Boende kräver byggstopp för Citybanan
Av: Monica Kleja
Publicerad
6 maj 2009 11:04
57 kommentarer
Senaste av RedPee1000 16 maj 2009 19:16
Stoppa genast byggandet av Citybanan! Det kräver de boende runt Odenplan i Stockholm. I dag överklagar de miljövillkoren för norra delen av tågspåret till Miljööverdomstolen. Bland annat klagar de på att hela Odenplanstorget blir en byggkrater åren 2009-2017.
* Grundvattenuttaget under drift blir 15 gånger större än beräknat.
* Riskerna med grundvattenuttag tillsammans med sprängningar och schaktningar är inte utredda.
* Schaktkratern vid Odenplanstorget, där en station ska ligga, blir nio gånger större än beräknat i Järnvägsutredningen 2003.
* Byggtiden för kratern blir nio år – sex år längre än beräknat 2003.
* Ingetdetaljerat geotekniskt eller hydrologiskt underlag fanns när regeringen enligt miljöbalken tillåtlighetsprövade Citybanan 2005.
De boende i fem bostadsrättsföreningar runt omkring Odenplan, två bostadsrättsinnehavare och två hyresgäster går nu till storms mot det miljötillstånd för Citybanan som Miljödomstolen nyligen gav Banverket.
Via sitt ombud, miljörättsadvokaten Staffan Michelson, lämnar de i dag in ett överklagande till Miljööverdomstolen.
I det kräver de ett omedelbart stopp för de pågående byggnadsarbetena av tågtunneln i fråga om den norra sträckningen mellan Riddarholmen och Tomteboda.
Formellt begär de att Miljööverdomstolens undanröjer Miljödomstolens beslut att Banverket får fortsätta att spränga – även i det fall tillståndet överklagas.
Banverkets projektledare för Citybanan Kejll-Åke Averstad har i intervju med Ny Teknik försäkrat att man ska gå försiktigt till väga och att det inte kommer att finnas någon rasrisk under byggtiden.
Men fastighetsägarna vid Odenplan är inte nöjda.
–Vi är rädda att Banverket bygger fast sig till ”the point of no return” och att det ska bli försent att ändra på sträckningen och villkoren, säger Staffan Michelson.
De villkor som Miljödomstolen nyligen slog fast gäller hur mycket grundvatten som Banverket får leda bort under och efter byggandet av tågtunneln och arbetstunnlar.
Fastighetsägarna vid Odenplan anser att Banverkets ansökan om tillstånd till bortledning av grundvatten bör avvisas helt och hållet.
Enligt dem har domstolen tillåtit 15 gånger mer vatten att läcka in i tunnlarna under driften, än vad som beräknades i Järnvägsutredningen 2003.
I stället för 1 liter vatten per minut och 100 meter tunnel, får Banverket under driften släppa in 15 liter per minut och 100 m tunnel. Detta vatten ska sedan pressas tillbaka via återinfiltration så att grundvattennivåerna upprättshålls.
Villkoret för själva byggperioden är satt så att Banverket under åtta år får släppa in 824 liter per minut för hela sträckan på 3 969 meter.
– Läckagegränser borde ha reglerats för mycket kortara delsträckor. Annars blir det som att bestämma att du får köra med sammanlagt 10 promille i blodet under en månad och samtidigt låta gränsvärdet gälla som ett genomsnitt för hela månaden, säger Staffan Michelson.
–Vad mina huvudmän fruktar är ras och sättningsskador som de som skedde vid tunnelbyggena i Köln 2009 och Sao Paolo 2008, fortsätter han.
De boende vid Odenplan är också djupt oroade över anläggandet av ”Sveriges näst största järnvägsstation” vid Odenplan.
–Odenplanstorget kommer att förvandlas till krater som blir cirka 2 700 kvadratmeter stor, säger Staffan Michelson.
–I Järnvägsutredningens miljökonsekvensbeskrivning skulle inte mer än 300 kvadratmeter tas i anspråk, konstaterar han.
Byggtiden för station Odenplan blir också avsevärt länge än de tre år som först beräknades.
