Klimatprofessorn tror på biogas
Av: Charlotta von Schultz
Publicerad 2 december 2009 00:00
26 kommentarer
Småskalig elproduktion, energieffektivisering och biogas. Björn-Ola Linnér, professor vid Centrum för klimatpolitisk forskning, vill ha ett smörgåsbord av teknik för att lösa klimatproblemen.
Vilka teknikfrågor tas upp vid klimatmötet i Köpenhamn?
- Framför allt tekniköverföringen till utvecklingsländerna. Det spännande är att det finns helt nya krav på tekniköverföring efter överenskommelsen på Bali 2007. Tidigare har det mest varit tomma slagord.
Vilken teknik syftar förhandlarna på?
- Energieffektiv teknik och förnyelsebar energi, som till exempel solpaneler och vindkraft.
Hur ska överföringen gå till?
- Det är väldigt vagt än så länge. Hur ska intellektuella rättigheter skyddas, till exempel?
Vilken teknik tror du själv på?
- Vi behöver ett helt smörgåsbord, och då blir det också viktigt att småskalig elproduktion kan integreras i elnätet. På kort sikt tror jag mycket på energieffektivisering och biogas.
- På lång sikt tror jag på solceller och nya nanomaterial. Men det är inte säkert att enbart tekniken räcker, det kan krävas livsstilsförändringar också.
Ny Teknik Jobb
-
Processingenjör till tekniska kontoret i Skellefteå
-
Operativ säkerhetschef
-
Valideringsledare
-
Kvalitets- och miljöansvarig
-
Bergmekaniker, FoU Gruvteknik
-
Automationsingenjör/ Projektledare
-
Senioringeniører til
norsk olje- og gassindustri
-
Affärsområdeschef
-
Project Manager
-
Utredningsingenjör radioaktivt avfall






Kommentarer
26 kommentarer Sortera: Äldsta överst