Nu rullar Volvos DME-lastbilar

Första tankstället för bio-DME invigdes i Kungens kruva.

Nu rullar Volvos DME-lastbilar

I går invigdes det första tankstället. I morgon öppnar den första bränslefabriken. Och på vägarna rullar nu de fem första, kommersiella Volvolastbilarna som drivs med biodrivmedlet DME.

Annons
Nu rullar Volvos DME-lastbilar

I morgon torsdag invigs den första fabriken för bio-DME i Piteå.

Nu rullar Volvos DME-lastbilar

Lars Mårtensson

Verktyg

De fem DME-lastbilarna kommer att rulla i södra Stockholm där det första tankstället för bio-DME invigdes i går, tisdag.

Bränslet kommer från företaget Chemrec som i morgon torsdag officiellt inviger världens första fabrik för bio-DME i Piteå.

- För att ett nytt bränsle ska kunna etablera sig krävs produktion, distribution och anpassade fordon. Nu har vi alla tre delarna på plats i ett unikt samarbete som är väldigt spännande, säger Volvo Lastvagnars miljöchef Lars Mårtensson.

Volvo har utvecklat tunga fordon som drivs med DME sedan slutet av 1990-talet. Det finns flera skäl till att bränslet är attraktivt enligt Lars Mårtensson.

- Det är ett väldigt bra dieselmotorbränsle. Det är energieffektivt och har väldigt låga utsläpp. Jämfört med diesel minskar koldioxidutsläppen med 95 procent om fordonet drivs med bio-DME.

För att kunna köras på DME har lastbilarna fått en ny tank där bränslet förvaras flytande vid 5 bars tryck.  Anpassningar har också gjorts av insprutningssystemet och programvaran för motorstyrningen. Även bränslepumpen har bytts ut.

De första lastbilarna kommer att kunna gå 40 mil på en tank DME.

- I framtiden ska de kunna gå runt 100 mil på en tank, säger Lars Mårtensson.

Under hösten kommer ytterligare tre tankställen att öppnas i Göteborg, Jönköping och Piteå. Alla DME-tankställen drivs av oljebolaget Preem som deltar i projektet vid sidan av Volvo och Chemrec.

Totalt kommer tio Volvo-lastbilar  att rulla i projektet som pågår under två år och som finansieras av EU, Energimyndigheten och de deltagande företagen.

Efter det sker en utvärdering. För att det ska bli en satsning på DME i stor skala krävs bland annat fler anläggningar för att tillverka bio-DME.

Chemrecs pilotanläggning som invigs i morgon torsdag i Piteå har en kapacitet på fyra ton per dag.

- Det räcker mer än väl för att försörja fordonen i det här första testet, säger Patrik Löwnertz, marknadschef på Chemrec.

Bränslet tillverkas genom förgasning av svartlut, en energirik restprodukt från massatillverkning. Även om invigningen av pilotanläggningen sker i morgon kommer själva tillverkningen igång först i november. Till en början kommer därför lastbilarna att tankas med DME som görs av naturgas.

Chemrec planerar också en storskalig anläggning för bio-DME i anslutning till Domsjö fabriker i Örnsköldsvik med en kapacitet på 100 000 ton per år.  Den kan dock stå klar tidigast 2014.

Marie Alpman

Fakta Dimetyleter

DME står för dimetyleter och när bränslet framställs ur biomassa kallas det bio-DME. DME kan även framställas av naturgas.

Vid Chemrecs fabrik i Piteå tillverkas bio-DME av svartlut, en energirik, trögflytande bioprodukt från massaindustrin. Svartluten förgasas och bildar syntesgas som sedan omvandlas till DME i två katalytisk steg.

Bränslet är en gas men omvandlas till vätska redan vid ett lågt tryck på fem bar. DME både lagras och transporteras i vätskeform. Hanteringen liknar den för gasol.

Bio-DME som bränsle i en dieselmotor ger lika hög verkningsgrad och en lägre ljudnivå jämfört med traditionella motorer. Jämfört med diesel ger bio-DME 95 procent lägre koldioxidutsläpp. Förbränningen ger dessutom mycket låga utsläpp av partiklar och kväveoxider.

Energiinnehållet är 28 MJ/kg jämfört med 43 MJ/kg för diesel.

DME från naturgas används i dag som drivgas i sprayflaskor och för skumning av skumplast. Men DME från naturgas eller kol används också i flera länder som drivmedel.

Marie Alpman Av: Marie Alpman
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

60 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (60)
Antal kommentarer:

Startsidan

FOU-LIGAN 2013
Tillsats som spar energi

Tillsats som spar energi

Temperaturen var ”bara” 120 grader när asfalten lades i garaget i Friends Arena i Solna. Hemligheten är en ny tillsats. 6 kommentarer

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Sara Mazur vet vad hon skulle göra som statsminister för en dag.

20 år med svensk FoU

Förra året försvann drygt 1600 FoU-jobb inom hos storföretagen. 1

Här är bilden 2013

Här är orterna med flest forskare och utvecklingsingenjörer. 9

Därför behöver Bombardier Kina

Utvecklingen inom järnväg drivs från Kina. 1

Mer om alla företagens utvecklingsprojekt

Läs mer om de 30 rankade företagen. 0 kommentar

Örat fick inbyggd antenn

TV: Örat fick inbyggd antenn

Med celler och nanopartiklar har forskare med en 3d-printer skapat ett öra med inbyggd antenn.

Fick ny käke

Fick ny käke

För första gången har en patient fått en ny underkäke som skrivits ut i en 3d-skrivare. 13 kommentarer

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 26%
  • Nej 64%
Rösta
Öppning för Kockums

Öppning för Kockums

Australien har i en överenskommelse med FMV säkrat rättigheterna att använda svensk undervattensteknik i en kommande ubåt. 14 kommentarer

Norge blickar mot Sverige.

Norge kan komma att köpa nya svenska ubåten A26. 26 kommentarer

Här är Kinasaaben

Här är Kinasaaben

Kinesiska Baic visar nu bild på sin version av Saab 9-5 som man köpte rätten till att tillverka 2009. 21 kommentarer

Klarar Volvo att bli ett premiummärke?

Klarar Volvo att bli ett premiummärke?

Det är lätt att säga ”premium” men betydligt svårare att skapa bilar som lever upp till kraven, konstaterar motorjournalisten Eric Lund.

Taken som fångar mest sol

Taken som fångar mest sol

Stockholms stad solkarta visar på vilka tak det fungerar bäst att ta tillvara solenergin. 15 kommentarer

Läs mer om solenergi

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Annons
Laddhybriden testas i trafik

Laddhybriden testas i trafik

Volvos laddhybridbussar syns nu i stadstrafiken i Göteborg. Tre bussar går på en linje. 93 kommentarer

Läs mer om batteriteknik

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Dna-utbytet kan slå fel

Dna-utbytet kan slå fel

Sverige deltar från i höst i utbytet av miljontals dna-uppgifter i register i Europa. Men falska träffar kan peka ut oskyldiga. 20 kommentarer

Krimteknik får global standard

Brottsligheten är ofta internationell.

Mekaniska pumpen tar plats

Mekaniska pumpen tar plats

GRAFIK. Med det mänskliga hjärtat som förebild har ett litet Västeråsbolag utvecklat en unik hjärtpump. 6 kommentarer

Grafen slår fast ampere

Grafen slår fast ampere

En elektronpump av grafen kan ge en ny definition av SI-enheten ampere. 9 kommentarer

Läs mer om grafen

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

”Geniernas tid är förbi”

”Geniernas tid är förbi”

Harald Ludanek, tidigare chef för VW:s fordonsutveckling, tar över jobbet som ny FoU-chef på Scania. 24 kommentarer

Så ska gruvstaden flyttas

Så ska gruvstaden flyttas

GRAFIK. Kiruna är det största projekt för stadsomvandling någonsin. Både över och under jord ska gruvstaden flytta. 5 kommentarer

Spår med gps hur marken rör på sig

Bergmekanikernas prognoser bli allt viktigare.

Här är nya bilar 
riktiga dödsfällor

Här är nya bilar
riktiga dödsfällor

Bilmodeller som säljs i Brasilien ser ut som på andra håll i världen men skördar mångdubbelt fler liv vid olyckor. 45 kommentarer

Borde biltillverkarna följa en internationell standard för säkerhet?

Se resultatet
  • Ja 84%
  • Nej 16%
Rösta
DEBATT
SKB testar att borra horisontella schakt i berggrunden för slutförvaring av utbränt kärnbränsle.

”Fel plats - fel koncept”

Berget i Forsmark håller inte för slutförvar för utbränt kärnbränsle. SKB försöker nu styra bort kritiken mot sitt koncept, skriver debattören. 50 kommentarer

Motorn blir Volvostandard

Motorn blir Volvostandard

Volvo personvagnar startar nu produktionen av den enhetsmotor som blir standard i alla modeller framöver. 44 kommentarer

”Skrota våra uråldriga tåg”

”Skrota våra uråldriga tåg”

LÄSARKOMMENTARER. Släpp in Kina. Det är dags att göra oss av med våra uråldriga tåg.
Artikeln om att Kina vill bygga nät för höghastighetståg i Sverige rör upp känslor. 46 kommentarer

Kina vill finansiera nordiska snabbtåg

Kina erbjuder sig att finansiera byggandet av ett nytt skandinaviskt järnvägsnät för höghastighetståg. 149 kommentarer

”Det handlar inte om tåg”

Att bygga höghastighetståg handlar inte om tåg. Det menar professor Andrew McNaughton. 11

Trafikverket söker lösning

Höghastighetståg mellan Sveriges tre största storstadsregioner kan bli en realitet. 12

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

TEKNIKHISTORIA. Med Rapidloken fick Sverige ett lok som med låg vikt kunde dra expresståg utan att slita för mycket på rälerna, och som framför allt såg snabbt ut. 17 kommentarer

Har du koll på järnvägen?