–I Banverkets ansökan om bygglov för stationen som lämnades till Statsbyggnadskontoret nu i våras fann vi att man nu räknar med en byggtid på nio år, säger Staffan Michelson.
De boende hävdar i överklagandet också att marken under Odenplan är särskilt känslig för sättningar eftersom den består av berg, krosszoner och växlande lager av fyllningsmaterial, jord, sand, silt och lera.
Om domstolen inte avvisar Banverkets ansökan, borde Miljööverdomstolen återvisa ärendet till Miljödomstolen för omprövning, yrkar de.
I annat fall vill man att Miljööverdomstolen bland annat ska gå med på de boendes krav på att domstolen ska bestämma preciserade byggvillkor för små delsträckor.
Man vill också att Banverket ska tvingas göra undersökningar av hur bortledningen av grundvatten under byggtiden kan samverka med sprängningarna och skapa risk för skador på fastigheterna.
Staffan Michelson, som tillsammans med miljöaktivisten Björn Gillberg vann det omtalade giftmålet mot BT Kemi i Teckomatorp 1977, har också undersökt regeringsakten vid tillåtlighetsprövningen 2005 och funnit att regeringen bara hade översiktigt information om de geotekniska och grundvattenmässiga förhållandena för Citybanans sträckning när de beslutade om den 2005.
Ny Teknik Jobb
-
Drift- och underhållstekniker
- Mättekniker/byggingenjörerScanlaser
- Laboratorie-/ ProvningsingenjörUponor
- VA-ingenjörNSVA
- Två vattenhushållare- ingenjörer/hydrologerÅngermanälvens Vattenregl Företag
-
Huvudprojektledare
- Driftingenjör Akademiska Hus
- Specialist strömningsberäkningarWestinghouse Electric Sweden AB
- KommunikationsansvarigNSVA
-
Avfallsingenjör
Nyheter/Bygg
Annons
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- KOMPLETT SORTIMENT ULTRALJUDSNIVÅMÄTARE.Nivåmätning med ultraljud, en av tio mätprinciper i vårt sortiment för nivåkontroll av vätskor och fasta material.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- CANopen styrning av....de flesta labbaggregat med 150W till 6kW uteffekt från Delta Elektronika är numera möjligt från Polyamp.
- Kostar ditt system för mycket?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Avancerad teknologi för professionell fräsning.CNC-Mini-Tools från Datron. Högsta matning och perfekta snittkanter i aluminium och plast.
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Annonsera »











Kommentarer
Senaste inlagd av RedPee1000 16 maj 2009 19:16 Sortera: Senaste överst
Stockholms Stadborde erbjuda ersättningslägenheter!
När Chalmerstunneln Spårvagnstunnel (mellan Södra vägen och Chalmers tekniska högskolas huvudentré) byggdes under dryga 3 år,ibörjan av 2000-talet.Då stod majoriteten ovan ut av borr oljudet.Men jag har talat med en sprängarbas under tunnelarbetet som sade till mig att han kände till en ung havande kvinna som ej stod ut och som tvingades bo på att ställe.
Om spårtrafik skall få bättre möjligheter i framtidens alltmer förtätade städer.Då måste det borras och sprängas tunnlar under våra städer.
Stockholms Stad borde helt enkelt erbjuda Ersättningslägenheter och sänkt hyra (om man nu tvingas bo långt från där man vanligtvis bor) under byggtiden.
Borrljuden fortplantas som stomljud genom berg och fastigheter och det går inte att eliminera dessa oljud.
Sprängningsljudet hörs bara under några sekunder då man tillämpar större laddningar enbart i mitthål och en krans av små laddningar utmed tunnelrörets ytterdelar.För att slippa Skrota för hand så lite som möjligt efter sprängningarna.
Svar till Mikael i götet
Varför ska mina skattepengar användas till ersättningslägenheter? Det är inte bullret som är problemet, utan att de boende är oroliga för att lägenheterna ska sjunka i värde under den nioåriga byggtiden.
SvaraSvar till Mikael i götet
Banverket kommer att erbjuder tillfälligt boende till de som utsätts för höga byggbullernivåer.
