Teknikguru drar till Kiseldalen
Av: Lars Nilsson
Publicerad
11 november 2009 00:00
Telekomvärlden drar västerut. Till Silicon Valley. Och skälet till den nya flyttvågen är enkelt: det är där allt nytt händer. Igen.
I förra veckan kom beskedet att Ericssons teknikboss, Håkan Eriksson, lämnar Kista och flyttar till San José i Kalifornien. Han behåller sitt viktiga jobb som chef över den samlade forskningen och utvecklingen, FoU, och sin plats i koncernledningen under nye koncernchefen Hans Vestberg.
Uppdraget från Vestberg är enkelt: se till att Ericssons förvandling till ett ip-baserat företag lyckas.
Det är ingen liten uppgift. Ericsson har halkat efter i den snabba ip-utvecklingen. Och är redan nu frånåkt av bland annat Alcatel-Lucent och Huawei.
Ericsson jobbar redan i?dag med att smälta ihop fasta och mobila nät, det man med branschens favoritord kallar konvergens. När även ip (internet protocol) adderas glider all trafik – röst, musik, bilder, tv – samman i ett och samma nätverk baserat på data-paket.
Det handlar om ännu ett gigantiskt teknikskifte i telekomvärlden. Ericsson har laddat för den nya matchen genom att bland annat köpa två ip-bolag, Entrisphere och Redback, som självklart ligger i Silicon -Valley.
På plats i kiseldalen finns sedan drygt ett år en annan av Ericssons legendarer: teknikstrategen Jan Uddenfeldt. Han var med och drog i?gång gsm och var dessutom Håkan Erikssons chef och företrädare på jobbet som Ericssons högste teknikboss.
Det är ingen överdrift att hävda att Hans Vestberg toppar laget genom att placera båda sina två viktigaste teknikstrateger på kontoret på 100 Headquarters Drive i San José.
Men egentligen har han inget val. Allt som händer nu, händer i Kalifornien. Och det går fort. Bert Nordberg, som för mindre än ett år sedan tog hand om de båda nyinköpta bolagen i Silicon Valley, har snabbt fått ett nytt uppdrag: att rädda ett blödande Sony Ericsson. Han har suttit på första parkett och sett vad Apple åstadkommit med Iphone och Google med Android.
Nya tjänster i form av apps och öppna operativsystem förändrar i turbofart villkoren för både mobiloperatörer och tillverkare av mobiltelefoner. Bert Nordberg har sett framtiden: den heter smarta telefoner.
Förutom att slåss med gamla konkurrenter i telekomvärlden måste Håkan Eriksson snabbt hitta strategier och samarbeten för att möta ip-bjässen Cisco och alla it-företagen som flyttar ut datorn på moln och drar in internettjänster i mobilen.
När högste teknikchefen och främste nytänkaren flyttar från huvudkontoret till ett ”skunk work”, står Ericsson inför stora förändringar.
Igen.
Nyheter/Ledare
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Meister flödesprodukter hos Kübler Svenska AB.Nu kan vi erbjuda ett komplett program flödesvakter, flödesmätare och flödesindikatorer från Meister Stömungstechnik gmbh.
- Modulärt DC system.konvektionsskylt N+1 system för 24V up till 125Vd.c. utspänning. 250W - 3kW i ett 19" subrack från Polyamp.
- AS-i gör säkerhet enkelt.Med AS-i bygger man flexibla skyddssystem som är enkla att modifiera och minimerar kabeldragningen.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Upplev fördelarna med digitala prototyper.Autodesk ®Inventor® hjälper dig att ta steget till digitala prototyper.
- LASTCELLER FÖR TANK & SILOVÄGNINGNya unika lågbyggda lastceller med stor avlastningsyta mot tankben/silofot. Mycket kostnadseffektiva.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Vi ses väl på underhållsmässan?Kom och träffa Idhammar AB i monter B01:23 på Svenska Mässan i Göteborg den 9-11 mars!
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Starta elinstallationsfirma.Som ytterst ansvarig behöver du allmän behörighet. Distans/lärarledd
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CAD-kurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Annonsera »








