Så rensar du bland
dina mördarsniglar

De spanska "mördarsniglarna" har kommit till de svenska trädgårdarna för att stanna - och helt ny marknad för trädgårdsgifter och trädgårdsredskap har skapats. Välj mellan snigelgiljotiner, double killer, snigelbaren eller en natt i frysboxen.

Arion lusitanicus vid matbordet. Första fyndet gjordes 1975 i skånska Påarp. Året efter hittades den första spanska skogsnigeln i Askim i Göteborg och sedan har den vandrat upp i landet.

Arion lusitanicus vid matbordet. Första fyndet gjordes 1975 i skånska Påarp. Året efter hittades den första spanska skogsnigeln i Askim i Göteborg och sedan har den vandrat upp i landet. Foto: Wikipedia

Nu är det vår och gräsmattorna fylls snart av de brunaktiga spanska skogssniglarna Arion Lusitanicus.

På Trädgårdsmässan i Stockholm visar just nu en rad utställare upp mer eller mindre effektiva metoder att ta död på små inkräktarna.

Snigel-giljotinen Snailex Garden har en vass egg inne i klykan som delar snigeln på mitten.

Bland de mer uppfinningsrika metoderna är snigelgiljotinen Snailex Garden och mördarsnigeldödaren Double Killer.

Flera olika sprayer och ”fällor” lovar samma resultat.

Trädgårdsjournalisten och författaren Kerstin Engstrand har fört en lång kamp mot den spanska skogssnigeln, som är det mindre kända namnet på ”mördarsnigeln”.

- De äter upp växter för stora belopp och gör att folk mår psykiskt dåligt, säger hon.

- Dessutom utgör de en halkrisk.

"Ta dem på våren"
Hennes tips är att ta kampen så tidigt som möjligt på våren, medan sniglarna fortfarande är små och inte har hunnit lägga ägg.

Och hon förespråkar inte de mer extrema metoderna, utan tycker att det bästa är att plocka sniglarna levande och sedan låta dem tillbringa en natt i frysboxen.

Ett annat enkelt alternativ som Kerstin Engstrand förordar är Snigelbaren (se listan över metoder), där sniglarna i praktiken äter sig själva till döds.

Landade i Skåne 1975
Plågan med slemmiga gäster på gräsmattan uppmärksammades för första gången i västra Skåne 1975. Sedan dess har sniglarna letat sig uppåt i landet och finns nu till och med längs Norrlands kustland.

- Myndigheterna och politikerna vill inte ta i det här problemet, så det blir vi trädgårdsägare som får ta saken i egna händer, säger Kerstin Engstrand.

Kommit för att stanna
Det har gett upphov till en hel flora av små företag som tävlar om att sälja det mest mördande medlet eller metoden för att bli kvitt snigelplågan.

Själv har Kerstin Engstrand lyckats rensa sin trädgård från mördarsniglar.

Tror du att vi någonsin kan bli kvitt sniglarna?

- Nej, de har kommit för att stanna – men vi ska hålla dem i schack!

Fler artiklar av: Jonas Hållén

Fakta Snigelfakta

Förmodligen (ingen vet säkert, enligt trädgårdsexperten Kerstin Engstrand) är mördarsnigelns verkliga namn spansk skogssnigel.

Det är en – ofta - mörkt rödbrun snigel, som blir runt tio centimeter lång.

Mördarsnigeln är hermafrodit (tvåkönad) och befruktar sig själv. Den kan lägga 400 ägg per säsong.

Fakta Tio tips hur du får bukt med mördarsniglarna

•Snigelbort - en spray som enligt tillverkaren Macserien löser upp sniglarna helt och hållet. ”Spruta på kvällen, borta på morgonen,” lovar utställarna, som också hävdar att sprayen är biologisk nedbrytbar. När Macserien inte tar död på sniglar säljer företaget bland annat avfettningsmedel för bilar.

•Snailex Garden från Duo Design i Grödinge är en stavliknande käpp med en snigelgiljotin längst ner. Sniglarna fastnar i den lilla plasthylsan längst ner på staven – sedan trycker man till och trädgården är kvitt ännu en matglad marodör.