Svaraacceptera att staden förändras
Bor man i en storstad, speciellt i city, så får man också acceptera att staden förändras.
Vill man ha lugn och ro, så kan man bosätta ute i landet.
Svar till Dennis Nilsson
Framtidens städer kommer garanterat att bli avsevärt TYSTARE än dagens.Mycket tackvare Elbilar,Elmotorcyklar och hjul/däck utan luft som Michelins Tweel koncept.
SvaraSpårvagnar och tåg kommer att få hjulen övertäcka som alla spårvagnar här i Göteborg har numer efter att åtskilliga göteborgare tidigare beklagade sig till Miljöförvaltningen.
Ersättningslägenheter borde Stockholms Stad kunna erbjuda de som störs mest av byggnationen av Citybanan.
Svar till Mikael i götet
Orsaken att spårvagnarna är tystare beror inte på att hjulen är övertäckta, det är en skyddsåtgärd. Orsaken är att hjulen har ett gummilager mellan inneringen och ytterringen. Detta är samma konstruktion som ledde till olika i Ecke i norra Tyskland.
SvaraSvar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Där har Du fel.
SvaraSpårvagnshjul i spårvagnar här i Göteborg är helhjul som svarvas till helt runda hjul emellanåt när hjulen har fått flera hjulplattor.
X2000 tågens hjul är också helhjul på grund av en pendeltågsolycka i Stockholmsområdet 1984.
Sedan är det ej gummi mellan hjuldel och slitring (av stål) som med induktion värms upp och sedan vid avsvalning sitter fast på helhjulet.
Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Projektet:Gröna Tåget, www.gronataget.se har gummikjolar över boggier i detta Reginatåg som det testas en rad nya tekniska lösningar på som skall ersätta X2000 tågen på sikt.
SvaraGummikjolar över boggierna är till för att reducera buller från boggierna.
Aluminiumplåtar över boggierna i Spårvagnarna i Göteborg är till för att reducera buller från boggierna.
Däremot är Spårvagnsfronten framför den främsta boggien och kopplet till för att fotgängare inte skall råka lika illa ut som "Arne" i Kurtan & Arne.
Lasse Brandeby:s kompis "Arne" i den misslyckade Julkalendern, när det nu var,Arne blev påkörd och fick ett spårvagnskoppel i huvet som resulterade i nästan årslång vistelse på neurologen på Sahlgrenska sjukhuset.
Svar till Mikael i götet
I Norrköping har de nya spårvagnarna iaf gummilameller. Att Gröna tåget använder den metoden kännde jag redan till, de är å andra sidan en prototyp.
SvaraSvar till Mikael i götet
Ett år på sahlgrenska? Han dog väl? Och misslyckad kan man väl inte kalla julkalendern, det är en av de som svenska folket bäst kommer ihåg tror jag.
SvaraSvar till AzP
Dog "Arne" nej det tror jag inte! Men han fick ju ett spårvagnskoppel rakt in i huvudet.Kurtan & Arnes Julkalender var ett missgrepp på barn.Jag har vid tidigare öppethus dag på nu snart rivda "Synvillan" SR & SVT:s hus vid Delsjövägen i Göteborg,fått veta att de fick 100-tals brev från barn som tyckte att Kurtan inte skulle skälla på sin kollega "Arne".Barn förstår ju ej ironi vilket är alltför abstrakt för små barn.
SvaraSvar till Mikael i götet
Olyckan som referades till i Enschede (förmodar jag i alla fall) berodde visst på att hjulet bestod av två delar med gummi emellan. Det funkar bra på spårvagnar men mindre bra på höghastighetståg: http://en.wikipedia.org/wiki/Eschede_train_disaster
SvaraSkall hävda att någon har fel får man allt ha bättre koll på läget.
Svar till vadeva
Bättre koll på läget,var det ja´.
SvaraOm du ser min polemik med Sv så ser Du att jag säger att det var en pendeltågsolycka utanför Stockholm 1984 som var orsaken till att när X2000 lanserades 1989 så kom X2000 med HELJHUL.
Svar till Mikael i götet
Så underbart nördig denna sajt är, gillar den och alla ni tekniknördar som bollar helhjul med varandra!
SvaraSvar till Dennis Nilsson
Helt rätt! Om man inte klarar av förändring flytta till Göteborg eller någon annan håla.
SvaraSvar till Dennis Nilsson
Bor man i en storstad, speciellt i city, så får man också acceptera att staden förändras...
SvaraVill man ha bra trafik, så kan man bosätta sig ute i landet!
Varför ska alla som tycker om sin stad bo ute i landet baraför att göra med plats för lantisar i stan?
Vad är alternativet?
Vad är alternativet? Detta är ju ändå en tidsbegränsad olägenhet. Tycker dessa motståndare att vi skall ha kvar getingmidjan för spårtrafiken i Stockholm.
Risken är stor att detta blir en cirkus i domstolar och "oändliga" besvär och överklaganden.
Stockholm måste utvecklas.
Svar till Micke
Dra motorvägen där i stället och flytta järnvägsstationen till ett lugnt ställe utanför stan så löser vi problemet, bilr billigare att bygga med.
SvaraSvar till Micke
Alternativet är det s k Ytspåret som har den inte oväsentliga fördelen att vara 10 mdr billigare och 2 mdr lägre nettonyttoförlust än Citybanan. Dessutom är den snabbare och mindre riskabel att bygga.
SvaraSvar till sonG
Ytspåret är inte ett alternativ. En fördel med Citybanan som inte alltid nämns är att det frigör kapacitet på den redan idag hårt belastade centralstationen. När pendeltågen flyttas ner kommer det till 4 nya spår på Centralstationen som kan användas till regional/fjärrtåg. Idag upptar pendeltågen dessa fyra spår, försening på centralen på 1 minut kommer att försena andra tåg.
SvaraAldrig förr...
... har så få gjort så mycket för att förstöra för så många som möjligt!
Kan inte folk sluta tänka på sig själva ibland och se den större bilden?
värdet kommer öka otroligt
när citybanan är klar så kommer priset på borätter runt odenplan öka dramatiskt - bo ovanpå en tågstation som på 15 tar dig ut i spenaten! Så dessa borättsägare blir rikligt kompenserade för omaket!
Bygg stationen i Norra stationsområdet
Varför inte bygg stationen i Norra stationsområdet när det ändå ska byggas en ny stadsdel där?
Köln
Sluta jämföra med Köln någon gång, det var ingen bergtunnel. Fel 1.
Byggtiden är 9 år, ja, men schackted de klagar över kommer bara finnas i 3,5-4 år, därefter pågår inredning av stationen, med taket på och torget färdigställt. Fel 2.
Varje gång jag åker till Sthlm och X2000 sniglar sig in efter Årsta svär folk över att de kommer 10 minuter sent. En hel del av dessa personer bor, eller känner någon som bor, vid Odenplan. Skärpning nu!
Svar till Jr.
Jag bor själv 200m från Odenplan fantastisk statsdel, förutom alla knäppgökarna som bor precis vid Odenplan (för det är bara det som gnäller).
SvaraNär det skulle bli galleri så började det flagga rött i sina fönster (iof ganska roligt tilltag), men nu hänger deras skynken kvar trots att det inte blev någon galleria(och det var bara det som bor precis vid Odenplan som höll på med denna flagganing, så jag antar det var det ända som var starkt emot). Tror problemet här är att det som bor vid Odenplan är folk med mycket tid över, som kanske har haft chefspositioner tidigare. Nu har det tid/kraft/ork att protestera mot att deras lilla egna skansen ska förändras (plus det viktigaste, det vet hur man ska hantera massmedia samt överklagande processer). Det borde ta och titta på lite gamla bilder när tunnelbanan vid Odenplan byggdes, då var hela Odengatan uppgrävd i flera år, men jag tror det var en annan mentalitet på den tiden. Man fick offra lite för att det skulle bli bättre i slutändan.
Svar till VasastadsborFörFörändring
HELT RÄTT!
