• Här måste varenda patron hålla måttet

    Hanna Samuelsson jobbar i slutavsyningen av patronerna. Här skärskådar hon en som hon har upptäckt en defekt på. Varenda patron måste vara perfekt, det är en säkerhetsfråga för den som ska skjuta med ammunitionen. Foto: Christian Rhen

  • Här måste varenda patron hålla måttet

    Annika Eriksson jobbar vid stationen där visionsystemet gör avsyningen av bottenplattan. Foto: Christian Rhen

  • Här måste varenda patron hålla måttet

    Caroline Almfelt tar på sig hörselskydden innan hon skjuter. Det är ren självbevarelsedrift. Man gör bara ett misstag. Sedan har man dem på. Foto: Christian Rhen

  • Här måste varenda patron hålla måttet

    Provskjutning pågår. Foto: Christian Rhen

  • Här måste varenda patron hålla måttet

    Mätmaskinen mäter helt automatiskt tio olika mått på den färdiga patronhylsan. Samtliga hylsor kontrolleras i denna maskin innan den går vidare till nästa moment. Foto: Christian Rhen

  • Här måste varenda patron hålla måttet

    Det ligger många ingenjörstimmar bakom dagens patroner. Foto: Christian Rhen

  • Här måste varenda patron hålla måttet

    Nedanför fästningsvallen ligger Vanäsverken Ammunitionsfabriken har funnits här ända sedan 1887. Foto: Christian Rhen

Här måste varenda patron hålla måttet

Ammunitionsfabriken är mer än 100 år gammal. Automation av tillverkningen gör att företaget klarar konkurrensen och blir av med farliga arbetsmoment.

Annons

Taggar

Verktyg

På halvön Vanäs, som sticker ut sin lilla landtunga i Vätterns nordvästra del, ligger Karlsborgs fästning. Det är länge sedan den ingick i centralförsvarssystemet. Men garnisonen finns kvar och Karlsborg är fortfarande Sveriges reservhuvudstad.

Nedanför fästningsvallen kurar Vanäsverken i snålblåsten från Vätterns kalla grå vatten. Ammunitionsfabriken har funnits här ända sedan 1887, först som en del av krigsmakten. 1947 åkte uniformerna av, överingenjören i kostym tog över, det blev bolagiserat och ingår numera i Nammokoncernen.

Under kriget var verksamheten som störst, 1800 anställda.

– Men vi tillverkar mer i dag på 200 personer, säger vd Peter Ambjörnsson.

Anledningen är automationen. Led för led har tillverkningen automatiserats. En del har byggts in i den gamla maskinparken, där de äldsta maskinerna är från början av 1930-talet.

I ena änden av en maskin matas mantel, kärna och spets in, ut far en färdig projektil. Förut krävdes tolv maskiner.

– Det är effektivare och kvaliteten blir jämnare när mer och mer är datorstyrt, säger Peter Ambjörnsson.

Ett fåtal människor rör sig ute i produktionen. Några trampar fram på budcyklar. Det är reparationsteknikerna, som finner det väl drygt att gå fram och tillbaka på fabriksområdet, som är nästan en kilometer långt från norr till söder. En tekniker klättrar omkring i en stor maskin. Han håller på att byta lager, det är stor service på gång på hylspressen.

Projektilerna av tombak – 90 procent koppar, 10 procent zink – kallformas i flera steg till sin rätta längd och förses med en kärna av stål i stället för den traditionella blykärnan.

Det är den egenutvecklade blyfria ammunitionen som är Nammos nisch, där ett litet land som Sverige kan konkurrera med de internationella bjässarna. Blyfritt har varit företagets basplattform i 15 år nu.

– 1 800 ton bly har vi sluppit bryta, förädla och få ut i miljön, sedan vi började tillverka blyfritt, säger Peter Ambjörnsson.

Tillverkningen av blyammunition på Nammo är marginell, kanske 2 procent, och på väg att fasas ut.

– Och vi vill inte ha det tillbaka, säger Carina Karlsson, huvudskyddsombud, som var med på den gamla onda tiden.

Hon beklagar att svenska försvaret efter tio år som köpare av den blyfria ammunitionen bestämt sig för att köpa blyad i stället, för att spara pengar. Hon bekymrar sig för dem som hanterar ammunitionen under lång tid. Särskilt kvinnor i fertil ålder bör undvika bly.

– Varför ska Sverige vrida tillbaka utvecklingen? undrar Carina Karlsson.

