Andreas Pedersen, Martin Sabel, Mårten Jönsson, Komi Messan, Filip Sandelin och Daniel Nilsson vann första pris med sin maskin som kontrollerar diabetesnålar.
Maskinell nålkontroll tog priset
Av: Linda Nohrstedt
Publicerad 14 maj 2012 15:31
1 kommentar
Ingenjörsstudenter från Lernia Yrkeshögskola i Lund har uppfunnit en maskin som kan kvalitetskontrollera diabetesnålar. Tidigare i vår vann de första pris i en internationell automationstävling.
Läs mer
Diabetesnålar testas inte i dagsläget i produktion eftersom det hittills inte har varit möjligt att hantera den stora mängden data som behövs. En maskin kan tillverka 960 miljoner nålar på ett år, vilket ger 0,8 sekunder för att mäta varje nål.
Men tillsammans med automationstillverkaren Phoenix Contact och Nolek, som levererar mätutrustning, har sex studenter från Lernia lyckats tillverka en maskin som kan mäta 60 nålar på 0,8 sekunder.
Tekniken innebär att tryckluft skickas genom nålen. Genom att mäta tryckstegringen i nålen och jämföra den med stegringen i en perfekt nål kontrolleras nålens innerdiameter.
- Vi har arbetat nära Nolek i att ta fram mättekniken. Men vi har löst automationsbiten, säger Martin Sabel, en av studenterna.
Idén till maskinen kläcktes efter att en av studenterna, Daniel Nilsson, hamnade på sjukhus och råkade ut för en defekt nål.
- Han skulle få en injektion men den nålen var kass så det gjorde skitont. Sedan visade sig att det inte finns någon kvalitetskontroll på nålar för det går inte att göra för en rimlig peng, berättar Martin Sabel.
Men nu hoppas eleverna att de har löst problemet. I slutet av mars vann de sex studenterna första pris i fabriksklassen i Phoenix Contacts internationella automationstävling.
- Det kändes fantastiskt. Vi trodde att vi hade en bra idé, men man vet ju aldrig. Det fanns en inspektionsrobot från Kina som var rätt smart också, säger Martin Sabel.
Phoenix Contact kallar maskinen för en revolution inom läkemedelsbranschen och inom andra områden där det krävs snabba analoga mätningar.
Maskinen kan användas för att testa alla typer av små nålar som används inom vården. Men ännu används den inte inom nåltillverkning.
- Vi har fått indikationer från Nolek att de vill ha den. Men det finns många bitar kvar att lösa. Nu mäter maskinen 60 nålar åt gången, men de vill ha 600 nålar som skjuts in på en gång.
Ny Teknik Jobb
-
Product Engineer, Drivers Desk
-
Två elinspektörer
-
Teknisk projektledare rekryteras till Husqvarna
-
Key Account
-
Electrochemist for measurement services
-
Design Integrity Engineer
-
Design Quality Engineer
-
Serviceingenjör Drivsystemprodukter
-
2 Electronics System Engineers
-
Utvecklingsingenjör till NanoSpace





Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
1 kommentar