Andrea Rossi vid ett prov av en anläggning på en megawatt, baserad på E-cat, i oktober 2011.
Svensk investering i E-cat hejdad efter test
Av: Mats Lewan
Publicerad 10 september 2012 14:50
298 kommentarer
En grupp svenska privatpersoner har sedan i somras förberett en investering i den omdebatterade energiuppfinningen E-cat. Nu hejdas investeringen eftersom tekniken inte fungerade vid ett test i förra veckan.
Läs mer
- Kalldusch för Rossis kalla fusion
- Svenska fysiker driver Ecat.com
- Svenska rapporten om E-cat ifrågasatt
- Uppsalaforskare testar Rossis E-cat
- Kalldusch för Rossis kalla fusion
- Svensk investering i E-cat hejdad efter test
- Regeringen testade Defkalions teknik
- Defkalion bjuder in till test av kall fusion
- NASA bekräftar sin forskning inom LENR
- Defkalion visade ritning men ingen teknik
- Defkalion: ”Vi har Rossis formel”
- Svenska fysiker driver Ecat.com
- Medierna missade debatten
- TV: En halv megawatt E-cat i Bologna
- Här analyseras testet av Rossis E-cat
- TV: E-cattest styrker värmeproduktion
-
Här är Rossis låda
på en megawatt -
Se energikatalysatorn
köras utan yttre energi -
"E-cat": Rossi bryter
med grekiska Defkalion -
"E-cat": Här är den
grekiska energiboxen - "E-cat": Grekiska ägare fortfarande hemliga
-
Avtal klart i USA för
energikatalysatorn -
Patent godkänt för
energikatalysatorn - Se Ny Teknik testa energikatalysatorn
-
Svenska fysiker:
Det är en kärnreaktion - Och här är 36 frågor till – med Rossis svar
- Här chattar ingenjör Andrea Rossi med läsarna
-
Så finansierar Rossi
energikatalysatorn - Kall fusion: ”Det här måste man bejaka”
- Kall fusion: 18 timmar utesluter förbränning
- Läsarna förklarar experimentet
-
Kall fusion: Här är det
grekiska företaget - Kall fusion: Forskaren vill göra längre prov
- Kall fusion ska ge en megawatt i Aten
- Kall fusion: Observatör hittade ingen dold källa
- "Det verkar intressant"
- Kall fusion – nu ska den vara klar för produktion
Investerarna skulle satsa 65 miljoner kronor i det brittiska bolaget Hydrofusion som drivs av fyra svenskar. Bolaget har ett kommersiellt licensavtal med uppfinnaren bakom E-cat, italienaren Andrea Rossi.
Villkoret var en ny mätning som kunde verifiera funktionen i Rossis E-cat – en energiuppfinning som enligt Rossi är laddad med små mängder nickelpulver, vätgas och ett antal hemliga katalysatorer.
Meningen är att mer energi ska utvecklas än vad som matas in via elektriska värmeelement. Rossis hypotes är att det sker genom en hittills okänd typ av kärnreaktion.
Vid investerarnas mätning den 6 september i Bologna kunde dock ingen värmeenergi konstateras utöver den inmatade elektriska effekten.
Investerargruppen hade gett i uppdrag åt SP, Sveriges Tekniska Forskningsinstitut, att övervaka mätningen, och den forskare som närvarade uppmätte en inmatad elektrisk effekt som var två till tre gånger högre än vad Rossi själv uppmätte (vid mätningen använde SP så kallade True RMS-instrument).
Trots detta presenterade Rossi en mätrapport den 9 september baserad på tidigare prov där en lägre inmatad effekt och ett energiöverskott redovisas.
Investerarnas mätning skedde på en ny modell med högre arbetstemperatur och annan vätgasförsörjning än i dem som Rossi tidigare demonstrerat. Också mätmetoden och strömförsörjningen var ny. Någon oberoende mätning på tidigare versioner har ännu inte redovisats.
Efter mätningen meddelade Hydrofusion att investeringserbjudandet dragits tillbaka och att företaget nu ska undersöka om mätningarna påverkar hela Ecat-tekniken eller bara den nya modellen.
Magnus Holm, vd för Hydrofusion, hänvisar till ett pressmeddelande där det står att företaget inte kan stödja några påståenden om utvecklad nettoenergi i högtemperaturprototypen.
På Ecat.com, som drivs av Hydrofusion, går det fortfarande att göra intresseanmälningar för en anläggning på en megawatt, baserad på E-cat, som kostar omkring tio miljoner kronor.
– Det är viktigt att göra en tydlig distinktion mellan högtemperaturprototypen, vilken testmätningen skett på, och den nyligen säkerhetscertifierade 1 MW-anläggningen. Vi arbetar för en separat validering av 1 MW-anläggningens fullständiga funktion, kommenterar Magnus Holm.
Rossi å sin sida skriver i sin blogg, Journal of Nuclear Physics, att den nya reaktorn fortfarande är under utveckling, att den inmatade energin måste mätas så att inga tvivel kvarstår, och att inga investeringar accepteras.












Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
298 kommentarer Sortera: Äldsta överst