Forsmarks kärnkraftverk.

Forsmarks kärnkraftverk. Foto: Vattenfall

Regeringen ger grönt ljus för ny kärnkraft

Alliansregeringen kom i går kväll överens om energipolitiken. Det innebär att förbudet mot att bygga nya kärnkraftverk upphävs.
- Kärnkraften kommer under överskådlig tid att vara en del av vår energiförsörjning, säger centerledaren Maud Olofsson.

UPPDATERAD

Igår kväll samlades alliansregeringens partiledare för en slutlig diskussion om klimat- och energipropositionerna som ska läggas fram för riksdagen den 17 mars.

Mötet resulterade i en enighet om kärnkraften som i decennier splittrat det borgerliga blocket.

Nu blåser nya vindar och resultatet från folkomröstningen 1980 om kärnkraftens framtid är inte längre lika relevant.

Uppgörelsen igår kväll innebär att nya kärnkraftverk ska kunna ersätta uttjänta verk på platser där det redan finns kärnkraftverk idag.

Samtidigt som alliansregeringen öppnar dörren för ny kärnkraft ska det ske en rejäl satsning på vindkraft.

Energieffektivisering ingår också i paketlösningen och här ska regeringen satsa runt 300 miljoner kronor de närmaste åren.

På torsdagsförmiddagen höll de fyra partiledarna i regeringen en gemensam presskonferens på Rosenbad i Stockholm för att tala om vad de kommit överens om.

Se presskonferensen i efterhand här.

Läs programförklaringen här.

Här är några punkter i uppgörelsen.

1. Sveriges kommer att ha kärnkraft som en del i energimixen under överskådlig tid

2. Lagen om att svensk kärnkraft ska avvecklas avskaffas.

3. Förbudet att bygga nya kärnkraftsanläggningar slopas.

4. Äldre reaktorer får ersättas av nya. De gamla skulle annars ha fasats ut från 2020.

5. Mer än tio reaktorer ska inte vara i drift samtidigt i Sverige.

6. Nya reaktorer får ha större kapacitet än de gamla som de ersätter.

7. Kärnkraften ska inte subventioneras som på 60-talet.

8. Reaktorernas ägare får i ökad omfattning själva ta ansvar för kärnkraftens risker.

9. Ökad konkurrens genom att försöka lösa upp samägandet mellan Vattenfall, Eon och Fortum om kärnkraftsanläggningarna.

Folkpartiledaren Jan Björklund uppmanade socialdemokraternas partiledning att kasta stridsyxan i sjön och ansluta sig till alliansens uppgörelse.

- Det var ju folkpartiet och socialdemokraterna som vid kärnkraftsomröstningen gemensamt utformade alternativ 2 i folkomröstningen. sade Jan Björklund på presskonferensen.

Fler artiklar av: Marie Feuk, Lars Anders Karlberg, Monica Kleja

Fakta Partiledarnas överenskommelse

Så här vill de fyra partiledarna att en långsiktig och hållbar energi- och klimatpolitik ska utformas.

Den svenska politiken ska bygga på samma tre grundpelare som EU-politiken - ekologiskt hållbarhet, konkurrenskraft och försörjningstrygghet.

Målet för 2020 är:

a) 50 procent förnybar energi.

b) 10 procent förnybar energi i transportsektorn.

c) 20 procent effektiva energianvändning jämfört med 1990.

d) 40 procent minskning av utsläppen av klimatgaser i förhållande till 1990.

Sparmålen ska nås med skatter och stimulanspaket.

300 miljoner kronor per år ska gå till energisparande åtgärder.

Utsläppen av växthusgaser ska minskas bland annat genom höjningar av koldioxidskatten, drivmedelskatter och energiskatter.

- Det blir första gången som Sverige får ett energieffektiviseringsprogram, sade centerledaren Maud Olofsson på presskonferensen.

Fakta Vindkraft blir tredje benet

Den svenska elproduktione står i dag på två ben - vattenkraft och kärnkraft.

Regeringen vill nu ställa Sverige på ett tredje ben - kraftvärme, vindkraft och övrig förnybar kraftproduktion.

1. Certifikatsystemet för förnybar elproduktion ska vidareutvecklas. Ett nytt mål i nivå med 25 TWh bör sättas för 2020.

2. En ny planeringsram för vinkdkraft på 30 TWh till 2020 fastställs. 20 TWh ska vara på land och 10 TWh till havs.

3. Dubbelprövningen av vindkraftstillstånd avskaffas. Kommunernas bygglov avskaffas. Länsstyrelserna och miljödomstolen blir enda instans.

4. Utredning om hur vindkraft till havs ska anslutas till nätet i land.

Regeringspartierna slår samtidigt fast att de fyra outbyggda nationalälvarna även fortsättningsvis ska skyddas från utbyggnad.

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Inge Lindahl 11 februari 2009 21:08 Sortera: Senaste överst

Grattis Sverige!

Mycket bra beslut. Det krävs realism i energipolitiken.

Anmäl

Svar till Atlantis

Verkligen! Tror verkligen de yngre generationerna undrar vad som egentligen händer?
Trots att våra kärnkraftverk är ifrån 70-talet så krävs det ca 15.000st av världens största/effektiviaste vindkraftverk att ersätta kärnkraften. (enligt Vattenfall)

Svara
Anmäl

Sätt igång och bygg bara!

För kung och fosterland, BYGG NYA KÄRNKRAFTVERK!

:)

Anmäl

Excellent.

Heh, heh, heh..

Anmäl

Tycker jag inte

tycker man ska satsa på annan teknik ist

Anmäl

Svar till R

Det gör de. Vindkraft. Vet inte riktigt vad de ska göra med den men det är säkert bra för ngn.

Problemet är i att det bortskämda folket (som är tydligen inte lika upplysta som våra kära politiker) förväntar sig elen när de vill ha den i stället för att anpassa sig till vindkraftens humör svängningar.

Svara
Anmäl

Hållbar utveckling

Äntligen
Låt oss hoppas att vi får återanvända det "utbrända" bränslet så att mängden högaktivt bränsle minskas.

Lika så får vi kanske se en ny "storhetstid" för svensk kärnteknik där vi kan utveckla effektivare nukleära processer. Kanske till och med nyttja kylvattnet till uppvärmning av hus och vägar?
Från Forsmark "spiller" vi ut värme motsvarande 550000 hus. Här finns mycket att hämta.
Man skulle kunna drista sig till att kräva nedläggning av Värtans kolkraftverk.