Det lilla svenska företagets blyfria produkter är kvalificerade som Nato-standard, i konkurrens med hela världen, vilket gör vd Peter Ambjörnsson mäkta stolt. Den uppseglande krisen känner man inte av, för ammunitionstillverkning följer inte normala konjunkturcykler. Här är det de olika ländernas försvarsbudgetar som styr.

– Det är med specialprodukter vi har lyckats överleva. Konkurrensen är stenhård på standardprodukter, säger forsknings- och utvecklingschef Fredrik Erninge.

En kombination av hemlängtan till Hjo och specialistkunskaper har fört civilingenjören i maskinteknik från KTH hit. Han säger att patronerna ser ut som de har gjort i hundra år, men att det ligger många ingenjörstimmar bakom dagens prestanda.

– Det är inte svårt att göra en patron. Men att tillverka miljontals som alla ska vara säkra att tillverka och använda är utmaningen.

Spårljusammunition är bland de få produkter som Nammo tillverkar också i traditionell standard. Men man jobbar intensivt med att utveckla en specialversion med infrarött ljus. Vanligt spårljus bländar och lyser upp även för omgivningen. Ir-varianten syns bara i den speciella bildförstärkaren som grönt ljus, det går att strida 24 timmar om dygnet. Produktutvecklingen sker nära kunden.

– Vi kan inte utveckla något bara för att vi tycker att det är kul. Vi måste vara lyhörda för vad som behövs, ibland innan kunden själv vet. Ir-spårljusen är ett sådant exempel, säger Fredrik Erninge.

Projektilerna laddas i en lokal som ligger närmare sjön och krutförrådet. Fram till 1976 förvarades allt krut uppe på vinden i fabriksbyggnaden. En fabrik i Finland hade samma konstruktion. Det blev övertändning. Hela byggnaden exploderade och många personer omkom. Det var då man flyttade krutet till en separat byggnad. Därifrån portionerar ett styrsystem ut något hekto i taget, som vägs upp och fylls på med minutiös precision.

Vd Peter Ambjörnsson råkar komma för nära en ljussensor, som stoppar bandet.

Operatören fyar åt direktören, men skrattar och medger att hon knappt har vant sig själv, den har bara suttit där i 14 dagar.

– Vi är ganska stolta över den, säger Marita Björhed.

För tre år sedan krossade hon sitt finger i en laddmaskin, så hon har personlig anledning att tycka om ljusvakten.

När krutet är i och tändhatten på kollar visionsystemet att allt är perfekt. Den här avsyningen gjordes tidigare manuellt liksom kontrollen av botten, jobbiga arbetsuppgifter som nu bara finns kvar på ett ställe, slutgranskningen av varenda projektil. Man klarar bara 20 minuter, sedan måste man byta arbetsuppgift.

Företaget samarbetar med högskolor och tillverkare av visionsystem för att hitta ett sätt att mäta tredimensionellt. Det är främst en fråga om arbetsmiljö, men också en kvalitetsfråga.

– En maskin är betydligt mer objektiv än det mänskliga ögat, säger Peter Ambjörnsson.

Fakta Har egen FoU-avdelning

Nammokoncernen ägs till hälften av norska staten. Finska försvarsindustrin Patria äger andra hälften. Huvudkontoret ligger i Raufoss i Norge.

Norge och Sverige står för stor del av Nammos försäljning av finkalibrig ammunition.

De har fabriker i Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Schweiz, USA och kontor i Australien och Kanada.

Har egen FoU-avdelning, där sex ingenjörer jobbar med ren produktutveckling, andra ser till att det går att producera.

Av: Elisabeth Vene
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

38 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (38)
Antal kommentarer:

Startsidan

ENERGIMAKTHAVAR-LISTAN 2013
Rebellen vägrar ge upp

Rebellen vägrar ge upp

Vill du också få makt i Energisverige? Gör som Eric Anderzon: starta ett uppror. 1 kommentar

Mäktigast i Energisverige

Mäktigast i Energisverige

Energifrågorna berör oss alla – men vilka personer har makten att påverka utvecklingen? Ny Teknik listar Energisveriges tyngsta makthavare. 12 kommentarer

Så gjorde vi.

Listan över de 30 mäktigaste personerna.

Nya problem för Dreamliner

Nya problem för Dreamliner

Efter batteriproblem kommer oljeproblem. Ett Dreamlinerplan tvingades nödlanda igår. 17 kommentarer

DEBATT
I Östersjön finns unika förhållanden som gör att elproduktion med havsbaserad vindkraft kan ske mycket mer kostnadseffektivt än i Nordsjön, enligt debattörerna.

”Kärnkraften är förlegad”

För femtio år sedan var det kanske ett klokt beslut att satsa på kärnkraft. Men inte i dag. Potentialen finns i vind- och biokraft. 157 kommentarer

FLYGMÄSSAN I PARIS
Här är framtidens Jas Gripen

Här är framtidens Jas Gripen

BILDSPEL. Jas 39 Gripen kan valfritt flygas bemannad eller obemannad. Saab avslöjade i morse ett helt nytt flygkoncept. Läs Ny Tekniks intervju med chefen för Gripen Export. 50 kommentarer

”Obemannat efter 2030”

Obemannade stridsflygplan får inte jaktförmåga förrän efter år 2030. Det är ett av skälen till varför försvaret avvaktar. 7

Saab: ”Tekniskt möjligt”

Det är sannolikt tekniskt möjligt att bygga om Jas 39 Gripen till en obemannad version. Det bekräftar Saab AB. 21

Nu lyfter Hatt fram rabatten

Anna-Karin Hatt

Energiminister Anna-Karin Hatt vill göra det mer lönsamt att mata ut el på elnätet. Men om det ska ske via skatterabatt eller kvittning tar hon inte ställning till. 7 kommentarer

Utredning: Ge skatterabatt för solceller

Privatpersoner som matar ut egen el på elnätet ska få skatterabatt. Nettodebiteringen får däremot tummen ner, i en ny utredning. 15 kommentarer

”Nettodebitering låter enklast”

”Nettodebitering låter enklast”

Anita Decker är en av landets många solcellspionjärer som verkar få nöja sig med skatterabatt i stället för nettodebitering. 11 kommentarer

Solceller ökar i Sverige

År 2012 installerades nästan dubbelt så mycket solel i Sverige som året innan.

Vilket styrmedel för egen el är bäst?

Se resultatet
  • Nettodebitering 71%
  • Skatterabatt 9%
  • Inget stöd alls 20%
Rösta
Volvos nya miljöbil

Fyra köptips från Affärsvärlden

Affärsvärlden ger i senaste numret tre köprekommendationer för svenska bolag. Ett finskt bolag köprekommenderas också.

Annons
Ersättning för signalfelen

Ersättning för signalfelen

Norrtåg får kompensation för merkostnader som man drabbades av på grund avteknisk krångel med det nya trafikstyrningssystemet ERTMS.

Signalbuggar stoppar Botniatågen

Signalerna går inte fram till tågen och tågen vet inte var de befinner sig. 25 kommentarer

Antennen fångar in solljuset

Antennen fångar in solljuset

Ljusabsorberande molekyler bundna till dna. Det kan användas som byggmaterial till antenner som fångar in solljus, visar Chalmersforskare. 8 kommentarer

Läs mer om solenergi

På taggsidan finns fler artiklar i ämnet.

Läs mer
USA:S SPIONPROGRAM

Barack Obama varnar Kina

Barack Obama

USA:s president varnade sin kollega Xi Jinping för cyberintrång, uppgav USA-presidenten i en tv-intervju på måndagskvällen. 15 kommentarer

Nu pekas operatörerna ut

De amerikanska teleoperatörerna pekas nu ut som den största källan i NSA:s hemliga övervakning. 13 kommentarer

Var det rätt av Edward Snowden att läcka uppgifterna?

Se resultatet
  • Ja 86%
  • Nej 14%
Rösta
NY TEKNIK I SYDKOREA
Leder Samsung in i framtiden

Leder Samsung in i framtiden

BILDSPEL. Samsungs huvudkontor i Seoul kallas Fort Knox. Ny Teknik har träffat Injong Rhee, ansvarig för forskning och utveckling av företagslösningar. 1 kommentar

Böjd oledskärm självklar

BILDSPEL. Råkar du ha 100 000 kronor över? Varför inte slå till på en tv med böjd oled-skärm? 15 kommentarer

Gör eget underkylt regn

TV: Gör eget underkylt regn

Att vatten fryser till is vid några minusgrader är en sanning med modifikation. Testa själv. 24 kommentarer

Få tid till Facebook

Få tid till Facebook

Sociala medier tar tid. Nu ger experten tips på hur man bäst får tid till digitalt minglande.

Trakasserier vid LTH

Studenter på Lunds tekniska högskola ska ha utsatts för återkommande trakasserier av andra studenter. 26 kommentarer

Därför köper Sweco Vectura

Teknikkonsulten Sweco köper branschkollegan Vectura med 1 200 anställda av svenska staten. 6 kommentarer

Lyckat premiärlyft

Lyckat premiärlyft

Efter 4 timmar och 6 minuter i luften landade Airbus A350 "MSN1", det första planet i Airbus nya serie av bränslesnåla flygplan, efter en lyckad premiärflygning. 26 kommentarer

Airbus A350 i luften

Klockan 10.00 på fredagen premiärflög Airbus nya modell A350. 12

Bränslesnål megaorder

Singapore Airlines har lagt en beställning på bränslesnåla plan. 3

Nobbar litiumjon-batteri

Airbus satsar istället på beprövad batteriteknik i A350. 38

Nicaragua vill bygga ny "Panamakanal"

Nicaragua vill bygga
ny "Panamakanal"

Nicaragua har sagt ja till att låta ett kinesiskt företag bygga en kanal mellan Atlanten och Stilla havet, en konkurrent till Panamakanalen. 32 kommentarer

Gnisslig bilfärd på rälsen

Gnisslig bilfärd på rälsen

Det gnisslar när strömavtagaren löper i rälsen. Ny Teknik har provåkt Elways testbana vid Arlanda. 57 kommentarer

Volvos elväg rullar vidare

Höstens och vinterns tester av elväg för lastbilar visar att tekniken klarar klimatet. 55

Klarade vintertester

Kyla, snö och is har inte varit ett problem för Elways testbanan vid Arlanda. 3

Klart för bilbana på Arlanda

”Nu kör vi”, säger Gunnar Asplund, tidigare ABB-ingenjör, till Ny Teknik. 81

Estonia

Anhöriga söker dyktillstånd på Estonia

Anhöriga till Estoniaoffren ansöker om dyktillstånd kring vraket. Målet är att reda ut frågetecknen kring vad som orsakade fartygskatastrofen. 22 kommentarer

Sensor gör vanligt nät smartare

Sensor gör vanligt
nät smartare

3M har utvecklat utrustning som gör elnätet smartare, utan stora ombyggnationer.

Konsumenterna tjänar på digitala elnät

Elkonsumenter är de som har mest att hämta när elnäten moderniseras och blir mer digitala. Det säger John D McDonald, på General Electric. 1 kommentar

Plast skyddar mot strålning

Plast skyddar
mot strålning

Plast är ett effektivare skydd mot strålning i rymden än aluminium, visar data från instrumentet Crater. 7 kommentarer

Så mycket ökar Ny Teknik

Så mycket ökar Ny Teknik

Läsarframgångarna fortsätter för Ny Teknik. I dag kom nästa succé för tidningen – plus 22 procent i senaste Orvestomätningen. 17 kommentarer

E-röstning möter hinder

E-röstning möter hinder

Allmänna val måste i dag vara fria, hemliga och transparenta. När Sverige överväger att införa elektronisk röstning är frågan om kraven går att uppfylla. 50 kommentarer

”Största hotet ligger utanför valsystemet”

Det norska e-valsprojektet identifierade en rad tänkbara säkerhetshot.

DEBATT
”Fracking inget för Sverige”

”Fracking inget för Sverige”

Utvinning av skiffergas med ”fracking” kan inte bli aktuellt i Sverige. Att Sverige skulle ha en sextondel av all den djupa skiffergasen i Europa stämmer inte. 44 kommentarer

Limmade bilar lyfter

Limmade bilar lyfter

Lim till bilindustrin är en snabbt växande sektor. Atlas Copco är en av de större aktörerna på området. 21 kommentarer

Laddad bussolycka med gas

Laddad bussolycka med gas

En buss kör fast i en tunnel. Normalt enkelt att åtgärda - men här gången var det en gasbuss. Trafiken lamslogs i tio timmar. 29 kommentarer

Mamma som leker med barn

Kan vi säga nej till föräldraledigt?

Butikschefen vill ta ut föräldraledighet varannan helg. Lag & Avtals experter vet vad som gäller.

Följ Einstein till rymden

Följ Einstein till rymden

Europeiska rymdorganet ESA har skickat fraktfarkosten ATV4, även kallad Albert Einstein, till rymdstationen. En kamera ombord följde starten. 1 kommentar

Läs mer om rymden

På taggsidan finns fler artiklar i ämnet samlade

Läs mer
Få tid till Facebook

Få tid till Facebook

Sociala medier tar tid. Nu ger experten tips på hur man bäst får tid till digitalt minglande.

”Oklart hänvisa till KVA”

REPLIK. Att luta sig mot Kungliga Vetenskapsakademien är inte vettigt efter alla nya studier, skriver professor Lennart Söder. 77 kommentarer

Energimyndigheten går vindindustrins ärenden och ger godtyckligt stöd för vidlyftiga miljöförstörande experiment, anser debattörerna.

”Lägg ner Energimyndigheten”

Energimyndigheten utsätter Sverige för ett riskfyllt spel. Insatsen är vår konkurrenskraft, jobben och välfärden, men också vår miljö. 443 kommentarer

DEBATT
Närproducerat är bra – det ger mat på bordet och pengar i plånboken, enligt debattörerna.

”Industrin är vår ryggrad”

Hemkörda matkassar i all ära, men det är industrin som är ryggraden i svensk ekonomi. Det behövs en samlad politisk vision kring svensk fordonsindustri. 88 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz
Varning för solkrämen

Varning för solkrämen

Under det senaste året granskades 28 solkrämer. Sex av dem klarade alla krav. 4

Har koll på teknikskiften

Har koll på teknikskiften

Forskaren Christian Sandström kallar sig företagsobducent. 7

Plattan för playan?

Plattan för playan?

Ny Teknik har testat Sonys nya Android-platta Tablet Z. 3

Toyota som byggsats

TV: Toyota som byggsats

Toyota Camatte 57s kommer som byggsats. 5

Kamera med riktig 3d-koll

Kamera med riktig 3d-koll

Med markörer på simmarens kropp registrerar kameror simmarens positioner.

Lyxtåg till tsunamiland

Lyxtåg till tsunamiland

Speciella lyxtåg ska ta turister till katastrofområden i Japan. 15

Snacka om arvsmassa

Snacka om arvsmassa

Granen klår människan sju gånger om. Det är resultatet efter dna-forskning. 9

Snabblim bygger huset

Snabblim bygger huset

Snabbtorkande lim ersätter spik och klamrar när trähusbyggare kortar byggtiden. 21

Så dämpas bilbullret

Så dämpas bilbullret

TEKNIKFRÅGAN. Läsarna reder ut hur aktiv brusreducering kan minska buller i bilen. 1

I dunken renas vatten av uv-ljus.

Fler får rent vatten

De två svenska innovationerna ingår i ett par projekt som får pengar från Musikhjälpen.

Katastroftest för elcyklar

Katastroftest för elcyklar

Nio av sexton elcyklar får underkänt i ett omfattande test. 43

Sjöplan till rysk militär

Sjöplan till rysk militär

Ryska försvarsministeriet skaffar jetdrivna amfibieplan. 15

USB-minne till Ipad

USB-minne till Ipad

Nu finns ett externt flashminne som kan kopplas till Iphone och Ipad. 14

Lite för dum för armleden

Lite för dum för armleden

Ny Teknik testat den smarta klockan. 6

Motorcykel för flygnördar

TV: Motorcykel för flygnördar

Här är en mc med ovanlig motor. 10

Rekordpool delar staden

Rekordpool delar staden

Osaka planerar världens längsta bassäng mitt i staden.

Kan du svaret?

Kan du svaret?

TEKNIKFRÅGAN. Kan du besvara frågan om de märkliga problemen i Grangärde? 6

Robyn möter sin robot

Robyn möter sin robot

Popartisten har visat starkt intresse för KTH-projektet.

Test: Här är bästa plattan

Test: Här är bästa plattan

Den nya skärmen är väldigt bekväm att läsa på. 3

Volvo tar hjälp av Mafia

Volvo tar hjälp av Mafia

Biltillverkaren tar efter Ericsson. 2

Rekord för trådlös datatrafik

Rekord för trådlös datatrafik

Dataöverföringen mellan höghusen gick i fiberfart. 5

Stångas mot arktisk is

Stångas mot arktisk is

Finska varvet Arctech har levererat två offshorefartyg som ska brottas med is i Ochotska havet. 2

Mobilen konkurrent på BB

Mobilen konkurrent på BB

Forskare pekar på att mobilen drar uppmärksamheten från den nyfödda. 6

Slutspanat i universum

Slutspanat i universum

Rymdobservatoriet Herschel har slut på kylmedel. 7

Higgs boson förklarat

TV: Higgs boson förklarat

Dr Derek Muller berättar varifrån vår massa kommer. 6

Svenskar populära Marsianer

Svenskar populära Marsianer

Två svenskar är bland de mest populära av de 78000 som vill bosätta sig på Mars. 9

Ny Teknik Automation

Ny Teknik Automation
Annons
Annons

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.