SvaraSvar till VasastadsborFörFörändring
Jag bor också 200 m från Odenplan och jag planerar att flytta därifrån innan bygget sätter igång.
Svara8 års byggande är åt skogen för länge.
Nu får det bli birkastan istället, synd för jag gillade Odenplan.
Svar till Kesey
Bra - då funkar det ju för dig med.
SvaraGräv, bygg, bullra och fixa den j-a tågbanan någon gång.
Kraterns storlek
Det är vid det omtalade galleriabygget som kratern kommer få nämnd storlek. För citybanan är det motsvarande läkarhuset.
Bara ett av de fel de har i underlaget.
Stackars människor...
...på Odenplan. Hade ni varit lika driftiga på 50-talet hade ni sluppit tunnelbanan också. Denna pest som ser till att en massa människor som inte ens bor i närheten rör sig över torget. Usch och fy!
Eller är det så att om man väljer att bo i flerfamiljshus i innerstan får man acceptera sådana saker som att det låter från grannen, att staden förändras, det grävs och stojas, att det kanske kommer att byggas såväl höga som låga hus i närheten? Sverige är ett stort och fint land med underbar natur. Vill man ha lugn och ro kan man söka sig utanför tullarna.
Låt kranarna och schaktmaskinerna jobba!
Svar till YIMBY - Yes, In My Back Yard
Att Yimby kommer med den här typen av osaklig argumentation förvånar mig och gör mig lite besviken faktiskt. Yimby har faktiskt annars rätt ofta bra synpunkter att komma med. Står nätverket verkligen bakom ett sånt här uttalande?
SvaraSvar till Gabrielle
Vore det inte läge att förbjuda bostadsrätter i innerstan i större städer. Skall nüra gliriga gnälljönsar hindra viktig utveckling som kommer flera miljoner människor ürligen till godo?
SvaraSvar till Gabrielle
Nätverket Yimby har många ansikten och sätt att argumentera, ungefär lika många som de har medlemmar, och det finns inget kollektivt hivemind. En del medlemmar är artiga och försöker bidra till ett konstruktivt meningsutbyte den vägen, andra medlemmar använder tydligen ironi och humor för att uttrycka ungefär samma ståndpunkt. Själv föredrar jag artighet och argumentation, liksom du Gabrielle.
SvaraSvar till Gabrielle
Sarkastiskt, men inte speciellt osakligt. Tomtarna på Odenplan verkar ju gnälla kring allt, vilket får en att undra om de verkligen vill bo där? Är de inte nej till gallerian så tror man istället att hela jorden ska öppna sig och husen falla ner när tågtunneln dras fram. Synd att jag missade planmötet om tunnelbanesträckningen till Karolinska, kan tänka mig ungefär hur det lät där... Själv fick jag för ett tag sen en seismometer monterad på fastigheten där jag bor eftersom citybanan ska dras rakt under oss. Inte tänker jag klaga på sprängningarna! Jag tror tvärt om att det kan innebära ett stort lyft och dessutom en stor miljövinst om fler kan åka tåg.
SvaraSvar till Gabrielle
Visst är inlägget lite sarkastigts men inte ovederhäftigt. Hur skulle Stockholm fungera utan tunnelbanan som du säkerligen utnyttjar flitigt? Idag tar man tunnelbanan för givet men hur såg det ut när den byggdes? Vilka störningar upplevde man då?
SvaraJämför också med bygget av Södra länken. Antagligen hade Årstaborna en massa störningar men idag kan de njuta av lugnet när den mesta trafiken är borta.
De stora vinnarna är ju de som bor vid Odenplan idag. De kommer att se att priset på deras bostadsrätter ökar. De får tillgång till utmärkta kommunikationer att ta sig till jobbet, utflykter utanför stan osv.
Svar till Anders O
Helt rätt Anders!
SvaraDet är bra att det är fler som knäpper gnällspikarna på näsan!
Svar till Vasastan
Hej Vasastan!
SvaraJag tycker också att det gnälls för mycket och ofta är det de som vet minst som skriker mest!
Svar till Gabrielle
Hej Gabrielle! En kommentar på ett forum underskrivet av en signatur med namnet "YIMBY" är naturligtvis inte samma sak som ett offentligt ställningstagande från nätverket. Som Hans påpekar finns det många medlemmar (snart 4000 personer), som har olika sätt att skriva och uttrycka sig. Att det uppstår en viss friktion i frågan om citybanan och odenplan tycker jag väl förvisso är förståeligt.
SvaraVad gäller YIMBY:s officiella ställningstaganden, som utarbetas i arbetsgrupper och möten osv så presenteras de på vår blogg och i vår medverkan i olika sammanhang.
Vem som har skrivit kommentaren ovan vet jag inte, fast det finns ju inget fel i sak, även om det är lite tillspetsat. Det är lätt att förstå det uppstår frustration när ytterligare skattemiljoner läggs på överklaganden som riskerar att ytterligare försena en spårlösning som det ändå måste ses som ytterst osannolikt att den skulle avbrytas i detta läge.
Fjärde spåret
Det är en del snack om det s.k. Ytspåret, som verkar vara det förr kallades Tredje Spåret.
Men varför funderar man inte ens på att bygga FJÄRDE spåret?
Två nya spår i ytläge på bron över strömmen och in i tunneln under Söder. Riv nåt gammalt historisk hus och man har en komplett dubbelspårslösning för såväl pendeltåg som rikståg men samma kapacitet som Citybanan.
Svar till Gustaf
Man hade varit tvungen att riva bl.a Riddarholmkyrkan,så det är inte alls någon bra lösning att dra spår i ytläge.Dessutom behövs en helt ny trafiklösning för järnvägen.De spår som idag används för pendeltågen kommer i framtiden att behövas för fjärrtåg och regionaltåg.
SvaraSvar till Arne
Ett förtydligande till Gustav;Jag menar att de plattformar som nu används av pendeltågen på Centralstationen behövs i framtiden för fjärrtåg och regionaltåg eftersom det är fler som reser med tåg.Därför behövs en helt ny station för pendeltågen.
SvaraAlternativ som man ej ville utreda
Säckstation vid Slussen och Karlberg. Där hade vartannat pendeltåg kunnat vända. De flesta som kommer med pendeltåg önskar främst omstigningsmöjlighet till T-banan. Tunnelbygget från Slussen under Riddarfjärden och och Vasastan är onödigt. Kostnaden hade blivit c:a 20 % av Citybanans. Problemet med säckstationer är att frågan då hade blivit regional och att staten då inte hade skjutit till pengar.
Svar till goran
Jämförelsen med tunnelbanan är mer än relevant i detta fall. Låt inte det trångsynta byalaget kring Odenplan sätta stopp för den absolut nödvändiga lösningen på ett jätteproblem. Föreslår en pendlardemonstration - på Odenplan. Vi blir många fler än er!
SvaraSvar till goran
Mycket dåligt förslag. Säckstationer är ingen bra lösning på tåg och pendeltågstrafiken genom Stockholm. Det förutsätter ju nästan att de flesta som kommer t.ex. söder i från ska till Söder eller Gamla Stan. Istället får resenärerna en massa tidsödande byten till tunnelbana.
SvaraArgumentet att citybanan är utformad som den är bara för göra den till en nationell fråga är allt för långsökt.
Svar till goran
Säckstation????Urdåligt förslag!!De flesta ska ju åka längre ut till förorterna!
SvaraSvar till Arne
Det var banne mig det sämsta förslag/alternativ jag har hört. Stockholm behöver FLER förbindelser över Saltsjö-Mälarsnittet - inte färre!
SvaraDessutom så är ju gröna/röda linjen i stort sett fulltecknade i rusningstrafik. Att dessa i rusningstid DESSUTOM ska transportera de som idag nyttjar pendeltåget ända in till eller förbi city är ju skrattretande dumt.
Flytta till landet istället
Stora infrastruktur projekt kräver ofta stora ingrepp under genomförandetiden men ger enorma fördelar när det hela är klart. Idag tar man tunnelbana för given men hur såg det ut när man byggde t.ex. tunnelbanans gröna linje? Längs Sveavägen måste det ha varit ett enda stort dike.
