startsidan

Boeings löfte: Klara i förtid

Boeings löfte: Klara i förtid

Boeings nya bränslesnåla 737 Max 8 ska vara i flygdugligt skick långt före planen. 1 kommentar

ENERGIMAKTHAVAR-LISTAN 2013 Josefsson: ”Tysklands situation är kaotisk”

Josefsson: ”Tysklands situation är kaotisk”

Kul med Merkel på listan, men få länder kommer att följa det tyska exemplet. Det säger Lars G Josefsson. 8 kommentarer

Rebellen vägrar ge upp

Vill du också få makt i Energisverige? Gör som Eric Anderzon: starta ett uppror. 1 kommentar

Mäktigast i Energisverige

Mäktigast i Energisverige

Ny Teknik listar Energisveriges tyngsta makthavare. 16 kommentarer

Så gjorde vi.

Listan över de 30 mäktigaste personerna.

USA:S SPIONPROGRAM
FBI spanar med drönare

FBI spanar med drönare

FBI spanar med drönare, förarlösa flygplan, i några särskilda brottsutredningar.

Barack Obama varnar Kina

USA:s president varnade sin kollega Xi Jinping för cyberintrång. 17 kommentarer

Var det rätt av Edward Snowden att läcka uppgifterna?

Se resultatet
  • Ja 86%
  • Nej 14%
Rösta
Strand

Kort effekt av långledigt

Så maxar du välbefinnandet under semestern. Stressforskaren tipsar och berättar: Därför behöver vi långledigt på sommaren.

Nya problem för Dreamliner

Nya problem för Dreamliner

Efter batteriproblem kommer oljeproblem. Ett Dreamlinerplan tvingades nödlanda. 17 kommentarer

Volvos nya miljöbil

Sveriges dyraste gårdar

Affärsvärlden har i samarbete med booli.se tagit fram en lista över de dyraste gårdarna på bostadsmarknaden i Sverige just nu.

Annons
DEBATT
I Östersjön finns unika förhållanden som gör att elproduktion med havsbaserad vindkraft kan ske mycket mer kostnadseffektivt än i Nordsjön, enligt debattörerna.

”Kärnkraften är förlegad”

För femtio år sedan var det kanske ett klokt beslut att satsa på kärnkraft. Men inte i dag. Potentialen finns i vind- och biokraft. 180 kommentarer

FLYGMÄSSAN I PARIS
Här är framtidens Jas Gripen

Här är framtidens Jas Gripen

BILDSPEL. Jas 39 Gripen kan valfritt flygas bemannad eller obemannad. Saab avslöjade i morse ett helt nytt flygkoncept. Läs Ny Tekniks intervju med chefen för Gripen Export. 50 kommentarer

”Obemannat efter 2030”

Obemannade stridsflygplan får inte jaktförmåga förrän efter år 2030. Det är ett av skälen till varför försvaret avvaktar. 7

Saab: ”Tekniskt möjligt”

Det är sannolikt tekniskt möjligt att bygga om Jas 39 Gripen till en obemannad version. Det bekräftar Saab AB. 21

Nu lyfter Hatt fram rabatten

Anna-Karin Hatt

Energiminister Anna-Karin Hatt vill göra det mer lönsamt att mata ut el på elnätet. Men om det ska ske via skatterabatt eller kvittning tar hon inte ställning till. 9 kommentarer

Utredning: Ge skatterabatt för solceller

Privatpersoner som matar ut egen el på elnätet ska få skatterabatt. Nettodebiteringen får däremot tummen ner, i en ny utredning. 16 kommentarer

”Nettodebitering låter enklast”

”Nettodebitering låter enklast”

Anita Decker är en av landets många solcellspionjärer som verkar få nöja sig med skatterabatt i stället för nettodebitering.

Solceller ökar i Sverige

År 2012 installerades nästan dubbelt så mycket solel i Sverige som året innan.

Vilket styrmedel för egen el är bäst?

Se resultatet
  • Nettodebitering 72%
  • Skatterabatt 8%
  • Inget stöd alls 20%
Rösta
Ersättning för signalfelen

Ersättning för signalfelen

Norrtåg får kompensation för merkostnader som man drabbades av på grund avteknisk krångel med det nya trafikstyrningssystemet ERTMS.

Signalbuggar stoppar Botniatågen

Signalerna går inte fram till tågen och tågen vet inte var de befinner sig. 25 kommentarer

Antennen fångar in solljuset

Antennen fångar in solljuset

Ljusabsorberande molekyler bundna till dna. Det kan användas som byggmaterial till antenner som fångar in solljus, visar Chalmersforskare. 8 kommentarer

Läs mer om solenergi

På taggsidan finns fler artiklar i ämnet.