•Double Killer. Du sticker två elektroder i snigeln och trycker sedan på en knapp – voilá! Med en elchock förpassar mördarsnigeldödaren Double Killer från Idé & Copy de små liven till de sälla jaktmarkerna.

•Savegarden lanserar sin spray som ”saneringsmedel mot mördarsniglar”. Enligt etiketten på flaskan innehåller sprayen bland annat natriummetasilikat och alkohol. Sniglarna gillar det INTE och kilar runt hörnet.

•En kopparbehandlad matta som läggs runt krukor och växter. Det är Rå´Odörs recept för att hålla mördarsniglarna borta från plantorna. När snigeln kryper på får den en stöt och dras sig undan (kanske till grannens trädgård?).

…och här är några andra produkter, som inte ställer ut på mässan:

•Snigelbaren Gröna Mathilda är liten grön plastlåda, tillverkad av PET-plast. Sniglarna kryper in för att kalasa på järnfosfat, tappar aptiten och kryper sedan iväg och dör.

•Snigeltång med ficklampa – för snigeljakt sena sommarkvällar.

•Strömförande tejp - kan tejpas runt träd och krukor.

•Ölfällan. Snigeln kryper in, får sig en kallsup och drunknar i en den lilla nedgrävda plastbehållaren. Kan även fyllas med nässelvatten eller klorin.

•Krage – det snälla sättet att skydda exklusive växter.

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Anders Nordström 24 april 2008 10:11 Sortera: Senaste överst

Mördarsniglar

Vad har detta med teknik att göra?
Vill ni inte ha några prenumeranter
längre?

Anmäl

Re: Mördarsniglar

Är ju teknik för att ta hand om mördarsniglar.

Anmäl

re Torgny Lasu

Titta på prylarna som hör till.
Teknik handlar ofta om ett problem som skall lösas. I det här fallet mördarsniglar. Att problemet beskrivs ordentlig är väldigt bra för alla som skall hitta på olika metoder att avlägsna problemet.

Sedan så har vi en lista med lite olika befintliga lösningar på hur problemen avlägsnas med bilder på de tekniska lösningarna
Det är allt från riktigt low tech med en nedgrävd burk med öl till riktigt bleading edge med robotgräsklippare.
Alla dessa manicker och tillbehör skall utformas på smarta sätt för att inte bara optimera nyttan utan även optimera tillverkningen så man kan sälja prylarna med vinst.

Artikeln handlar enl mig om massa teknik.
Elektriska teknik med elspett och elektrifierade kopparmattor. Kemisk teknik med olika sprayer och kemiska föreningar. Mekanisk teknik med rent mekaniska metoder som snigelgiljotinen.

Hur tycker du en teknisk artikel skall se ut?
Allt kan ju inte handla om rymdraketer och stora projekt.
Teknik finns överallt :-)

Anmäl

Re:Lennart

Kratta,spade och en hink.Telnik att
bruka dessa kan ett barn lära sig.
Trädgårdstidningar finns att köpa
så NyTeknik behöver inte rikta sin
marknadsföring till oss.Penumeranterna
borde vara viktigare.

Anmäl

Mördarsnigel Använd Myskanka

Ett annat trevligt sätt att bli av med mördarsniglar är en Myskanka som kan enl uppgift smaska i sig 50 st per dygn. Miljövänligt om något och så får du goda ägg på köpet.
MVH Åke J

Anmäl

Snigel bane!

Sniglar over hela varlden ar ett stort problem. Inte bara vara Franska vanner har forsokt desimera dem genom att helt enkelt ata upp dem ala escargo!
Det vanligaste och mycket enkla knepet i manga lander ar att torra varma kvaller lagga ut ett salt-hinder! En val tilltagen strang med SALT strategiskt plaserad dodar ofta dessa kritter tills fukten skoljer bort saltet. Anledning till snigelns dod ar att saltet dehydrera moluskens livs-vatskor. Saltet torkar ut bade sommarens sniglar och vinterns vagbanor! Troot on di vill...

