Fyra svenska studentbilar
på Silverstone
Av: Alexander Kristofersson
Publicerad 11 juli 2008 16:29
På fredagen mjukstartade årets Formula Student-tävling, på Silverstonebanan i England, med de stillastående grenarna inför jury. På lördagen och söndagen följer lopp. Se bilder på årets svenska deltagarbilar i toppdivisionen: från KTH, Lund, Karlstad och Chalmers.
Formula Student-bilar årgång 2008. Överst KTH och Lund, nederst debuterande Karlstad och S40-inspirerade Chalmers.
Volvo S40 av sent 1990-tal - forminspiration för Chalmers.
Stockholmska KTH, göteborgska Chalmers och Lunds universitet har varit med tidigare, men för Karlstad är det debut i år.
Den bästa svenska placeringen hittills är KTHs tredjeplats 2005.
Gissningsvis hör Chalmers bil till dem som har mest medvetet vald form. Inom de snäva kraven på en formel 1-liknande bil i miniformat har gänget försökt att återge linjerna från en Volvo S40. Närmare bestämt den bil som svensken Rickard Rydell körde när han vann 1998 års British Touring Car Championship, BTCC.
Bedöm själv hur de har lyckats. I bilden med årets fyra bilar ser du den nere till höger.
De fyra svenska lagen tävlar mot 68 andra i toppklassen.
Mer att läsa från Fordon
Ny Teknik Jobb
-
Beräkningsingenjör
-
Automationstekniker
-
Förvaltare/Utvecklare
-
Cost Estimator
-
Beräkningsingenjör
-
Specialist in Model Based Function development
-
Mekanikingenjör
-
Professor matematik
inriktning tillämpad matematik
-
Biträdande Projektledare till Flygburen ledningsplattform AEW&C
-
Professor maskinteknik
inriktning kvalitetsteknik






Kommentarer