Sexdårarna som riskerar livet för lusten
Av: Frida Sjödin
Publicerad 19 juli 2012 11:51
6 kommentarer
Sexualdriften kan vara till nytta - men inte för alla.
Här är djuret som blir ett lätt offer för sina fiender - på grund av sin enorma sexlust.
Forskare vid universitetet i Melbourne har i en ny studie kartlagt den lilla tioarmade bläckfisken ”Bobtail squid”, också känd som ”Dumpling squid”. Det har visat sig att den blöta gynnaren, som lever utanför sydöstra Australiens kust, har en egenskap som inte direkt är till gagn i naturens hårda värld, uppger sajten newsscientist.com.
När bläckfisken i sin iver att föra sina blötdjursgener vidare får tag på en hona så utför han akten så grundligt att båda sedan blir ett lätt offer för den grymma omgivningen.
Bläckfisken tar tag i honan och håller i henne under hela akten - som tar cirka tre timmar. När den lilla bläckfisken sedan släpper så är både han och hon så utmattade att de under ungefär 30 minuter inte klarar av att simma ordentligt. Då kan bläckfisksugna fiender passa på att få sig ett skrovmål.
För att försöka undvika en sådan situation kan både honorna och hanarna byta färg från sandigt gult till mörklila med gröna och orange fläckar. De kan också sputa ut ett moln av bläck för att förvirra fiender.
Men med tanke på att den här typen av bläckfisk sällan lever över ett år, så verkar inte den metoden vara särskilt effektiv. Forskare har istället kopplat samman deras korta livslängd direkt med deras promiskuösa leverne.
Ny Teknik Jobb
-
Konsulter och specialister
-
Handläggare till avdelningen för genomförande
-
Rådgivare för återvinning och slutförvar
-
Civilingenjör/Meteorolog/Naturvetare
-
Inspektör informationssäkerhet
-
Försäljningsingenjör
-
Erfaren Miljökonsult Stockholm
-
Elkraftingenjör, stationer Gävle
-
Civilingenjör/Naturvetare
-
Erfaren Miljökonsult Umeå





Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
6 kommentarer Sortera: Äldsta överst