Bara beslutet inte kommer försent. En generation kärntekniker och ingenjörer har hunnit gå i pension. Finns det några som plockar upp den fallna stafettpinnen?
Hoppas vi kan återuppta en industri som legat i framkant men som tvingades till Törnrosasömn.

Anmäl

Svar till PeO

Det finns ingenting av kärnkraftsindustri i Sverige. Det blir utlänska bolag till 100% det kan jag lova. Detsamma gäller även för vindkraften naturligtvis.

Svara
Anmäl

Svar till PeO

Svar till Kant i stället.. (de strular här)
Beror på om du menar vem som äger industrin, var huvudkontoret ligger, eller var jobben går.
Ett kärnkraftverk består av så mycket mer än bara reaktorer.
1: Turbiner (tillverkas i finspång)
2: Trasnformatiorer (tillverkas på flera håll i sverige)
3: Reaktor ineslutning (måste tillverkas lokalt)
4: Bränsleframställning (västerås)
5: Generator (bla. Norrköping)

Jag vet inte exakt hur stor del av sjäva kärnkraftverket som är reaktorn, men skulle gissa mellan 10 och 20%. En stor majoritet av de övriga tillverkas redan i sverige. Sedan om huvudetrepernören vill använda sakerna som tillverkas i sverige eller ej, de får regleras i ett avtal i så fall.

Svara
Anmäl

AxMi-24

Ja man får väl kanske tänka på hela energisystemet och samhällets uppbyggnad om man ska skapa en ändring. inte bara på vindkraften...
säger inte att man kan avveckla kärnkraft på en gång men man kan göra mycket genom att tänka till lite

Anmäl

Svar till R

Det som lätt glöms bort är att kärnkraften producerar enorma mängder energi. För att ersätta Forsmark 3 med vindkraft av den största modellen behövs mellan 1000 och 1300 stycken vindsnurror. Var ställer vi dem? Hur gör vi när det inte blåser? O.s.v.
Tanken med vindkraft är fin men fungerar bara som utfyllnad till traditionella stora enheter.
Vattenkraft och kärnkraft står idag för c:a 85% av elförsörjningen. 13% kommer utifrån. samt 2% vindkraft.
För dem som inte minns kan jag påminna om bråken om mobilmaster. Detta kommer ju än mer på tapeten med vindkraftparker runt om i hav och natur.

Svara
Anmäl

Svar till R

Det är just det man gör med kärnkraft. Man tänker och optimisierar. Den ger minst skada på miljön per producerad kWh.

Att ha kärnkraft betyder inte att man ska sluta med spar åtgärder och liknande men det betyder att energin man måste använda kommer från miljövänligaste källan mänskligheten känner till.

Den dagen vi hittar ngt bättre blir jag glad att byta men den dagen är inte här och lär inte hända än på ett tag (då enda som har en chans där är fusion och den har tappat finansiering till förmån för subventioner av "gröna" alternativen).

Svara
Anmäl

Brister.

Vid kärnkraftverket är det rent, men vid framställningen av bränslet (brytning, anrikning, transporter) så är det ganska mycket koldioxid och radioaktiva restprodukter som skapas.

Och vid en viss halt i malmen så kommer utsläppen av koldioxid att vara större än vad vinsten med kärnkraften erbjuder.

Anmäl

Svar till NH

Det är en av anledningarna till min förhoppning om upparbetning av använt bränsle.
Om det är möjligt bör vi undvika brytning av ny uranmalm.

Svara
Anmäl

Svar till NH

Faktum är att uranbrytning inte är värre än någon annan gruvdrift. Var tror du kolen till kolkraftverk kommer ifrån? Kolgruvor är några av världens mest farliga arbetsplatser.

Radongas är alltid en risk vid gruvdrift, men den har inget med uranet att göra, den finns naturligt i marken. (Anledningen till att man kan få radon i ett hus är inte att det är byggt på en uranklump, utan att det finns radon i marken som släppts ut.). De radioaktiva utsläppen från en gruva sönderfaller också snabbt så de sprids inte långt bort från gruvan då livslängden är kort.

Angående koldioxid/energiutbyte så visst, transporter medför alltid utsläpp av CO2, men - igen - det är inte värre än transport av något annat material.

Jämför detta med CO2 för etanolbilar: Etanolen ska transporteras långa sträckor vilket ger stora utsläpp av CO2. Dessutom har etanol ett lägre energiinnehåll än bensin, så man kommer inte lika långt per liter, och man gör alltså av med mer etanol vilket också ger större utsläpp, så på det hela taget ger etanol större utsläpp än besin eller disel. Men hey, det är ju inne att köra etanolbil, så då behöver man ju inte bry sig om fakta, bara det är politiskt korrekt... (Inget påhopp på dig NH, bara en allmän tanke =)

Som PeO säger så kan man ju återanvända använt bränsle i s.k. breeder reaktorer, som faktiskt procucerar anrikat fissionabelt bränsle från icke anrikat. I dessa kan man också använda torium istället för uran, vilket är bra då torium finns i större tillgångar. En annan ide är ju MOX bränsle, som är en blandning av plutonium och uran, och alltså även där återanvänder man bränsle.

Svara
Anmäl

Svar till NH

Brytningen har vi möjlighet att göra i sverige (om viljan finns) då kommer den att ske under marken där alla maskiner är eldrivna (så som gruvan i kiruna), där drivs maskinerna med el från kärnkraftverket)
Anrikning är en process som sker med hjälp av elkraft, som då kommer från kärnkraftverket.'
Transport av kärnbränsle (använt så väl som nytt) sker i sverige primärt med fartyg. En enda vända kan förse alla kärnkraftverk i sverige med kärnbränsle för ett helt år. Man kan ta de använda kärnbränslet på returen.

Att upparbeta använt kärnbränsle är faktiskt enklare än nytt, dock skiljer processen betydligt. Finns som jag ser det idag ingen anledning att inte snurra runt bränslet till vi bränt slut på allt gammalt överblivet plutionum.
Den extra fördelen med att ha plutionumet i omlopp är att de aldrig under något tillfälle finns en större mängd plutionum på ett och samma ställe då de konternuerligt cirkulerar. Det blir därför omöjlgit att stjäla det för att göra kärnvapen.