Läs mer
NY TEKNIK I SYDKOREA
Leder Samsung in i framtiden

Leder Samsung in i framtiden

BILDSPEL. Samsungs huvudkontor i Seoul kallas Fort Knox. Ny Teknik har träffat Injong Rhee, ansvarig för forskning och utveckling av företagslösningar. 1 kommentar

Böjd oledskärm självklar

BILDSPEL. Råkar du ha 100 000 kronor över? Varför inte slå till på en tv med böjd oled-skärm? 15 kommentarer

Gör eget underkylt regn

TV: Gör eget underkylt regn

Att vatten fryser till is vid några minusgrader är en sanning med modifikation. Testa själv. 24 kommentarer

Få tid till Facebook

Få tid till Facebook

Sociala medier tar tid. Nu ger experten tips på hur man bäst får tid till digitalt minglande.

Trakasserier vid LTH

Studenter på Lunds tekniska högskola ska ha utsatts för återkommande trakasserier av andra studenter. 26 kommentarer

Därför köper Sweco Vectura

Teknikkonsulten Sweco köper branschkollegan Vectura med 1 200 anställda av svenska staten. 6 kommentarer

Lyckat premiärlyft

Lyckat premiärlyft

Efter 4 timmar och 6 minuter i luften landade Airbus A350 "MSN1", det första planet i Airbus nya serie av bränslesnåla flygplan, efter en lyckad premiärflygning. 26 kommentarer

Airbus A350 i luften

Klockan 10.00 på fredagen premiärflög Airbus nya modell A350. 12

Bränslesnål megaorder

Singapore Airlines har lagt en beställning på bränslesnåla plan. 3

Nobbar litiumjon-batteri

Airbus satsar istället på beprövad batteriteknik i A350. 38

Nicaragua vill bygga ny "Panamakanal"

Nicaragua vill bygga
ny "Panamakanal"

Nicaragua har sagt ja till att låta ett kinesiskt företag bygga en kanal mellan Atlanten och Stilla havet, en konkurrent till Panamakanalen. 33 kommentarer

Gnisslig bilfärd på rälsen

Gnisslig bilfärd på rälsen

Det gnisslar när strömavtagaren löper i rälsen. Ny Teknik har provåkt Elways testbana vid Arlanda. 57 kommentarer

Volvos elväg rullar vidare

Höstens och vinterns tester av elväg för lastbilar visar att tekniken klarar klimatet. 55

Klarade vintertester

Kyla, snö och is har inte varit ett problem för Elways testbanan vid Arlanda. 3

Klart för bilbana på Arlanda

”Nu kör vi”, säger Gunnar Asplund, tidigare ABB-ingenjör, till Ny Teknik. 81

Estonia

Anhöriga söker dyktillstånd på Estonia

Anhöriga till Estoniaoffren ansöker om dyktillstånd kring vraket. Målet är att reda ut frågetecknen kring vad som orsakade fartygskatastrofen. 22 kommentarer

Sensor gör vanligt nät smartare

Sensor gör vanligt
nät smartare

3M har utvecklat utrustning som gör elnätet smartare, utan stora ombyggnationer.

Konsumenterna tjänar på digitala elnät

Elkonsumenter är de som har mest att hämta när elnäten moderniseras och blir mer digitala. Det säger John D McDonald, på General Electric. 1 kommentar

Plast skyddar mot strålning

Plast skyddar
mot strålning

Plast är ett effektivare skydd mot strålning i rymden än aluminium, visar data från instrumentet Crater. 7 kommentarer

Så mycket ökar Ny Teknik

Så mycket ökar Ny Teknik

Läsarframgångarna fortsätter för Ny Teknik. I dag kom nästa succé för tidningen – plus 22 procent i senaste Orvestomätningen. 17 kommentarer

E-röstning möter hinder

E-röstning möter hinder

Allmänna val måste i dag vara fria, hemliga och transparenta. När Sverige överväger att införa elektronisk röstning är frågan om kraven går att uppfylla. 50 kommentarer

”Största hotet ligger utanför valsystemet”

Det norska e-valsprojektet identifierade en rad tänkbara säkerhetshot.

DEBATT
”Fracking inget för Sverige”

”Fracking inget för Sverige”

Utvinning av skiffergas med ”fracking” kan inte bli aktuellt i Sverige. Att Sverige skulle ha en sextondel av all den djupa skiffergasen i Europa stämmer inte. 44 kommentarer

Limmade bilar lyfter

Limmade bilar lyfter

Lim till bilindustrin är en snabbt växande sektor. Atlas Copco är en av de större aktörerna på området. 21 kommentarer

Laddad bussolycka med gas

Laddad bussolycka med gas

En buss kör fast i en tunnel. Normalt enkelt att åtgärda - men här gången var det en gasbuss. Trafiken lamslogs i tio timmar. 29 kommentarer

Mamma som leker med barn

Kan vi säga nej till föräldraledigt?

