Volkswagen kör mot förstaplatsen
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad 17 april 2009 16:55
2 kommentarer
Volkswagenkoncernen där Scania ingår siktar mot att bli världens största biltillverkare. Första kvartalet i år kan VW köra om Toyota.
För kvartalet i år redovisar VW (utom Scania) en försäljning på 1,39 miljoner bilar. Toyota har inte redovisat sina siffror, men de senaste preliminära siffrorna från den japanska tillverkaren talar om 1,23 miljoner fordon. Det är en minskning med 47 procent jämfört med samma period förra året.
VW (inklusive Audi, Seat, Skoda och Scania) har satt som mål att passera såväl Toyota som GM som världens största biltillverkare år 2018.
"Volkswagen har turen att vara starkt på marknader som växer, medan Toyota är stort på marknader som kollapsar, säger bilanalytikern Ferdinand Dudenhofer till branschtidningen Automotive news.
Mer att läsa från Fordon
Ny Teknik Jobb
-
Manager SharePoint and BI Services
-
Systemingenjör flygsystem TP84 Hercules
-
Professor matematik
inriktning tillämpad matematik
-
Teknisk projektledare/ Applikationsingenjör
-
Development Engineer
-
Erfaren Metallurg
-
Advanced Manufacturing Engineers
-
Maskinkonstruktör
-
Erfaren beräkningsingenjör - strukturanalys
-
Beräkningsingenjör






Kommentarer
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst