Kopparkapslar för kärnavfall kan korrodera

Kopparkapslarna som kärnavfallet ska förvaras i kan rosta sönder. Det visar forskning från KTH. – Vi kan inte negligera forskningsresultatet, säger Jinsong Liu, ansvarig för slutförvarsfrågor på SSM.

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Nästa år ska kärnkraftindustrin besluta om kärnavfallet ska slutförvaras i Oskarshamn eller i Forsmark.

Tanken är att det långlivade kärnavfallet ska kapslas in i koppar och omges av bentonitlera. Sedan ska avfallet placeras på 500 meters djup ner i urberget där det ska lagras i hundratusentals år.

Nu larmar Miljöorganisationernas kärnavfallsorganisation, MKG, att forskning vid Kungliga tekniska högskolan i Stockholm om slutförvaret visar på allvarliga brister. Ett larm som även nått regeringen efter MKGs yttrande i ärendet. Enligt MKG råder det även oklarheter om hur leran kommer att bete sig på lång sikt.

Svensk Kärnbränslehantering, SKB, som utarbetar metoden, har fått i uppdrag av Stråskyddssäkerhetsnämnden, SSM, att undersöka närmare om kopparkapslarna riskerar att korrodera i syrefritt vatten, som KTH-forskarna uppger. Dessa har gjort långtidsstudier som entydigt visar på detta resultat. SSM har anlitat externa experter som anser att farhågorna inte kan uteslutas. Men enligt Jinsong Lui råder oenighet i vetenskapliga kretsar.

-Det här är ingen lätt fråga, säger han.

Nu har SKB startat nya projekt som rör kopparkapslarna både teoretiska och experimentella. Resultatet kommer i slutet av året, enligt Jinsong Lui.

Fler artiklar av: Marie Feuk

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Stefan 17 december 2008 14:30 Sortera: Senaste överst

Rostiga Journalister

Och järn som ärgar? Vad är det för pappskallar som skriver NY TEKNIK nu för tiden.

OK det kanske är ny teknik som jag inte greppat än.

Det skulle vara intressant med en beskrivning på hur koppar rostar.

Ringrostig

Anmäl

Bättre att starta TMSR med än att gräva ner

De långlivade restprodukterna från våra föråldrade lättvattenreaktorer kan brännas med MSRteknik. Radioaktiviteten kommer då att avklinga mycket snabbare samtidigt som massor av energi erhålls. På köpet kan en ny typ av säker kärnenergi erhållas, TMSR. Torium Molten Salt Reactor.
Vi vet att 70% av svenskarna vill ha kärnkraft. De som var för kärnkraft 1980 hade inget alternativ i skämtet som kallades folkomröstning. Det fanns tre (nej) avvecklingsval. INGET (ja) alternativ på utökat bygge eller forskning. De samhällsfientliga införde tom forskningsförbud, den sk tankeförbudslagen. Sic!

Anmäl

Korrosion

Korrosion(Corrodere) betyder sönderfräta.
Stål söker återgå till malm genom oxidering(rost).
Koppar korroderar vanligen genom avfrätning eller genom erosion(avnötning).

Anmäl

Re:Malin B

Att 70% av svenskar vill ha utbyggd kärnkraft stämmer ej.
Det finns en enorm potential i energieffektiviseringar
och en inbesparad kWh är alltid billigare än en nyproducerad, borde väl även Du förstå!
Hade Sverige valt samma linje som vårt grannland Danmark så hade vi i vartfall ej tvingats att tänka på var man skall förvara det utbrända avfallet från kärnkraftverken i 100 000 år.

Anmäl

Rätt Malin ! Kopparkapslar behövs inte.

Om Svenskarna hade fått reda på egenskaperna för de reaktorer som Malin nämner skulle det nog inte stannat vi 70% för att satsa på denna teknik.
Hur mycket vissa personer än fantiserar om sol, vind eller att "spara sig ur krisen" kommer deras ideer aldrig att klara verkligheten.
Och Danmark som exempel ! Med all deras kolkondenskraft ! Nej Tack.! Sådant håller på att äta ut klimatet. Och hur är det med den förändrade kemi som är resultatet av allt kolsyranedfall ? Livsbetingelserna i haven påverkas mer av detta än temperaturförändringar. Och ändå framhålles sådan politik som något bra !

Anmäl

Svar till Gustav E

All deras kolkraft. Ja, hur mycket kolkraft är det egentligen i Danmark? Ungefär hälften av den danska elproduktionen baseras på kol och så är den danska elproduktionen betydligt mindre än den svenska, säg 40-45 TWh/år. Det betyder att den danska kolkraften producerar nånstans i storleksordningen 1/3 av antingen den svenska kärnkraften eller vattenkraften. Många gånger ges ju intrycket att dansk elproduktion är ohyggligt stor och ohyggligt smutsig.

Anmäl

Svar till GKN

Ja, men den rostar inte.

Anmäl

Nyheter/Energi

Så här har projektteamet från Imperial College skojat till det i Youtube-videon med deras batteridrivna framtidsbil.

Hela karossen blir batteri i ny Volvo

Volvos kommande hybridbilar kan lagra sin ström i ett kompositmaterial som både fungerar som batteri och kaross. (7 kommentarer)

Volvo bygger motorer för flera typer av nya bränslen. Här är en bil som går på dimetyleter DME.

Volvo bränsleforskar med Penn State

Alternativa bränslen, effektivare dieselmotorer och säkerhetssystem. Det är områden där amerikanska Pennsylvania State University håller hög klass och som AB Volvo tänker dra nytta av.

Vill sätta standard för elbilstest

Vill sätta standard för elbilstest

Elbilar behöver testas på annat sätt än bilar med förbränningsmotor. En sådan utrustning provas i Darmstadt.

Siemens nya vindkraftverk SWT 2,3 101 med extra stor svepyta är det som går hem bland svenska beställare just nu. Klicka för att se hela bilden.

Det blåser
Siemens
vind i Sverige

På kort tid har Siemens vunnit tre stora affärer och en mindre på landbaserad vindkraft i Sverige. Siemens slår nu in en kil i Vestas och Enercons dominans på den svenska vindkraftsmarknaden. (34 kommentarer)

Fiat 500 med eldrift.

Västerås fick första el-Fiaten

En av de första eldrivna Fiat 500 som tillverkas av EV Adapt och Aleion visades upp i Västerås i fredags. Det är Mälareneri som köpt in bilen för att se hur elsystemet påverkas av elbilar. (40 kommentarer)

Ny laddstolpe från Västeråsföretaget Park & Charge visades upp på en villamässa i Västerås förra veckan.

Svensk-norskt samarbete
om billaddare

Sverige och Norge ska gemensamt utreda var det är lämpligast att placera laddstolpar för elbilar, hur man ska hjälpa bilisterna att hitta dem och vilken teknik som är bäst för laddning och betalning. (43 kommentarer)

Nya Windows plågas av batteriproblem

Den senaste versionen av Windows har visat sig ha ett svårt fel som drabbar batterierna i bärbara datorer. Microsoft felsöker, men hotas av en svår prestigeförlust. (37 kommentarer)

Kina sätter nytt världsrekord i vindkraftsinvesteringar.

Kina mästare i vindkraft

VM i vindkraftsutbyggnad 2009 är avgjort. Kina vann överlägset, USA tog andraplatsen. Sverige gjorde ett oväntat bra resultat och hamnade på sjunde plats i Europa med 512 MW i utbyggd effekt. (101 kommentarer)

Ny sajt underlättar för vindkraftverk

Den som vill bygga vindkraftverk måste ta sig igenom en snårskog av lagar och regler. En ny sajt ska göra det lättare att hitta rätt i tillståndsprocessen. (1 kommentar)

Med 60 Stirlingkraftverk på varder 25 kW får Maricoa Solar-parken en effekt på 1,5 MW.

Första Stirling-parken invigd

Världens första kommersiella solkraftsverk med Stirlingmotorer är nu invigt. Det är de amerikanska företagen Tessera Solar och Stirling Energy Systems som satt upp 60 stycken Stirlingkraftverk i Arizona. (68 kommentarer)

Sydafrika får hjälp med pebble bed-reaktor

Sydafrika får hjälp
med pebblereaktor

Sydafrikanska PBMR Pty och japanska Mitsubishi ska tillsammans utveckla en liten kärnreaktor av typen pebble bed. (56 kommentarer)

Mats Ladeborn

Ny skola för kärnkraftchefer

Vattenfall startar utbildning för kärnkraftschefer i Tyskland tillsammans med fem andra europeiska kraftkoncerner.

Inomhusgrillar förgiftar allt fler

I takt med att allt fler grillar sin mat inomhus ökar också antalet koloxidförgiftningar visar tysk statistik. (13 kommentarer)

Lars Nordström, KTH.

KTH-ingenjör blir EU:s expert på smarta elnät

När EU-kommissionen behövde en expert på smarta elnät, även kallade smart grid, föll valet på Lars Nordström, universitetslektor på KTH i Stockholm. (5 kommentarer)

Tesla Model S.

Tesla på väg till börsen med Model S

Elbilstillverkaren Tesla Motors i San Fransisco gör en nyemission på 100 miljoner dollar och ansöker om börsnotering. (48 kommentarer)

Så här ungefär kommer Ripassos solkraftverk att se ut. Bilden är från det amerikanska projekt som Kockums varit med om att utveckla.

Veteran från Kockums nyckel i nya Stirlingbolaget

Men riskkapital från Finland och specialistkunskaper från Kockums ska det nya företaget Ripasso Energy starta serietillverkning av solvärmedrivna Stirlingmotorer. (93 kommentarer)

Miljöeffekterna av cement och betong kan bli gynnsammare med den brittiska metoden. Bilden visar byggnadsarbetare PO Högström som gjuter golv på ett bygge i Huddinge.

Brittisk betong äter CO2

Betong som tillverkas av en ny typ av cement behöver inte vara en fara för klimatet. Den kan bli en koldioxidfällla som absorberar kordioxid, hävdar det brittiska utvecklingsbolaget Novacem. (25 kommentarer)

Fortfarande höjda strålvärden i Västerås

Nya beräkningar av personalens stråldoser vid Westinghouse kärnbränslefabrik visar att en stor grupp anställda fortfarande har högre stråldoser än väntat.  Enligt bolaget ligger dessa dock under gällande gränsvärden.

Christian Azar.

Så blir du
din egen
klimatforskare

Chalmersdoktorerna Christian Azar och Daniel Johansson har utvecklat en klimatkalkylator som kan köras över internet. Nu kan vem som helst göra sina egna prognoser. (171 kommentarer)

Sveriges snålaste bil finns i Luleå

Minibilen Baldos II är Sveriges bränslesnålaste bil. Det är nu testat och dokumenterat. Inte ens en deciliter soppa per mil. (15 kommentarer)

Barack Obama, USA:s president, är rädd för att USA tappar kontrollen över miljöteknik och miljöinnovationer.

Kinas snabba tillväxt på miljöteknik oroar USA

Kina är nu störst i världen på vindkraft och solceller. Det oroar USAs president Obama. (73 kommentarer)

Gummigeneratorn ger el när den böjs

Ladda mobilen genom att andas

Bröstkorgens rörelse när du andas eller stötarna mot marken när du går. Amerikanska forskare har utvecklat en gummigenerator som omvandlar kroppens rörelser till energi. (7 kommentarer)

Stäng strömslukarna med mobilen

Kolla energiförbrukningen genom mobilkameran och använd mobilen som fjärrkontroll för att slå av energislukande apparater. (6 kommentarer)

Olycka med kärnbränslebehållare

En man anställd vid en anläggning i Tyskland vårdas på sjukhus efter en miss vid Westinghouse i Västerås. Mannen utsattes för frätande syra från en kärnbränslebehållare som skulle varit tvättad men som innehöll uranhexafluorid. (23 kommentarer)

Kärnbränslefartyget MS Sigyn.

Nu öppnas Forsmark
för avfall från Ringhals

Nu kan radioaktivt driftavfall från Ringhals kärnkraftverk åter skeppas med MS Sigyn till slutförvaring i Forsmark. Ringhals har haft slutförvaringsförbud för delar av sitt avfall sedan 2003. (22 kommentarer)

Nya pengar till kiselkarbid

Det statliga investeringsbolaget Fouriertransform köper in sig i elektronikföretaget Norstel AB för 110 miljoner kronor (10,5 M€). Fouriertransform blir därmed den största ägaren i norrköpingsföretaget, som tillverkar kiselkarbidskivor för kraftelektronik. (20 kommentarer)

Intel bygger åtta solkraftverk

Intel bygger åtta solkraftverk

Intel bygger åtta solkraftverk på sammanlagt 2,5 megawatt. Samtidigt ökar processorjätten kraftigt sina inköp av grön el. (14 kommentarer)

Experten: Strålning från uran ökar risken för att få cancer

— Det är lite förvånande att man inte haft bättre kontroll. Man har ju bedrivit verksamheten i över 30 år. (4 kommentarer)

Oacceptabelt hög strålning i svenska kärnbränslefabriken

Oacceptabelt hög strålning i svenska bränslefabriken

Lungmätningarna av de anställdas radioaktiva stråldoser på Westinghouse kärnbränslefabrik i Västerås har visat för låga nivåer . I nya mätningar uppvisar de anställda i flera fall så höga värden att de närmar sig eller överskrider gränsvärdet. (50 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 99 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Tongoys - leksaken vuxna önskar fanns när de var små

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons