Det är inte bara läkemedelsfabriker i Indien som släpper ut stora mängder medicin i avloppsvattnet. Problemet finns i många av världens länder. Förra året kom bland annat nya rön från USA och Kina. Utsläpp från produktionsanläggningar i Danmark, Schweiz, Tyskland och Kroatien har rapporterats tidigare.
Medicinrester rinner ut i avloppsvattnet
Av: Ulla Karlsson-Ottosson
Publicerad
3 februari 2010 00:00
11 kommentarer
Senaste av N. Roheda 11 februari 2010 09:07
Läkemedel på den svenska marknaden tillverkas vid fabriker i Indien som har dålig rening på sitt avloppsvatten. Resultatet blir förstörd miljö lokalt samtidigt som risken för antibiotikaresistens ökar globalt. Det konstaterar en rapport från Läkemedelsverket, som uppmanar regeringen att ställa nya miljökrav genom EU.

Läkemedelsubstanser i vatten.
Under de senaste tio åren har tillverkningen av läkemedel flyttats ut från Sverige och Europa. Idag sker en stor del av produktionen i Indien och Kina, där reningen av processvattnet ofta inte tar bort läkemedlen. Vid ett stort reningsverk utanför Hyderabad i Indien har den svenska forskaren Joakim Larsson och hans grupp vid Göteborgs universitet hittat höga halter av en lång rad läkemedel.
För ciprofloxacin, ett av flera bredspektrumantibiotika, rinner 45 kg om dagen rakt ut i naturen. Det är fem gånger mer än förbrukningen i Sverige. Omräknat till värdet på apotekens hyllor motsvarar mängden läkemedelssubstanser ett värde på 1 miljon kronor om dagen. Forskarna har också visat att en stor del läkemedel på den svenska marknaden har sitt ursprung just här!
Utsläppen förstör inte bara miljön, de ökar också risken för att antibiotikaresistens utvecklas och sprids vidare över världen, konstaterar Läkemedelsverket i sin nya rapport. På regeringens uppdrag har de utrett vad Sverige kan göra för att se till att de läkemedel vi köper och använder inte belastar miljön.
-Vi tycker att man måste utgå från försiktighetsprincipen. Det betyder att vi måste agera innan vi har liken på bordet, säger Charlotte Unger, miljöchef på Läkemedelsverket.
Huvudförslaget är därför att kräva miljöcertifikat för produktionsanläggningar för läkemedel. Att Sverige ensamt ska lyckas med den saken är inte troligt. Läkemedelsverket föreslår istället att regeringen ska prioritera att försöka få in miljökraven i EU-direktivet om god tillverkningssed- GMP (good manufacturing practice).
Men förslagen är fler än så, ett är att väga in miljörisker innan ett nytt läkemedel godkänns i EU. Det görs idag för veterinärläkemedel men inte för humanläkemedel där nyttan för patienten enbart vägs mot risken för biverkningar. Regeringen bör också lyfta fram frågan i samband med det internationella arbetet mot antibiotikaresistens, som idag klassas som ett av de största hoten mot mänsklighetens hälsa.
-Vi har valt att fokusera på det internationella arbetet, och det påverkas bäst genom EU, säger Charlotte Unger.
En av de globala läkemedelsjättar som har produktion i Indien är Astrazeneca.
-Vi tar miljöaspekten på stort allvar, säger Camilla Nyqvist som arbetar med out-sourcing. Sedan år 2001 utför vi regelbundna inspektioner hos alla våra tillverkare av aktiva substanser till våra läkemedel.
Företaget gör egna provtagningar och har enligt uppgift sållat bort åtskilliga leverantörer
-Det är ett svårt arbete, men det finns i alla fall en större medvetenhet kring de här frågorna nu än när vi började.
Fakta Sekretess döljer produktnamnen
I Sverige finns åtminstone 74 läkemedelsprodukter där det aktiva ämnet kommer
från fabriker som skickar sitt avloppsvatten till det undersökta
reningsverket i Hyderabad. Det har Joakim Larsson och hans grupp vid
Göteborgs universitet konstaterat genom en registerstudie. Forskarna
undersökte ursprunget för alla produkter på den svenska läkemedelsmarknaden
som innehåller något av de nio substanser de hittat i rekordhöga halter i
Indien. Resultatet blev 242 produkter. För 74 av dem kom den aktiva
substansen från fabriker som använder reningsverket. Av sekretesskäl får
Läkemedelsverket inte lämna ut vilka produkter det rör sig om.
Ny Teknik Jobb
-
Avdelningschef Gas Control Design
-
Development Engineer Lamination
-
Processingenjör, kemiteknik
-
Internationell Applikations/
FörsäljningsingenjörTRANTER International AB - ForskningsingenjörInnventia AB
- Researchers in Polymer and SurfaceHays
- LCA och materialkemiSwerea IVF AB
-
Avdelningschef Usability Design
- Manager Surface CoatingFingerprint Cards AB
- Production engineer, steriliseringSt Jude Medical
Nyheter/Bioteknik
Annons
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Skapa och utforska en komplett produkt digitalt. Autodesk ®Inventor® kan hjälpa dig att skapa och utforska en komplett produkt redan innan något tillverkats.
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av N. Roheda 11 februari 2010 09:07 Sortera: Senaste överst
Vilka olika verktyg finns för att hantera situationen?
Jag tycker det finns skäl att utöver förändringar i GMP-reglementet och i godkännandeprocessen även diskutera Läkemedelsverkets förslag till en översyn vilka miljökonsekvenser nuvarande förmånssystem har. Dagens system premierar "billigaste produkten" och ger inte industrin några incitament för miljöinvesteringar. Se mina kommnetarer på:
www.ansvarsblogg.se/2010/02/03/ny-teknik-om-lakemedelsrester-i-avloppsvatten/
Svar till Bengt Mattson
GMP borde inkludera externa utsläpp. Dessutom borde alla lkm ekotox-testas eller på något vis miljöklassas. På lång sikt skulle de t o m ha märkning som gör att vi direkt vid hylla/hos läkaren kan välja bort de värsta.
SvaraHela denna bransch (som jag väl känner till) är miljömässigt lite efterbliven.
Svar till AF
Läkemedel ekotox-testas innan de registreras. Detta har varit ett krav på EU-marknaden allt sedan 1995, och ännu tidigare i USA. Det är också så att det finns en miljöklassning av läkemedelssubstanser som du hittar på www.fass.se. Miljöklassningen är ett initiativ från Läkemedelsindustriföreningen som tagits i samarbete med Apoteket, Sveriges Kommuner och Landsting, Stockholm Läns Landsting och Läkemedelsverket.
SvaraSvar till Bengt Mattson
Bra. Tack för info. Men ärligt så låter det inte komplett trovärdigt eller genomtänkt.
SvaraIdioter.
Tycker det är förjävligt att man inte tar sitt ansvar och skyddar miljön. Folk måste också börja förstå att det man kallar "läkemedel" är inget annat än kemikalier som bara symptombehandlar därför måste man hitta en annan väg till hälsa.
Svar till Sandra
Kunde inte sagt det bättre själv.
SvaraDet är dessa som sedan lobbar och bestämmer vilka naturmedel du och jag skall få använda för att hålla oss friska och hälsosamma. Det är dags att dessa bolag börjar betala tillbaka i form av sanering av miljön som de så obehindrat förstört. Detta är en fråga lika stor som växthuseffekten.
Förvånad?
Detta gäller allt som tillverkas i låglöneländer INTE bara läkemedel. Sedan använder vi läkemedlen i ex. Sverige & var hamnar det då, i avloppet & senare reningsverkets utlopp. Detta med läkemedelsrester i avloppsvatten är/kommer bli ett stort problem framöver.
Svar till N. Roheda
Inte alls. Varför far du med osanning? Ozon eller aktivt kol är de mest lovvärda metoderna att ta omhand detta vid reningsverken.
SvaraMen bäst är ALLTID att åtgärda källan. Uppströmsåtgärder. Se till att inte förorena kretsloppen. Håll de värsta ämnena utanför. Hålet i golvet är inte en dumpningslats för diverse avfall. Ledningsnätet för spillvatten är ett system för insamling av växtnäringsämnen och rötråvara.
I framtiden har vi kvar våra dyrbara rörnät men vi kommer att betrakta dem på ett helt annat sätt än hittills.
Men avloppsvattnet då?
Inte renas avloppsvattnet med aktivt kol eller ozon! Det är dricksvattnet som renas med ozon eller aktivt kol. Problemet är alltså inte att det är läkemedelsrester i dricksvattnet utan att det är läkemedelsrester i alla Sveriges avloppsrör. Där råttorna är bland de första som kommer i kontakt med läkemedelsresterna. Och givetvis blir fulla av läkemedelsresistenta bakterier. Det logiska vore att alla sjuka skulle samla upp urin och bajs och lämna in för destruktion.
Svar till Janne
Du får läsa på lite. Kolla t ex Sjöstadsverket vid Henkan (Hammarby).
SvaraSvar till AF
Du får läsa på lite också. http://www.naturvardsverket.se/Documents/publikationer/620-5794-7.pdf INGET reningsverk i Sverige renar sitt vatten så att läkemedel & annat FARLIGT hamnar i utloppet.
Svara