• Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    Vackra underjordiska bilder kablades ut världen över när ljusstrålar sipprar in i gruvan. Foto: Björn Lindgren/Scanpix

  • Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    Det dammar ordentligt när borrkronan bryter igenom. Foto: Björn Lindgren/Scanpix

  • Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    Det blev applåder, vinkningar och flaggspel när tunnelborren Åsa knäckte sista bergväggen i Hallandsåsen och fullbordade projektets östra tunnelrör. Foto: Björn Lindgren/Scanpix

  • Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    Foto: Björn Lindgren/Scanpix

  • Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    - Ett historiskt ögonblick, sade trafikverkets projektchef Per Rydberg om genombrottet. Efter 17 år av jobb och prövningar visade Hallandsåsprojektet upp onsdagens genombrott som ett ögonblick av triumf och revansch. Foto: Björn Lindgren/Scanpix

  • Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    Foto: Björn Lindgren/Scanpix

  • Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

    Foto: Björn Lindgren/Scanpix

Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

I dag, 25 augusti 2010, kommer borrmaskinen Åsa att bryta genom och släppa in ljus i den första tunneln genom Hallandsåsen. Ett genombrott som tagit 17 år av besvikelser, skandaler, schabbel och önsketänkande.

Annons

Verktyg

Det första av de två tunnelrören på vardera 8,7 kilometer är dock färdigborrat. Och det är ett stycke svensk bygghistoria.

Tunnelbygget startade 1993 och enligt planeringen skulle den dåvarande borrmaskinen Hallbor kunna blåsa genom åsen på rekordfart.

Redan 1996 skulle tunnlarna vara klara - till en kostnad av en drygt miljard kronor. Men Banverket hade valt att bygga tunnlarna i den mest söndervittrade och svårbearbetade delen av åsen. Det gick snett på en gång. Bergsmassor rasade in i tunneln, vattnet forsade.

Hallborr kom inte längre än 13 meter. Den dåvarande entreprenören Kraftbyggarna, som ägdes av Vattenfall, fick efter ett par år dra sig ur projektet.

Skanska tog över men körde fast i alla försöken att förstärka och täta det besvärliga berget. Efter miljöskandaler med förgiftade kor, döda fiskar, långvariga förseningar och kostnader som sköt i höjden fick också Skanska erkänna sig besegrat. Men bara delvis.

2003, då tunnelbygget legat i träda i över fem år, gjorde Skanska comeback tillsammans med den franska entreprenören Vinci.

En som varnade för att återuppta tunnelbygget igen var den dåvarande generaldirektören Bo Bylund – som ansåg att tunneln inte skulle bli samhällsekonomiskt lönsam.

Men 2005 kom bygget igång igen och en ny skräddarsydd borrmaskin från tyska Herrenknecht började äta sig genom åsen.

Delar av åsen har också frysts ned – något som kraftbyggarna föreslog redan i början av 1990-talet.

Också efter nystarten 2005 har Skanska-Vinci har haft väldiga svårigheter att ta sig fram genom åsen. Det är egentligen bara de senaste två månaderna man haft flyt i borrandet.

Och nu är de hårt prövade tunnelbyggarna genom. Och de tror, tack vare erfarenheterna från det första tunnelröret, att det ska bli lättare att borra det andra tunnelröret.

Under hösten kommer maskinen att monteras och backas tillbaka till det södra påslaget. I vår börjar man borra den andra tunneln.

2015 ska det hela vara klart. Till en kostnad av 10,5 miljarder kronor om det inte händer några allvarliga missöden.

Här sänder Trafikverket genombrottet live

Av: Hans Dahlquist
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

5 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (5)

Startsidan

KALL FUSION
”Värmeproduktion långt utöver den som är möjlig”

”Värmeproduktion långt
utöver den som är möjlig”

En grupp svenska och italienska forskare har testat den kontroversiella energiapparat E-cat och publicerat en rapport. En reaktor förstördes då reaktionen skenade. 152 kommentarer

Satsning hejdad efter test

En grupp svenskar förberedde en investering i E-cat. 298 kommentarer

Läs mer om kall fusion

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Så djup är nya gruvan

Så djup är nya gruvan

GRAFIK. Nu invigs LKAB:s nya huvudnivå i Kirunagruvan. Gruvdriften kan därmed fortsätta i många år. 1 kommentar

Dubbla jobbet när staden flyttar

GRAFIK. En ny stadskärna ska byggas vid sidan av den gamla i Kiruna. 5 kommentarer

Rc-loken rullar på trots snö och kyla.

