Emil Johanssons släktträd över Tolkien-karaktärer har rönt uppmärksamhet runt om i världen.
Teknik-geek skapar interaktiv superkarta
Av: Jonas Melzer
Publicerad 12 juli 2012 14:59
3 kommentarer
Ingenjörstudenten och Tolkien-fantasten ingjuter respekt från nördar världen över. Hans interaktiva släktträd för 817 karaktärer i sagovärlden forsätter att fascinera.
- Det är på ett sätt farligt att ge sig in i sådant här nörderi, säger Emil Johansson.
Emil Johansson ingenjörsstudent och en gedigen Sagan om ringen-fantast har efter sju års drömmande färdigställt ett interaktivt släktträd för 817 karaktärer från J.R.R Tolkiens fiktiva universum.
Förutom släktträdet finns en interaktiv karta och en tidslinje för karaktärerna. Sidan är kodad i PHP och alla karaktärer ligger i en egen databas. Senast ut är en Android-app.
När Emil Johansson var 14 år fascinerade han sig väldigt för Tolkiens böcker.
- För att greppa den här världen skapade jag ett släktträd på papper. Jag hade en vision om att lägga det online. Men då saknades kunskapen, säger Emil Johansson, som i dag är 21 år och läser till ingenjör i kemiteknik på Chalmers i Göteborg.
I november förra året tog han upp idén om att lägga släktträdet online och färdigställde sajten.
- Responsen har varit fantastisk. Jag kunde inte tänka mig att det skulle bli så här stort.
Flera internationella medier har uppmärksammats Johanssons verk och ett par hundratusen har besökt sidan sedan januari. I september ska ny data publiceras i en internationellt erkänd tekniktidning baserad på datan från Johanssons databas.
Hur skönt nördig tycker du att din sajt är på en skala 1-100?
- Den är oerhört nördig, säkert 80. CNN Geek out som jag talade med tidigare sa till mig att det är typiskt nördigt att kategorisera saker. Jag har oerhört lätt för att intressera mig för saker. Får jag en idé vill jag gärna lära mig hur det fungerar.
Sean Gunner styrelsemedlem i Tolkien Society har bidragit till att faktakolla sidan och därmed satt sin kvalitetsstämpel på det ambitiösa verket.
- Det är på ett sätt farligt att ge sig in sådant här nörderi. För blir det fel blir man direkt uthängd, säger Emil Johansson.
I augusti åker han på sin första Sagan om ringen-mässa som äger rum i England.
- Jag har mest läst böckerna själv och fascinerats av dem. Så det ska bli kul att träffa andra likasinnade, säger Emil Johansson.




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
3 kommentarer Sortera: Äldsta överst