Ge istället alla pendeltågsresenärer rätt att överklaga alla överklagandena som ger förseningar av bygget.
Visst måste man se till att husen inte skadas men i övrigt verkar det mest vara gnäll de boende kring Odenplan. M.a.o. den vanliga attityden bygg gärna men inte på min bakgård!
Svar till Anders O
"rätt att överklaga alla överklagandena"
SvaraVad means med att komma sättandes med rationella förslag i den här frågan?! Tacka vet jag emo kommentarer! ;-)
Svar till Anders O
Tänk långsiktigt. Några år hit eller dit är väldigt lite om man zoomar ut lite. Detta blir en rejäl förbättring som gynnar de allra flesta. De som bor i närheten kan väl under byggtiden prova en sjötomt på landet. Det har sina fördelar... hi hi.. jag vet...!
SvaraInnerstadsmaffian
Vi vill ha tåg, tunnelbana, tvärbana och all annan infrastruktur men inte där vi bor. Det är så innerstadsfolrket vill ha det. Håll Stockholm Rent och släng skiten i förorten.
Svar till Jan Björkman
Fast inte alla innerstadsbor :)
SvaraJag bor i innerstan och vill gärna ha massor av ny kollektivtrafik. Jag drömmer om att stombusslinje 1 och 4 som går förbi mig blir spårväg i framtiden...
Alternativ!
Jag som inte gillar bananer... en citymango vore goare!
Jag bodde rakt ovanför chalmerstunneln när den bygdes i Gbg, det var verkligen inget som inte gick att stå ut med. Idag är det superbra! Ni som inte vill är bra tråkiga.
Och ni andra wiesser bessrar, håll er till ämnet, det är inte hjulkonstruktioner det handlar om utan en tunnel! Get a grip!
Besvär ger bekvämlighet
Se bygget av Citytunneln som en investering av besvär där utfallet blir snabba och bekväma resor! Jättediket i Sveavägen 1946-1949 krävde omvägar på min skolväg, men de senaste femtio åren har tunnelbanan gjort resor inom Stockholm enkla och snabba (bostad på Luntmakargatan, skola Adolf Fredrik).
Odenplansmaffian tycks mig sakna perspektiv.
Svar till Erik F
Ja,det är bra!Håller med,den där" Odenplansmaffian" lever inte i verkligheten.Man måste ju förså att en stad utvecklas hela tiden.
SvaraUtveckla Sverige! ...och stoppa högfärden!
Varför ska ett fåtal antal boende stoppa ett projekt som kommer att vara till nytta för hela Sverige???
När järnväg ska byggas ute i landet så löser man ibland in fastigheter och hus och bygger järnväg där. Det är för att man överhuvudtaget ska kunna komma fram med ny järnväg. Nu är det inte ens så att husen ska rivas eller demoleras utan det handlar om att utsikten kommer att störas för några boende. ...och för det ska Citybanin inte få byggas??? Vilken fruktansvärd högfärd!!!
Citybanan övervakar och besiktigar alla hus innan bygget och kontinueligt medan bygget pågår och efter att bygget av tunneln klart. Blir det några sättningsskador så kommer de att repareras. ...så vad är nu problemet? Idag är det stora problem med tågtraffiken och 'getingmidjan' de måste åtgärdas för att vi ska kunna ha en förnuftig tågtraffik i det här landet. Att åtgärda det är mycket viktigare än ett antal personers utsikt under några år!
Bygg Citybanan!!!
Vad är problemet!
Det är det här som är problemet med sverige, kör över de som oponerar sig om det inte är rejälla långsiktiga miljöproblem som uppstår.. är det bara lite obekvämt för de boende, erbjud dem en 500:- / Månad i kompensation och bara de som har utsikt mot byggplatsen innom 100 meter.
Vad är problemet!!
Mitt åt glöm ersättningen, de bygger hos mig med vi får ingen ersättning och kommer få så ut med otyget i 3 år,, men när det är klar så blir det fint.. de spränger, borrar och pålar, låter mycket.... men som någon sa vill man bo lungt flytta ut på landet..