BMW bygger fabriker för kolfiber
Av: Charlotta von Schultz
Publicerad 13 november 2009 10:26
46 kommentarer
BMW bygger två fabriker som ska tillverka tusentals ton kolfiber om året. Det starka lätta materialet ska användas till företagets framtida elbil.
Biltillverkaren BMW bildar ett nytt bolag tillsammans med tyska SGL Group, en stor tillverkare av kolfibermaterial.
Tillsammans ska de börja bygga två fabriker nästa år: en i Nordamerika som ska tillverka kolfiber, och en i Tyskland som ska tillverka väv. Produktionen väntas starta före 2015 och ska uppgå till flera tusen ton om året.
Att byta till lättare material har stor betydelse för att få ner bränsleförbrukningen. BMW använder sedan tidigare kolfiberarmerad plast, exempelvis i taket på sportbilen M6 Coupé.
Den nya kapaciteten som nu byggs upp ska säkra tillgången på det lätta och starka materialet till den lilla elhybriden Megacity Vehicle som företaget utvecklar.
– Det här samriskbolaget är en milstolpe för användningen av kolfiber i industriell skala i bilindustrin. För första gången kommer kolfiber att spela en viktig roll för serietillverkade bilar, säger SLG:s vd Robert Koehler i ett uttalande.
BMW ska äga 49 procent av det nya samriskbolaget medan SGL äger resten. Totalt väntas satsningen gå på motsvarande cirka 2,4 miljarder kronor.
SGL samarbetar dessutom med japanska Mitsubishi Rayon för att tillverka råmaterialet till kolfibrerna.
Mer att läsa från Fordon
Ny Teknik Jobb
-
Development Engineer
-
Rör- och anläggningskonstruktör
-
Erfaren beräkningsingenjör - strukturanalys
-
Processingenjörer
-
Automationsingenjör
-
Manager SharePoint and BI Services
-
Professor maskinteknik
inriktning produktionsteknik
-
Manager SW & Controls Driveline
-
Specialist in Model Based Function development
-
Beräkningsingenjör






Kommentarer
46 kommentarer Sortera: Äldsta överst