Anmäl

re Torgny Lasu

Nu var det väl lite annat än spade,kratta och hink.

Åter till frågan:
Hur tycker du en teknisk artikel skall se ut?
Allt kan ju inte handla om rymdraketer och stora projekt.
Teknik finns överallt :-)

Passa på att ge lite konstuktiv kritik när chansen ges

Anmäl

Re:Lennart

Trädgårdar borde inte NyTeknik syssla
med vi köper inte tdnigen av den
orsaken.Sedan kan du sluta med oförskämdheter.

Anmäl

Bra artikel

Äntligen en artikel som man kan ha nytta av. Min bästa metod förra sommaren som renderade i 35ooo decapiterade sniglar var sekatören.
Myskankor är nog bra men de är dagaktiva medan sniglarna är nattaktiva.
Vad skall då NT syssla med enligt Torgny? Inte miljötramsande som han så ofta skriver helt innehållstlöst om.

Anmäl

Re:Arion

Bra att du lyckas så bra med sekatören.
Men vad har det med NyTeknik att skaffa
och inte heller med miljö.Sanningen
är tydligen att NyTeknik får sponsring
Av snigelföretagen och struntar i oss
prenumeranter.Agaren och redakören
talar ju om det idagens ledare.
Köp med andra ord inte NyTeknik om
du är ingenör och intresserad av teknik

Anmäl

re Torgny Lasu

Jag ställde en enkel fråga om vad Du skulle tyckt vara en bra teknisk artikel.
Den nonchalerade du och där innan så hade du totalt struntat i de tekniska delarna av artikeln och raljerade om hinkar och krattor. Något som varken artikelförfattaren eller jag nämnt.

Sedan ställer jag artigt frågan igen och Du säger att jag är oförskämd.

Negativt gnäll leder ingenstans. Det kan konstruktiv kritik göra. Men Du varken vill eller kan leverera ett svar på en så pass enkel fråga om vad just Du tycker att NyTeknik skall skriva om. Du vill alltså inte ha artiklar som passar Dig. Utan Du vill fortsätta att kverulera och sprida dålig stämmning i kommentarerna till varje artikel.
Om det nu är så att Du faktiskt prenumererar på NyTekniks pappersupplaga så förstår jag inte varför Du är här på webbupplagan och gnäller.

Nu skall jag göra skäl för tillmälet jag fick och vara oförskämd:

Jag tycker du skall veta hut och uppföra dig som en vuxen.


Anmäl

re Torgny Lasu

Det verkar som om du är riktigt intresserad av mördarsniglar. Vem är inte det förresten? Jag är åtminstone intresserad av hur man får bort eländet.

Anmäl

Ett förslag...

Tack för tipsen, säkert jättebra. Jag väljer dock att fortsätta med en annan metod (som låter som ett skämt):

Fyll botten på några t ex tömda glassbyttor med max 1/2 cm ljus folköl och ställ ut dem i trädgården på kvällen. (Har ej provat med annan alkoholstyrka eller färg.)
På morgonen finns det flera döda(!) sniglar i varje bytta. Fungerar hos mig. Varför det fungerar och snigalrna dör vet jag inte. Lycka till för dom som vågar prova.

Anmäl

Nyheter/Energi

Så här har projektteamet från Imperial College skojat till det i Youtube-videon med deras batteridrivna framtidsbil.

Hela karossen blir batteri i ny Volvo

Volvos kommande hybridbilar kan lagra sin ström i ett kompositmaterial som både fungerar som batteri och kaross. (8 kommentarer)

Volvo bygger motorer för flera typer av nya bränslen. Här är en bil som går på dimetyleter DME.

Volvo bränsleforskar med Penn State

Alternativa bränslen, effektivare dieselmotorer och säkerhetssystem. Det är områden där amerikanska Pennsylvania State University håller hög klass och som AB Volvo tänker dra nytta av.

Vill sätta standard för elbilstest

Vill sätta standard för elbilstest

Elbilar behöver testas på annat sätt än bilar med förbränningsmotor. En sådan utrustning provas i Darmstadt.