Svara
Anmäl

Tänk om

nya kärnkraftverk blir så dyra att ingen vill bygga? Olkiluoto ger ju inga direkt lugnande signaler kring detta.

Anmäl

Svar till Knut

Detta är absolut en faktor att ta med i kalkylerna kring nybyggnad. Men om röda laget kunde stoppa in arbetslösa i miljonprogramsbyggena så kan kanske blåa kan göra motsvarande i kärnenergi industrin?

Svara
Anmäl

Svar till Knut

Fortfarande billigare än att bygga 10 000 vindkraftverk.

Svara
Anmäl

Inte en dag försent...

... eller så kanske det är det. Vi får hoppas att saker hinner förändras på fler ställen än lagboken innan alla självutnämnda miljöprofeter återkommer till makten och sätter stopp för detta beundransvärda framsteg. Folk måste som vanligt se saker med egna ögon istället för att lita på vetenskapen, så låt dem då uppleva ordentlig kärnkraft i några år och visa att vi inte kommer dö eller få muterade fiskar eller få tonvis med livsfarligt avfall som inte kan användas.

Fler människor borde lyssna på detta: http://cdn2.libsyn.com/skeptoid/skeptoid-4092.mp3?nvb=20090205131235&nva=20090206132235&t=0777c4f32a07f5aa0f026

En 10 minuter kort och koncis genomgång av fakta kring kärnkraft som alla borde lyssna på.

Anmäl

Bättre med kärnkraft än kolkraft

Ett steg i helt rätt riktning.Istället för den koldioxidutspyende kolkraften så får vi då 0kubik med koldoxidutsläpp med kärnkraft.Det borde ju även miljöpartiet förstå det positiva med.

Anmäl

Ni är förda bakom ljuset! Det kommer inte hända något!

Jag kan inte fatta hur så många tror att ny kärnkraft är billig! Det finns inget enda empiriskt eller teoretiskt argument som tyder på att ny kärnkraft kan byggas i Sverige under dessa regler! Om vi ska ha elcertifikat för 30 TWh i Sverige + Finlands reaktor + Norges miljarder på förnybar el. Hur kan då kärnkraft bli lönsam utan statliga bidrag? Vi kommer få elöverproduktion och elpriset är redan för lågt för ny kärnkraft. Den absolut tidigaste tidpunken en ny reaktor kan levera störm i Sverige är efter 2020 och då har vi enl artikeln 25 TWh från förnybara källor. Allt detta är ett politiskt spel för att senare leverera massiva subventioner till kärnkraft.

Anmäl

Svar till Upermech

Hur menar du med massiva suventioner? Avdrag på den straffskatt som de har idag?

Svara
Anmäl

Svar till Upermech

Har du hört talas om elcertifikat och vart dessa pengar går?

Svara
Anmäl

Till Peo 14:15 om kostnader

Jag lyckas inte få svarsknappen att fungera så detta kommer väl sist av kommentaerna

Om stöd från staten. Se punkt 7 i första listan ovan och på Sydsvenskan hemsida står "I överenskommelsen slås fast att inte en enda statlig krona ska satsas direkt eller indirekt för att subventionera kärnkraft."

Så då faller din idé om arbetskraften

Anmäl

Svar till Knut

Tochè. Jag tappade den delen... Men om vi nu är på väg ner i en lågkonjungtur borde det vara möjligt att skapa arbetstillfällen kring kärnenergi industrin. Då får man ju något tillbaka för pengarna man satsar i abetsöshetsåtgärder. Det vore ju bra om man satsade NU och inte sedan konjungturen vänt och folk funnit nya arbetstilfällen.
Om nu Kina satsar på 150 nya känkraftverk borde inte vi vara med där och slåss om kontrakten?

Svara
Anmäl

Sorgligt och ryggradslöst beslut

Tom grottfolket på IVA har ju nu gått med på att man kan spara stora mängder energi i samhället 20-50%(?) (exklusive vägtransporter).
För 10 år sedan var sådant otänkbart bland industriföreträdare och folkpartister iaf.
Nu, när allt mer rapporter om möjligheter till energibesparingar i industri och bostäder kommer, samtidigt med en massa lovande förnyelsebara produktonssätt som t.ex vågkraft och gigantisk vindkraft, ja då skall vi tydligen i panik besluta om att bygga ny kärnkraft!

Luktar panikångest lång väg från fossilister och monopolister som ser hela sin dominans hotad.
Precis som på fordonsbränslemarknaden med hotet från t.ex etanol med hundratals potentiella producenter som skulle kunna effektiviseras och konkurrera sunt, så ser förstås kraftbolagen sin totala dominans hotad, både av minskande efterfrågan men framförallt av konkurrerande energiproducenter.

Så länge allt handlade om att ersätta kol med naturgas var allt lungt, monoplen behövde bara byta bräsnle.
Nu har de panik i styrelserummen och lobbar tydligen stenhårt mot de ryggradslösa populistpolitikerna.

Kanske kan detta trots allt vara en del i en konspiration angående klimathotet.
Om man köpt IPCC skulle det kunna motiveras med att man vill behålla sitt monopol genom "CO2 fri" kk och/eller annan storskalig reaktorteknologi genom att offra guldkalven, naturgasen, på altaret.
Kanske det ligger ngt i klimatskeptikernas ideer om konspiration ändå..
Men de fattar ju inte att denna konspiration syftar till fortsatt dominans och maktspel i en värld som gemensamt kanske annars äntligen kunde börja lyfta sig i håret på ett aldrig tidigare skådat sätt.
Att fortsatt dominans ger nya krig och kriser i "kampen" om energin.

Anmäl

Svar till karlmb

Och naturgasen är helt CO2 fri?

Svara
Anmäl

Svar till karlmb

Vist har du en poäng där, men jag förstår inte riktigt hur kärnkraft kritiken kommer in i det hela.

Svara
Anmäl

Återanvändning, plutonium och ekonomi

Som framförst vore det mycket bra om den eventuella nya kärnkraften skulle gå att köra på det i dag "förbrukade" bränslet. Problemen är väl dock några
1: Bränslet måste upparbetas. Ingen anläggning i Sverige som klarar det, går visserligen att bygga, men det måste skeppas utomlands. Kanske till Sheffield och det vill vi knappast

2: Restprodukterna efter en breed-reaktor, blir det inte en viss del plutonium?

3: Ekonomiskt? Visst, idag har vi ett pris på kraft som stiger och kanske kan täcka kostnaden för ett kärnkraftverk? Kärnkraftel, ny, är inte så billig.