Häng med på Ny Tekniks fartfyllda quiz. Till quizet

Mobbning påverkar arbetsmiljön

Mobbning påverkar arbetsmiljön

Utfrysning och förlöjliganden. För många är det en verklighet på arbetsplatsen. Och den drabbade har inte tillräckligt skydd, anser Sveriges Ingenjörer.

Japanska tåg klarar snön

Japanska tåg klarar snön

De japanska snabbtågen håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. Här är ritningar på lösningar. 78 kommentarer

Här är superdatorn 
som sköter talet

Här är superdatorn
som sköter talet

BILDSPEL. KTH-forskare tar superdatorn Lindgren till hjälp i simuleringar som ska avslöja talorganens dolda hemligheter. 1 kommentar

Sökes: Energimakthavare!

Sökes: Energimakthavare!

EFTERLYSNING. Ny Teknik kartlägger för andra gången makthavarna i Energisverige. 58 kommentarer

Hela listan: De 50 mäktigaste 2008

Ny Teknik har som första tidning identifierat de 50 viktigaste makthavarna. 3 kommentarer

Så gick cyberattacken till

Så gick cyberattacken till

Tjuvar stal 300 miljoner kronor från tusentals bankomater över 20 länder. ”Det är den mest sofistikierade cyberattacken som avslöjats hittills”, uppger åklagare i USA. 33 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz
Hur raka riktigt rätt?

Hur raka riktigt rätt?

TEKNIKFRÅGAN. Kan du besvara frågan om rakning? 6

Test: Här är bästa plattan

Test: Här är bästa plattan

Den nya skärmen är väldigt bekväm att läsa på. 1

Volvo tar hjälp av Mafia

Volvo tar hjälp av Mafia

Biltillverkaren tar efter Ericsson. 1

Rekord för trådlös datatrafik

Rekord för trådlös datatrafik

Dataöverföringen mellan höghusen gick i fiberfart. 5

Stångas mot arktisk is

Stångas mot arktisk is

Finska varvet Arctech har levererat två offshorefartyg som ska brottas med is i Ochotska havet. 2

Mobilen konkurrent på BB

Mobilen konkurrent på BB

Forskare pekar på att mobilen drar uppmärksamheten från den nyfödda. 6

Slutspanat i universum

Slutspanat i universum

Rymdobservatoriet Herschel har slut på kylmedel. 7

Higgs boson förklarat

TV: Higgs boson förklarat

Dr Derek Muller berättar varifrån vår massa kommer. 4

Svenskar populära Marsianer

Svenskar populära Marsianer

Två svenskar är bland de mest populära av de 78000 som vill bosätta sig på Mars. 8

Kläder som andra skinn

TV: Kläder som andra skinn

Teknik förs allt närmare kroppen och integreras med saker vi bär. 6

Så svänger borren i hålet

Så svänger borren i hålet

TEKNIKFRÅGAN. Läsarna vet. 2

Fixa glass med kväve

TV: Fixa glass med kväve

Yaleprofessorn visar hur. 10

"Rymdrobot" över isen

TV: "Rymdrobot" över isen

Nasa lånar rymdteknik för isroboten som släpps iväg på Grönland. 7

Världens segaste knut

Världens segaste knut

Slå en knut på fibern så tål den 25 gånger större belastning. 21

Volframtyg klarar strålning

Volframtyg klarar strålning

Aramidfibrer belagda med volfram kan användas i kläder som skyddar mot radioaktiv strålning. 15

Billig i dubbel mening

Billig i dubbel mening

TEST. Av nya Chromedatorn. 15

Nu får Ikea se upp

TV: Nu får Ikea se upp

Här är möblerna som inte behöver monteras. 8

Skruva i oledlampan

Skruva i oledlampan

Här är oledlampan som har formen av en glödlampa. 32

Proffsmikro för mobilen

TV: Proffsmikro för mobilen

Ett mikroskop som monteras på mobilen förstorar upp till 80 gånger. 3

Ger prognoser via sms

Ger prognoser via sms

Miljoner småbrukare ska få tillgång till väderprognoser från svenska Ignitia. 1

Hur mycket tål röret?

TV: Hur mycket tål röret?

Vad händer när betongcylindern belastas med 700 ton? 7

Håller tummarna snabba

Håller tummarna snabba

Tangentbordet Kalq ökar farten med 34 procent - om du skriver med tummarna. 2

Volvos värsting i produktion

Volvos värsting i produktion

Volvo S60 Polestar tar upp kampen i prestandaklassen. 6

Lös matteproblemen som förvaltarna gick bet på

Lös matteproblemen som förvaltarna gick bet på

Försök lösa uppgifterna som ingick i matteduellen mellan Brummer & Partners och gymnasieeleverna. 1

Spottar fram oljeersättare

Spottar fram oljeersättare

En unik svensk teknik kan få sitt kommersiella genombrott på ett massabruk i USA. 8

Ritning avslöjar: Så ser nästa Iphone ut

Ritning avslöjar: Så
ser nästa Iphone ut

Ritningar visar nytt Apple-patent. 7

Annons

jobb133 st

Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Lär dig allt om datorn

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se