Siemens nya vindkraftverk SWT 2,3 101 med extra stor svepyta är det som går hem bland svenska beställare just nu. Klicka för att se hela bilden.

Det blåser
Siemens
vind i Sverige

På kort tid har Siemens vunnit tre stora affärer och en mindre på landbaserad vindkraft i Sverige. Siemens slår nu in en kil i Vestas och Enercons dominans på den svenska vindkraftsmarknaden. (35 kommentarer)

Fiat 500 med eldrift.

Västerås fick första el-Fiaten

En av de första eldrivna Fiat 500 som tillverkas av EV Adapt och Aleion visades upp i Västerås i fredags. Det är Mälareneri som köpt in bilen för att se hur elsystemet påverkas av elbilar. (43 kommentarer)

Ny laddstolpe från Västeråsföretaget Park & Charge visades upp på en villamässa i Västerås förra veckan.

Svensk-norskt samarbete
om billaddare

Sverige och Norge ska gemensamt utreda var det är lämpligast att placera laddstolpar för elbilar, hur man ska hjälpa bilisterna att hitta dem och vilken teknik som är bäst för laddning och betalning. (44 kommentarer)

Nya Windows plågas av batteriproblem

Den senaste versionen av Windows har visat sig ha ett svårt fel som drabbar batterierna i bärbara datorer. Microsoft felsöker, men hotas av en svår prestigeförlust. (37 kommentarer)

Kina sätter nytt världsrekord i vindkraftsinvesteringar.

Kina mästare i vindkraft

VM i vindkraftsutbyggnad 2009 är avgjort. Kina vann överlägset, USA tog andraplatsen. Sverige gjorde ett oväntat bra resultat och hamnade på sjunde plats i Europa med 512 MW i utbyggd effekt. (102 kommentarer)

Ny sajt underlättar för vindkraftverk

Den som vill bygga vindkraftverk måste ta sig igenom en snårskog av lagar och regler. En ny sajt ska göra det lättare att hitta rätt i tillståndsprocessen. (1 kommentar)

Med 60 Stirlingkraftverk på varder 25 kW får Maricoa Solar-parken en effekt på 1,5 MW.

Första Stirling-parken invigd

Världens första kommersiella solkraftsverk med Stirlingmotorer är nu invigt. Det är de amerikanska företagen Tessera Solar och Stirling Energy Systems som satt upp 60 stycken Stirlingkraftverk i Arizona. (68 kommentarer)

Sydafrika får hjälp med pebble bed-reaktor

Sydafrika får hjälp
med pebblereaktor

Sydafrikanska PBMR Pty och japanska Mitsubishi ska tillsammans utveckla en liten kärnreaktor av typen pebble bed. (57 kommentarer)

Mats Ladeborn

Ny skola för kärnkraftchefer

Vattenfall startar utbildning för kärnkraftschefer i Tyskland tillsammans med fem andra europeiska kraftkoncerner.

Inomhusgrillar förgiftar allt fler

I takt med att allt fler grillar sin mat inomhus ökar också antalet koloxidförgiftningar visar tysk statistik. (13 kommentarer)

Lars Nordström, KTH.

KTH-ingenjör blir EU:s expert på smarta elnät

När EU-kommissionen behövde en expert på smarta elnät, även kallade smart grid, föll valet på Lars Nordström, universitetslektor på KTH i Stockholm. (5 kommentarer)

Tesla Model S.

Tesla på väg till börsen med Model S

Elbilstillverkaren Tesla Motors i San Fransisco gör en nyemission på 100 miljoner dollar och ansöker om börsnotering. (49 kommentarer)

Så här ungefär kommer Ripassos solkraftverk att se ut. Bilden är från det amerikanska projekt som Kockums varit med om att utveckla.