Butikschefen vill ta ut föräldraledighet varannan helg. Lag & Avtals experter vet vad som gäller.

Följ Einstein till rymden

Följ Einstein till rymden

Europeiska rymdorganet ESA har skickat fraktfarkosten ATV4, även kallad Albert Einstein, till rymdstationen. En kamera ombord följde starten. 1 kommentar

Läs mer om rymden

På taggsidan finns fler artiklar i ämnet samlade

Läs mer
Få tid till Facebook

Få tid till Facebook

Sociala medier tar tid. Nu ger experten tips på hur man bäst får tid till digitalt minglande.

Senaste quizen

Alla våra quiz
Gör backup billigare

Gör backup billigare

Nu erbjuds en backup-tjänst på nätet som är både billigare och säkrare än lagring i serverhallar. 3

Varning för solkrämen

Varning för solkrämen

Under det senaste året granskades 28 solkrämer. Sex av dem klarade alla krav. 5

Har koll på teknikskiften

Har koll på teknikskiften

Forskaren Christian Sandström kallar sig företagsobducent. 7

Plattan för playan?

Plattan för playan?

Ny Teknik har testat Sonys nya Android-platta Tablet Z. 3

Toyota som byggsats

TV: Toyota som byggsats

Toyota Camatte 57s kommer som byggsats. 5

Kamera med riktig 3d-koll

Kamera med riktig 3d-koll

Med markörer på simmarens kropp registrerar kameror simmarens positioner.

Lyxtåg till tsunamiland

Lyxtåg till tsunamiland

Speciella lyxtåg ska ta turister till katastrofområden i Japan. 15

Snacka om arvsmassa

Snacka om arvsmassa

Granen klår människan sju gånger om. Det är resultatet efter dna-forskning. 9

Snabblim bygger huset

Snabblim bygger huset

Snabbtorkande lim ersätter spik och klamrar när trähusbyggare kortar byggtiden. 21

Så dämpas bilbullret

Så dämpas bilbullret

TEKNIKFRÅGAN. Läsarna reder ut hur aktiv brusreducering kan minska buller i bilen. 1

I dunken renas vatten av uv-ljus.

Fler får rent vatten

De två svenska innovationerna ingår i ett par projekt som får pengar från Musikhjälpen.

Katastroftest för elcyklar

Katastroftest för elcyklar

Nio av sexton elcyklar får underkänt i ett omfattande test. 43

Sjöplan till rysk militär

Sjöplan till rysk militär

Ryska försvarsministeriet skaffar jetdrivna amfibieplan. 15

USB-minne till Ipad

USB-minne till Ipad

Nu finns ett externt flashminne som kan kopplas till Iphone och Ipad. 14

Lite för dum för armleden

Lite för dum för armleden

Ny Teknik testat den smarta klockan. 6

Motorcykel för flygnördar

TV: Motorcykel för flygnördar

Här är en mc med ovanlig motor. 10

Rekordpool delar staden

Rekordpool delar staden

Osaka planerar världens längsta bassäng mitt i staden.

Kan du svaret?

Kan du svaret?

TEKNIKFRÅGAN. Kan du besvara frågan om de märkliga problemen i Grangärde? 6

Robyn möter sin robot

Robyn möter sin robot

Popartisten har visat starkt intresse för KTH-projektet.

Test: Här är bästa plattan

Test: Här är bästa plattan

Den nya skärmen är väldigt bekväm att läsa på. 3

Volvo tar hjälp av Mafia

Volvo tar hjälp av Mafia

Biltillverkaren tar efter Ericsson. 2

Rekord för trådlös datatrafik

Rekord för trådlös datatrafik

Dataöverföringen mellan höghusen gick i fiberfart. 5

Stångas mot arktisk is

Stångas mot arktisk is

Finska varvet Arctech har levererat två offshorefartyg som ska brottas med is i Ochotska havet. 2

Mobilen konkurrent på BB

Mobilen konkurrent på BB

Forskare pekar på att mobilen drar uppmärksamheten från den nyfödda. 6

Slutspanat i universum

Slutspanat i universum

Rymdobservatoriet Herschel har slut på kylmedel. 7

Higgs boson förklarat

TV: Higgs boson förklarat

Dr Derek Muller berättar varifrån vår massa kommer. 6

jobb111 st

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Se tv-inspelningen från spelfinalen

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se