Anmäl

Svar till Tomas

1: Sheffeld har de ingen upparbetiningsanläggning, så nej, du har rätt, dit vill vi inte skicka, däremto till Sellafeld.
2: Nej, det är väll de som är sjäva bread grejejn.
3: Vist är ny kärnkraft el billig, faktum är att den t.o.m är billigare än obeskattad kolkraft. Problemet är att kärnkraft har otrolgit höga straffskatter på sig. Vilket i praktiken gör det otrolgit samhällsekonomiskt

Svara
Anmäl

Svar till Tomas

Svart till SV: (nyteknik buggar)
Ah, Sellafield var det jag, och frågan är om vi vill skicka dit. De har ju icke skött sig så bra.

Billigt? Nja, fast ingen ny kraftform är billig, kan aldrig konkurrerar med vattenkraften eller våra nuvarande kärnkraftverk.

vad blir det för rester då efter att åter kört vårt gamla bränsle? Högaktiva med kortlivade? är gräset grönt?

Svara
Anmäl

Svar till Tomas

Ju längre man kör bränslet ju mer divergerar det. Antagligen i väldigt högaktiva komponenter (som är så högaktiva att de halveras på kanske bara dagar) och dels i extremt långlivade komponenter, komponenter som är så lånlivat (lågaktivt) att det helt enkelt blir svårt att skilja dem från normala material.

Att sellafield uppför sig dåligt är nog en nyhetsanka, mycket skitsnack, väldigt lite fakta. Men vist varför inte, vi kan ju upparbeta det i sverige med om vi vill. Vi skulle ju få en klockren markand för Finland, estland letland och litauen, alla länder med mycket kärnkraft.

Det är sant att kärnkraft inte kan konkurera med ny vattenkraft eller kärnkraft. Däremot har de inget problem att konkurera med kolkraft (förusatt att kolen är beskatad på samma sätt som i övriga samhället) . För övriga krafttyper så kan kärnkraft konkurera utan fördelar.
Problemet med vindrkaft är dock att de idag tar emot enorma suvnetioner, och änn värre inte går att stänga av vid lågbehöv. Detta gör hela elmarkaden otrolgit volatil vilket kan bli mycket farligt i en lågkonjuktur.

Svara
Anmäl

Någon som räknat på målen för 2020?

Där står 50% förnybar energi, 10% förnybart i transportsektorn. Med tanke på att transportsektorn inte är försumbar....vad finns kvar? Finns det ens kvar ett utrymme för dagens kärnkraft?

Anmäl

Svar till Knut

50% förnybar energi, varav 48% är vattenkraft i norland vilket vi redan har..... dvs en blåsning

Svara
Anmäl

Svar till Knut

Kan tillägga om vi lyckas spara 4% av energin kommer den förnybara delen automatiskt att stiga till 50% då vattenkraft är det sista vi skär ner på eftersom det nästan är gratis att tillverka när verken redan är avamorterade (vilket de i sverige är)

Svara
Anmäl

Regeringen behöver bara införa detta

Ny kärnkraft som klarar högre ställda säkerhetskrav än dagens och i stället för att skapa långlivat avfall destruerar dagens, ska få uppföras.

Dessa nya verk ska dels slippa straffskatt dels få medel från slutförvarsfonden, i stället för att bidra, då de destruerar dagens avfall.

Det finns idag bara en teknik som kan klara det, dessutom till elkraftpriser som konkurrerar ut både gas och kol.

Tyvärr ryker alla vindnissar samtidigt och dagens reaktorer blir avsevärt mindre lönsamma.

Tekniken närmar sig i Japan i Tjeckien i Frankrike I Kanada.

Frågan är bara om landet lagom som skäms lite för att det finns vill vara med.

Kostar inget, bara tydliga regler som investerare kan lita på.

Ni som ännu inte hunnit fördjupa er gå in på:

http://thoriumenergy.blogspot.com/

Läs 1-4 A och B, så kan ni fortsätta med dokument på högersidan eller varför inte Thorium Gran Plan?

Det finns lösningar.

Anmäl

Avveckling enda alternativet

Målsättningen måste vara att avveckla kärnkraften även om det tar så lång tid att vi måste ersätta uttjänta verk med nya. Liksom oljan räcker inte råvaran till kärnkraften hur länge som helst, varför gå in i en återvändsgränd även om den är lång?

Anmäl

Svar till Stefan Axelsson

Du har uppenbarligen inte läst det jag länkar till ovan...
Vad synd..

Bara nuvarande svenskt avfall ger många många hundra års drift.

Maudan kommer gå till histoner som en av de dyrare ministrarna...

Nu ska de tvinga svenska elkonsumenenter betala för 30TWh/år vindel..

Om vi i stället byggde det Med MSR under mark så inget syns eller förfular..

Hamnar vi på en investeringskostnad på under 10miljarder... då avverkas avfallet i en takt med bara de reaktorerna av: 900år...
fidong vi måste blanda in Thorium och nöja oss med att starta med 3-5ton avfall, då räcker avfallet till 30000reaktorer...hm... världen behöver nog bra 10000 1GWe TMSR för att priskonkurrera ut 80% av fossilförbränningen till 2050 och därmed minska svavel, partikel och Nox utsläpp.

Så dagens knapp 500 reaktorers avfall räcker då tillsammans med Thoriuminblandning ett antal tusen år.
Först då måste vi bryta nytt uran...

Jag tror dock att om vi ersätter den tokdyra vindkraftsubventionen med TMSR verk som vi ger till fattiga kolförbrännande länder, kan vi om ett hundra tal år nå en så hög global välfärd att vi kan leka med den tidens sol, vind geoterm eller vad vi då vill, fusion kanske får ett religiöst motstånd med.

Svara
Anmäl

Svar till Stefan Axelsson

Nja, om man ska resonera på de sättet räcker inte solen hur länge som helst heller.

Med dagens energikonsumtion har vi så mycket Trituium och deterium att det kommer att räcka till solen slocknar..... hur länge behöver du energi?

Svara
Anmäl

Svar till Stefan Axelsson

Kan tillägga till de gunnar säger att vi redan har en reaktor (dock nerstängd sådan) som ligger nergrävd under stockholm och under 10års tid producerade fjärvärme åt stockholms stad och även under en exprimentperiod även producerade el åt elnätet.