”Inget fel på snöröjningen”

LÄSARKOMMENTARER. Ny Tekniks läsare tycker till om olika lösningar för snöbekämpning för järnvägen. 2 kommentarer

Snöstorm inget hinder i Japan

Japanska snabbtåg håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. 78 kommentarer

Därför rasade taket

Därför rasade taket

Taket på Arena Vänersborg var underdimensionerat. Men tingsrätten anser att det främst fanns en annan orsak till raset. 6 kommentarer

Prylar för Porschefantasten

Prylar för Porschefantasten

Gamla böcker, broschyrer, affischer och modellbilar – i veckan auktioneras en mängd Porsche-memorabilia ut.

De vill bygga superkraftverk

De vill bygga superkraftverk

Tre stora konsortier visar intresse för att 2015 börja bygga vad som kan bli världens största kraftverk. 16 kommentarer

Annons
De ratas av unga ingenjörer

De ratas av unga ingenjörer

När framtidens ingenjörer ska välja arbetsgivare hamnar traditionella storföretag ofta i lä. Istället lockar entreprenörskapet

”Bygg solkraft i södra och 
vindkraft i norra Europa”

”Bygg solkraft i södra och
vindkraft i norra Europa”

Sol- och vindkraft byggs ut på fel ställen i Europa. Det menar tyska Siemen som presenterar nya beräkningar. 49 kommentarer

Håller du med Siemens om att sol- och vindkraft byggs på fel ställen?

Se resultatet
  • Ja 76%
  • Nej 24%
Rösta

”Trångsynt om solkraft”

DEBATT. Att subventionera solenergi handlar om att bygga ett hållbart samhälle, skriver Johnn Andersson. 173

"Tyskland dålig förebild"

DEBATT. Håll er till fakta och blanda inte in känslor i debatten om svensk solkraft, skriver Josef Fransson. 63

Så snåla är Telias nya servrar

Så snåla är Telias nya servrar

Telia Sonera har utvecklat ett nytt system för kylning av servrar – Green Room. 12 kommentarer

Imponeras av kyltekniken

Magnus Wetterberg, produktchef på HP, blir imponerad av Telia Soneras nya kylteknik.

Skrik

Hur stoppar jag pladder
i kontorslandskapet?

Experterna ger svar till anställd som inte kan koncentrera sig på jobbet.

DEBATT
”Orättvist mot genier”

”Orättvist mot genier”

Musikaliska genier får automatiskt upphovsrätt, medan tekniska genier måste betala för patenten. 31 kommentarer

”Ge uppfinnare innovationslön”

DEBATT. Snåla inte in på innovationspengarna när det är dags att spara, då ryker framtidsutsikterna och vi missar företag som Spotify och Mojang, skriver debattören. 64 kommentarer

FOU-LIGAN 2013
Tillsats som spar energi

Tillsats som spar energi

Temperaturen var ”bara” 120 grader när asfalten lades i garaget i Friends Arena i Solna. Hemligheten är en ny tillsats. 11 kommentarer

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Sara Mazur vet vad hon skulle göra som statsminister för en dag.

20 år med svensk FoU

Förra året försvann drygt 1600 FoU-jobb inom hos storföretagen. 1

Här är bilden 2013

Här är orterna med flest forskare och utvecklingsingenjörer. 9

Därför behöver Bombardier Kina

Utvecklingen inom järnväg drivs från Kina. 1

Mer om alla företagens utvecklingsprojekt

Läs mer om de 30 rankade företagen. 0 kommentar

Örat fick inbyggd antenn

TV: Örat fick inbyggd antenn

Med celler och nanopartiklar har forskare med en 3d-printer skapat ett öra med inbyggd antenn.

Fick ny käke

Fick ny käke

För första gången har en patient fått en ny underkäke som skrivits ut i en 3d-skrivare. 13 kommentarer

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 25%
  • Nej 65%
Rösta
Öppning för Kockums

Öppning för Kockums

Australien har i en överenskommelse med FMV säkrat rättigheterna att använda svensk undervattensteknik i en kommande ubåt. 15 kommentarer

Norge blickar mot Sverige.

Norge kan komma att köpa nya svenska ubåten A26. 26 kommentarer

Här är Kinasaaben

Här är Kinasaaben

Kinesiska Baic visar nu bild på sin version av Saab 9-5 som man köpte rätten till att tillverka 2009. 26 kommentarer

Taken som fångar mest sol

Taken som fångar mest sol

Stockholms stad solkarta visar på vilka tak det fungerar bäst att ta tillvara solenergin. 25 kommentarer

Läs mer om solenergi

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Laddhybriden testas i trafik

Laddhybriden testas i trafik

Volvos laddhybridbussar syns nu i stadstrafiken i Göteborg. Tre bussar går på en linje. 95 kommentarer

Läs mer om batteriteknik

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Dna-utbytet kan slå fel

Dna-utbytet kan slå fel

Sverige deltar från i höst i utbytet av miljontals dna-uppgifter i register i Europa. Men falska träffar kan peka ut oskyldiga. 20 kommentarer

Krimteknik får global standard

Brottsligheten är ofta internationell.

Mekaniska pumpen tar plats

Mekaniska pumpen tar plats

GRAFIK. Med det mänskliga hjärtat som förebild har ett litet Västeråsbolag utvecklat en unik hjärtpump. 6 kommentarer

Grafen slår fast ampere

Grafen slår fast ampere

En elektronpump av grafen kan ge en ny definition av SI-enheten ampere. 11 kommentarer

Läs mer om grafen

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

”Geniernas tid är förbi”

”Geniernas tid är förbi”

Harald Ludanek, tidigare chef för VW:s fordonsutveckling, tar över jobbet som ny FoU-chef på Scania. 25 kommentarer

Så ska gruvstaden flyttas

Så ska gruvstaden flyttas

GRAFIK. Kiruna är det största projekt för stadsomvandling någonsin. Både över och under jord ska gruvstaden flytta. 5 kommentarer

Spår med gps hur marken rör på sig

Bergmekanikernas prognoser bli allt viktigare.

Här är nya bilar 
riktiga dödsfällor

Här är nya bilar
riktiga dödsfällor

Bilmodeller som säljs i Brasilien ser ut som på andra håll i världen men skördar mångdubbelt fler liv vid olyckor. 45 kommentarer

Borde biltillverkarna följa en internationell standard för säkerhet?

Se resultatet
  • Ja 85%
  • Nej 15%
Rösta
DEBATT
SKB testar att borra horisontella schakt i berggrunden för slutförvaring av utbränt kärnbränsle.

”Fel plats - fel koncept”

Berget i Forsmark håller inte för slutförvar för utbränt kärnbränsle. SKB försöker nu styra bort kritiken mot sitt koncept, skriver debattören. 50 kommentarer

Motorn blir Volvostandard

Motorn blir Volvostandard

Volvo personvagnar startar nu produktionen av den enhetsmotor som blir standard i alla modeller framöver. 44 kommentarer

”Skrota våra uråldriga tåg”

”Skrota våra uråldriga tåg”

LÄSARKOMMENTARER. Släpp in Kina. Det är dags att göra oss av med våra uråldriga tåg.
Artikeln om att Kina vill bygga nät för höghastighetståg i Sverige rör upp känslor. 47 kommentarer

Kina vill finansiera nordiska snabbtåg

Kina erbjuder sig att finansiera byggandet av ett nytt skandinaviskt järnvägsnät för höghastighetståg. 149 kommentarer

”Det handlar inte om tåg”

Att bygga höghastighetståg handlar inte om tåg. Det menar professor Andrew McNaughton. 11

Trafikverket söker lösning

Höghastighetståg mellan Sveriges tre största storstadsregioner kan bli en realitet. 12

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

TEKNIKHISTORIA. Med Rapidloken fick Sverige ett lok som med låg vikt kunde dra expresståg utan att slita för mycket på rälerna, och som framför allt såg snabbt ut. 17 kommentarer

Har du koll på järnvägen?

Häng med på Ny Tekniks fartfyllda quiz. Till quizet

Japanska tåg klarar snön

Japanska tåg klarar snön

De japanska snabbtågen håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. Här är ritningar på lösningar. 78 kommentarer

Här är superdatorn 
som sköter talet

Här är superdatorn
som sköter talet

BILDSPEL. KTH-forskare tar superdatorn Lindgren till hjälp i simuleringar som ska avslöja talorganens dolda hemligheter. 1 kommentar

Sökes: Energimakthavare!

Sökes: Energimakthavare!

EFTERLYSNING. Ny Teknik kartlägger för andra gången makthavarna i Energisverige. 58 kommentarer

Hela listan: De 50 mäktigaste 2008

Ny Teknik har som första tidning identifierat de 50 viktigaste makthavarna. 3 kommentarer

Så gick cyberattacken till

Så gick cyberattacken till

Tjuvar stal 300 miljoner kronor från tusentals bankomater över 20 länder. ”Det är den mest sofistikierade cyberattacken som avslöjats hittills”, uppger åklagare i USA. 33 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz
Hur raka riktigt rätt?

Hur raka riktigt rätt?

TEKNIKFRÅGAN. Kan du besvara frågan om rakning? 20

Test: Här är bästa plattan

Test: Här är bästa plattan

Den nya skärmen är väldigt bekväm att läsa på. 1

Volvo tar hjälp av Mafia

Volvo tar hjälp av Mafia

Biltillverkaren tar efter Ericsson. 2

Rekord för trådlös datatrafik

Rekord för trådlös datatrafik

Dataöverföringen mellan höghusen gick i fiberfart. 5

Stångas mot arktisk is

Stångas mot arktisk is

Finska varvet Arctech har levererat två offshorefartyg som ska brottas med is i Ochotska havet. 2

Mobilen konkurrent på BB

Mobilen konkurrent på BB

Forskare pekar på att mobilen drar uppmärksamheten från den nyfödda. 6

Slutspanat i universum

Slutspanat i universum

Rymdobservatoriet Herschel har slut på kylmedel. 7

Higgs boson förklarat

TV: Higgs boson förklarat

Dr Derek Muller berättar varifrån vår massa kommer. 6

Svenskar populära Marsianer

Svenskar populära Marsianer

Två svenskar är bland de mest populära av de 78000 som vill bosätta sig på Mars. 9

Kläder som andra skinn

TV: Kläder som andra skinn

Teknik förs allt närmare kroppen och integreras med saker vi bär. 6

Så svänger borren i hålet

Så svänger borren i hålet

TEKNIKFRÅGAN. Läsarna vet. 2

Fixa glass med kväve

TV: Fixa glass med kväve

Yaleprofessorn visar hur. 10

"Rymdrobot" över isen

TV: "Rymdrobot" över isen

Nasa lånar rymdteknik för isroboten som släpps iväg på Grönland. 7

Världens segaste knut

Världens segaste knut

Slå en knut på fibern så tål den 25 gånger större belastning. 21

Volframtyg klarar strålning

Volframtyg klarar strålning

Aramidfibrer belagda med volfram kan användas i kläder som skyddar mot radioaktiv strålning. 15

Billig i dubbel mening

Billig i dubbel mening

TEST. Av nya Chromedatorn. 15

Nu får Ikea se upp

TV: Nu får Ikea se upp

Här är möblerna som inte behöver monteras. 8

Skruva i oledlampan

Skruva i oledlampan

Här är oledlampan som har formen av en glödlampa. 32

Proffsmikro för mobilen

TV: Proffsmikro för mobilen

Ett mikroskop som monteras på mobilen förstorar upp till 80 gånger. 3

Ger prognoser via sms

Ger prognoser via sms

Miljoner småbrukare ska få tillgång till väderprognoser från svenska Ignitia. 1

Hur mycket tål röret?

TV: Hur mycket tål röret?

Vad händer när betongcylindern belastas med 700 ton? 7

Håller tummarna snabba

Håller tummarna snabba

Tangentbordet Kalq ökar farten med 34 procent - om du skriver med tummarna. 2

Volvos värsting i produktion

Volvos värsting i produktion

Volvo S60 Polestar tar upp kampen i prestandaklassen. 6

Lös matteproblemen som förvaltarna gick bet på

Lös matteproblemen som förvaltarna gick bet på

Försök lösa uppgifterna som ingick i matteduellen mellan Brummer & Partners och gymnasieeleverna. 1

Spottar fram oljeersättare

Spottar fram oljeersättare

En unik svensk teknik kan få sitt kommersiella genombrott på ett massabruk i USA. 8

Ritning avslöjar: Så ser nästa Iphone ut

Ritning avslöjar: Så
ser nästa Iphone ut

Ritningar visar nytt Apple-patent. 7

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Lär dig allt om datorn

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se