Veteran från Kockums nyckel i nya Stirlingbolaget

Men riskkapital från Finland och specialistkunskaper från Kockums ska det nya företaget Ripasso Energy starta serietillverkning av solvärmedrivna Stirlingmotorer. (93 kommentarer)

Miljöeffekterna av cement och betong kan bli gynnsammare med den brittiska metoden. Bilden visar byggnadsarbetare PO Högström som gjuter golv på ett bygge i Huddinge.

Brittisk betong äter CO2

Betong som tillverkas av en ny typ av cement behöver inte vara en fara för klimatet. Den kan bli en koldioxidfällla som absorberar kordioxid, hävdar det brittiska utvecklingsbolaget Novacem. (25 kommentarer)

Fortfarande höjda strålvärden i Västerås

Nya beräkningar av personalens stråldoser vid Westinghouse kärnbränslefabrik visar att en stor grupp anställda fortfarande har högre stråldoser än väntat.  Enligt bolaget ligger dessa dock under gällande gränsvärden.

Christian Azar.

Så blir du
din egen
klimatforskare

Chalmersdoktorerna Christian Azar och Daniel Johansson har utvecklat en klimatkalkylator som kan köras över internet. Nu kan vem som helst göra sina egna prognoser. (171 kommentarer)

Sveriges snålaste bil finns i Luleå

Minibilen Baldos II är Sveriges bränslesnålaste bil. Det är nu testat och dokumenterat. Inte ens en deciliter soppa per mil. (15 kommentarer)

Barack Obama, USA:s president, är rädd för att USA tappar kontrollen över miljöteknik och miljöinnovationer.

Kinas snabba tillväxt på miljöteknik oroar USA

Kina är nu störst i världen på vindkraft och solceller. Det oroar USAs president Obama. (74 kommentarer)

Gummigeneratorn ger el när den böjs

Ladda mobilen genom att andas

Bröstkorgens rörelse när du andas eller stötarna mot marken när du går. Amerikanska forskare har utvecklat en gummigenerator som omvandlar kroppens rörelser till energi. (7 kommentarer)

Stäng strömslukarna med mobilen

Kolla energiförbrukningen genom mobilkameran och använd mobilen som fjärrkontroll för att slå av energislukande apparater. (6 kommentarer)

Olycka med kärnbränslebehållare

En man anställd vid en anläggning i Tyskland vårdas på sjukhus efter en miss vid Westinghouse i Västerås. Mannen utsattes för frätande syra från en kärnbränslebehållare som skulle varit tvättad men som innehöll uranhexafluorid. (23 kommentarer)

Kärnbränslefartyget MS Sigyn.

Nu öppnas Forsmark
för avfall från Ringhals

Nu kan radioaktivt driftavfall från Ringhals kärnkraftverk åter skeppas med MS Sigyn till slutförvaring i Forsmark. Ringhals har haft slutförvaringsförbud för delar av sitt avfall sedan 2003. (22 kommentarer)

Nya pengar till kiselkarbid

Det statliga investeringsbolaget Fouriertransform köper in sig i elektronikföretaget Norstel AB för 110 miljoner kronor (10,5 M€). Fouriertransform blir därmed den största ägaren i norrköpingsföretaget, som tillverkar kiselkarbidskivor för kraftelektronik. (20 kommentarer)

Intel bygger åtta solkraftverk

Intel bygger åtta solkraftverk

Intel bygger åtta solkraftverk på sammanlagt 2,5 megawatt. Samtidigt ökar processorjätten kraftigt sina inköp av grön el. (14 kommentarer)

Experten: Strålning från uran ökar risken för att få cancer

— Det är lite förvånande att man inte haft bättre kontroll. Man har ju bedrivit verksamheten i över 30 år. (4 kommentarer)

Oacceptabelt hög strålning i svenska kärnbränslefabriken

Oacceptabelt hög strålning i svenska bränslefabriken

Lungmätningarna av de anställdas radioaktiva stråldoser på Westinghouse kärnbränslefabrik i Västerås har visat för låga nivåer . I nya mätningar uppvisar de anställda i flera fall så höga värden att de närmar sig eller överskrider gränsvärdet. (50 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 99 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Tongoys - leksaken vuxna önskar fanns när de var små

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons