"Regeringens regelförslag stoppar små producenter"

-?Regeringens förslag är ett försök att stoppa egen el i Sverige. Det säger Johan Ehrenberg, debattör och vd för företaget Egen el.

Johan Ehrenberg

Johan Ehrenberg

- Att inte ha med nettodebitering eller ett system med reglerat fastpris för den överskottsel som solpaneler och småsnurror ger de där stunderna av överskott, är att gräva ned huvudet i sanden.

Johan Ehrenberg började för tre år sedan att göra egen el till bostaden med hjälp av solceller och en vindsnurra.

Enligt regeringen står det småskaliga producenter fritt att förhandla fram kvittering av konsumerad och producerad el med nätägarna. Men det bedömer Johan Ehrenberg blir svårt.

- De enskilda småproducenterna blir nu helt hänvisade till de privata nätmonopolens åsikter. En del nätbolag är positiva, andra har varit negativa, bland de senare Vattenfall, säger han.

Han tycker heller inte att regeringen kan hänvisa till förlorade skatteintäkter som skäl till att inte införa regler för kvittning av el.

- Skattefrågan är absurd. Egen el handlar om att göra en miljöinsats. Men med en nettomätare går det att skattebelägga producerad el. Det kan elnätsbolaget göra på fakturan. Utan nettomätare kan man inte belägga egen el med elskatter och avgifter.

- Sämst med förslaget är att inmatningsavgiften inte slopas för den som under ett helt år råkar producera mer el än man konsumerar. Står man på 1 kilowattimme plus vid årsskiftet får man betala full avgift, poängterar Johan Ehrenberg.

- Detta går emot regeringens eget solcellsbidrag. Varför ska man ge bidrag till solceller och sedan bestraffa användaren om hon får ett överskott?

Av:Monica Kleja

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Martin 29 november 2009 16:12 Sortera: Senaste överst

Alliansenregeringen vill kanske hellre att Fortum & Eon, får bättre vinster

Vad Johan Ehrenberg kanske inte har insett är att vår nuvarande Alliansenregering kanske hellre vill att stora utländska multinationella energibolag som exempelvis Fortum eller Eon skall få fortsätta att behålla sina stora övervinster genom att få verka på en "oligopolmarknad".



Om den vanliga "lilla konsumenten" då får möjlighet att börja konkurrera med de "stora energijättarna" så hotas ju deras nuvarande stora vinster!



Ja, det är kanske lite underligt att vår nuvarande regering verkar vurma så för att dessa energijättar skall få möjlighet att bibehålla sina "monopol", med tanke på hur viktigt det är att vi alla borde få möjlighet till att få bidra till en minskad energianvändning, vilket är bra för miljön!?



Ja, vad tror Ni, är vår nuvarande regering utsatt för en intensiv "lobbyverksamhet" från dessa stora energijättar?

Anmäl

Svar till Lasse L

Det är väl helt i linje med deras övriga politik, att föra över tillgångar till dom som redan har från de som inte har så mycket. Därigenom kan man tvinga fram billig arbetskraft åt de som redan har mycket och därigenom får ännu mer o.s.v. Som t.ex att sänka skatten för de som har det relativt bra och samtidigt sänka inkomsterna för de som redan har det tungt.



Anmäl

Svar till Lasse L

Det tyvärr bara en fortsättning på mitt partis dvs socialdemokraternas energipolitik. De politiker vi väljer vill ha en rejäl påse med pengar att ösa ur samt lite goda mutmiddagar.

Anmäl

Svar till Orättvis politik

Nu är det väl så att om man har knapert med tillgångar så bör man inte investera dem i småskalig sol- eller vindgenererad elproduktion. Det är helt enkelt inte lönsamt och får därmed anses vara en lyxhobby för miljömedvetna människor med överskott på pengar.

Rimligt vore väl att man får betala en mindre nätavgift även på den el man säljer, nätet finns ju där för distribution oavsett vilken riktning energin går.



Sen, innan ni regeringshatare forsöker göra partipolitik av detta, bör ni läsa:

http://www.dn.se/opinion/debatt/elavregleringen-ar-ett-skrackexempel-1.704752

"Men socialdemokraterna var djupt splittrade inbördes, och i slutänden drevs avregleringen igenom av en regering med Persson som finansminister och med tämligen brett parlamentariskt stöd våren 1995."

Anmäl

Svar till Lasse L

Alliansregeringen tar väl inte emot lobbyister??? Speciellt inte de stora oligopolerna... De har ju sagt att man ser till den lilla människans valfrihet... Eller??? Då måste man väl få producera egen el på samma villkor som alla andra??? Eller ville de inte de???

Anmäl

Svar till Uppfinnarjocke

Egenproducerad el är snarare en lyxhobby för miljönaiva människor med överskott på pengar

Anmäl

Svar till Sune S

Helt rätt. Systemmässigt och ekonomiskt vansinne.

Anmäl

Vadå kvittering...?!

Tänk...



du odlar lite potatis på din lilla lott vid huset, går med två hinkar med potatis till Konsum i september och vill att du skall kunna hämta två hinkar på våren...? Ja, om du lyckas glömma bort en rad självklarheter (vilket du säert INTE gör i det fallet)...



- butiken måste få betalt för varje insats

- vill gärna också få lite vinst varje gång

- att sälja små kvantiteter = lågt pris

- att köpa små kvantiteter = högt pris

- företaget behöver ju betala skatt på det de säljer

- företagen skulle egentligen vilja att du köper all potatis/el hos dem, det är det de lever på...

- staten också (skatterna vetdu... (bl.a. för att kunna rädda SAAB som du säkert ömmar för...)

- det finns mer...



men det har jag glömt...:)

Anmäl

Svar till Mich

säkert vill du även att de hämtar/lämnar potatisen vid din dör - utan att få betalt ett öre...



du borde STÄMMA de som har LURAT i dig detta!

Anmäl

Nästan lösning.

Problemet idag är väl mer att man inte kan göra något av den energin som man går plus på under sommaren. Så frågan är.. Hur dyrt / ineffektivt vore det att göra om den energin till vätgas under sommaren och sedan använda vätgasen för att driva en bränslecell och på så vis återfå en del av energin i alla fall.

Anmäl

Tänk långsiktigt

Detta visar vilken inställning vissa har. Bara för att pay off tiden är lång såsom förutsättningarna ser ut nu behöver inte betyda att framtiden med solceller är en dålig ide. Snart kommer konverteringen till elbilar. Då jämför kunden elen mot bensin/etanol priset. Då blev kalkylen 10 ggr bättre i ett slag. Sen bor de i ett hus där solelen förbättrar deras energideklaration, så de slipper straffskatt, för att de idag har ett "slösahus", och ja man får räkna av det enl boverkets iktlinjer för energideklarationer. Plötsligt blev kalkylen bättre igen, och slutligen går elpriset upp minst 100% på 10 år vilket gör solel ägarna till vinnare.

Då Mich inställning, och fler visar, på en okunskap om ämnet, blir de därmed bara pinsamma.

Anmäl

Politik för....

Visar på ett bra sätt vem politikerna driver politiken för.

Dom stora bolagen och dom kan därmed räkna med en

"Trevlig" kickback i form av något glassigt styrelse uppdrag,

Anmäl

Energi

Grafitskum ger lampan längre liv

Lampa

En ny typ av grafitskum räddar lysdioder från överhettning. Nu är tekniken, som ger lampan längre liv, på väg ut på marknaden. 6 kommentarer

Artikellista - Energi

Äldsta tunnelbanan har blivit för varm

Världens äldsta tunnelbana, tuben i London, har blivit för varm. Nu ska den kylas med 1782 AC-anläggningar. 19 kommentarer

Strömsund klättrar i vindkraftligan

Gotland har mest vindkraft i Sverige. Men Strömsund klättar snabbt i kommunernas vindkraftstopp. Förra året fanns den lilla jämtländska kommunen inte ens med på listan, i år är Strömsund trea. 6 kommentarer

Artikellista - Energi

Generalen kan backa från vindkraftförbud

Brigadgeneralen Micael Bydén har makt att styra över hur nära flygbaserna vindkraftverk får byggas. – Sannolikheten att fyramilsgränsen blir kvar generellt är liten. 8 kommentarer

Artikellista - Energi

”Tänder inte bara för att elpriset sjunker”

LÄSARKOMMENTARER. När glödlamporna byts ut mot lysdioder kommer energiförbrukningen, i motsats till vad många tror, skjuta i höjden hävdar amerikanska forskare som drar historiska paralleller. Men Ny Tekniks läsare tar varningen med ro. I alla fall de flesta. 23 kommentarer

Artikellista - Energi

Volvo storsatsar på flytande biogas

Volvo ska under de närmaste tre åren bygga 100 testlastbilar och 20 bussar som drivs med en kombination av flytande biogas och diesel. Bilarna ska ingå i en stor demonstration av hur biogas kan användas för långväga transporter. 7 kommentarer

Så väljer du rätt lampa

Behöver du nya ljuskällor nu när 75-watts glödlampan fasas ut? Så här väljer du en ersättare. 1 kommentar

Här är blockens tekniklöften

Jobb, skatter och välfärd står i centrum i valrörelsen. I förra veckan presenterade allianspartierna sitt gemensamma valmanifest. I veckan svarade de rödgröna med ett 18-sidigt dokument som fått namnet ”Regeringsplattform”.  Men hur mycket lovar de båda blocken om innovation, teknik, energi och forskning?  Ny Teknik har granskat valmanifesten. 12 kommentarer

Artikellista - Energi

Hela Gotland strömlöst

Ett strömavbrott har gjort hela Gotland strömlöst, rapporterar TT nu på morgonen. 8 kommentarer

Statligt stöd till biogas från gödsel

Bönder som rötar gödsel till biogas ska ges ett statligt stöd på 20 öre per kWh. Det föreslår tre statliga myndigheter i dag. 14 kommentarer

75an går i graven

Onsdag 1 september träder EUs förbud för tillverkning av 75-watts glödlampor i kraft. 16 kommentarer

Artikellista - Energi

Framställer järn med solenergi

En ny metod för att framställa järn med hjälp av solenergi kan vara lösningen för att bli av med dagens stora koldioxidutsläpp vid malmberedning. 10 kommentarer

Oregano i maten minskar utsläppen

Att mata mjölkkor med oregano kan vara ett effektivt sätt att minska mjölkindustrins utsläpp av växthusgaser och samtidigt producera mer mjölk. 16 kommentarer

Artikellista - Energi

Forskarna tar plats i koldioxdfria staden

De första forskarna är nu redo att flytta in i Masdar City, den futuristiska, koldioxidfria, staden nära Förenade arabemiratens huvudstad Abu Dhabi. 12 kommentarer

Lysdioder höjer energiförbrukningen

När glödlamporna ersätts med energieffektiva lysdioder kommer energiförbrukningen i världen att öka – inte minska. Det menar amerikanska forskare som drar historiska paralleller. 80 kommentarer

Har du redan köpt lysdioder till hemmet?

Se resultatet
  • Ja 49%
  • Nej 51%
Rösta
Artikellista - Energi

Solenergi på infrarött ljus

Ett nytt klorofyll som utnyttjar infrarött ljus för att driva fotosyntes kan hjälpa till i utvecklingen av effektivare solceller. 1 kommentar

- Säkert att borra djupt

Det finns ingen anledning att stoppa djuphavsborrning efter olja, säger den norske borrexperten, Jan Krokeide, som leder Drilling Managers Forum på OLF, Oljeindustrins Landsförening i Stavanger och som har många års erfarenhet av att leta olja till havs. 4 kommentarer

Charlotte Gyllenhammar

"Tio år innan skadorna har klingat av"

Det kan ta lång tid för djurlivet i Mexikanska Golfen att återhämta sig, menar Charlotte Gyllenhammar på Naturvårdsverkets oljejour på Sweco.

Artikellista - Energi

"Om några månader är oljan borta"

- Oljan i Mexikanska Golfen kommer att vara borta om några månader, säger den svenske oljeskadeexperten Jonas Fejes.

Artikellista - Energi

"Rena cirkusen, försvaret"

Lantbrukaren Magnus Karlssons vindkraftverk i Grästorp har hamnat i blåsväder. Alla tillstånd var klara och verken i full drift. Då ändrade sig plötsligt försvaret och krävde att de ska rivas. 14 kommentarer

Här gör Försvarsmakten helt om

Försvarsmaktens krav på flygsäkerhet kring robotbasen Vidsel äventyrade en femtedel av vindkraftverken i det stora industriprojektet Markbygden. Men nu gör försvaret helt om. 8 kommentarer

Rödgrönt stöd till egen el-rörelse

Om de rödgröna vinner valet blir det fritt fram för vanliga hushåll att producera sin egen el. Små elproducenter ska kunna kvitta den el man inte själv använder mot den el man köpt från elbolaget. 27 kommentarer

Artikellista - Energi

Läsarna: ”Vindkraft = vansinne”

Vindkraften splittrar Ny Tekniks läsare. Efter nationalekonomen Marian Radetzkis utspel om att subventionerna till svensk vindkraft motsvarar sex moderna kärnreaktorer är kommentarsdebatten på Nyteknik.se i full gång. 89 kommentarer

Nya miljömål för Vattenfall i Europa

I går blev det formellt klart. Kraftkoncernen Vattenfall ändrar sin bolagsordning. Nu måste man bli miljömässiga även i övriga Europa.

Artikellista - Energi

Känd ekonom sågar dyr vindkraft

Vindkraft är en tvivelaktig affär. Det anser nationalekonomen Marian Radetzki, som räknat ut att subventionerna till svensk vindkraft motsvarar sex moderna kärnreaktorer. 191 kommentarer

Är det rätt med så stora subventioner till vindkraften?

Se resultatet
  • Ja 25%
  • Nej 75%
Rösta
Hexicon-konstruktionen är sexkantig med ett vindkraftverk i varje hörn plus eventuellt ett till i mitten.

1,5 miljarder för världens märkligaste kraftverk

NY VERSION. Fören och en halv miljard kronor kan du få ett kombinerat vindkraft- och vågkraftverk med en effekt på 60-70 MW. Om en månad visar man upp sig på riskkapitaldagen i Kista. 1 kommentar

Svenskt lysdiodmaterial blir japanskt

Patenten på den svenska metoden för att framställa ett fluorescerande material för vita lysdioder har skrivits över på ett japanskt företag. De svenska forskarna får en ägarandel i bolaget. 11 kommentarer

Artikellista - Energi

Lyckade tester med tidvattenkraft

Ett amerikanskt energiföretag har genomfört lyckade tester med en undervattensturbin. Turbinen utnyttjar tidvatten för att alstra ström och är USA:s hittills största kraftverk som får sin energi ur havet. 9 kommentarer

  • Kungens Kurva i Aitik sa du? Kul. Nu får Ikea något att tänka på. Foto: Krister Larsson/Scanpix.
  • Kungens kurva - en nyanlagd avfartsväg från nya Salmijärvidagbrotten ned på den nybyggda huvudvägen mot nya anrikningsverket. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Hela Aitikområdet är gigantiskt med en komplicerat vägsystem efter alla nya vägavsnitt som byggs i samband med nyinvesteringen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kungen ledde gröna laget - höjdarna i gröna hjälmar som fick bästa platsen när Bolidens jättinvestering i Aitik invigdes den 31 augusti. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Komfortabla och oömma skor var påbjudna. Uppfattningen om vad som är oömt skiljde mellan kungen till vänster och adjutanten till höger. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Allt det gamla ska bort - anrikningsverk, lager, truckverkstad; allt. De ligger mitt över de nya malmfynden. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Hej hå, hej hå, vi till vår gruva gå har nu blivit Bolidens inofficiella kampsång. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Med en rejäl häcksax och lång erfarenhet fick kungen bukt med bandet till den nya anrikningsanläggningen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Mission completed! Anrikningsverket invigt. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Jättelika malmkvarnar från finska Metso, drivna av ABB:s största elmotorer, maler berget till grus. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Gruset från kvarnarna går vidare till en kemisk process i bubblande kittlar från finlänska Outotech som skiljer ut kopparmalmen från gråberget. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Världens dyraste kaffebord - ett truckdäck för 400 000 kronor - per styck. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kedjorna på Catepillars stora hjullastare 994S kostar också cirka 400 000 kronor styck. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kungen äntrar den nylevererade Catepillartrucken som lastar 218 ton. Foto: Krister Larsson/Scanpix.
  • De största truckarna i dag är Cat 793D. I slutet av året får Aitik nya Cat 795 som lastar 320 ton - hundra ton mer. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Om truckarna är stora vid första anblicken så är H&P:s lingrävare 4100 ännu större. Tre skopor fyller en truck med över 200 ton sten. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Pressen fick stränga instruktioner att inte fotografera kungen när han äter. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Renskav, älgskav och fjällröding stektes över stora eldar i jättelika kåtor av presenning. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Serverat på fat av träspån med tillhörande träbestick. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Projektledaren för hela Aitikinvesteringen, Hans Jönsson, hade sparat en Aitikkeps till just detta tillfälle och den fick kungen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Tänt var det här. Kungen instrueras om hur han ska tända sprängsalvan i berget som avslutning på hela programmet. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Det blev en rejäl smäll - följd av en insmickrande bonus till kungen - ett extra fyrverkeri i blått och gult. Foto: Krister Larsson/Scanpix

Kungens Kurva i Aitik

Det var 64 år sedan kungens farfarsfar körde i diket i Kungens Kurva söder om Stockholm. Nu har kungen fått en egen kurva - i Aitik. 8

Annons
  • Kolla kameleonten
  • Kolla kameleonten
  • Kolla kameleonten

Kolla kameleonten

Skånsk skrapa skiftar färg för att ge olika siluetter. 6

En skånsk tunnel till...

En skånsk tunnel till...

... inte Kina men Köpenhamn. 27

  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka

Trafikverket ryter tillbaka

Ådalsbanan blir nästan lika bra som Botniabanan. Här är bildbevisen. 8

Se Titanic i HD

Se Titanic i HD

VIDEO. Vraket av Titanic har filmats med superavancerad bildteknik. Se första videon på Titanic i HD.

Framställer järn med solenergi

Framställer järn
med solenergi

En ny metod för att framställa järn med hjälp av solenergi kan vara lösningen för att minska koldioxidutsläppen. 10

  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång

Levande laboratorium igång

Nu flyttar forskarna in i futuristiska, koldioxidfria oljestaden. 12

KTH:s snygging på museum

KTH:s snygging på museum

Connection Machine 200, med vackra röda lysdioder, flyttar till Tekniska muséet. 4

Volvo gasar i Kina

Volvo gasar i Kina

Orkar inte vänta på egen fabrik i Shanghai. 1

  • Härmar San Francisco
  • Härmar San Francisco

Härmar San Francisco

Golden Gate-bron nu i Norrland. 6

Osannolikt bråk

Osannolikt bråk

Katedralens stenar nöter ner varandra. Nu faller huset i bitar. 4

Störande längdskillnad

Störande längdskillnad

Ny New York-skrapa väcker protester. 7

Storbror ser hur du kör

Storbror ser hur du kör

Det spelar ingen roll vad du sager till polisen. Den svarta lådan avslöjar hur fort du kört. Och det påverkar din försäkringspremie. 29

Ladda mobilen med mörker

Ladda mobilen med mörker

Prylkedjan Teknikmagasinet sörjer, sedan deras bluff avslöjats av en dagstidning. 14

Forskare löser spottets gåta

Forskare löser spottets gåta

Varför bildar vissa vätskor droppar på en tråd? Svaret på gåtan kan leda till bättre skrivare. 2

Blypennan som
 skriver i evighet

Blypennan som
skriver i evighet

En penna med stiftet av bly sägs ha nästan evigt liv. Det har även skriften som inte kan suddas. 11

Månen krymper

Månen krymper

Nyupptäckta fåror på månen bevisar att himlakroppen krymper. 1

Supersmart - och helsvenskt

Supersmart - och helsvenskt

Materialet som brädar det mesta fortsätter erövra nya sporter.

Smartare utrymning

Smartare utrymning

Forskare hoppas kunna skrota puckade regler med hjälp av verkliga exempel. 2

Vad har du i fickan?

Vad har du i fickan?

Tipsa om bästa jobbappen för ingenjörer. Maila här. 7

Bli tankad med klass

Bli tankad med klass

Här är whiskyn du kan köra på. 12

Katarina Witt.

Här testar de allt på samma ställe

Snöstorm och ökensol - alla jordens klimat ryms i BMWs avancerade testcentrum i München. 4

Google Earth ser allt

Google Earth ser allt

Mardröm för alla svartbyggen. 35

Diamant ger rakblad nio liv

Diamant ger rakblad nio liv

Ett nanotunt diamantskikt gör rakbladet vassare och extremt hållbart. Hemligheten ligger i en tysk slipteknik. 30

IR-kamera avslöjar bästa bubblet

IR-kamera avslöjar
bästa bubblet

Hur ska champagne hällas upp så att bubblorna håller sig bäst? IR-kameran visar knepet. 13

Lämna hyrcykeln var du vill

Lämna hyrcykeln var du vill

I New York inleds ett test med hyrcykelsystemet Social Bicycles. Både lås och elektronik sitter på cykeln, och därför behövs inga dockningsstationer. 20

Kraftverk på konsert med Kiss

Kraftverk på konsert
med Kiss

Urin kan bli drivmedel i bränsleceller. Bajamajan skulle därmed kunna fungera som kraftverk på rockfestivalen. 7

Bråttom till skolstarten

Bråttom till
skolstarten

Med en skolbuss som kör 590 knyck bör det bli slut på ”försen ankomst”. 17

  • Smygläs Ny Teknik Historia
  • Smygläs Ny Teknik Historia
  • Smygläs Ny Teknik Historia
  • Smygläs Ny Teknik Historia
  • Smygläs Ny Teknik Historia
  • Smygläs Ny Teknik Historia

Smygläs Ny Teknik Historia

Så fintade Electrolux Einstein, därför fick svenskt minikrypto stor betydelse under andra världskriget plus iq-test - lite av innehållet.

Annons

Jobb129 st

Annons

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

Annons Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Information från företag

NyTeknik Klipp

De coolaste kamerafunktionerna till din mobil

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se

Annons