Nya miljömål för Vattenfall i Europa
Av: Monica Kleja
Publicerad 24 augusti 2010 11:21
I går blev det formellt klart. Kraftkoncernen Vattenfall ändrar sin bolagsordning. Nu måste man bli miljömässiga även i övriga Europa.
Vattenfalls bolagsstämma beslutade på måndagen att anta en ny bolagsordning.
I enlighet med riksdagens beslut den 3 juni i år ändras formuleringarna så att Vattenfall inte bara ska leda utvecklingen mot en miljömässigt hållbar energiproduktion i Sverige, utan även i verksamheten i andra länder som man har anläggningar i.
Vad händer nu konkret, Ivo Banek, presschef? Hur kommer de nya målen att märkas i verksamheten?
—Nu har det sista formella steget avklarats. Men vi har redan börjat arbeta med detta.
—Vattenfalls VD Øystein Løseth har i intervjuer sagt att det handlar om en pågående process.
Kommer Vattenfall nu att sälja sina kolkraftverk i Tyskland och Polen?
—Det är för tidigt att säga något om. Men vi ska ha en strategi klar senare i år, åtminstone före årsskiftet. Jag beklagar att jag inte kan säga mer i dagsläget, säger Ivo Banek.
Øystein Løseth utsågs den 16 november 2009 till blivande VD för Vattenfall AB , och efterträder Lars G Josefsson .
Han var tidigare VD för Vattenfalls nederländska dotterbolag Nuon som Vattenfall AB beslutade att köpa för 95 miljarder SEK sommaren 2009 och som äger stora gas- och kolkraftverk i Europa. Hela affären ska vara genomförd 2015.
Ny Teknik Jobb
-
Civilingenjör/Naturvetare
-
Inspektör informationssäkerhet
-
Strålskyddsingenjör
-
Civilingenjör/Meteorolog/Naturvetare
-
Konsulter och specialister
-
Elkraftingenjör, stationer Gävle
-
Affärsutvecklingsansvarig - Gruvindustrin
-
Rådgivare för återvinning och slutförvar
-
Balanstjänstingenjör
-
Anläggningskonstruktör/Projektledare




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.