Denna reaktor stängdes dock lite diskret ner i samband med barsebäcksnerstägningen och finns av någon orsak inte med i skolböckerna

Svara
Anmäl

Svar till Stefan Axelsson

Svar till SV, ingen annan..
Ehh, reaktor under Stockholm? Syftar du på den försökreaktor, som finns under KTH, men som aldrig laddades?

Nej, jag tror inte ett skvatt på det du skriver.

Svara
Anmäl

Svar till Stefan Axelsson

Svar till SV, Var får du all skit ifrån. Låter som du menar Ågestaverket som stängdes ner 1974. Förövrigt var säkerheten kring Ågestareaktorn väldigt primitiv och 1969 inträffade en allvarlig incident.

http://sv.wikipedia.org/wiki/%C3%85gestaverket

Svara
Anmäl

Låt bli vindkraften!

Vindkraften är inte miljövänlig. Den förstör miljö. Åk ner till södra Danmark och norra Tyskland och se hur det ser ut. Inte vill vi ha det så i vår vackra natur. Satsa istället på solenergi. Det kan tyvärr inte bli så mycket i Sverige men Sahara har mer än tillräckligt för hela världen.

Anmäl

Svar till Axel

Jaa! förstör afrikanernas natur istället!

Ge dig. Jag är för solenergi i Sahara men inte med argumentet att "vindkraft är så fult så det kan vi inte ha i Sverige".

Svara
Anmäl

Svar till Axel

På 50% av Sveriges yta bor 2% av vår befolkning... finns nog utrymme.

Svara
Anmäl

Intressant beslut

Att kärnkraften skall stå för sina egna kostnader är väll rimligt och självklart. Detta innebär dock att det troligen inte kommer byggas några. Sattsade pengar tar ett tag att få igen. Tyvärr missade regeringen ett beslut. Skall vi köra vidare bör vi också bryta vårt eget bränsle. Finns massor i landet. Det importerade bränsle tillverkas till stor del med kolkraftsel. Sopas mycket att det motsvarar 25% av motsvarade CO2 mängd som stenkol ger upphop till (ökoinventarie von Energisystemen, ENET i Bern).

En liten kul passus är den gode Niklas som lyckades klämma in ett etanolförakt. Vilket naturligvis inte har alls med saken att göra mer än att det kanske ingår i samma lobbygrupp som han. Hur tror han oljan kommer hit? Med SMS???

Anmäl

Tillåtet

Det är väl välkommet att det numera är tillåtet att även räkna på nya kärnkraftverk.
Avfallet har vi redan. Ny uran kan brytas i Kanada på miljökontrollerat sätt. Lakning?
Vi bekostar redan alternativ energi med ca 10% av elkostnaden och får 1% av vår el därifrån.
Kanske kan vi med nya anläggningar ersätta den Ryska kärnkraft vi importerar via Finland?

Anmäl

De har glömt En liten detalj...

Vindkraften är inte ett enkel ben, det är ett dubble ben, ena sidan är vindpropellern och andra ett oljeeldatkraftvärk som måste stå redo när vinden slutar producera kraft. Det glömmer många bort!

Anmäl

Svar till Jörgen

Men kom igen nu då, 12% av tiden producerar de ju faktiskt elkraft, de får du inte glömma!

Svara
Anmäl

Politiker inte riktigt kloka

Först lägga ner två fullt fungerande och väl underhållna reaktorer sedan börja snacka om att bygga nya.Det här börjar likna försvarspolitik,först spendera miljarder på ombyggnader och renoveringar av anläggningar sedan lägga ner.Det tro fan att pengarna tar slut när man beter sig på det sättet.Sedan tycker de att det är underligt med politikerförakt,det är snarare ett hälsotecken.Är det någon som har en ide hur man kan rösta bort ministrar som statsminister anställer?Det brukar ju så fint heta att man får de man väljer.

Anmäl

Svar till Ej förvånad

Blir inget av de 7 riksdagspartierna för varken mig eller någon av minna bekanta nästa val. Piratpartiet verkar populärast bland minna närmast bekanta för tillfället. Inte för piratkopiering, utan snarare för demokrati

Svara
Anmäl

Svar till Ej förvånad

Formuleringen i regeringens skriftliga uttalande lyder:
".. ersätta nuvarande reaktorer i takt med att de når sin ekonomiska livslängd".
Det påstås inte vara frågan om att avveckla kuranta reaktorer!
Denna regeringsformulering bjuder in till debatt och tolkning.

Svara
Anmäl

50% förnybart

är någonstans i området 200-300 TWh per år beroende på om man räknad använd energi eller tillförd. Om vi räknar med tillförd energi och bibehållen kärnkraft blir det väl ungefär 60 TWh/verkningsgraden (33%), alltså omkring 200 TWh. Transportsektorn tar väl ungefär 100 TWh och får fortsätta att vara ickeförnybar till största delen. Så vad blir då kvar? Det är ju svårt att veta vilken referens förslaget bygger på, men en konsekvens är kanske att industrin får gå över helt till el inklusive ugnar med mera.........många sköna TWh.....

Kommentarer till denna lilla räkneövning?

Anmäl

He He kul film

Kul film om det hela:
http://www.youtube.com/watch?v=EG3Tr_Z5oco&feature=channel_page

Anmäl

Jag blir ledsen

Det är som att börja om på ruta ett. När jag hör pratet om briderreaktorer, thoriumcykel, transmutation m.m. blir jag beklämd. Jag trodde att den här diskussionen var avklarad. . Phoenixreaktorn i Frankrike, som var bridertyp, kyldes med flytande natrium. Den är tack och lov nedlagd sedan många år. Det man får hoppas på nu är att dagens kalkyler för att bygga ny atomkraft blir orimligt dyra. Om kärnkraften täcker sina kostnader fullt får vi ingen kärnkraftutbyggnad och vi kan avveckla om några år.

Anmäl

Svar till Inge Lindahl

Ge ett exempel på ett enda kärnkraftverk i sverige som inte täkt sinna kostander till 100%!

Svara
Anmäl

Svar till Inge Lindahl

Man bör endast "byta ut" de befintliga Kärnkraftverken isåfall. Kärnavfall och hanteringen av radioaktiva ämnen är dyrt och livsfarligt. Måste det krävas en till katastrof för att vi ska förstå detta? Räcker med skiten som redan finns. Jag vill helst slippa cancer. Att bli beroende av uran kan väl knappast va lyckat heller. Priset på råvaran kommer ju rusa.....

