Daimler köper in sig i Tesla
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad 19 maj 2009 15:22
7 kommentarer
Tyska biltillverkaren Daimler köper tio procent av amerikanska elbilstillverkaren Tesla. Det ger Daimler snabb tillgång till elbilsteknik.
Daimler har sedan tidigare affärsförbindelser med Tesla. För Daimlers lilla stadsbil Smart ska tesla leverera tusen batteripaket för varianten Elektrosmart, som ska rulla på prov i Tyskland och Italien.
Genom köpet i Tesla sprider Daimler riskerna och får in erfarenhet av att bygga elfordon. Daimler bildade tidigare i år ett företag, Deutsche Accumotive, tillsammans med batteritillverkaren Evonik med målet att utveckla och tillverka litium-jonbatterier för bilar. Man samarbetar även med företaget Li-Tec i frågan.
Att Tesla låter Daimler köpa in sig i företaget anses bero på att Tesla behöver kapital. Den eldrivna sportbil företaget har visat upp det senaste året i olika spektakulära sammanhang har en prislapp på över en miljon kronor och säljer i ytterst få exemplar.
Tesla planerar dessutom att lansera en fyradörrars eldriven kupé det närmaste året, och är i behov av pengar för att orka med den lanseringen.
Mer att läsa från Fordon
Ny Teknik Jobb
-
Team Leader- Software Testing
-
Erfaren Metallurg
-
Automationsingenjör
-
Förvaltare/Utvecklare
-
Testledare inom programvara
-
Professor matematik
inriktning tillämpad matematik
-
Specialist in Model Based Function development
-
Development Engineer
-
Function developer Driveline SW and Controls
-
Teknisk projektledare/ Applikationsingenjör






Kommentarer
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst