En Ocean Harvester som dimensioneras för 100 kW i ett medelstarkt vågklimat blir cirka 12 meter lång, 4 meter bred och 2 meter hög. Det ger 600 MWh el och räcker till 40 hushåll.
Eon adopterar ny svensk vågkraftsteknik
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 18 november 2009 17:01
59 kommentarer
Den tyska energijätten Eon ska hjälpa Karlskronaföretaget Ocean Harvesting att förverkliga sin unika vågkraftsteknik. Eon går in med både pengar och vågkraftsexpertis.
Mikael Sidenmark vann regionfinalen i förra året tävling om uppfinnarpriset Skapa med sin vågkraftsteknik.
Klicka på bilden för att se den förklarande grafiken om Ocean Harvestings teknik.
Göran Tillberg.
- Här finns det en annorlunda teknik som kompletterar den gängse vågkraftstekniken. Den vill vi stötta. Ju fler idéer som provas och testas desto bättre, säger Göran Tillberg, forskningschef på Eon Nordic, till Ny Teknik.
Eon satsar ett par miljoner kronor, plus marin expertis från Eons internationella bolag för förnybar energi – Eon Climate & Renewable i Düsseldorf.
- Vi skulle applådera om fler energibolag – och Energimyndigheten - går in i Ocean Harvesting, säger Göran Tillberg.
Han är kritisk till att Energimyndigheten låtit Ocean Harvesting ansökan om stöd bli liggande i snart ett år.
- Det borde ligga i Energimyndighetens intresse att hjälpa så många nya svenska teknikbolag med exportpotential som möjligt, säger Göran Tillberg.
Börjar bygga nästa år
Ocean Harvestings grundare Mikael Sidenmark presenterade sin teknik för Göran Tillberg i våras och i dag offentliggjorde Eon sitt beslut att stötta Ocean Harvesting med pengar och teknisk expertis.
Ny Teknik får tag i Mikael Sidenmark på telefon från Danmark där han just nu testar en modell i skala 1:20 på Dansk Hydrologisk Institut DHI i Hørsholm utanför Köpenhamn.
- Just nu utvecklar vi simuleringsmodeller som blir våra verktyg framöver. Under nästa år ska vi bygga en fullskalig prototyp av en Ocean Harvester på 50 kW effekt för att sätta den i sjön 2011, säger Mikael Sidenmark.
Det slutliga vågkraftverket ska ha en effekt på 100-200 kW. Vågkraftverken placeras ut i ”vågkraftsparker” i havet och väntas generera flera gigawattimmar el per år och park.
Utjämnar vågkraften med lodet
Ett Ocean Harvesting-kraftverk består av en stor flytboj som rymmer generatorn och övrig teknik, en ankarvikt, en ankarlina och ett lod som samlar upp vågenergin och driver generatorn med ett begränsat vridmoment.
Medan de flesta andra vågkraftsaggregat är direktdrivna av vågrörelserna och växlar mellan noll och toppeffekt två gånger per vågperiod så utjämnar Ocean Harvester vågkraften med hjälp av lodet.
- Med vår patentsökta teknik utjämnar vi energin i vågorna så att generatorn producerar energi med en jämn effektnivå oavsett om vågorna är små eller stora, säger Mikael Sidenmark.
Två anställda + forskare
Mikael Sidenmark startade Ocean Harvesting Technologies i september 2007 och har utvecklat tekniken i testriggen i samarbete med Avalon Enterprise, Blekinge tekniska högskola och andra svenska vågkraftsexperter.
Nyligen anställdes Torbjörn Andersson från Kockums som teknisk chef.
- Nu är vi två heltidsanställda, han och jag, säger Mikael Sidenmark.
Till projektet har man också knutit universitetslektorn Ansel Berghuvud på Blekinge tekniska högskola och doktoranden Andreas Josefsson.
Hittills har Ocean Harvesting Technologies fått 10 miljoner kronor i riskkapital från Piren Venture AB och tre privata investerare från Blekinge och Kronoberg, bland andra Mats Fransson, vd för Anticimex i Växjö.
En ny finansieringsrunda är på gång.
Ny Teknik skrev om Ocean Harvesting i januari i år.Läs artikeln här.
Då gjorde vi också en flash-animation där lodet rör sig.Se det här.
Fakta Ocean Harvester
En 10 ton tung boj, där generator och transmissionssystem sitter inkapslade, följer vågrörelserna upp och ner.
Bojen är förankrad i havsbotten med ankarlinor som sitter uppvirade runt ankartrummor i bojen.
När bojen lyfts av en våg får dessa linor ankartrummorna att rotera och driva transmissionssystemet.
Generatorn drivs kontinuerligt och jämnt av det 40 ton tunga lodet samtidigt som överskottsenergi lagras i lodet i form av lägesenergi.
När bojen sjunker absorberas ingen energi från vågen, men generatorn fortsätter att drivas med samma kraft av den energi som finns ackumulerad i lodet.












Kommentarer
59 kommentarer Sortera: Äldsta överst