Svara
Anmäl

Svar till Inge Lindahl

Före publicering av kommentarer likt dina, vore det klädsamt om du visade din allmänbildning, genom att sudera detta:
http://thoriumenergy.blogspot.com/
1-4 A och B
I ditt fall borde du kanske leta reda på smältsaltreaktorer i engelska wiki och vad IAEA har att säga i frågan.
Kanske går du så långt att du finner Fuji-12
ja då närmar du dig normal allmänbildning för fråga på NTs kommenterforum...

Kunskap är en lätt börda att bära.

Svara
Anmäl

Svar till Gunnar Littmarck

Men tror du Gunnar att IAEA är oberoende av atomindustrin. Inte sågas grenen ner som de sitter på? Jag har läst utredningen från IAEA om jordskalvet som skakade om världens största kärnkraftanläggning (8000 MW 10% av Japans elproduktion) Kashiwazaki Kawira. Den har ännu inte öppnas . IAEA menar att 0,6 liter radioaktivt material läclkte ut i Japanska havet.. Tror du på det? Det är ungefär lika mycket som jag pissar varje gång.

Svara
Anmäl

Kärnkraft mitt i Stockholm?

En kommentar till SV. Svarsknappen fungerar inte.

Den reaktor som jag tror att du åsyftar är R3 i Ågesta utanför Farsta. Det var mer eller mindre en försöksanläggning på 55MW värme och 10MW el.
Driften startade 1963 och med politikers enorma träffsäkerhet sköts styrstavarna in för sista gången 2/7-1974, mitt under den andra oljekrisen...
Danskarna var på Sverige om att bygga Barsebäck 1 och 2. Men med nya generationer och stora kolkraftverk kräver Danskarna att Barsbäck stängs vilket sker 1999 och 2005

Anmäl

Svar till PeO

Man bör också minnas att el från danska kolkraftverk halverats de senaste 15 åren........kanske inte så många som vill inse det.

Svara
Anmäl

Dåligt beslut

Jag tror detta är ett misstag. Möjligen behövs den ett tag till men jag tror man förtar pressen för att hitta alternativ. Kärnkraften är primitiv på flera sätt, inte minst farlig och sårbar. Ur terroristhänseende är den rent idiotisk.

Anmäl

Svar till Pål B

30m under mark och driven av nuvarande avfall?

Svara
Anmäl

Svar till Pål B

Och exakt hur menar du då?

Vindkraft är idiotisk och primtivt på flera sätt, inte minst farligt och sårbart, ur terrorhäsnende är det rent idiotiskt

Svara
Anmäl

Re: Gunnar Littmarck igår, 21:13

Hej Gunnar.
Nyttig länk om el, CO2, thorium mm
http://fr.arxiv.org/pdf/nucl-ex/0506004
Mvh
G

Anmäl

Äta kakan och ha den kvara

Men då sliper vi att frysa i det hära landet, och ta in kolkraft. utmärkt

Anmäl

Demokratifråga?

Trots allt folkomröstades det för 30 år sedan i frågan. Kan man bortse från det nu, eller bör en ny omröstning hållas? Hälften av de som röstade då är döda nu, hälften av de som skulle få rösta nu fick det inte då (om de ens var födda då).
Hur ofta kan man rösta i samma fråga? (Och spelar det någon roll hur det gick förra gången?)

Anmäl

Svar till Anders

Hälften döda var väl att ta i men att göra en omröstning som som skall gälla om30 år påtalade jag själv på den tiden .Röstade på linje 2 som lanserades som en förnuftig linje som att vi skulle göra det som var bäst när det gällde. Vad som är rätt eller fel vet vi ju inte än, Så mitt förslag är projektera inga nya reaktorer men stoppa rivningen av Barsebäck och avvakta för en omstart där.I annat fall bör de som beslutar öppna sin egen plånbok istället för att plundra svenska folket.

Svara
Anmäl

Till Sv tors 16:57 och 16:59

Nu förstår jag inte hur du räknar....blandar du ihop el och total energitillförsel? Vad jag förstår är det 50% förnybart totalt, inte elproduktionen.

Hela energiöverenskommelsen är kanske helt orealistisk. Andelarna är lite för jämna för att vara trovärdiga. Jag vill se en exemplifierad energitillförsel med alla bidragen (energi, inte ekonomi) for biobränsle, olja, kärnkraft, vind etc. Det är kanske så att förlslaget innebär en massiv utbyggnad av biobränsleanvändningen (fördel LRF) och att de ekonomiska realiteterna bara får kärnkraften att bli acceptabelt på pappret. En del här talar om att äntligen en riktig energipolitik som är vänligt inställd till kärnkraften........är ni säkra på att ni inte blivit lurade?

Anmäl

Svar till Knut

Se där, jag läste fel.
Detta problmet löses dock enkelt genom att mäta all förnyelsebar energi i brutto och alla annan i netto. Faktum är att de gör man redan idag. Kärnkraftens energi mäts i netto, medan biovärmekraftverken mäts i brutto.

Svara
Anmäl

Äntligen ett förnuftigt tänkande

Nu kan Sverige åter igen bli ett av väst världens ledande industriländer. 70 tals tänkande är över. Kärnkraft är det absolut bästa som finns för att Sverige ska kunna ta sig till toppen av välfärden igen.

Anmäl

Svar till POA

....men om ingen vill bygga ny kärnkraft om det visar sig vara för dyrt. Finland inger ju inte direkt de stora förhoppningarna

Svara
Anmäl

Svar till POA

Vad är det som gör att Sverige skulle komma högt upp på välfärdslistan med hjälp av kärnkraft? Andra länder klarar det utan kärnkraft.

Svara
Anmäl

Svar till POA

Och förhoppningsvis blir det en härdsmälta snart, så kan vi förbjuda er jävla kärnkraft.

Svara
Anmäl

Svar till Nicklas

Kan ingen laga svarsknappen...!
Jag får citera här istället::
"Angående koldioxid/energiutbyte så visst, transporter medför alltid utsläpp av CO2, men - igen - det är inte värre än transport av något annat material."
Nej, och det är inte transporterna av Uran som är problemet heller utan hela kedjan fram till kk-verket.

"Jämför detta med CO2 för etanolbilar: Etanolen ska transporteras långa sträckor vilket ger stora utsläpp av CO2. Dessutom har etanol ett lägre energiinnehåll än bensin, så man kommer inte lika långt per liter, och man gör alltså av med mer etanol vilket också ger större utsläpp, så på det hela taget ger etanol större utsläpp än besin eller disel. Men hey, det är ju inne att köra etanolbil, så då behöver man ju inte bry sig om fakta, bara det är politiskt korrekt... (Inget påhopp på dig NH, bara en allmän tanke =)"
Kul att en kk-älskare avslöjar sitt hat emot etanol...
Tyvärr är du som de flesta helt ute och cyklar om vi nu skall sväva ut till etanol.
De siffror på CO2 utsläpp som redovisas inkluderar hela kedjan, från odling , transporter och till den ökade åtgången pga mindre energiinnehåll jfrt med bensin.
Allt finns här, det är bara att börja jämföra..:
http://etanol.nu/forbrukning.php

Anmäl

Svar till karlmb

Uranupparbetning är en elkraftsmässig process. Den förbrukar elkraft. Elkraft som i det fallet kommer från kärnkraft. (netteffekt=kärnkraft)

Svara
Anmäl

Svar till Peo

"Svar till karlmb

Och naturgasen är helt CO2 fri?"

Nej, vem har påstått det?
Men den är bra för den som har tillgången för man kan bygga fina monopol.

Anmäl

Etanol!

Svar till karlmb

Håller med om att "SVARA" knappen borde lagas.

Etanol ger ett större utsläpp av CO2 jämnfört med bensin, ja.
MEN det är stor skillnad att elda olja från jordens inre och att förbränna bränslen som vi utvinner ur växtriket.
Etanol tillför inte något nättotillskott av CO2.

Bara som en liten parentes kan detta varatänkvärt:
1957 gick Sputnik i omloppsbana i rymden. Idag är det inte rymd där dess bana gick då.
Detta till stor del p.g.a. att vi eldat kol och olja.

Om inte Jänkarna varit så trångsynt inriktade på olan i mellanvästern skulle vi troligen ha kommit mycket längre med batteriteknologin för fordonsbruk. Om nu normalsträckan som vi kör är kring 30-40km skulle vi redan nu kunna haft elfordon i stället för dagens Ottomotorer. Kanske inte lika kul men deffinitivt mer miljövänligt. Och om jag finge råda skulle vi ladda bilen med el från kluvna atomer...

Anmäl

Svar till PeO

En liten korrigering om etanol, den ger upphov till MINDRE CO2-gas vid fordonsbruk än bensin. Och den mängd som ändå uppstår är som sagt ändå CO2-neutral. (se http://www.etanol.nu/forbrukning.php )

Gällande batterier så har det forskats massor på dem i decennier, vilket tyder på att elbilen är en tom hype.

Svara
Anmäl

Välfärden säkrad

Så länge vi fått vänta på detta beslut. Våra kärnkraftverk finns idag utan att det blåser någon jättestorm runt dem. Men att ersätta dem med nya effektivare bättre och säkrare har varit väldigt turbulent. Nu äntligen är tiden mogen. Det går inte att vara principfast mot en vettig lösning på energifrågan när ett beslut väl måste tas. Skulle vi haft alternativ att tala om skulle kärnkraften avvecklats i dag. Jag tror att förhoppningarna låg på detta när linje två och tre lade fram sina förslag. 2010 var långt fram i tiden och teknikutveckling rasade på och med ett slut datum på kärnkraft trodde man att alternativ skulle drivits fram. Skulle de vetat var vi står i dag skulle folkomröstningen sett annorlunda ut.

Nu känns det framtidstro i Sverige. Nu öppnar detta möjlighet till fler kärnkraftsverk i framtiden utan att en mur först måste rivas. Nu kan vi satsa på våra industrier som kan leva vidare utan att kvävas av koldioxidgränser. Nu är vi förberedda på en bilpark med stor andel plugg-in bilar. Nu kan vi exportera koldioxidfri energi till länder med kolkraftverk. Nu är välfärden åter säkrad.

Anmäl

Nyheter/Energi

Så här har projektteamet från Imperial College skojat till det i Youtube-videon med deras batteridrivna framtidsbil.

Hela karossen blir batteri i ny Volvo

Volvos kommande hybridbilar kan lagra sin ström i ett kompositmaterial som både fungerar som batteri och kaross. (6 kommentarer)

Volvo bygger motorer för flera typer av nya bränslen. Här är en bil som går på dimetyleter DME.

Volvo bränsleforskar med Penn State

Alternativa bränslen, effektivare dieselmotorer och säkerhetssystem. Det är områden där amerikanska Pennsylvania State University håller hög klass och som AB Volvo tänker dra nytta av.

Vill sätta standard för elbilstest

Vill sätta standard för elbilstest

Elbilar behöver testas på annat sätt än bilar med förbränningsmotor. En sådan utrustning provas i Darmstadt.

Siemens nya vindkraftverk SWT 2,3 101 med extra stor svepyta är det som går hem bland svenska beställare just nu. Klicka för att se hela bilden.

Det blåser
Siemens
vind i Sverige

På kort tid har Siemens vunnit tre stora affärer och en mindre på landbaserad vindkraft i Sverige. Siemens slår nu in en kil i Vestas och Enercons dominans på den svenska vindkraftsmarknaden. (33 kommentarer)

Fiat 500 med eldrift.

Västerås fick första el-Fiaten

En av de första eldrivna Fiat 500 som tillverkas av EV Adapt och Aleion visades upp i Västerås i fredags. Det är Mälareneri som köpt in bilen för att se hur elsystemet påverkas av elbilar. (40 kommentarer)

Ny laddstolpe från Västeråsföretaget Park & Charge visades upp på en villamässa i Västerås förra veckan.

Svensk-norskt samarbete
om billaddare

Sverige och Norge ska gemensamt utreda var det är lämpligast att placera laddstolpar för elbilar, hur man ska hjälpa bilisterna att hitta dem och vilken teknik som är bäst för laddning och betalning. (40 kommentarer)

Nya Windows plågas av batteriproblem

Den senaste versionen av Windows har visat sig ha ett svårt fel som drabbar batterierna i bärbara datorer. Microsoft felsöker, men hotas av en svår prestigeförlust. (37 kommentarer)

Kina sätter nytt världsrekord i vindkraftsinvesteringar.

Kina mästare i vindkraft

VM i vindkraftsutbyggnad 2009 är avgjort. Kina vann överlägset, USA tog andraplatsen. Sverige gjorde ett oväntat bra resultat och hamnade på sjunde plats i Europa med 512 MW i utbyggd effekt. (101 kommentarer)

Ny sajt underlättar för vindkraftverk

Den som vill bygga vindkraftverk måste ta sig igenom en snårskog av lagar och regler. En ny sajt ska göra det lättare att hitta rätt i tillståndsprocessen. (1 kommentar)

Med 60 Stirlingkraftverk på varder 25 kW får Maricoa Solar-parken en effekt på 1,5 MW.

Första Stirling-parken invigd

Världens första kommersiella solkraftsverk med Stirlingmotorer är nu invigt. Det är de amerikanska företagen Tessera Solar och Stirling Energy Systems som satt upp 60 stycken Stirlingkraftverk i Arizona. (68 kommentarer)

Sydafrika får hjälp med pebble bed-reaktor

Sydafrika får hjälp
med pebblereaktor

Sydafrikanska PBMR Pty och japanska Mitsubishi ska tillsammans utveckla en liten kärnreaktor av typen pebble bed. (55 kommentarer)

Mats Ladeborn

Ny skola för kärnkraftchefer

Vattenfall startar utbildning för kärnkraftschefer i Tyskland tillsammans med fem andra europeiska kraftkoncerner.

Inomhusgrillar förgiftar allt fler

I takt med att allt fler grillar sin mat inomhus ökar också antalet koloxidförgiftningar visar tysk statistik. (13 kommentarer)

Lars Nordström, KTH.

KTH-ingenjör blir EU:s expert på smarta elnät

När EU-kommissionen behövde en expert på smarta elnät, även kallade smart grid, föll valet på Lars Nordström, universitetslektor på KTH i Stockholm. (5 kommentarer)

Tesla Model S.

Tesla på väg till börsen med Model S

Elbilstillverkaren Tesla Motors i San Fransisco gör en nyemission på 100 miljoner dollar och ansöker om börsnotering. (48 kommentarer)

Så här ungefär kommer Ripassos solkraftverk att se ut. Bilden är från det amerikanska projekt som Kockums varit med om att utveckla.

Veteran från Kockums nyckel i nya Stirlingbolaget

Men riskkapital från Finland och specialistkunskaper från Kockums ska det nya företaget Ripasso Energy starta serietillverkning av solvärmedrivna Stirlingmotorer. (93 kommentarer)

Miljöeffekterna av cement och betong kan bli gynnsammare med den brittiska metoden. Bilden visar byggnadsarbetare PO Högström som gjuter golv på ett bygge i Huddinge.

Brittisk betong äter CO2

Betong som tillverkas av en ny typ av cement behöver inte vara en fara för klimatet. Den kan bli en koldioxidfällla som absorberar kordioxid, hävdar det brittiska utvecklingsbolaget Novacem. (25 kommentarer)

Fortfarande höjda strålvärden i Västerås

Nya beräkningar av personalens stråldoser vid Westinghouse kärnbränslefabrik visar att en stor grupp anställda fortfarande har högre stråldoser än väntat.  Enligt bolaget ligger dessa dock under gällande gränsvärden.

Christian Azar.

Så blir du
din egen
klimatforskare

Chalmersdoktorerna Christian Azar och Daniel Johansson har utvecklat en klimatkalkylator som kan köras över internet. Nu kan vem som helst göra sina egna prognoser. (171 kommentarer)

Sveriges snålaste bil finns i Luleå

Minibilen Baldos II är Sveriges bränslesnålaste bil. Det är nu testat och dokumenterat. Inte ens en deciliter soppa per mil. (15 kommentarer)

Barack Obama, USA:s president, är rädd för att USA tappar kontrollen över miljöteknik och miljöinnovationer.

Kinas snabba tillväxt på miljöteknik oroar USA

Kina är nu störst i världen på vindkraft och solceller. Det oroar USAs president Obama. (73 kommentarer)

Gummigeneratorn ger el när den böjs

Ladda mobilen genom att andas

Bröstkorgens rörelse när du andas eller stötarna mot marken när du går. Amerikanska forskare har utvecklat en gummigenerator som omvandlar kroppens rörelser till energi. (7 kommentarer)

Stäng strömslukarna med mobilen

Kolla energiförbrukningen genom mobilkameran och använd mobilen som fjärrkontroll för att slå av energislukande apparater. (6 kommentarer)

Olycka med kärnbränslebehållare

En man anställd vid en anläggning i Tyskland vårdas på sjukhus efter en miss vid Westinghouse i Västerås. Mannen utsattes för frätande syra från en kärnbränslebehållare som skulle varit tvättad men som innehöll uranhexafluorid. (23 kommentarer)

Kärnbränslefartyget MS Sigyn.

Nu öppnas Forsmark
för avfall från Ringhals

Nu kan radioaktivt driftavfall från Ringhals kärnkraftverk åter skeppas med MS Sigyn till slutförvaring i Forsmark. Ringhals har haft slutförvaringsförbud för delar av sitt avfall sedan 2003. (22 kommentarer)

Nya pengar till kiselkarbid

Det statliga investeringsbolaget Fouriertransform köper in sig i elektronikföretaget Norstel AB för 110 miljoner kronor (10,5 M€). Fouriertransform blir därmed den största ägaren i norrköpingsföretaget, som tillverkar kiselkarbidskivor för kraftelektronik. (20 kommentarer)

Intel bygger åtta solkraftverk

Intel bygger åtta solkraftverk

Intel bygger åtta solkraftverk på sammanlagt 2,5 megawatt. Samtidigt ökar processorjätten kraftigt sina inköp av grön el. (14 kommentarer)

Experten: Strålning från uran ökar risken för att få cancer

— Det är lite förvånande att man inte haft bättre kontroll. Man har ju bedrivit verksamheten i över 30 år. (4 kommentarer)

Oacceptabelt hög strålning i svenska kärnbränslefabriken

Oacceptabelt hög strålning i svenska bränslefabriken

Lungmätningarna av de anställdas radioaktiva stråldoser på Westinghouse kärnbränslefabrik i Västerås har visat för låga nivåer . I nya mätningar uppvisar de anställda i flera fall så höga värden att de närmar sig eller överskrider gränsvärdet. (50 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 99 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Tongoys - leksaken vuxna önskar fanns när de var små

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons