Modellbygge: Niklas Schüllerqvist.
Legostik lyfte klossföretaget
Av: Marie Alpman
Publicerad
2 december 2009 00:00
34 kommentarer
Senaste av Besviken 11 december 2009 02:05
Det danska leksaksföretaget Lego har på fem år vänt från miljardförlust till tillväxt och vinst.Bakom succén ligger ett stenhårt arbete med att få koll på varje bit - från gjutform till butik.
Inför julen prövas Legos maskineri extra hårt. I november och december sker 50 procent av försäljningen.
- Vi började förbereda oss redan i somras. Maskinerna gick för fullt hela semestern, säger Thomas Nielsen, produktionschef för Europa hos Lego i danska Billund.
För bara fem år sedan var Lego i djup kris och drogs med miljardförluster. I dag säljer företaget mer än någonsin. Medan resten av leksaksmarknaden backade ökade den danska leksaksjätten sin försäljning med 23 procent under första halvåret i år.
Från att ha varit en trög koloss med långa utvecklings- och ledtider har Lego blivit mer flexibelt och efterfrågestyrt.
Inte minst gäller det produktionen och flödet av klossar från fabrikerna till butik. Ett exempel är packningen av Legobitar, först i påsar och sedan i färdiga byggsatser.
- För några år sedan tog det upp till 45 dagar. Nu är vi nere på tre. Det gör att vi snabbare kan reagera på variationer i efterfrågan, säger Thomas Nielsen.
Bland annat väntar Lego in i det sista med att beställa färdiga kartonger. I stället köper man ett visst antal timmar hos kartongleverantören.
Plocktiden har också reducerats genom att antalet bitar minskats från omkring 13 000 olika varianter till 7 500. Numera går 70 procent av klossarna igen i de olika byggsatserna.
- Det har varit en stor utmaning för vår utvecklingsavdelning. De måste designa på ett nytt sätt så att de återanvänder en större andel av bitarna, vilket de också har lyckats med säger Thomas Nielsen.
Numera kan företaget styra om snabbt, om det kommer en oväntad succé. Tidigare betydde det tomma hyllor i butiken och tappad försäljning som följd.
Ett exempel är Indiana Jones-serien, som kom 2007 och sålde dubbelt så mycket som beräknat.
70 procent av produkterna byts ut varje år och försäljningen är svår att förutspå.
- Vi kan helt enkelt inte veta vilket paket som ett barn väljer i butiken, säger Thomas Nielsen.
Han berättar att Lego nu fortsätter att korta sina ledtider.
- Nästa steg är att engagera både kunder och leverantörer mycket mer än vad vi gör i dag.
Fakta 29 miljarder bitar
På ett år tillverkar Lego 29 miljarder bitar i 7 500 varianter.
Bitarna packas i 115 miljoner askar.
70 procent av produkterna byts ut varje år. Lego säljs i 130 länder.
I genomsnitt äger varje person på jorden 62 legobitar.
Ny Teknik Jobb
- Wafer and Product Test EngineerFingerprint Cards AB
-
Senior Controls Engineer
- ElektronikingenjörLiko AB
- Test Engineer Electronics Esab AB
- Production EngineerFingerprint Cards AB
- Audio research engineerDolby Sweden
-
Senior Systems Engineer
- Erfarna och nyexaminerade ingenjörerABB AB HR Center
- Test Engineer EMC Esab AB
- Electronic Engineer Electrolux
Nyheter/Automation
Annons
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Kostar ditt system för mycket?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- CANopen styrning av....de flesta labbaggregat med 150W till 6kW uteffekt från Delta Elektronika är numera möjligt från Polyamp.
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- KOMPLETT SORTIMENT ULTRALJUDSNIVÅMÄTARE.Nivåmätning med ultraljud, en av tio mätprinciper i vårt sortiment för nivåkontroll av vätskor och fasta material.
- Meister flödesprodukter hos Kübler Svenska AB.Nu kan vi erbjuda ett komplett program flödesvakter, flödesmätare och flödesindikatorer från Meister Stömungstechnik gmbh.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av Besviken 11 december 2009 02:05 Sortera: Senaste överst
underbart...
Nog märks de att de minskat antalet unika bitar... och det är endast possitivt. Det blir helt klart mera fantasi i mdoellerna och hur varje bit kan användas... exempelvis denna http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=50745
Ett hjulhus till bilar... men som även använts som både trädgårdsstolar till figurer och fönster för vinden =)
hur kan man veta detta?
