Saudiarabien bygger höghastighetståg mellan Mecka och Media för att underlätta för de tre miljoner pilgrimerna som varje år vallfärdar mellan de helgia städerna.
ABB snabbar upp pilgrimstågen
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 3 oktober 2012 13:27
8 kommentarer
Svenska ABB har fått en rekordorder från Saudiarabiens statliga energibolag SEC på turboteknik för SEC höghastighetståg mellan de heliga städerna Mecka och Medina.
Den nya turboteknik för växelströmsnät, som utvecklats på ABB i Sverige, gör sitt segertåg över världen med än 800 installationer hittills.
Denna turboeffekt i befintliga växelströmsnät gör att de företag som äger näten slipper bygga nya kraftlänkar när man behöver öka överföringen.
De ingående komponenterna i Facts-systemet används också för att stabilisera spänningen i elektrostålverk och i samband med att det byggs energilager vid vindkraftsparker.
Den nya rekordordern på 115 miljoner dollar från Saudi Electricity Company är den största Facts-ordern hittills, skriver ABB i ett pressmeddelande.
Facts-installationerna ska öka tillförlitligheten elnätet för de nya höghastighetstågen i Saudiarabien. I första hand handlar det om den 44 mil långa höghastighetsbanan mellan de heliga städerna Mecka och Media via King Abdullah Economic City, Rabigh, Jedda och King Abdulaziz International Airport.
Haramain High Speed Railways ska stå klar 2015 och kommer då att sänka restiden mellan Mecka och Media från dagens sex timmar till två timmar. Varje år färdas omkring tre miljoner pilgrimer mellan Mecka och Medina med enorma trafikstockningar som resultat.
Ny Teknik Jobb
-
Handläggare till avdelningen för genomförande
-
Erfaren Miljökonsult Stockholm
-
Försäljningsingenjör
-
Inspektör informationssäkerhet
-
Strålskyddsingenjör
-
Sektionschef med driv som brinner för energifrågor
-
Konsulter och specialister
-
Elkraftingenjör, stationer Gävle
-
Inspektörer inom fysiskt skydd
-
Balanstjänstingenjör




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
8 kommentarer Sortera: Äldsta överst