Rösta fram det bästa elbilsljudet
Av: Jonas Hållén
Publicerad 9 december 2009 09:11
30 kommentarer
Elbilar är så tysta att många fotgängare och cyklister inte hör när de kommer körande. Nu har ett danskt företag arrangerat en omröstning för att få fram det bästa varningsljudet.
På Köpenhamns gator kör just nu en elbil omkring och piper, brusar och blippar. Bakom ljuden står det danska företaget Delta.
- Vi vill skapa uppmärksamhet kring problemet med tysta elbilar och samtidigt få tips om hur vi ska hitta ett bra varningsljud, säger Deltas tekniska specialist Torben Holm Pedersen till tidningen Ingenjören.
Ett av bidragen, ”E-car” låter mest som ett svagt vinande, ”Uptones” påminner om ringtonen i en mobiltelefon och ”Wind” om, ja, just det: en blåsig dag på heden.
Totalt finns det 13 olika ljud i elbilen och nu vill Delta att köpenhamnsborna och alla andra som är intresserade av billjud ska rösta fram det bästa ljudet på företagets webbplats.Lyssna och rösta här.
Torben Holm Pedersen har själv skapat 10 av de 13 varningsljuden. Urvalet bygger några grundläggande principer:
- De ska inte upplevas som störande och de ska ha någon slags koppling till elektriska fordon. Och så har jag tänkt att de ska fungera som en slags varningssignal, inte lika irriterande som när en lastbil backar, men åt det hållet.
Enligt Torben Holm Pedersen är det många som vill att elbilar ska låta som bilar med förbränningsmotorer. Han tycker tvärt om:
- Det är viktigt att vi får ett ljud som skiljer sig från den övriga trafiken. Då hörs det tydligt, utan att det behöver vara så högt, säger han till Ingenjören.
Testljuden som nu kan höras på Köpenhamns gator och på Deltas webb påminner om en bil som kommer körande från vänster till höger. I bakgrunden hörs vanligt stadsbrus.
Högtalarna i bilen är riktade framåt, för att höras så bra som möjligt i körriktningen, men så lite som möjligt runt omkring.
Delta är inte ensamma om att ta fram ljud till el- och hybridbilar. I höstas lanserade det brittiska konsultföretaget Lotus Engineering ljudsystemet ”Safe & Sound Hybrid” som monterats i hybridbilen Toyota Prius.
Systemet, som bara aktiveras när bilen går på elmotorn, alstrar ett fejkat ljud som påminner om hur en vanlig bensin- eller dieselmotor låter. Det konstgjorda ljudet ändrar också karaktär på samma sätt som en vanlig motor och tilltar i styrka och intensitet när man trycker på gaspedalen och till exempel accelererar.
Fakta Ljudkrav
En undersökning av bilolyckor som gjorts av amerikanska Department of Transportation visar att hybridbilar är överrepresenterade vid olyckor med cyklister och fotgängare.
Lagar som tvingar biltillverkarna att installera någon form av varningsljud i elbilar kan nu vara på väg.
Den amerikanska kongressen jobbar med ett lagförslag som innehåller krav på varningsljud, enligt tidningen The Economist. I Storbritannien övervägare underhuset lagar som pekar i samma riktning
Mer att läsa från Fordon
Ny Teknik Jobb
-
Akustiker
-
Professor matematik
inriktning tillämpad matematik
-
Biträdande Projektledare till Flygburen ledningsplattform AEW&C
-
Professor maskinteknik
inriktning produktionsteknik
-
Advanced Manufacturing Engineers
-
Team Leader- Software Testing
-
Development Engineer
-
Function developer Driveline SW and Controls
-
Sales and Support manager
-
Erfaren projektledare






Kommentarer
30 kommentarer Sortera: Äldsta överst