Jo Besök www.swebrick.se så ser ni =)
Välkommna
Svar till Nextuz
Tillbaka till ursprungsidén alltså. Lego blev tråkigt när det mest liknade byggsater som endast hade ett sätt som dom kunde sitta ihop. Om dom fortfarande har 7500 olika bitar låter det ju ändå som att dom har en bra bit kvar i standardiseringsarbetet.
Svaralego
Lego började förfalla när dom introducerade människofigurerna på 70 talet. En klart sund trend att minska antalet klossar, tror dom skulle kunna minska det till 1000st utan problem. Tänk så många blivande ingenjörer som tränats av dessa geniala klossar.
Kretslopp
Hur återvinner man legobitar - d.v.s. när man någon gång eventuellt tröttnat på att bygga nya modeller, vilket ju också är en form av återvinning. Men kan man t.ex. elda upp dem miljövänligt om man vill bli av med dem helt?
Svar till Legobyggare
Ge bort dem till någon secondhandbutik med välgörenhetsambitioner.
SvaraSvar till Legobyggare
Att slänga legobitar torde vara den 8:e dödssynden.
SvaraSvar till Håkan
Den var riktigt bra! håller med!
SvaraSvar till Legobyggare
Man slänger inte LEGO!
SvaraSvar till Legobyggare
ge det till mig!!
SvaraSvar till Legobyggare
Skänk dina bitar till en högstadieskola. Då kanske intresset för teknik kan väckas igen. Borde vara obligatoriskt att ha ett par timmars "legolek" i grundskolan!
SvaraSvar till Legobyggare
Skänk dina bitar till en högstadieskola. Då kanske intresset för teknik kan väckas igen. Borde vara obligatoriskt att ha ett par timmars "legolek" i grundskolan!
SvaraSvar till Mats Larsson
Allt mitt Lego jag fick som mytt och själv ärvde, används nu av mina två döttrar. Det blir mer Lego i julklapp. Deras skapelser är således byggda av bitar med ett åldersspann på drygt 50 år.
SvaraVisa mig någonting som kan användas, utan service och underhåll, så länge. OCH som har ett andrahandsvärde utan konkurrens :-)
Svar till AA
Jaaa! Men var tar de vägen då?
SvaraSvar till Csimi.
Lego kan inte försvinna. Den enda produkt som strider mot marknadekonomins lagar. Med tiden blir det mer och mer klossar.
SvaraUpplyftande
Jag arbetar själv på ett företag som är på god väg in i (eller redan där) samma typ av inveckling och kundfrämlighet och gläds väldigt över att LEGO har lyckats ta sig ur den krisen och lyckats överleva som företag.
Gamla goda tiden ...
(början av 80 talet) då var bitarna ganska lika varandra och man fick tänka på vad man skulle bygga. Man kunde göra det i timmar och så kom man fram till att man inte hade just den biten man behövde och började om. Då man ser lego idag så känns det som att varje bit har sin egen plats.
Svar till Varazir
Jag håller med dig iofs men som tur är så har inte ungarna insett detta utan använder fantasin ändå!
SvaraRoligt
Kul att läsa, lego är grymt!
Svar till fortfarande barn
verkligen!
Svarajag har äntligen fått köpa första lådan lego till min snart fyra års grabb och mig :)
Svar till Lego rules
Lego är nog den största anledningen att skaffa barn. ;)
SvaraSvar till Lego rules
Min två års grabb har redan börjat så smått, även om han inte riktigt kan bygga något vettigt än. Mest förstöra det jag bygger tillsammans med honom.
SvaraHan kommer i alla fall att få ärva alla mina legobitar :-)...
För övrigt är det faktiskt fortfarande trevligt att bygga, eller för att uttrycka det någorlunda vuxet: Det är meditativt ungefär på samma sätt som att kratta gruset i en zen-trädgård.
Lego regerar
Kasta aldrig lego. Smutsigt gammalt lego kör man i diskmaskin eller tvättmaskin i en nätpåse.
Jag hade även Mekano, men det var ingen höjdare. Tog för lång tid att få resultat...
SAAB
Kanske något för Saab att tänka på, att tillverka det som kunden vill ha och inte det som man tycker är roligt att tillverka.Men det är nog försent...
Varför mönsterskydd?
Jag har alltid funderat över varför det inte dyker upp andra legomärken? I Kina finns till exempel Piratmärket "Enlighten - Bricks", men man kan undra varför dessa inte får sälja i Europa?
Jag tycker inte att legobitarnas dimensioner har tillräcklig komplexitet för att kunna mönsterskyddas så att ingen annan får göra bitar som passar med vanliga legobitar. Det borde vara en marknad som är öppen för vem som helst.
Hur skulle det till exempel vara om någon tog patent på USB kontakten, stickproppkontakten eller M5 skruvar? Jag tycker det är samma sak att ett företag har monopol på att bygga plastbitar med plastknoppar med några få relevanta dimensioner.
Här är exempel på Kina-lego:
http://farm1.static.flickr.com/97/241358111_ea764bc9c5.jpg
http://www.ioffer.com/img/item/119/707/107/XgwI.jpg
http://www.ioffer.com/img/item/119/707/103/VeTA.jpg
Detta är för övrigt ett tips om man vill spara mycket pengar, och har vägarna förbi Kina. Kinesiska Enlighten-Bricks kan man få för en bråkdel av Lego priset. En typisk svensk 170 kronors-sats kan man få för ungefär 30 kr.
För övrigt tycker jag att Lego borde säljas i lösvikt på någon webbshop, så att man kan beställa reservdelar eller bara köpa de delar man är intresserade av.
Vad sägs om ett open-source lego?
Svar till Robert
Ladda ned Lego Digital Designer, där bygger du egna satser och får dem levererade hem till dörren.
Svarahttp://ldd.lego.com/download/default.aspx
Svar till Aldo
Kul, det visste jag inte. Helt klart ett steg i rätt riktning.
SvaraJag noterade förresten att det var människor som plockade de egendesignade legobyggsatserna för hand. Borde det inte finnas plockrobotar som klarar av att plocka lego? Det känns inte så bra att vi har ett samhälle där människor utför vilka mekaniska arbeten som helst när det borde kunna utföras av robotar.
Svar till Robert
Tyvärr så är utbudet med bitar i LDD ytterst, nästan hånfullt, begränsat.
Svaralego
Jag tror inte det finns något mönsterskydd för Lego så det är fritt fram att konkurrera. Lego är nog ett så grymt starkt varumärke att det är svårt. Dessutom har dom höga kvalitetskrav, 2um är toleransen på bitarna. Ingen annan tillverkare som håller måttet.
Svar till Håkan
Jag kan ju säga att Kinesiska Enlighten Bricks är väldigt nära vad gäller kvalité. Förvisso kan man märka att några enstaka bitar inte passar helt perfekt, men om det kostar en femtedel så mycket, så blir det definitivt prisvärt ändå, och det är nog många som skulle välja det som alternativ till Lego. Jag skulle definitivt köpa om de fanns på den Europeiska marknaden.
SvaraSvar till Robert
Frågan är varför det inte finns någon konkurrens trots att det är fritt fram och kinesbitar kostar 1/5del. Personligen skulle jag aldrig befatta mig med annat än lego. Lego är lego inte plastbitar från xxx.
Svarafara för lego
Den största riskmomentet för lego är dammsugaren...
Mycket smart drag av LEGO
Äntligen kan man säga...
Ungefär samtidigt som jag växte ifrån Lego så kom det fler och fler nästintill färdigmonterade legopaket. Alltså att varje legobit var så stor och unik att det bara gick att använda till just det som var i paketet. Det gjorde oxå att det blev färre och färre bitar i varje legosats. Så det roliga försvann. Det har därför inte VARIT roligt och intressant att köpa lego till släktingar som var i rätt ålder. Om de nu återgår till det de var bra på att tillverka så unika produkter som möjligt av så standardiliserade bitar som möjligt så köper jag med glädje igen till barn och släktingar.
kommer i håg när man gick till leksaksbutiken och köpte legobitar till styckepris. När man konstruerat en hel bil med släp med standardbitar saknades det bara fram och baklyktor som kunde lysa. Bra att det då gick att köpa endast de fyra legobitarna i stället för att köpa ett extra stor legosats som innehöll dem.
Antalet sorters bitar.
Låter vettigt förutom att man minskar antalet typer av bitar...
Det är ju lite grann tanken med Lego att man kan använda sin fantasi och bygga något eget. Och är det färre bitar så minskar ju möjligheterna.
Fast det är väl förhoppningsvis de rosa (tjej) delarna man har dragit in på.
Måste det jämt vara så kort och ytligt?
Mer och bättre här:
http://www.nytimes.com/2009/09/06/business/global/06lego.html